[Indoor] 1η Προσπαθεια εσωτερικη(Ημερολογιο ,Βοηθεια, Ερωτησεις)
#45
(24-05-2020, 23:50 )pasas25 Έγραψε: @yeet14  καλως ορισες φιλε!

το συγκεκριμενο το πηρα απο το aliexpress με μια επιφυλαξη.μου το προτεινε καποιος απο εδω μιας και εγω ειχα χαθει μεταξυ των τοσων επιλογων.
χωρις να εχω ξεκινησει θα πω οτι ειμαι ευχαριστημενος απο την επιλογη μιας και θεωρω οτι το φως ειναι υπεραρκετο για την τεντα μου .μετα απο μετρηση που εκανα φτανει εως και 60000-70000 lux στους 40-50 ποντους αποσταση απο το φυτο.θεωρω οτι ειναι αρκετα για να κανεις δουλεια.
εχει ντιμερ που επισης θα ειναι χρησιμο στην αρχη της διαδικασιας.
τα μεχρι στιγμης μειονεκτηματα ειναι οτι πρπει να υπολογισεις 30ποντους λιγοτερους στο υψος της τεντας .κρεμεται με μικρα συρματοσχοινα και αυτο εχει ως αποτελεσμα να περιοριζομαι λιγακι στο υψος.η τεντα μου ειναι 1,80.
επισης βγαζει θερμοτηταλογω του μεταλου στο πανελ.οχι υπερβολικη φυσικα.

https://fr.aliexpress.com/item/400013900...71cenntzb7

εγω επελεξα αυτο

3kk 5kk 660nm 760nm/240w

ευχαριστώ πολύ, φίλε μου! μέχρι να σηκώσω το budget για ένα καλό πρώτο grow θα δω κι άλλα ημερολόγια να δω τι λάμπες χρησιμοποιούν οι περισσότεροι. φαίνεται πολύ σωστή η λάμπα που έχεις και ίσως την ψωνίσω. βλέπω ότι πολλοί χρησιμοποιούν hps αλλά πιστεύω το κόστος που γλιτώνεις το πληρώνεις σε δεη και πρέπει να τις αλλάζεις συχνά-πυκνά. έχω δει και πολλά dui προτζεκτάκια για led και φαίνεται ελκυστική ιδέα. καλές σοδειές φίλε!
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: 1η Προσπαθεια εσωτερικη(Ημερολογιο ,Βοηθεια, Ερωτησεις) - από yeet14 - 25-05-2020, 11:48

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 Επισκέπτης (ες)