Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1o grow Peppermint Kush + Himalaya Gold
καλησπέρα σε όλους,
ξεκίνησα και εγώ το πρώτο μου grow.
σας ευχαριστώ όλους που έχετε μοιραστεί τόσο γνώση όλο αυτο τον καιρό και μπορεί κάποιος να αντλήσει τόσο περιεχόμενο αν θέλει να ασχοληθεί.

ο εξοπλισμός μου λοιπόν είναι:

• τεντα
    probox magnum 100 (100x100x220cm)
  • σύστημα φωτισμού
         lumatek attis 300w led
  • [font=symbol]·[/font]σύστημα εξαερισμού

εισαγωγή:   profan axial in line fan 150mm/30w/305m3/h

εξαγωγή  :   rvk blauberg 125mm/355m3/h

φίλτρο     :   mountain air carbon filter 125/400mm 340m3/h

• αισθητήρες θερμοκρασίας-υγρασίας
         govee temperature humidity temperature monitor wifi

inkbird digital plug humidifier-dehumidifier

tp-link smart wifi plug
  •  σύστημα καλλιέργειας
          autopot δεξαμενή 47lt

autopot 2-pot system
          hailea air pump 432lt /h
          airdome
  • λιπάσματα - υπόστρωμα
         biotabs starter kit

bud candy 250ml
         bio bloombastic 100ml
         light mix 20lt
         all mix 20lt
  • υγραντήρας diy, πλαστικό κουτί 30lt ανεμιστήρας φ100 και έξοδος φ75 με υπερηχητικό mistmaker συνδεδεμένο με το inkbird

[Εικόνα: ycwwlqcm.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

καλησπέρα και πάλι συνεχίζω από εδώ,

βρισκόμαστε αισίως στην 16 ημέρα και χθες έγινε η μετσφύτευση στο οτοποτ (δεν ξέρω ίσως βιάστηκα), ουσιαστικά έκανα germinate 4 σπόρια σε χαρτοπετσέτα
[Εικόνα: 68ljyw3m.jpg]
κοντά στο fan του ps4 για να αποφύγω το ρίσκο κάτι να πάει στραβά, φύτρωσαν και τα 4 με διαφορά 12 ώρεσ όλα τα έβαλα και τα 4 σε γλαστρακια με allmix.
[Εικόνα: y6agcwgm.jpg]
από τότε είναι μέσα στην τέντα ποτίζω χειροκίνητα με βάρος και ακταγράφω ml νερού και βάρος γλάστρα με νερό από αντιστροφη όσμωση.
[Εικόνα: y2hurrem.jpg]

χθες από τα 4 επέλεξα τα 2 αυτά ουσιαστικά που μου έκαναν περισσότερο κλικ σαν εικόνα και θα ποτίζω χειροκίνητα για ακόμη 10 ημέρες μέχρι να ανοίξω το οτοποτ

himalaya gold στη γλάστρα
[Εικόνα: zqsqnp2m.jpg]

peppermint kush στη γλάστρα

[Εικόνα: 6fxkq6um.jpg]

μου έχουν μείνει και τα άλλα δυο στο γλαστράκι και δεν ξέρω τί να τα κάνω.

προτάσεις, παρατηρήσεις  και επισήμανση λαθών ευπρόσδεκτα.

συνθήκες στην τέντα

θερμοκρασία
[Εικόνα: gflyaoom.jpg]

υγρασία
[Εικόνα: zbdy9gum.jpg]
Απάντηση
να σας ρωτήσω κάτι;;;

ειδα αυτά που έβγαλε το φυτό στο πρώτο γόνατο και δεν ξέρω τί είναι, λογικά είναι τα επόμενα κλαδιά που θα πετάξει από αυτό το γόνατο σωστά;;

[Εικόνα: l3q0srym.jpg]
Απάντηση
καλημέρα το φίλτρο θα έπρεπε να ήταν μεγαλύτερο από τον εξαερισμό
έχει μεγάλη τέντα οπότε κράτα τα και τα 4
τα 2 αυτοποτ και τα άλλα 2 χειροκίνητα
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
ωραια εργαλεια εστησες ευγε.

ναι εκει ειναι οι φυτρες που θα γινουν κορυφες αργοτερα

καλωσηρθες και καλη του πορεια Smile
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
συντροφε, πολυ ωραιο σετ απ εχεις φτιαξει, φοβερα φωτα! καλη αρχη να εχεις. 4 φυτακια θα κανουν παρτι εκει μεσα. τα αλλα 2 βαλ/τα σε κανονικες γλαστρες 10λιτρες ας πουμε, να δεις διαφορες. στην αρχη δεν θελουν πολυ νερο, τους σταματαει την αναπτυξη η υπερβολη.
οι εναλλαγες θερμοκρασιας δεν πρεπει να ξεπερνανε τους 10 βαθμους, εκει στρεσαρεται το φυτο. δλδ αν μαξ εχεις 27, μιν δε πρεπει να πεσει κατω απο 17. 28-18, 29-19 κλπ. αλλα πρεπει να σταθεροποιηθει το κλιμα σου. καλη συνεχεια να χεις μαν!
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
καλησπέρα και ευχαριστώ για τα θετικά σας σχόλια, μάλλον θα κρατήσω και τα άλλα δυο όπως είπατε, σήμερα παρατηρώ ότι στα πρώτα φύλλα υπάρχουν αυτά τα σημάδια, τί μπορεί να είναι; υπάρχει περίπτωση να είναι κάψιμο από το υπερβολικό φαΐ λόγω της μεταφύτευσης;;
[Εικόνα: lfxey3am.jpg]
[Εικόνα: b9csaaqm.jpg]
Απάντηση
εγω το επαθα παρομοιο οταν εβρεξα το φυλλο στο ποτησμα. μπορει και επειδη ακουμπησε στο χωμα. δεν συνεχιστηκε στην περιπτωση μου.
[Εικόνα: zzouejym.jpg]
Απάντηση
(05-04-2020, 10:48 PM)godfather Έγραψε: εγω το επαθα παρομοιο οταν  εβρεξα το φυλλο στο ποτησμα. μπορει και επειδη ακουμπησε στο χωμα. δεν συνεχιστηκε στην περιπτωση μου.
[Εικόνα: zzouejym.jpg]

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, λογικά στη μεταφύτευση πρέπει να μούσκεψα τα κάτω φύλλα όταν πότισα
Απάντηση
βραχηκαν απο λιπασματα και καηκαν.
θελει προσοχη, αν και εκεινα τα χαμηλα θα πεσουν γρηγορα, και ισως και καλυτερα.
εγω η μονη "αποφυλλωση" που κανω ειναι αυτα τα χαμηλα και για να ποτιζω καλυτερα, αλλα κια να βλεπω το χωμα του

αλλα οχι ακομη, μη κοψεις τπτ, αστα λιγο να δωσουν και μετα καντα οτι θες
Απάντηση
(05-04-2020, 10:53 PM)αρχαιος Έγραψε: βραχηκαν απο λιπασματα και καηκαν.
θελει προσοχη, αν και εκεινα τα χαμηλα θα πεσουν γρηγορα, και ισως και καλυτερα.
εγω η μονη "αποφυλλωση" που κανω ειναι αυτα τα χαμηλα και για να ποτιζω καλυτερα, αλλα κια να βλεπω το χωμα του

αλλα  οχι ακομη, μη κοψεις τπτ, αστα λιγο να δωσουν και μετα καντα οτι θες

ευχαριστώ πολύ
Απάντηση
καλημέρα φίλε @kyros και καλή πορεία εύχομαι....
προσωπικά μου φαίνεται για ελειψη ασβεστίου δεν το συναντάμε συχνά σε τόσο μικρά φυτά αλλά με τα λεντ το βλέπουμε πιο συχνά....
δεν αποκλείω αυτό που λεν οι προλαλησαντες αλλά μόνο εσύ ξες αν εβρεξες τα φύλλα και τι είχε μέσα το νερο.....

στην μεταφυτευση εριξες και λίπασμα?

επίσης νομίζω έχεις πολύ χαμηλά το πάνελ αν δεν βλέπεις τα φυτά να σηκώνουν τα φύλλα τους μετά το πότισμα και είναι μόνιμα ελαφρώς γυρισμένα για κάτω ανέβασε 10-15 ποντους να δεις πως θα αντιδράσουν....
αν αρχίσουν να τεντωνουν κατεβαζεις λίγο.
Απάντηση
(05-05-2020, 12:02 PM)antegia Έγραψε: καλημέρα φίλε @kyros και καλή πορεία εύχομαι....
προσωπικά μου φαίνεται για ελειψη ασβεστίου δεν το συναντάμε συχνά σε τόσο μικρά φυτά αλλά με τα λεντ το βλέπουμε πιο συχνά....
δεν αποκλείω αυτό που λεν οι προλαλησαντες αλλά μόνο εσύ ξες αν εβρεξες τα φύλλα και τι είχε μέσα το νερο.....

στην μεταφυτευση εριξες και λίπασμα?

επίσης νομίζω έχεις πολύ χαμηλά το πάνελ αν δεν βλέπεις τα φυτά να σηκώνουν τα φύλλα τους μετά το πότισμα και είναι μόνιμα ελαφρώς γυρισμένα για κάτω ανέβασε 10-15 ποντους να δεις πως θα αντιδράσουν....
αν αρχίσουν να τεντωνουν κατεβαζεις λίγο.

καλησπέρα antegia,

το νερό είναι κεκαθαρμενο από αντίστροφη όσμωση και κατέβασα το ph με ξύδι στο περίπου 6,5. λες να είναι ασβέστιο;;; στη μεταφύτευση έκανα στο τέλος το εξής

αφού έχουμε τελειώσει με τη μεταφύτευση, αραιώνουμε 5ml orgatrex και 1gr. βactrex σε 1lt νερό και το μοιράζουμε στα φυτά.

θα ανεβάσω σήμερα στις 18.00 που τα ξυπνάω τα φώτα για να δούμε πως θα αντιδράσουν 

σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις
Απάντηση
καλησπέρα σε όλους,

μετά την επίσκεψη μου στον κήπο σήμερα έχω τα εξής

το φυτό με το θέμα στα φύλλα χειροτερεύει 

[Εικόνα: 0ibaxknm.jpg]
[Εικόνα: bq94jiwm.jpg]

το άλλο φυτό συνεχίζει πολύ καλύτερα
[Εικόνα: baiyxtkm.jpg][Εικόνα: fzbr57am.jpg]

σήκωσα τα φώτα πιο ψηλά όπως πρότεινε ο @Antegia για να δούμε αν θα καλυτερέψει η εικόνα του φυτού ή είναι από το φαγητό

[Εικόνα: 3zhuu0nm.jpg]
[Εικόνα: d4mapgdm.jpg]

είδα την επιφάνεια πολύ στεγνή και τα φύλλα στα δυο φυτά προς τα κάτω πότισα το καθένα με περίπου 300ml, ph7,3 με σύριγγα φαγητού όπου με την μύτη μπορείς και αποφεύγεις την υδροφοβία της επιφάνειας
[Εικόνα: gqz3bl6m.jpg]

αύριο σκέφτομαι να πάρω τις γλάστρες και για τα άλλα δυο φυτά, έχετε κάποια ιδέα τί να πάρω;; σκέφτομαι ότι μια επιλογή είναι να πάρω ακόμη δυο otopot, δεκτές όλες οι προτάσεις, 

ευχαριστώ
Απάντηση
δοκιμασε τπτ άλλο να δεις τι σ αρέσει,καμιά airpot ας πούμε
τα φώτα ντιμαρονται λογικά,έπαιξες καθόλου?
μας συνηθίζεις στα εμβόλια βλέπω
Απάντηση
(05-05-2020, 11:47 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: δοκιμασε τπτ άλλο να δεις τι σ αρέσει,καμιά airpot ας πούμε
τα φώτα ντιμαρονται λογικά,έπαιξες καθόλου?
μας συνηθίζεις στα εμβόλια βλέπω

καλησπέρα,

μου έδωσες υλικό για μελέτη... τα φώτα ντιμάρονται τώρα τα έχω στο 80% στους 65-70 πόντους αύριο θα μετρήσω lux αν και όταν διάβασα το άρθρο για το φως, για να πιάσω τα 7000lux έπρεπε να είμαι κάτω από 50 εκατοστά και τα 45000 lux μου φαντάζουν άπιαστο όνειρο, βέβαια μάλλον κάτι καταλαβαίνω λάθος αλλά νέος εγώ καινούργια και τα φώτα.... ας είναι τέτοια τα εμβόλια και μια χαρά θα είμαστε.
Απάντηση
θα σου μιλήσουν καποια στιγμη..ή εσυ θα τα ακουσεις
Απάντηση
και στα δύο φυτά φαίνεται η ελειψη....
δεν γνωρίζω τα biotabs....ένα cal-mag τις biobiz θα βοηθούσε να κάνεις ένα ψεκασμα στα φύλλα....
πάρε και ένα ψεκαστιρι να μπορείς να ποτιζεις ομοιόμορφα να κρατάς υγρό το χώμα.....
μην συνδέσεις ακόμα την παροχή νερού στις αουτοποτ είναι μικρά και η γλάστρα μεγάλη άστα να μεγαλώσουν λίγο να κάνουν ρίζα....
Απάντηση
(05-06-2020, 11:31 AM)antegia Έγραψε: και στα δύο φυτά φαίνεται η ελειψη....
δεν γνωρίζω τα biotabs....ένα cal-mag τις biobiz θα βοηθούσε να κάνεις ένα ψεκασμα στα φύλλα....
πάρε και ένα ψεκαστιρι να μπορείς να ποτιζεις ομοιόμορφα να κρατάς υγρό το χώμα.....
μην συνδέσεις ακόμα την παροχή νερού στις αουτοποτ είναι μικρά και η γλάστρα μεγάλη άστα να μεγαλώσουν λίγο να κάνουν ρίζα....

καλησπέρα, 

βρήκα αυτό το άρθρο από άλλο post στο forum και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έχεις δίκιο

https://www.growweedeasy.com/cannabis-pl...deficiency

και αν κρίνω από τις σημερινές φωτό η εικόνα ταυτίζεται, η διαφορά πια με το άλλο φυτό είναι μεγάλη

[Εικόνα: 3bgv0fxm.jpg]

αύριο θα πάρω το cal-mag να βοηθήσω λίγο το φυτό και το οτοποτ θα περιμένω τουλάχιστον ακόμη μια εβδομάδα για να το ανοίξω, προς στιγμή έχω ανοίξει τον αέρα για τις ρίζες

ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια όλους σας.
Απάντηση
καλησπέρα σε όλους,

ήμουν απασχολημένος και γι αυτό άργησα να απαντήσω, λοιπόν την πέμπτη πήρα το cal mag  και εφάρμοσα διαφυλλικά και επίσης έκανα μεταφύτευση στα δυο μικρότερα, τελικά πήρα κανονικές γλάστρες και θα ποτίζω χειροκίνητα.
από εδώ και στο εξής θα εφαρμόζω στο πότισμα τακτικά cal mag όπως και στη δεξαμενή του οτοποτ.

[Εικόνα: txa3evmm.jpg][Εικόνα: uqr9ghem.jpg]

καλησπέρα και πάλι,

οι θυγατέρες σήμερα είναι χαρούμενες και φαίνεται να ανταποκρίνονται θετικά στις αλλαγές.

άνοιξα το οτοποτ μετά την παρότρυνση φίλου και φαίνεται ότι έχουν ρίζες και ταΐζονται χαρούμενα, είχα βάλει ένα φίλτρο στην εισαγωγή το οποίο όμως περιόριζε την απόδοση του ανεμιστήρα και γι αυτό το αφαίρεσα και έβαλα στην θέση τούλι διπλωμένο 3-4 φορές, φάνηκε ότι η τέντα παίρνει καλύτερα αέρα έτσι.

τα peppermint kush είναι πιο θαμνώδες από το himalaya gold

[Εικόνα: f4onqvim.jpg]
[Εικόνα: qspxlvkm.jpg]

τα φύλλα δεν έχουν επανέλθει αλλά νομίζω όριο κάποια στιγμή θα κάνω αποφύλλωση

το θέμα μου τώρα είναι το topping σιγά σιγά μιας και φτάσαμε στο 5ο γόνατο, σκέφτομαι να ακολουθήσω ακριβώς τις οδηγίες από τον οδηγό του @CasaBonita , και να κρατήσω μόνο το 3ο γόνατο συγχρόνως κάνω και αποφύλλωση από κάτω στο 1ο και 2ο ή τα κρατάω;;

παρακαλώ για την καθοδήγηση σας σε αυτό
Απάντηση
καλησπέρα σε όλους,

μετά από μεγάλη διαβούλευση με τον εαυτό μου αλλά και βραδινή μελέτη επί του θέματος πήρα την απόφαση και κορφολόγησα σύμφωνα με τις οδηγίες του @CasaBonita  στο τρίτο πόδι. αποστείρωσα το ψαλίδι με οινόπνευμα πράγμα σπάνιο μέρες που ναι και έκοψα πάνω από το τρίτο πόδι σε όλα,

[Εικόνα: iafbjkum.jpg][Εικόνα: fdmiijdm.jpg][Εικόνα: ri1tqwkm.jpg][Εικόνα: qh2vathm.jpg]

σε όλα τα κοψίματα έβαλα tree stac και τώρα βλέπω τι έκοψα και σπαράζει η καρδιά μου. 
[Εικόνα: rpnjkmbm.jpg]

ελπίζω να τα έκανα σωστά γιατί δεν το έχω ξανακάνει
Απάντηση
μια χαρα ....καλη συνεχεια.
Tell me I'm a sinner, I got news for you, I spoke to god this morning and he don't like you!!!!!  Tongue

Απάντηση
mια χαρα φαινονται κυρο, διαβασες ωραιος, ποσα γονατα εχεις αφησει.?
Απάντηση
καλησπέρα,

ευχαριστώ για τα σχόλια, έμειναν σε όλα 3 γόνατα @godfather 

[Εικόνα: g8nqzilm.jpg]
[Εικόνα: aj1uiqdm.jpg]
[Εικόνα: vcnr0ocm.jpg]
[Εικόνα: vbgplf8m.jpg]

αυτο που με απασχολεί και δεν έχω βρει σχετικές οδηγίες ξεκάθαρα είναι με βάσει ποιους παράγοντες γυρνάμε τα φυτά στην ανθοφορία, είναι καθαρά με βάση τον διαθέσιμο χώρο δλδ υπολογίζεις το ύψος του φυτού τώρα έτσι ώστε αν γίνει επί 4 να φτάνει στο ύψος κάτω από τον εξαερισμό ή παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες;
Απάντηση
ένας είναι με βάση τον διαθέσιμο χώρο που έχεις
δεύτερος με βάση το χρόνο που έχεις
μέτρον ἄριστον
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)