[Indoor] 1η Προσπαθεια εσωτερικη(Ημερολογιο ,Βοηθεια, Ερωτησεις)
#1
γεια χαρα σε ολους φιλοι μου!

να συγχαρω αρχικα τους εμπνευστες της σελιδας αυτης.respect

ξεκιναω μια καινουρια προσπαθεια καλλιεργειας εσωτερικης με τον εξης εξοπλισμο:

τεντα 80*80*180
φωτισμος led πανελ full spectrum samsung lm301b 240w(πραγματικα w χωρισμενα σε 2 πανελ των 120w)
εξαερισμο με φιλτρο ενεργου ανθρακα 280m3/h
ανεμιστηρας 20w εσωτερικος 
θερμομετρο και υγρασιομετρο
γλαστρες 15 λιτρων (air pot) +2 λιτρων για το πρωτο σταδιο 
χωμα biobiz light mix 
λιπασματα advanced hydroponics of holland grow+bloom
rootit first seed
ηλεκτρονικο μετρητη ph και ρυθμθστες (up+down)

ο σκοπος του ημερολογιου αυτου ειναι η καταγραφη της πρωτης εμπειριας καθως και η ανταλαγη αποψεων με πιο εμπειρους καλλιεργητες ετσι ωστε να μην παει χαμενος ο κοπος  και τα χρηματα που εδωσα και βεβαια να βοηθηθουν και αλλοι σαν εμενα!

οποιαδηποτε προταση η επισημανση σχετικα με τον εξοπλισμο σε αυτο το σταδιο θα ηταν χρησιμη και καλοδεχουμενη!το μπατζετ βεβαια δεν μας παιρνει για αλλαγες μεγαλες.
οι σποροι που θα χρησιμοποιησω αρχικα ειναι οι green gelato φωτοπεριοδου.

θα επανελθω με φωτογραφιες σε λιγες μερες καθως δεν εχουν ακομα φτασει ολα τα πραγματα λογω της καταστασης.

μεχρι τοτε ευελπιστω στην ανταποκριση σας για μια αρχικη ανταλλαγη αποψεων!


Heart peace and love Heart
Απάντηση
#2
καλως μας ηρθες και καλα ξεκινηματα :d
Απάντηση
#3
@tilansia καλως σας βρηκα!
να ανταμωνουμε διαδικτυακα!
με καλες σοδειες!
Απάντηση
#4
καλημέρα χωρίς να ξέρω την εταιρεία με μια ματιά που έριξα αποτελείται από τριπλετα λιπασμάτων grow-micro-bloom και φυσικά κάποια μπουστερ 
 
τι σκοπεύεις να κάνεις από άποψη θερμοκρασίας μέσα στο καλοκαίρι?
Απάντηση
#5
@Sativaas καλημερα!στα λιπασματα διαλεξα μια εταιρια που μου προτειναν απο εδω μιας και ζω στο εξωτερικο..εχουν πολυ καλα αποτελεσματα.εχω παρει αρχικα μονο grow+bloom.θεωρεις οτι πρεπει να τα βοηθησω με καποιο ακομα συμπληρωμα;

οσων αφορα την θερμοκρασια ,ο χωρος που θα ειναι η τεντα ειναι ενα παλιο κελαρι 15 τμ χωρις φυσικο φως απο πουθενα με αρκετα καλη θερμοκρασια τις ζεστες μερες .με αυτην την λογικη μολις περασουμε σε φωτισμο 12/12 θα αναβει βραδινες ωρες ωστε να εχουμε μια σταθερη θερμοκρασια μερα και νυχτα.

ολα αυτα βεβαια σε θεωρητικο επιπεδο ακομα.
Απάντηση
#6
καλος ηρθες μαν,καλη αρχη σου ευχομαι και χωρις προβληματα !!! οπωσ σου ανεφερε και ο νονος για της θερμοκρασιες να δωσεις πολυ βασει για τωρα το καλοκαιρι,οσο για το μπουστερ πιστευω οτι μπορεις να το παρεις και πιο μετα

εφοσον θα τα εχεις σε κελαρι οπως αναφερες πιο πανω,πιστευω θα την εχει μια υγρασια,οποτε νε εχεις και αυτο στο νου σου για πολυ μετα οταν θα εισαι στην ανθοφορια για τυχον μουχλα !!!

αυτα απο μενα καλη αρχη σου ευχομαι!!!
Απάντηση
#7
@kikk0 να εισαι καλα φιλε μου.σ'ευχαριστω!

εχει υγρασια αρκετη ο χωρος και δεν σου κρυβω οτι με προβληματιζει αρκετα για την πορεια.περιμενω τα οργανα μετρησης να κανω καποιιες αναγνωριστικες μετρησεις στον χωρο πρωτα.βλεποντας και κανοντας.

οι αραχνες επισης αποτελουν ενα προβλημα το οποιο δεν ξερω κατα ποσο μπορει να επηρεασει την διαδικασια.εχω κανει προεργσια στον χωρο βεβαια αλλα με τις αραχνες δεν μπορεις να εισαι ποτε σιγουρος.
Απάντηση
#8
(13-05-2020, 10:25 )pasas25 Έγραψε: εχει υγρασια αρκετη ο χωρος και δεν σου κρυβω οτι με προβληματιζει αρκετα για την πορεια.περιμενω τα οργανα μετρησης να κανω καποιιες αναγνωριστικες μετρησεις στον χωρο πρωτα.βλεποντας και κανοντας.
@pasas25
καλωσ ηρθεσ και καλη πορεια απροβλιματιστη

οταν λεσ οτι περιμενεισ τα οργανα για να παρεισ αναγνωριστικεσ μετρησεισ ενωεισ στο χωρο που θα ειναι η τεντα η'μεσα στην τεντα
στο ρωταω γιατι αν στησεισ τεντα και εξοπλισμο και φυτα οι συνθηκεσ αλαζουν αρδην και δεν θα εχουν καμια σχεση οι μετρησεισ που θα κανεισ στο υπογειο χωρισ τεντα

και κατι ακομα ο εξαερισμοσ απο την τεντα που θα καταληγει στο υπογειο?
θα δουλεψεισ με παθητικη εισαγωγη?
--------------------------
υ.γ
για μενα οι αραχνεσ μονο καλο κανουν αρκει να ειναι εξω απο την τεντα και αυτο πιο πολυ για λογουσ αισθητικησ
Απάντηση
#9
@Roukounas φιλε σε ευχαριστω!

θα ηθελα να στησω την τεντα αρχικα χωρις τα φυτα και επειτα να κανω τις μετρησεις καθως θα παιξει μεγαλο ρολο σιγουρα ο φωτισμος και για την υγρασια και για την ζεστη.συμφωνω απολυτα με αυτο που λες.θα ηταν ματαιο να κανω μετρηση στο κενο δωματιο.

ο εξαερισμος για καποιες ωρες θα καταληγει εκτος απο ενα μικρο παραθυρακι.οχι βεβαια ολες τις ωρες.ειναι λιγακι δυσκολο.πιστευεις οτι θα μπορουσε να αποτελεσει προβλημα;;
η εισαγωγηθα ειναι χωρις καποιο φαν για την ωρα.πιστευεις οτι θα χρειαζοταν και μια εισαγωγη;;;

@tzorge γεια σου φιλε!
σκεφτομουν και εγω πως θα μπορουσα να αξιοποιησω την εξωτερικη υγρασια.ισως ειναι καλη λυση.γνωριζεις καθολου τι περιπου χρειαζομαι για αυτον τον σκοπο;;
Απάντηση
#10
@pasas25
το πιο σωστο ο μπαγιατικοσ αερασ απο την τεντα να πηγαινει εκτοσ υπογειου,γιατι παλι θα τον ρουφασ μεσα στην τεντα
επισησ καλο ειναι απο την στιγμη που λεσ οτι το υπογειο εχει υγρασια να φερνεισ και φρεσκο αερα απο εξω
επισησ αν η εξαγωγη τισ πιο πολλεσ ωρεσ δεν πηγαινει στο παραθυρο που λεσ τοτε θα ηταν καλυτερα με ενα φαν εισαγωγησ να φερνεισ απο το παραθυρο φρεσκο αερα
κατα με,αν εχεισ θεμα, καλυτερα ο μπαγιατικοσ να βγαινει στο υπογειο και με ενα φαν απο το παραθυρο να ρουφασ φρεσκο στην τεντα
εγω χρησιμοποιω και φαν εισαγωγησ
αυτο ειναι το σωστο γιαυτο και ολοι το πρωι οταν ξυπναμε ανοιγουμε παραθυρα για να αεριστει το σπιτι,και εδω σκεψου οτι τα φυτα εξω εκτοσ απο απλετο φωσ εχουν και απλετο οξυγονο

τιποτα απο μονο του δεν ειναι προβλημα

συνδιαστικα ομωσ ενα μικρο προβλημα στον εξαερισμο ενα στην υγρασια ενα στην θερμοκρασια και αλλα γενικα μικροπροβληματα, συνδιατικα κανουν ενα μεγαλο προβλημα
Απάντηση
#11
έτσι ενημερωτικά να ξέρετε αυτό με τον αέρα δεν είναι 100% απαραίτητο...

σε κελάρι παίζω κι εγώ ... η εξαγωγή είναι μέσα στο κελάρι...
δεν είναι "απαραίτητο" αυτο με το φρέσκο αέρα.....

μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα λόγω μπαγιάτικου αέρα...

αν στο κελάρι/υπόγειο μπορείς και αναπνέεις εσύ... τα φυτά δε προκειτε να έχουν προβλημα επίσης...
Απάντηση
#12
καλησπέρα και εμένα μέσα ρίχνει τον αέρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα και εγώ..
εγώ θα επιμείνω στα λιπάσματα η αντβανς δίνει grow-micro-bloom
από εκεί και πέρα τα μπουστερ είναι έξτρα
Απάντηση
#13
@YesIcan
@Sativaas
εγω δεν ειπα οτι θα εχει συγκεκριμενο προβλημα και θα αποτυχει η καλλιεργ,απλωσ ειπα τι ειναι πιο καλο κατε με βαση την λογικη μου(πωσ το σκεφτωμαι εγω)
αλλα επειδη ειστε και οι δυο πιο εμπειροι απο εμενα και εχωντασ ετσι οπωσ εχετε τον εξαερισμο με τισ ιδιεσ τεχνικεσ που χρησημοποιητε αν τον ειχατε να ετσι οπωσ ανεφερα εγω ειστε σιγουροι οτι δεν θα ειχατε καλυτερα αποτελεσματα?

στα νιατα μου ζουσα σε ενα υπογειο (φουλ υγρασια) δωματιο με σομπα υγραεριου (με φλογα) εγω συνεχιζα να αναπνεω αλλα η ζομπα(φλογα) εσβηνε,σαφωσ ομωσ ο χωροσ μου δεν ηταν 15m2
Απάντηση
#14
@Roukounas δεν διαφωνώ μαζί σου ούτε και ο γιες νομίζω απλά και καλά να μην τον ανήσυχη τοσο πολύ αυτό...
Απάντηση
#15
@Sativaas
εγω φιλοσ οχι δεν παρεξηγω ντοντ γουορι
αλλωστε ο @pasas25  φενεται διαβασμενωσ και τσακαλοσ
και γω του το ειπα οτι σαν μεμονωμενο προβλημα ουκ εστι προβλημα
και πολλεσ φορεσ εχω γραψει σε οποιουσ λεω την γνωμη μου να παιρνουν και 2εσ και 3εσ γνωμεσ
εδω ναι ξεχασα  Heart
Απάντηση
#16
@Roukounas παιχταρα μου.... αυτό που λέει ο @Sativaas...

αν είχα να βγάζω έξω τον εξαερισμο φυσικά θα το διάλεγα... Smile
απλά δεν είναι τοσοοο σημαντικό...

εγώ καταρχήν έχω 25 τετραγωνικά στο χώρο... και δεν έχω υγρασία γιατί δουλεύω 24/0 τον αφυγραντήρα...

σκάω σπόρια με 40% υγρασία ...
αλλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

αν καθόμουνα να παίζω με 80% υγρασία στην ανθοφορία που κάνουν μερικοί...
ίσως να είχα πρόβλημα με την ανακύκλωση του αέρα και τις μυρωδιές...

ο κανόνας λέει ο εξαερισμός να βγαινει εξω ....
αλλά δεν είναι μονόδρομος...
Απάντηση
#17
@tzorge
@Roukounas
@Sativaas
@YesIcan
καλησπερα φιλοι μου!

σας ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σας και το ενδιαφερον σας στο εγχειρημα αυτο.τις κραταω ολες στην μνημη μου για μελλοντικη χρηση.το εκτιμω.

αρχικα θα προσπαθησω με τα υλικα που εχω και αν χρειαστει στην πορεια θα κανω την διορθωση με την εισαγωγη.περιμενω να κανω τα πρωτα τεστ θερμοκρασιας και υγρασιας
ετσι ωστε να δω που βαδιζω.

σε κατι αλλο που θα ηθελα τα φωτα σας ειναι στο θεμα που ανεφερε ο
@Roukounas με τα λιπασματα.

ειχα καταληξει να χρησιμοποιησω μονο grow+bloom συν το λιπασμα στην αρχη για την ριζα, για να μην φορτωσω με λιπασματα τα φυτα.
ποια πιστευετε ειναι η καλυτερη λυση ;;θεωρειτε οτι θα πρεπεινα χρησιμοποιηθουν ολα τα λιπασματα της σειρας ;;
απο την προσωπικη σας εμπειρια ποια ειναι τα λιγοτερο αναγκαια;;
Απάντηση
#18
@pasas25
ο
@Sativaas αναφερε για λιπασματα

εγω στην καλλιεργεια αυτη καθε αυτη πολυ νεοσ για να εκφερω γνωμη(στο λεω γιατι εισαι προσφατο μελοσ δεν εχω εμπειρια ενα grow εκανα μονο)
Απάντηση
#19
καλημέρα δεν έχω δει κανένα να χρησιμοποιή αυτήν την εταιρία απλά συνήθως η τριάδα πάει σχεδόν σε όλες της εταιρείες και είναι τα βασικά λιπάσματα

φυσικά δεν χρειάζεται πχ να πάρεις το root simulator γιατί έχεις το first feed και γενικά όλα τα μπουστερ της εταιρείας δεν είναι αναγκαία

τώρα το grow δεν μπορείς να το χρησιμοποιείς σε κάποια φάση στην ανθοφορια λογικά γιατί θα είναι κατά κύριο λόγο άζωτο

φυσικά εσύ τα έχεις δουλέψει και αν έχεις δει ότι γίνεται με αυτή την μέθοδο και μπορείς να βγάλεις χωρίς προβλήματα και με καλή απόδοση την καλλιέργεια τότε πάω πάσο
Απάντηση
#20
@Sativaas καλημερα!

τα λιπασματα ειναι οτι καλυτερο μπορουσα να βρω εδω μιας και αυτα που ηθελα επρεπε να ερθουν απο αγγλια και τα μεταφορικα ηταν αρκετα.

για την εταιρια που επελεξα ειναι δοκιμασμενα απ'οσο γραφουν στις κριτικες.μετα η λυση ηταν η biobizz αλλα δεν διαβασα και τα καλυτερα.τελικα μετα την παροτρυνση σου το εψαξα πιο καλα και πηρα ολη την σειρα τους μαζι και το micro.ειχες δικιο μιας και ολες σχεδον οι κριτικες προτειναν την ιδια εφαρμογη.
νομιζω οτι ειμαστε ενταξει απο τα λιπασματα.
Απάντηση
#21
αντε καλή αρχή πάσα μου
Απάντηση
#22
@Sativaas σε ευχαριστω.

εν τελει βρηκα ακρη σημερα το πρωι να παραγγειλω απο αλλη χωρα την σειρα της advanced nutrients και μπορω να πω οτι το χαρηκα αρκετα μιας και ηταν η πρωτη επιλογη.
ολα καλα για την ωρα!
Απάντηση
#23
@Damned καλησπερα φίλε!!
τα είχα διαβασει και αυτά.πολυ καλά λιπάσματα και με εξαιρετικές κριτικές.δυστυχως ομως δεν ερχονται δω που μένω.
επισης με κέρδισε το γεγονος ότι η a.n έχει πολύ ωραιο και αναλυτικο προγραμμα καλλιέργειας,πραγμα απαραιτητο για το επίπεδο μου μιας και είναι η πρώτη μου φορά.
βεβαια από την αναζήτηση μου έως τωρα εχω καταλαβει ότι οι ποσότητες που δίνει για καθε πότισμα είναι λιγάκι υπερβολικές.
τι γνώμη έχεις για τις ποσότητες που αναγράφονται στους πινακες;;
Απάντηση
#24
@pasas25
στα μισα απο οτι λενε
ειδικα στην αρχη
Απάντηση
#25
dammed καλημέρα ο πασάς παίζει με άλλη εταιρία
ο πίνακας που έχει η hydroponics φαίνεται χαμηλή σε δοσολογίες οπότε μπορεί να ξεκινήσει από της αναγραφομενες
φυσικά κάθε φυτό έχει διαφορετικές απαιτήσεις
Απάντηση
#26
υπάρχει η εταιρεία advanced nutrients και η εταιρία advanced nutrients hydroponics
Απάντηση
#27
@Sativaas
@Damned
καλησπερα παιδια!

αλλαξα εταιρεια και πηρα advanced nutrients .διαβασα τα καλυτερα σε διαφορα site αλλα και εδω στο forum.αλλωστε ηταν η πρωτη μου επιλογη οπως και να εχει
.
τις δοσολογιες τις βρηκα εδω : https://www.advancednutrients.com/nutrient-calculator/ .πολυ χρησιμο για εμας τους αρχαριους.απλα δεν ξερω αν πρεπει να τα χρησιμοποιησω με τις ποσοτητες που δινει.

για την αρχη εχω παρει το rootit first seed.δεν ξερω τελικα αν πρεπει να το χρησιμοποιησω τελικα μετα την αλλαγη που εκανα στα λιπασματα.

@Damned το cal mag extra ειναι απαραιτητο φιλε μου;;
δεν το παρηγγειλα δυστυχως αλλα μπορω να το βρω μεμονωμενα.
Απάντηση
#28
sorry δεν πήρα χαμπάρι ποτέ άλλαξες
αυτο το πινακάκι που σου έδωσε ο dammed ακόλουθα
Απάντηση
#29
@Damned σε ευχαριστω φιλε!πολυ χρησιμο το πινακακι σου!!

βεβαια δεν τα εχω ολα τα booster.ακολουθησα το προγραμμα της εταιριας και πηρα τα εξης :
sensi grow a +b
sensi bloom a+ b
b-52
voodoo juice
big bud
overdrive
piranha
bud candy
flawless finish

πως σας φαινεται η συνθεση;;;

το root!it first seed να το βαλω τελικα η ειναι περιττό;;

το cal mag extra δεν το ειδα στο πινακακι.τι δοσολογιες παιζουν;;
Απάντηση
#30
(15-05-2020, 14:49 )damned Έγραψε: to calmag xtra δεν το βάζεις συνέχεια μόνο αν χρειαστεί η προληπτικά.
1 ml στο λίτρο.
κανονικά για να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα πρέπει να έχεις όλα αυτά που έχει ο πίνακας.
εγώ έτσι τα δούλευα.
π χ με το overdrive που ρίχνεις προς το τέλος είδα διαφορά,το ancient earth χρειαζετε και αυτό έχει μέσα φουλβικά και χουμικά οξέα.
γενικά ότι έχει μέσα ο πίνακας που το ρίχνεις σε όλη η σχεδόν όλη την ζωή του φυτού πρέπει να τα έχεις.
την πρώτη εβδομάδα θα βάζεις root it και voodoo juice μόνο. δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.

οφτοπικ αλλά μέτρησα καμιά εικοσαρια μπουκαλάκια  :d

με την canna εγω κανω δουλίτσα με
 4 μπουκαλάκια  :d
βασικά η δουλειά γίνεται και με τρία μπουκαλάκια αλλά θέλω το snake oil μου κι εγώ....
Απάντηση
#31
@pasas25
απο καλλιεργεια δεν σκαμπαζω πολλα αλλα νομισω το cal-mag μπαινει σε ολη την διαρκεια τησ καλλιεργειασ

διασταυρωσετο
Απάντηση
#32
καλά ρε συ @Damned ότι πεις ...
με το κορυφαίο αποτέλεσμα τι εννοείς?
αν πάρω τα είκοσι μπουκαλάκια της αν
θα έχω κορυφαίο αποτέλεσμα?

αυτό που βλέπεις με 4 μπουκαλάκια το έχω μεγαλώσει...
[Εικόνα: polaexsm.jpg]
εντάξει .... δεν είναι κορυφαίο... το ξέρω ...όμως...
τι του λείπει για να είναι κορυφαίο?
Απάντηση
#33
@Roukounas νομιζω φιλε μου ειναι οπως τα λεει ο @Damned τουλαχιστον απο την αναζητηση που εκανα.ειναι για ωρα αναγκης αλλα ειναι απαραιτητο.
θα μεινω με την σειρα που εχω παρει ηδη μιας και ανεβαινει πολυ το μπατζετ μετα.
ελπιζω και με αυτα που πηρα να γινει δουλιτσα.
χωρις να εχω εμπειρια απο καλλιεργεια ευχομαι να ειμαι ενταξει απο λιπασματα για πρωτη φορα.καλο θα ηταν βεβαια να ειχα ολη την σειρα αλλα δεν με παιρνει.

ειμαι εν αναμονη της τεντας μου .υπαρχει μια καθυστερηση εκει .
προσθεσα ακομα και εναν αμεμιστηρα για την εισαγωγη αερα.

εχω δυο αποριες να θεσω και οποιος μπορει να με βοηθησει καλοδεχουμενος!

1)η αποσταση απο τα φωτα ποια θα πρεπει να ειναι ιδανικα για το φυτο; ο φωτισμος μου ειναι led 240 πραγματικα watt 3000k και 5000κ με ντιμερ

2)οι τεχνικες με τα δεσιματα ποτε ξεκινουν ; θα ηταν ευκολο να γινει απο εναν αρχαριο;;ειδα σε καποια ημερολογια οτι αξιζει τον κοπο.

@YesIcan απαιχτο αδερφε το κουκλι!!!εσενα διαβαζα εχθες !!!
Απάντηση
#34
για λεντ δε ξέρω να σου πω απόσταση 
αλλά για τα δεσίματα και γενικά το τρεινιν... σου λέω είναι παιχνιδάκι...
άντε σαν αρχάριος να σπάσεις καμία κορυφή όπως θα το στρίβεις .... κανένα κακό... 
το φυτό που αγαπάμε είμαι πολύ δυνατό και αντέχει τα πάντα εκτός από ένα πράγμα... το πνιξιμο στο νερό!

αν καταλάβεις το πότισμα όλα τα άλλα είναι παιχνιδάκι...
Απάντηση
#35
υπερβολες για μενα ολα αυτα τα προσθετα..
η αν εχει 200 μπουκαλια..μαρκετινγκ ειναι πιο πολυ παρα οτι κανουν δουλεια
δεν μιλαω για τις βασεις αλλα για τα τοσα προσθετα
ασε η τιμη! Confused
και με 2 μπουκαλια κανεις θαυματα..
δεν θελει κοπο αλλα τροπο :p 
εγω ξεκινησα με αν..οχι ομως ολη την σειρα..
τωρα δουλευω biobizz μονο το grow και bloom και τα φυτα μου εχουν παει πιο καλα
απο ολες τις καλλιεργειες μου..
δεν ξερω..ετυχε στα φυτα?
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)