[Indoor] 1η Προσπαθεια εσωτερικη(Ημερολογιο ,Βοηθεια, Ερωτησεις)
@Roukounas το ωφελιμο ειναι 1,1 μετρο λογω το οτι κρεμονται τα φωτα.Το 1,3 ηταν τυπογρφικο λαθος.Σορυ φιλε απο την κουραση γραφω οτι να ναι μερικες φορες.
Η τεντα ειναι 1,8 αλλα τρωνε 20 ποντους τα φωτα και 50 η αποσταση απο το φυτο.΄Τα φωτα τρωνε πολυ ρε φιλε και με εχει περιορισει αρκετα..Θα βαλω φωτο το βραδυ που θα γυρισω σπιτι απο δουλεια να το μελετησουμε καλυτερα αν εχεις ορεξη.

Δεν εχουν..Τους τον εφαγα!!
@Αλαφροΐσκιωτος
Απάντηση
Καλησπερα σας μάγκες μου!

Εύχομαι να είστε όλοι καλά.


@Roukounas φιλε μου συγνώμη αλλά έμπλεξα αυτες τις μέρες με την δουλειά.Σημερα λιγο πιο χαλαρά.

37η ημέρα σημερα .
Εχθες εκανα ενα πότισμα μόνο με τις βάσεις
Sensi grow A+B 1ml/l
Επισης έβαλα και folrakleen και revive απο 1ml/l

Εχθες είχαν γειρει τα φυλλα από διψα και παρατηρησα ότι το χώμα είχε ελαφρως πετρωσει .Η σταθμη του χωματος ειχε κατέβει ελαφρα.Με προβληματιζει γιατί με αυτές τις γλάστρες αν το χώμα δεν είναι αφράτο δεν ποτίζεται και το φυτο σωστά τελικα
Μερικά φυλλα είχαν βγάλει καψιματα ξανα και οι άκρες στα δυο πιο μεγάλα φυτα είναι ελαφρως κίτρινες.

Επισης ακομα προβληματιζομαι ποτε να γυρίσω τα φώτα για ανθοφόρια.Τα φυτα ειναι αρκετά πυκνά με αποτέλεσμα κάποια να μην παίρνουν φως αρκετο.

Τι σκέφτεστε;;;

Να παρεμβω η οχι;;
[Εικόνα: 3oQhmNVm.jpg]

[Εικόνα: R0pQjJdm.jpg]

[Εικόνα: 3HrP1ePm.jpg]
Απάντηση
Κανε καμια αποφυλλωση.. Νομιζω μπορεις να κανεις αποφυλλωση και μεχρι την δευτερη βδομαδα αφου γυρισεις τα φωτα

Ακυρο αν ειναι αυτοματα μη κανεις
Απάντηση
@pasas25
Το φλορα ρε φιλε μου μπαινει μονο του
Το βαζουμε για να καθαρισει τα φυτα-ριζεσ απο τα αλατα

Γιατι μπερδευτηκεσ τζαμπα
δεσ τι σε εγραψα στο νημα σου παραγραφο #172
φλορα ΜΟΝΟ του
Απάντηση
@Roukounas γεια σου φίλε μου.Ελπιζω να εισαι καλα.Ναι έχεις δικοι φιλε λετα το είδα και εγώ.Οπως σου έχω ξαναπεί λογω κούρασης έχουν γίνει όλα αυτά.Διανυω μια περιεργη περιοδο.
Κατά τα άλλα πως τα βλεπεις;;Εδειξαν να το απολαμβάνουν το ποτιαμα αρκετα.


@arkoudoulis και εγω το σκεφτόμουν ρε φιλε αλλα το φοβάμαι μην κάνω καμία βλακεια.Φπ είναι οι σποροι
Απάντηση
@pasas25
Ολα καλα εσυ
Πεσ εκει καμμια γαλιδουλα να σε τριψει και να σε ξελαμπηκαρει

Βγαλε το φιλτρο τζαμπα στο μουλιαζει ο υγραντηρασ

Το φαν εξαγωγησ ειναι εκτοσ τεντασ?
Αυτα τα φωτα μπορεισ και να τα βαλεισ και τερμα πανω(οχι τωρα) 10 ποντουσ απο την οροφη τησ τεντασ οποτε αναθεωρησε και το ωφελιμο υψοσσ σου

Μειωσε και τον σωληνα εξαγωγησ φερτον ακριβωσ οσο ειναι η τρυπα τησ τεντασ,και αν τον εχεισ ετσι για φωτοπαγιδα,κανε κουρμπα εκτοσ τεντασ το ιδιο ειναι
Βγαλε και τα drive απο τα φωτα εκτοσ τεντασ
Παρε και τον τενεκε εκτοσ τεντασ
Παρε και το ναυλον με τισ φουσκαλεσ,χανεισ και αντανακλαστηκοτητα απο το φωσ και εχεισ συσωρευση θερμοκρασιασ κατω απο τισ γλαστρεσ

Οτι ειναι μεσα στην τεντα σε ανεβαζει την θερμοκρασια
Καντα(ολα μαζι)και θα δεισ θα σε ριξει 1 βαθμο την θερμοκρασια

Για κουρεματα και τοπαρισματα ειμαι ανιδεοσ φιλε
Με ανησυχει που λεσ εχεισ παλι καψιματακια
Απάντηση
(08-07-2020, 16:34 )pasas25 Έγραψε: @Roukounas γεια σου φίλε μου.Ελπιζω να εισαι καλα.Ναι έχεις δικοι φιλε λετα το είδα και εγώ.Οπως σου έχω ξαναπεί λογω κούρασης έχουν γίνει όλα αυτά.Διανυω μια περιεργη περιοδο.
Κατά τα άλλα πως τα βλεπεις;;Εδειξαν να το απολαμβάνουν το ποτιαμα αρκετα.


@arkoudoulis και εγω το σκεφτόμουν ρε φιλε αλλα το φοβάμαι μην κάνω καμία βλακεια.Φπ είναι οι σποροι

Γι αρχη κοψε τα φυλλα τα οποια καλυπτουν τα σημεια που θα βγαλουν παπαδες

Μη φοβασαι δν θα παθει τιποτα το φυτο

Και δεσε τα κλαδια σε φαση να ανοιξει το φυτο να περναει φως
Απάντηση
@Roukounas Φιλε μου πολυ καλησπερα!

Γελασα πολυ με τον τενεκε!!!χαχαα

Ειναι εκτος τεντας οπως και να εχει!!!

Εβγαλα το ναυλον και μειωσα την εισαγωγη.

Το φαν εξαγωγης ειναι απο πανω απο την τεντα.Δεν χωραγε μεσα καλα..Ειναι λιγο μεγαλουτσικο

Το φιλτρο γιατι να το βγαλω;;;Βασταει μυρωδιες..Εδω και μια εβδομαδα μεσα στην τεντα μυριζει αρκετα.Κανει δουλιτσα.
Βρηκα ακομα μια πατεντα προχθες για τα φωτα και κερδισα ακομα 10 ποντους.

Τα φυτα εχουν φτασει 40 εκ .Λεω να τα γυρισω στο επομενο ποτισμα σε 3 μερες.

Τα καψινατα εχουν μειωθει αλλα παραμενουν καποιες κιτρινες ακρες.

Τι λες φιλε;;;


@arkoudoulis Εκοψα καποια φυλλα ,ειδικα αυτα που ειχαν καψιματα και τα πολυ μεγαλα.Ειναι λιγο καλυτερη η εικονα.
Το δεσιμο λεω να το δοκιμασω αυριο.Ψαχνω παραδειγματα μην κανω βλακεια.

Ερχονται και οι φωτο

[Εικόνα: 8sisT5Km.jpg]

[Εικόνα: UZUdvoSm.jpg]

[Εικόνα: YHpkrqXm.jpg]

[Εικόνα: X2JSicZm.jpg]
Απάντηση
@pasas25
Καλημερα
Ποτιζεισ συμφωνα με το προγραμμα τησ advanced η λιγοτερο?
Αν εισαι στο λιγοτερο αυξησε λιγο την δοση,οχι ομωσ οσο λενε αυτοι
Τι ποτισεσ τελευταια φορα ασ πουμε?
Τι ηλικια εχουν τα φυτα?

Δεν πειραζει που το φαν ειναι εξω αλλα αν μπορεισ το φιλτρο κοτσαρηστο πιο κοντα στην τρυπα τησ τεντασ,ισωσ και κατευθειαν πανω στο φαν, θα γλιτωσεισ χωρο και θα κερδισεισ σε αποδοση
Απάντηση
Γεια σας συναγωνιστες!!

@Αλαφροΐσκιωτος ειναι λιγο δυσκολο να αλλαξω λιπασματα τωρα φιλε μου..Ωστοσο το ph ειναι σε πολυ καλα επιπεδα.Μηπως φταινε οι ρυθμιστες;;;ph up & down?
Σε καποια ποτισματα χρειαστηκε να ριξω αρκετες σταγονες για να το φερω εκει που πρεπει.
Το νερο που χρησιμοποιω ειναι εμφιαλωμενο.Μηπως δεν κανει;;;
Οταν λες οτι δεν προλαβαινω να το βρω;;;Μεχρι την ανθοφορια;;;Αν μπουν ετσι στην ανθοφορια θα εχω προβλημα λες;;
Ο τενεκες επαιξε το ρολο του ανυψωτη για λιγες μερες..Ειναι μερος της δουλειασ μου!!


@Roukounas καλημερα!
Στην αρχη ποτισα βασει προγραμματος της εταιρειας με τα γνωστα αποτελεσματα.
Προχθες που εβαλα λιπασματα εβαλα πολυ λιγοτερο απο αυτο που ελεγε,Για παραδειγμα τις βασεις τις εδινε 4ml/l και εγω εβαλα 1ml/l
Το πηρα με φοβο μετα απο την ιστορια που εγινε στην αρχη.
Τα φυτα αυτην την στιγμη ειναι στην 40η μερα σημερα. .
Δεν ξερω τι αλλο να κανω ρε φιλε μου.Σπαω το κεφαλι μου
Απάντηση
@pasas25

Σορυ που αργησα αλλα ειχα προμπλεμα
Βαλε για κανα 2 φορεσ λιγο παραπανω απο το μισο απο οτι λεει το προγραμμα και παρατηρα αντιδρασεισ

ενα στην φαση που ειναι τα φυτα ειναι λιγο

Προσπαθησε και για αλλεσ γνωμεσ ενα grow εχω βγαλει μονο απλωσ το εβγαλα με τα ιδια λιπασματα

Καταλαβαινεισ πωσ στο λεω δεν θελω να σε παρω στον λαιμο μου
Οταν ειμαι σιγουροσ για κατι στο λεω οπωσ με την θερμοκρασια και ειδεσ εγινε

Αλλα 1ml για 40 ημερων φυτα ειναι σιγουρα λιγο
Απάντηση
Μισο λεπτο...

Τωρα πας με μειωμενη δοσολογια και θα πιασεις πεινα. Ανεβασε στα 2ml τις βασεις σου καθως και το cal mag, γαμησε το το φλορακιν , και το αλλο το revive,

Βασεις και cal-mag στα 2ml/L και τελος, γιατι ρυθμιζεις το Ph σου απο τη στιγμη που το νερο σου ειναι λιγοτερο απο τα 250ppm αγωγιμοτητα; Μη το πειραζεις καθολου το Ph με τα Advanced, καθολου καθολου... ΝΟ ΝΟ, Nada, Niente, cyka , blyat
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
@trompetas not at all !!
Σε ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες που ενδεχομένως να αποδειχθούν σωτήριες διότι μάλλον το λάθος είναι από την αρχή ο τρόπος διαχείρισης του νερού.

Θα το δουλέψω όπως ακριβώς μου είπες..Να κανω μια ερώτηση μόνο

Ειναι σωστό να γυρίσουν ανθοφορια τωρα η θα πρέπει να τα αφήσω για το επόμενο ποτισμα.;;Ποια είναι η γνώμη σου;
Τα φυτα ειναι 40 εκατοστά τωρα και ειναι 40 ημερων.

@Roukounas Σε ευχαριστώ φίλε!
Απάντηση
Πιστευω να εχει διαβασει απο αρκετα πισω ο @trompetas
Απάντηση
Καλησπερα σε ολα τα αλανια

Εχω προβλημα και χρειαζομαι βοηθεια.

Σημερα χαλασε ο χρονοδικοπτης απο τα φωτα και εμειναν τα φυτα 22 ωρες στο φως.Δυστυχως σε αλλον χρονοδιακοπτη εχω τον υγραντηρα και τον εναν ανεμιστηρα τα οποια κλεινουν την ιδια ωρα με τα φωτα.Αυτο ειχε ως αποτελεσμα να ανεβει η θερμοκρασια παραπολυ για καποιες ωρες ,περιπου 33 βαθμους.Τα φυτα την ακουσαν και εχουν κρεμασει τα φυλλα τους σημερα δυστυχως.

Μπορει να γινει κατι;;;Υπαρχει περιπτωση να επηρεαστουν τα φυτα απο το συνεχομενο φως που πηραν;;;

Πειτε καμια γνωμη οι πιο εμπειροι αν μπορειτε ρε μαγκες.
Απάντηση
@Αλαφροΐσκιωτος τα ειχα ποτισει ρε φιλε πριν 3 μερες και ειναι να ποτιστουν αυριο κανονικα.Λες να την παλεψουν;;;
Απάντηση
@Αλαφροΐσκιωτος ποσο νερο να ποτιζα ρε φιλαρακι;;;Κανονικα δινω 800 ml καθε 4 μερες τωρα και οι γλαστρες ειναι 15 λιτρα
Απάντηση
Ποσο περιπου πιστευεις οτι χρειαζεται σε αυτην την γλαστρα;;;

Επισης το χωμα εχει κατεβει λιγο ..Λες να του προσθεσω λιγακι;
Απάντηση
@Αλαφροΐσκιωτος δεν το εχω βρει ακομα με το ποτισμα καλα.Πιστευεις οτι 1 λιτρο στο καθενα καθε 3 μερες ειναι καλα;;;;,μηπως τελικα το ποτιζα λιγο τον τελευταιο καιρο;
Απάντηση
@pasas25
1,5 λιτρα η γλαστρα ανετα

αν εισαι γυρω στισ 45 μερεσ σε 1,5 λιτρο νερο
3ml βασεισ
1,5ml καλ-μακ
εκαστο
Απάντηση
@Αλαφροΐσκιωτος κατι εγινε νομίζω!

[Εικόνα: ndGGQRem.jpg]
Απάντηση
@Αλαφροΐσκιωτος Ριξε προβλεψη!!!
Απάντηση
@Αλαφροΐσκιωτος θα ριξω πενηνταρι!!!
Απάντηση
Καλησπερα μαγκες μου!

Ευχομαι να ειστε καλα.

Σημερα ειχα εναν αναπαντεχο νεο το οποιο μου αλλαξε τον προγραμματισμο.

Μαλλον μετακομιζω στις αρχες Οκτωβρη οποτε πρεπει να γυρισω σε ανθροφορια για να προλαβαω να το κοψω εως τοτε.

Εχω μια απορια αν μπορει να βοηθησει καποιος.Σημερα ειναι να ποτισω,Εβαλα τα λιπασματα στο προηγουμενο ποτισμα.Να βαλω σκετο νερο σημερα η να βαλω τα λιπασματα ανθοφοριας;;

Παρακαλω δωστε τα φωτα σας!
Απάντηση
@Αλαφροΐσκιωτος Δεν ειναι καθολου στο χερι μου δυστυχως.

Αλλαζω βαση στην δουλεια και δεν ειναι δυνατον να το τρεναρω.Οτι γινει μεχρι αρχες Οκτωβρη.Δεν γινεται να αλλαξει
Απάντηση
@Αλαφροΐσκιωτος τριχες εχει εδω και δεκα μερες σε ολο το φυτο.παντου.
Εχει ξεκινησει η διαδικασια απλα το αφησα λογω των προβληματων με τα φυλλα και για να μεγαλωσουν οσο γινεται περοσσοτερο.
Απάντηση
@Αλαφροΐσκιωτος Ναι ρε φιλαρακι..Εχει παντου τριχες.Και στον κορό και στα κλαδια.Θα βαλω φωτογραφιες το βραδυ να δεις.δεν ξερω γιατι..Και μενα μου εκανε εντυπωση
Απάντηση
to flora ποιο ειναι και δεν μπορω να το βρω τοσες μερες!! ειναι απο adv?
Απάντηση
@pasas25
Βαλε καμμια κοντινη φωτο,το βραδυ οπωσ ειπεσ,απο εκει που λεσ εχεισ δει τριχεσ
Τι ωραριο φωτισμου τα εχεισ τωρα?
Απάντηση
@Roukounas Τα φυτα ειναι έτσι σε όλα σχεδόν τα κλαδάκια.
Το ωράριο φωτισμού ειναι 18/6 Τώρα.

[Εικόνα: gorcfI7m.jpg]



@Αλαφροΐσκιωτος green gelato ειναι η ποικιλία απο rqs.
Σου έχω εμπιστοσύνη στις προβλέψεις!

[Εικόνα: U4hrws0m.jpg]

[Εικόνα: 80gYFyom.jpg]
Απάντηση
Θελει αλαγη ωραριου για να μπεισ σε ανθοφορια

Δεν ξερω φιλε αν μπαινει σε διαδικασια ανθισησ αν δεν το αλλαξεισ ωραριο
Απάντηση
@Roukounas ναι αλλα πως γινεται να εχει αρχισει ηδη;;

Εκτος αν κανω λαθος και δεν ειναι προανθιση..Απο αυτα που εχω διαβασει ομως καπως ετσι μοιαζει

Οπως και να εχει θα γυρισω τα φωτα απο αυριο.

Τωρα με τα λιπασματα πως γινεται ρε φιλε..Ειχα ριξει στο προηγουμενο ποτισμα,.Να ξαναριξω;;;Και αν ριξω να βαλω τα ανθοφοριας η να συνεχισω τα ιδια;;
Απάντηση
@pasas25
Το αν θα πρεπει να ξαναριξεισ λιπασμα (η αν πρεπει να ριχνεισ λιπασμα σε καθε ποτισμα δεν το ξερω)

Θα σε πω τι εκανα εγω στο μοναδικο μου grow που εκανα με αντβανσ
Δεν παει να πει οτι σε λεω ειναι και το σωστο απλωσ τι θα εκανα εγω

Θα συνεχιζα με τισ βασεισ αναπτυξησ μεχρι να δω τα πρωτα ανθακια
Επειδη εχεισ πολλα μπουκαλια πανε οπωσ το ηλεκτρονικο προγραμμα(το δουλευεισ αληθεια? αν και στην αναπτυξη δεν θελει πολλα μπουκαλια) τησ αντβανσ που σε ειχα στειλει(προσοχη οταν λεω οπωσ δεν ενωω σε ml λιπασματοσ αλλα σε ειδοσ)
Οταν δεισ τα πρωτα ανθακια τοτε επαναπροσδιοριζεισ το τι θα κανεισ
Απάντηση
Καλησπερα σας φιλοι μου.

Εύχομαι να ειστε ολοι καλα.

Είμαστε στην 8η μερα ανθοφοριας και τα φυτα δειχνουν να πηγαίνουν καλά.Εχουν βγαλει αρκετες τρίχες και εχουν ψηλωσει περιπου 10 ποντους το καθενα.

Σημερα ειναι η μέρα ποτίσματος.

Από την μέρα που γυρισα τα φωτα τα φυτα ειναι πολυ πολυ καλύτερα.

Ηθελα να ρωτήσω αν ξερει κάποιος.
Δεν μπορω να ανεβάσω φωτογραφίες πλέον.Συμβαινει κατι η ειναι μονο σε μενα;
Απάντηση
Καλημερα φιλοι μου!!

@Αλαφροΐσκιωτος τελικά βρήκα άκρη με τις φωτογραφίες!

10η μερα ανθοφοριας και τα πραγματα ειναι νομίζω καλα για την ώρα!!

Ποτιστικαν εχθες από 1,5 λίτρο το καθενα με τα εξής λιπασματα:Sensi grow A+B,CAL MAG ,B52 απο 2 ml /l

Λέω να ξεκινήσω σιγά σιγά τα λιπάσματα για ανθοφορια.Αν μπορούν οι πιο έμπειροι θα ηθελα να μου πείτε αν είναι όντως η κατάλληλη στιγμή.

Με χαρά θα ακούσω την γνώμη σας!

   

   

   
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)