Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DWC Grow (ερωτήσεις)
σας χαιρετώ, λέω να ξεκινήσω ένα deep water culture γκροου ενός φυτού ο εξοπλισμός σκεφτομαι να έχει ως εξής:

grow room: 

τεντα: black box 90x60x1.80 

εξαερισμός: φ100 160 - 180 m3/h, 1-2 ανεμιστήρες και παθητική εισαγωγή αέρα.

φως: meihzi 600w ebay ( +- 300 πραγματικά βατ ) και αργότερα λέω να προσθέσω ένα d.i.y led panel 

d.w.c σύστημα:

γουβάς οπως λέει και ένας legend της υδροπονίας : 30 l + ένα έξτρα για την αλλαγή του νερού 

τρόμπα αέρα:  boyu s-2000 420 l/h με δύο εξόδους και δύο flat στρόγγυλες αλαφρόπετρες και μια ακόμη εναλλακτική τρόμπα  οεμ 70 l/h 

net pot: 12 cm 

xαλίκια αργίλου και κάνα 2 cubes άπο πετροβάμβακα. 

ph μετρο και ec βρηκα ενα λιγο τσιμπιμένο αλλα καλλο με τα βάση reviews λέγετε extech ec 500.

nutrients:   

advanced nutrient 

βασεις: sensi grow a/b ph perfect 500ml, sensi bloom a/b ph perfect 1l

πρόσθετα:    voodoo juice 250ml 
                     b52 500ml
                     sensizym 500ml
                     rihno skin 500ml 
                     bud candy 500ml 
                     calmag 250ml
                     big bud 250ml
                     flawless finish 250ml

strains:

• super skunk ( sensi seeds )
  • jack herer ( green house seeds)
  • critical +2.0 ( dinafem) 
  • pure kush (green house seeds)
  • northern lights ( nirvana) 

ερωτήσεις :  

1.  η τρόμπα θα παρέχει καλή ποσότητα οξυγόνου ή θα πρέπει να δω κάτι πιο μεγάλο ? 
  2. τι γνώμη έχετε για αύτες της βάσεις και τα πρόσθετα ?
  3. ο εξαερισμός θα ρίχνει την θερμοκρασία ?
  4.  πιο από τα παραπάνω stains θα επιλέγατε και για πιο λόγο ?

ευχαριστώ εκ τον προτέρων .
Verba volant scripta manet.
Απάντηση

ads by gr420info

κατι σε 350κυβ/ω θες
5 μαΐου ξεκινάς?
Απάντηση
γεια αν δεν εχεις κλιματιστικο να κραταει το νερο σε σωστη θερμοκρασια θα εχεις προβληματα τετοια εποχη με hydro.
κατα τα αλλα ο κουβας ειναι τεραστιος. 30 λιτρα dwc θες θερμοκήπιο θα πρεπει να το γυρησεις σε 12/12 γρηγορα.ενας κουβας 15 λιτρα ειναι οκ. μια χαρα οι τρομπες μπορεις να βαλεις εξτρα πετρες για περισοτερη μπουρμπουληθρα.
για την ad δεν εχω γνωμη.αν ειναι η πρωτη σου βαλε northen lights ειναι ευκολο στραιν.
θερμοκρασια ............ αν στο χωρο σου εχεις πανς απο 26-27 μεσα θα εισαι γυρο στους 30.πολοι για hydro.
Απάντηση
(29-04-2020, 13:27 )αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: κατι σε 350κυβ/ω θες
5 μαΐου ξεκινάς?

κάπου εκεί δεν θα βιαστώ πρέπει πρώτα να μαζέψω κάποιες ακόμη γνώσεις για να αποφύγω όσο το δυνατόν περισσότερο τα  λάθοι
btw γιατί ρωτάς
ps, σε ευχαριστώ

(29-04-2020, 13:35 )giannakis Έγραψε: γεια αν δεν εχεις κλιματιστικο να κραταει το νερο σε σωστη θερμοκρασια θα εχεις προβληματα τετοια εποχη με hydro.
κατα τα αλλα ο κουβας ειναι τεραστιος. 30 λιτρα dwc θες θερμοκήπιο θα πρεπει να το γυρησεις σε 12/12 γρηγορα.ενας κουβας 15 λιτρα ειναι οκ. μια χαρα οι τρομπες μπορεις να βαλεις εξτρα πετρες για περισοτερη μπουρμπουληθρα.
για την ad δεν εχω γνωμη.αν ειναι η πρωτη σου βαλε northen lights ειναι ευκολο στραιν.
θερμοκρασια ............ αν στο χωρο σου εχεις πανς απο 26-27 μεσα θα εισαι γυρο στους 30.πολοι για hydro.

γειά σου συνονόματε και σε ευχαριστώ , η θερμοκρασία μπορεί να είναι πρόβλημα για αυτό θα κοιτάξω να φτοιάξω ενα κλιματιστικό που δεν το εχω χρισημοποιήσει ποτέ.
όσο για τον κουβά  δεν είναι καλύτερα για οταν μεγαλώσει το φυτο η ρίζα δεν πρεπει να έχει αρκετό χόρο και νερό να πίνει, όταν εννοείς να το γυρίσω πιο γρήγορα στον μισό μήνα ας πούμε.
Απάντηση
εγω θα αρχιζα με 15 λιτρα και αν χρειαζοταν που δεν νομιζω για τον χωρο σου θα  ανεβαινα  σε παραπανω.8-9 λιτρα ειναι ενας κουβας σφουγγαρισματος με 15 εχει χωρο αρκετο.θα το γυρησεις σε 12/12 αναλογα με την αναπτυξη που εχει οχι της ημερες.οταν καλυψει τα 3/4 αναλογα το στραιν .αν τα πας καλα σε 15-20 μερες γυρνας αλλιος δεν θα χωραει μεσα
Απάντηση
(29-04-2020, 15:08 )giannakis Έγραψε: εγω θα αρχιζα με 15 λιτρα και αν χρειαζοταν που δεν νομιζω για τον χωρο σου θα  ανεβαινα  σε παραπανω.8-9 λιτρα ειναι ενας κουβας σφουγγαρισματος με 15 εχει χωρο αρκετο.θα το γυρησεις σε 12/12 αναλογα με την αναπτυξη που εχει οχι της ημερες.οταν καλυψει τα 3/4 αναλογα το στραιν .αν τα πας καλα σε 15-20 μερες γυρνας αλλιος δεν θα χωραει μεσα

κατάλαβα, αν μπορούσα να το ξεκινήσω εδώ και τώρα μέσα σε ένα κουβά σφουγκαρισματος πιστεψεμε θα το έκανα τόσο ανυπόμονος είμαι. 
αλλά θα κατεβνάσω τον ενθουσιασμό μου για να μην προλάβω λάθοι απερισκεψίας.
Απάντηση
πλαστικο κουτι αποθηκευσης κανει.να μην περναει το φως ομως.για καπακι αφρολεξ φετα  με τρυπα για νετποτ.τρυπες στο αφρολεξ για σωληνακια τρομπας.ετοιμος
Απάντηση
xaxaxaaxxa not bad bro
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)