Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Την Γνώμη σας
Bug 
καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε...
θέλω της γνώμες σας (όσοι περισσότεροι τόσο καλύτερα) για τα τρία κορίτσια μου 
α) είναι 12 ημερών 
[Εικόνα: ydjyk70m.jpg]
β) εδώ είναι τα άλλα δύο στης 7 ημέρες 
[Εικόνα: jtifqscm.jpg]
[Εικόνα: pof5xxpm.jpg]
θέλω συμβουλές γνώμες απόψεις γενικότερα
ευχαριστώ προκαταβολικά
Τα λεφτά και τα ψάρια τρώγονται φρέσκα...
Απάντηση

ads by gr420info

το πάνω έχει τεντωσει πολύ ...
μάλλον θα τεντωσουν και τα μικρότερα...
για να το αποφύγεις αυτό πρέπει να τους δώσεις περισσότερο φως...
να κατεβάσεις τη λάμπα ας πούμε...

αυτό που έχει τεντωσει... επίσης να συμπληρώσεις χώμα στο γλάστρακι για να μην έχεις θέμα...
Και είπαν τρελλούς αυτούς που χόρευαν, αυτοί που δεν άκουγαν τη μουσική... Volcanodude
Απάντηση
(04-27-2020, 10:39 AM)yesican Έγραψε: το πάνω έχει τεντωσει πολύ ...
μάλλον θα τεντωσουν και τα μικρότερα...
για να το αποφύγεις αυτό πρέπει να τους δώσεις περισσότερο φως...
να κατεβάσεις τη λάμπα ας πούμε...

αυτό που έχει τεντωσει... επίσης να συμπληρώσεις χώμα στο γλάστρακι για να μην έχεις θέμα...

@YesIcan φίλε μου καλημέρα 
το φως το έχω στα 0.12cm led 10w 6.400k από ένα στο κάθε κορίτσι. είχα ξεκίνησει με hps dual στα 250w αλλά μου είπαν τα παιδιά εδώ ότι είναι πολύ δυνατό για αρχή και έβαλα τα led,φτάνουν η χρειάζεστε παραπάνω φως. όσο αφορά το χώμα ποσό να συμπληρώσω ?
ευχαριστώ
Απάντηση
χώμα? ε όσο παίρνει...
προφανώς 12 εκ. εννοείς και όχι .12 χιλιοστά...

εγώ έχω μια hps 250 και πάντα με αυτή μεγαλώνω τα κορίτσια...
τώρα τι να σου πω?
δεν είχα ποτέ πρόβλημα ...
απλά σε αυτή την ηλικία την έχω στους 60 πόντους...περίπου έτσι ...
αν δω ότι. τεντώνει κατεβάζω...
αν δω ότι ζοριζεται ανεβάζω...
τώρα για τα βατ σιγά το έξοδο...
δεν καίει πολλά ...
κάνα τριανταριά το μήνα έχω υπολογίσει εγώ χονδρικά.

τώρα τι σου είπαν και γιατί δεν ξέρω...

στο ίδιο ύψος με 20 βατ θα ήταν μια χαρά πιστεύω...

δεν ξέρω αν θα είσαι κομπλέ αν κατεβάσεις στα 5 εκ.
Και είπαν τρελλούς αυτούς που χόρευαν, αυτοί που δεν άκουγαν τη μουσική... Volcanodude
Απάντηση
(04-27-2020, 12:43 PM)yesican Έγραψε: χώμα? ε όσ@YesIcanο παίρνει...

τώρα τι να σου πω?
δεν καίει πολλά ...

κοιτά πήγα και πήρα ακόμη άλλες 6 led σύνολο 9 θα αφήσω τρεις για το κάθε κορίτσι και μετά θα βάλω την 250w hps ποσό ακόμη να τα αφήσω στα led? ναι είναι εκατοστά για το ύψος θα συμπληρώσω και χώμα ...
ευχαριστώ
Απάντηση
(04-27-2020, 01:17 PM)funkygogo Έγραψε:
(04-27-2020, 12:43 PM)yesican Έγραψε: χώμα? ε όσ@YesIcanο παίρνει...

τώρα τι να σου πω?
δεν καίει πολλά ...

κοιτά πήγα και πήρα ακόμη άλλες 6 led σύνολο 9 θα αφήσω τρεις για το κάθε κορίτσι και μετά θα βάλω την 250w hps ποσό ακόμη να τα αφήσω στα led? ναι είναι εκατοστά για το ύψος θα συμπληρώσω και χώμα ...
ευχαριστώ
@YesIcan
φίλε καλησπέρα ρίξε μια ματιά στις φωτό να μου πεις,πρόσθεσα χώμα και led αλλά βλέπω να σηκώνουν φυλλαράκια , να κατέβω σε ύψος είμαι 15, 20 εκατοστά 
ευχαριστώ προκαταβολικά
[Εικόνα: 7uthsfsm.jpg]
[Εικόνα: doaxxj8m.jpg]
[Εικόνα: ggzyppdm.jpg]
[Εικόνα: epvavgem.jpg]
Απάντηση
όταν σηκώνουν τα φυλλαρακια...
είναι χαρούμενα !!!
είσαι κομπλέ για την ώρα...
keep growing...
Απάντηση
(04-29-2020, 08:50 PM)yesican Έγραψε: όταν σηκώνουν τα φυλλαρακια...
είναι χαρούμενα !!!
keep growing...
@YesIcan
εγώ να δεις τι χαρά πήρα  :d :d :d
ευχαριστώ
Απάντηση
(04-29-2020, 08:52 PM)funkygogo Έγραψε:
(04-29-2020, 08:50 PM)yesican Έγραψε: όταν σηκώνουν τα φυλλαρακια...
είναι χαρούμενα !!!
keep growing...
@YesIcan
εγώ να δεις τι χαρά πήρα  :d :d :d
ευχαριστώ
@YesIcan να ρωτήσω κάτι ακόμα ... θέλω να αλλάξω το ωράριο, τώρα τα έχω να κοιμούνται βράδι, λόγο ότι η θερμοκρασία ανεβαίνει λέω να κοιμούνται της ώρες της ζέστης. το ωράριο που έχω είναι 18/6 φώτοπεριοδου η 6 ώρες ύπνου είναι 1-6 την νυχτα. πρέπει να κάνω κάτι ιδιαίτερο η απλά να αλλάξω τις ώρες ?
ευχαριστώ
Απάντηση
θα προσθεσεις ωρες υπνου φιλε μου οταν θες να μπουν ανθοφορια. αν κοιμουντε απο τις 12 το βραδυ μεχρι τις 6 το πρωι, θα προσθεσεις 6 ωρες υπνου να φτασουν να ανοιγουν παλι στις 12 το πρωι.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
(04-30-2020, 01:08 PM)godfather Έγραψε: θα προσθεσεις ωρες υπνου φιλε μου οταν θες να μπουν ανθοφορια. αν κοιμουντε απο τις 12 το βραδυ μεχρι τις 6 το πρωι, θα προσθεσεις 6 ωρες υπνου να φτασουν να ανοιγουν παλι στις 12 το πρωι.
@godfather
φίλε μου τώρα είμαι ανάπτυξη έχω τις τελευταίες φωτό πιο πάνω το ωράριο 18/6 είναι εντάξει για τώρα? στην άνθηση πάμε 12/12 σωστά ? η ερώτηση είναι για αλλαγή από βράδυ που κοιμούνται να τα κοιμισω πρωί λόγο της ζέστης που ανεβαίνει, ελπίζω να σου έδωσα να καταλάβεις
ευχαριστώ
Απάντηση
μια χαρα, με μετρο το νερο μοιαζουν παραποτησμενο το χωμα σου. βαλε το ωραρειο που θες οταν ερθει η ωρα, δε θα παθουν κατι με μια φορα ψιλοαλλαγη φωτισμου. οταν ερθει η ωρα βαλε τα φωτα 12 βραδυ με 12 πρωι. ριξε και λιγο περισσοτερο περλιτη στην επιφανεια.
Απάντηση
(04-30-2020, 01:57 PM)godfather Έγραψε: μια χαρα, με μετρο το νερο μοιαζουν παραποτησμενο το χωμα σου. βαλε το ωραρειο που θες οταν ερθει η ωρα, δε θα παθουν κατι με μια φορα ψιλοαλλαγη φωτισμου. οταν ερθει η ωρα βαλε τα φωτα 12 βραδυ με 12 πρωι. ριξε και λιγο περισσοτερο περλιτη στην επιφανεια.
@godfather μόλις ειχα ποτίσει και μετά έβγαλα της φωτό.
ευχαριστώ
Απάντηση
περίμενε μέχρι την αλλαγή σε 12/12...
δεν προκειτε να έχουν πρόβλημα πιστεύω τις επόμενες βδομάδες μέχρι να γυρίσεις...
όταν είναι να γυρίσεις σε 12/12,
θα τα βάλεις να κοιμούνται 09:00 έως 21:00
όταν έρθει η ώρα θα προσθέσεις ώρες ύπνου ...
Απάντηση
απλά σήμερα το βράδυ αντί να πέσουν για ύπνο άσε τα φώτα ανοιχτά και άλλαξε το ωράριο ( τις ώρες ύπνου ).

πιστεύω πως στην ανάπτυξη κάλιο το παραπάνω φώς παρά το λιγότερο.
εγώ έτσι το είχα κάνει και δεν μου έκανε κάποιο πρόβλημα ή έστω δεν το κατάλαβα.

άλλος ένας τρόπος είναι να δίνεις (πχ) +2 ώρες φώς την νύχτα και να αφαιρείς -2 ώρες φως απ την ώρα που θα ανάβανε τα φώτα (μπεύρδεμα :p Rolleyes ),

δλδ
1ή μέρα σβήνουν 2 - 8
2ή μέρα σβήνουν 4 - 10
3ή μέρα σβήνουν 6 -12

τσάμπα κόπο το λέω όλο αυτό, άσε που δεν μου αρέσουν οι ώρες που θα σου είναι αναμένα τα φώτα.
άσε που υποθέτω πως μπορεί να στρεσάρονται παραπάνω έτσι ( δεν το έχω δοκιμάσει ).

εγώ ,στην θέση σου, το βράδυ θα τα άφηνα ανοιχτά και θα ρύθμιζα τον χρονοδιακόπτη να τα βάλει για ύπνο 12-18.
Υπάρχουν : Χυλειάδαις τρώπει να γοίνη κάτει λάθως & Λίγοι τρόποι να γίνει σωστά...
Απάντηση
καλά και να κάνεις αυτό που λέει ο @godfather δε θα έχεις κάποιο θέμα...
Απάντηση
(04-30-2020, 02:05 PM)yesican Έγραψε: καλά και να κάνεις αυτό που λέει ο @godfather δε θα έχεις κάποιο θέμα...
@YesIcan@november27
καλημέρα παίδες
βάζω καινούριες φωτό με τα κορίτσια. νομίζω ότι το πρωτότοκο (ιντικα) τα άλλα δύο είναι σατιβα...έχει κάποιο θέμα ... τα δύο μεγάλα φύλλα στις άκρες έχουν ξεραθεί λίγο και έχουν γυρίσει, είναι κοντά το φως ? τα άλλα δύο τα βλέπω μια χαρά, παίζει ρόλο η ράτσα? 
ευχαριστώ
[Εικόνα: rmf3stem.jpg]
[Εικόνα: 2xk4q0em.jpg]
[Εικόνα: bprf6ddm.jpg]
[Εικόνα: nwdcslnm.jpg]
Απάντηση
@Funkygogo

τι φώς ,πόσα watt και σε τι απόσταση τα έχεις?

πόσα τμ είναι ο χώρος που φωτίζεις ?

απ'αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω πως έχεις 90 watt led σε 20cm απόσταση απ'την κορφή των φυτών.

τα 20cm εμένα μου φαίνονται πάρα πολύ κοντά.

αν δεν έχεις διαβάσει τον οδηγό του @CasaBonita ρίξε μια ματιά https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=3926

στην όγδοη σελίδα προ τελευταία παράγραφο μιλάει για την απόσταση για λάμπες led ε27 .
Υπάρχουν : Χυλειάδαις τρώπει να γοίνη κάτει λάθως & Λίγοι τρόποι να γίνει σωστά...
Απάντηση
(05-02-2020, 06:30 PM)november27 Έγραψε: @Funkygogo

απ'αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω πως έχεις 90 watt led σε 20cm απόσταση απ'την κορφή των φυτών.

αν δεν έχεις διαβάσει τον οδηγό του @CasaBonita ρίξε μια ματιά https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=3926

στην όγδοη σελίδα προ τελευταία παράγραφο μιλάει για την απόσταση για λάμπες led ε27 .
@november27
καλημέρα
τα φώτα είναι όπως τα λες, τα ανέβασα και να δω πως θα πάνε από ύψος, το γύρισμα στα φύλλα στο πρώτο λες να είναι από το φως που ήταν κοντά? την hps 250w dual πότε λες να την ανάψω ?
ευχαριστώ
Απάντηση
(05-03-2020, 01:08 PM)funkygogo Έγραψε:
(05-02-2020, 06:30 PM)november27 Έγραψε: @Funkygogo

@november27
καλημέρα
τα φώτα είναι όπως τα λες, τα ανέβασα και να δω πως θα πάνε από ύψος, το γύρισμα στα φύλλα στο πρώτο λες να είναι από το φως που ήταν κοντά? την hps 250w dual πότε λες να την ανάψω ?
ευχαριστώ
@november27,@YesIcan,@godfather
καλησπέρα συναγωνιστές
σας βάζω σημερινές φωτό αφού άλλαξα τα φώτα (ανέβηκα σε ύψος) νομίζω ότι πάνε καλύτερα τα πράγματα ειδικά στο πρώτο που του είχαν γυρίσει τα φύλλα στα καινούρια δεν βλέπω κάτι ανησυχητικό... πείτε μου την γνώμη σας ... το ξέρω σας έχω πρήξει... αλλά δείξτε κατανόηση ... :d :d :d
[Εικόνα: jnpufxdm.jpg]
[Εικόνα: qvwzblxm.jpg]

[Εικόνα: mletxvbm.jpg]

ps: ξέχασα να ρωτήσω...για την μεταφύτευση ποτέ να την κάνω? τα γλαστρακια που είναι τώρα είναι λίγο μεγάλα θα πάνε σε γλάστρες των 15 λίτρων 
ευχαριστώ και πάλι
Απάντηση
για σου συντροφε. ποσα λιτρα εισαι τωρα? μεταφυτεψη κανουμε οταν φτασουν τα φυλλα στο χειλος της γλαστρας και αρχισουν να το ξεπερνανε. εγω παντα ξεκιναω σε 1.6λ οποτε οιχρονοι μου ειναι για αυτες τις διαστασεις. 19-21 ημερες απο σπορο, αναλογα την εικονα του φυτου. συνηθως εχει σχηματηστει και το 50 γονατο μετροντας απο τα μονοφυλλα, οχι τα πεταλα(κοτυλιδονες). εχουν λιγο χρονο ακομα οπως τα βλεπω. μερες?
σιγουρα θα βαλεις περισσοτερο περλυτη στη μεταφυτεψη γιατι το βλεπω φτοχο το υποστρομα σε αερισμο.
Απάντηση
(05-04-2020, 06:01 PM)godfather Έγραψε: για σου συντροφε. ποσα λιτρα εισαι τωρα? μεταφυτεψη κανουμε οταν φτασουν τα φυλλα στο χειλος της γλαστρας και αρχισουν να το ξεπερνανε. εγω παντα ξεκιναω σε 1.6λ οποτε οιχρονοι μου ειναι για αυτες τις διαστασεις. 19-21 ημερες απο σπορο, αναλογα την εικονα του φυτου. συνηθως εχει σχηματηστει και το 50 γονατο μετροντας απο τα μονοφυλλα, οχι τα πεταλα(κοτυλιδονες). εχουν λιγο χρονο ακομα οπως τα βλεπω. μερες?
σιγουρα θα βαλεις περισσοτερο περλυτη στη μεταφυτεψη γιατι το βλεπω φτοχο το υποστρομα σε αερισμο.
@godfather
φίλε μου το γλαστρακια είναι 1 λίτρου και οι επόμενες στα 15 λίτρα τα κορίτσια είναι: το πρωτότοκο στις 18 ημέρες αλλά μου ξέφυγε στο ύψος και τα άλλα δύο στις 13 ημέρες από τότε που σκασανε μύτη από το χωμα . περλίτη θα προσθέσω έλεγε ότι είχε το χώμα αλλά ήταν λιγο. θα ανεβάσω σε μερικές μέρες νέες φωτό και βλέπω τάς να μου πείτε και σεις. αν έχεις να προσθέσεις κάτι άλλο είμαι όλος αυτιά  Smile
ευχαριστώ
Απάντηση
kαλα εισαι, αυτο που ειναι 18 ημερων αστο να στεγνωσει και μετεφερε το στη μεγαλη. τα αλλα ποτισε τα αλλη μια φορα και μεταφορα μετα. στη μεταφορα πρεπει να ειναι καλα στεγνωμενο μη σπασεις καμια ριζα. τα ετοιμα χωματα δεν εχουν πολυ περλιτη. βαλε μια χουφτα καλη σε καθε γλαστρα που θα μιξαρεις,.
Απάντηση
(05-04-2020, 08:14 PM)godfather Έγραψε: kαλα εισαι, αυτο που ειναι 18 ημερων αστο να στεγνωσει και μετεφερε το στη μεγαλη. τα αλλα ποτισε τα αλλη μια φορα και μεταφορα μετα. στη μεταφορα πρεπει να ειναι καλα στεγνωμενο μη σπασεις καμια ριζα. τα ετοιμα χωματα δεν εχουν πολυ περλιτη. βαλε μια χουφτα καλη σε καθε γλαστρα που θα μιξαρεις,.
@"godfather
ευχαριστώ σύντροφε  Cool
όταν κάνω την μεταφύτευση να τα βάλω και στην hps 250w dual η να αφήσω λίγο ακόμη τα led?
ευχαριστώ
ps: λέει στον οδηγό για αρχάριους όταν κανείς την μεταφύτευση να βάλεις στην ρίζα μυκοριζα αν το λέω σωστά, ποια είναι η γνώμη σου? το υλικό το βρίσκω στα φυτώρια ?
Απάντηση
να σαι καλα, καλη η μυκοριζα ναι. εγω βαζω κοκοφοινικα που περιεχει μεσα, σκετη δεν εχω βαλει. συνεχισε λιγο ακομα με τα λεντ καμια εβδομαδα μεχρι να παρουν μπρος απο τη μεταφορα και μετα την αναβεις.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)