Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΛΙΜΑΤΟΣ ΣΤΟΝ ΑΥΤΟΜΑΤΟ
καλ'ημερα παιδες

καθως σκοτωνομουν στη δουλεια σημερα το πρωι.. και επειδη τετοια εποχη που επελεξα να ξεκινησω grow αρχιζουν τα δυσκολα με τις θερμοκρασιες... βασανιζα τη σκεψη μου τι μπορω να κανω..????

μπαινοντας λοιπον σε διαφορα γνωστα σε ολους site προσπαθουσα να βρω μια ακρη.. και τσουπ εμφανιστικε μπροστα μου. http://www.ebay.co.uk/itm/digital-temper...1ea308a1fe

ok το συγκεκριμενο ειναι παραδειγμα... δε ξερω τι παιζει
αλλα λεω εγω.... δε μπορει καποιος να το κανει να ελεγχει ενα υγραντηρα μαζι με ενα αεροθερμο μεσα στη τεντα του ???

επισης αν το εγκαταστησεις εξω απο το χωρο δε θα μπορεις αν πασα στιγμη να τσεκαρεις χωρις να ανοιγοκλεινεις τεντες-καπακια-πορτες (οτι εχει ο καθενας) επεμβενοντας την καταλληλη στιγμη???

αυτο το θεμα το ανοιγω για δυο λογους.

α) να μου πουν καποια παιδια τι γνωμη τους για αν αξιζει τον κοπο

β) να βοηθησει κανεις στο πως θα γινει η συνδεση γτ μαλλον οπως αμα τα κανω μονο μολις φτανει η θερμοκρασια πανω απο το οριο στο δωματιο θα αρχισει να ανεβοκατεβαινει το καπακι της τουαλετας

ευχαριστω
Απάντηση

ads by gr420info

γεια χαρα,

αυτό το μηχανάκι μπορείς να το έχεις εξω απ την τέντα σου όπως λες και να ελέγχει δυο ρελε. στο ενα της θερμοκρασίας μπορείς να συνδέσεις ενα ac/εξαεριστήρα και στο άλλο της υγρασίας έναν αφυγραντήρα.

επειδή τα μηχανήματα που θα χρησιμοποιήσεις 99% θα είναι κάτω απο 2000w, μπορείς να ακολουθήσεις το 1ο σχεδιάγραμμα:

- από την πρίζα του τοίχου παίρνεις δυο καλώδια π.χ α + β (μπλε + καφε, την γείωση *κιτρινοπρασινο* δε τη χρησιμοποιεις).
- συνδέεις το α στο 10
- συνδέεις το β στο 9
- γεφυρώνεις το 10 με 8 και 6
- για έλεγχο της θερμοκρασίας παίρνεις δυο καλώδια από 7 και 9 (εκεί μπορείς να βάλεις ένα θηλυκό φις σούκο για να συνδεθεί η συσκευή)
- για έλεγχο της υγρασίας παίρνεις δυο καλώδια από 1 και 9 (και εδώ βάζεις θηλυκό φις σούκο)

...και κοίτα να την κάνεις νηφάλιος τη δουλειά, τα 220 δεν αστιεύονται.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)