[Indoor] 1η Προσπαθεια εσωτερικη(Ημερολογιο ,Βοηθεια, Ερωτησεις)
#36
@YesIcan μου εκανε τρομερη εντυπωση φιλε μου το πως απλωσε και γεμισε την τεντα. εξαιρετικο !
θα ξαναδιαβασω αρκετα να σε μιμηθω.
το θεμα με το ποτισμα με προβληματιζει αλλα πιστευω θα το διαχειρστω. ο τροπος με το ζυγισμα της γλαστρας ειναι νομιζω ενας καλος μπουσουλας.η συχνοτητα με προβληματιζει στην αρχη που ειναι ακομα ευαλωτα.

@tilansia σιγουρα παιζει η ποικιλια τον ρολο της αλλα ειναι οπως τα λες !
η ποιοτητα της αν ειναι αδιαμφησβητητη απ΄οσο καταλαβαινω αλλα ειναι λιγο υπερβολικο και το κοστος αγορας τοσων ενισχυτικων.
θα παω με αυτα που εχω και θα το δω και στην πορεια!
Απάντηση
#37
@pasas25
αυτό με το σήκωμα δεν είναι απλά ένας καλός μπουσουλας ...
είναι ο καλύτερος τρόπος για να δεις αν θέλει πότισμα...
τώρα όσο είναι μικρά... όσο λιγότερο τόσο καλύτερα...
πρόσφατα πριν μια βδομάδα έσκασα 3 μικρά... τα δύο βγήκαν στην επιφάνεια μετά από δύο μέρες ... το τρίτο το είχα τελειωμένο αλλά δεν το σκάλισα δεν το πειραξα το άφησα έτσι να δω το θα γίνει....
το τρίτο βγήκε μετά από 8 μέρες!!!
τώρα κάνουν παρέα και τα τρία  :d

από τότε που τα εχωσα στο χώμα έχουν περάσει κάνα δυο βδομάδες...
δεν έχω ρίξει νερό από τότε...
Απάντηση
#38
καλησπέρα στην παρεα!
ελπίζω να ειστε όλοι καλα.

μολις σημερα παρελαβα την τέντα μου.
δυστυχώς έγινε λάθος και περιμένω ακόμα τους σπόρους.

ωστόσο την εφτιαξα ολη μαζί με τα φώτα και την έβαλα σε δοκιμαστική λειτουργία με ενα γλαστρακι βασιλικού.
ηθελα να μετρήσω τις συνθηκες πως διαμορφώνονται.
η θερμοκρασία είναι στους 28-29 βαθμούς και η υγρασία στο 55%.
από τα λίγα που γνωριζω αντιλαμβάνομαι ότι χρειάζεται να ρίξω την θερμοκρασια και να ανεβάσω την υγρασια.θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει κάποια ιδεα πως θα μπορουσε να συμβεί αυτο;;
ο υγραντηρας θα βοηθούσε και στα δύο η μόνο στο θεμα της υγρασιας;;;
Απάντηση
#39
ο υγραντηρας σε για υγρασία
το αιρκοντισιον για θερμοκρασία
Απάντηση
#40
@Sativaas καλησπερα!

ετσι ειναι οπως τα λες ,ωστοσςο ο υγραντηρας κανει ψεκασμα με κρυο νερο.δεν θα επηρεασει τρόπων τινά και τη θερμοκρασια;;
Απάντηση
#41
καλησπέρα @pasas25 την επιρρεαζει ελάχιστα την θερμοκρασία , αλλά δεν μπορείς να βασιστείς σε αυτό το καλοκαίρι , θέλει ερκοντισιον . άμα έχει έξω 35 βαθμούς , μέσα στην τέντα θα είναι φούρνος . led λάμπα έχεις?
Απάντηση
#42
@ragekid97 καλημερα!

εχθες εδω ειχε 32 βαθμους εξω.μεσα στην τεντα εφτασε μεγιστη 28.
οι λαμπες ειναι led 240 w σε δυο πανελ.

το μονο που δεν εβαλα να δουλευει ειναι η εισαγωγη.μπορει να εχει καποια διαφορα γιατι στο δωματιο που βρισκεται η θερμοκρασια ειναι μαξιμουμ 23 βαθμους με αρκετη υγρασια.
Απάντηση
#43
(13-05-2020, 07:38 )pasas25 Έγραψε: φωτισμος led πανελ full spectrum samsung lm301b 240w(πραγματικα w χωρισμενα σε 2 πανελ των 120w)

καλησπέρα, αδερφέ. σκέφτομαι να ξεκινήσω και εγώ ένα grow αλλά χάθηκα λίγο με τα led. το συγκεκριμένο από πού το πήρες; μπορείς να μου δώσεις ένα link??
Απάντηση
#44
@yeet14 καλως ορισες φιλε!

το συγκεκριμενο το πηρα απο το aliexpress με μια επιφυλαξη.μου το προτεινε καποιος απο εδω μιας και εγω ειχα χαθει μεταξυ των τοσων επιλογων.
χωρις να εχω ξεκινησει θα πω οτι ειμαι ευχαριστημενος απο την επιλογη μιας και θεωρω οτι το φως ειναι υπεραρκετο για την τεντα μου .μετα απο μετρηση που εκανα φτανει εως και 60000-70000 lux στους 40-50 ποντους αποσταση απο το φυτο.θεωρω οτι ειναι αρκετα για να κανεις δουλεια.
εχει ντιμερ που επισης θα ειναι χρησιμο στην αρχη της διαδικασιας.
τα μεχρι στιγμης μειονεκτηματα ειναι οτι πρπει να υπολογισεις 30ποντους λιγοτερους στο υψος της τεντας .κρεμεται με μικρα συρματοσχοινα και αυτο εχει ως αποτελεσμα να περιοριζομαι λιγακι στο υψος.η τεντα μου ειναι 1,80.
επισης βγαζει θερμοτηταλογω του μεταλου στο πανελ.οχι υπερβολικη φυσικα.



εγω επελεξα αυτο

3kk 5kk 660nm 760nm/240w
Απάντηση
#45
(24-05-2020, 23:50 )pasas25 Έγραψε: @yeet14  καλως ορισες φιλε!

το συγκεκριμενο το πηρα απο το aliexpress με μια επιφυλαξη.μου το προτεινε καποιος απο εδω μιας και εγω ειχα χαθει μεταξυ των τοσων επιλογων.
χωρις να εχω ξεκινησει θα πω οτι ειμαι ευχαριστημενος απο την επιλογη μιας και θεωρω οτι το φως ειναι υπεραρκετο για την τεντα μου .μετα απο μετρηση που εκανα φτανει εως και 60000-70000 lux στους 40-50 ποντους αποσταση απο το φυτο.θεωρω οτι ειναι αρκετα για να κανεις δουλεια.
εχει ντιμερ που επισης θα ειναι χρησιμο στην αρχη της διαδικασιας.
τα μεχρι στιγμης μειονεκτηματα ειναι οτι πρπει να υπολογισεις 30ποντους λιγοτερους στο υψος της τεντας .κρεμεται με μικρα συρματοσχοινα και αυτο εχει ως αποτελεσμα να περιοριζομαι λιγακι στο υψος.η τεντα μου ειναι 1,80.
επισης βγαζει θερμοτηταλογω του μεταλου στο πανελ.οχι υπερβολικη φυσικα.

https://fr.aliexpress.com/item/400013900...71cenntzb7

εγω επελεξα αυτο

3kk 5kk 660nm 760nm/240w

ευχαριστώ πολύ, φίλε μου! μέχρι να σηκώσω το budget για ένα καλό πρώτο grow θα δω κι άλλα ημερολόγια να δω τι λάμπες χρησιμοποιούν οι περισσότεροι. φαίνεται πολύ σωστή η λάμπα που έχεις και ίσως την ψωνίσω. βλέπω ότι πολλοί χρησιμοποιούν hps αλλά πιστεύω το κόστος που γλιτώνεις το πληρώνεις σε δεη και πρέπει να τις αλλάζεις συχνά-πυκνά. έχω δει και πολλά dui προτζεκτάκια για led και φαίνεται ελκυστική ιδέα. καλές σοδειές φίλε!
Απάντηση
#46
@yeet14 να σαι καλα αδερφε,

ειναι πολυ κατατοπιστικο το φορουμ.αν εχεις υπομονη να ψαξεις και να διαβασεις θα βρεις θησαυρους εδω μεσα.
Απάντηση
#47
καλησπέρα σε όλους!

μετα απο αρκετές μέρες αναμονής ολα τα πραγματα έφτασαν και η τέντα είναι πλέον ετοιμη να υποδεχθεί τα φυτα .

έχουν γίνει κάποιες προσθηκες σχετικα με την αρχική επιλογη εξοπλισμου καθώς και μια αλλαγή στην εταιρία λιπασμάτων.
τα καινουρια πραγματα που προστέθηκαν είναι ενας υγραντηρας καθώς και μια εισαγωγή αέρα στα 190m2/h.
τα λιπάσματα είναι της advanced nutrients και επέλεξα ολη την γκάμα (περίπου 15 διαφορετικά)

τα σπόρια μου είναι στο χαρτί από εχθες και περιμένω να σκάσουν.

θα χαρώ να ακούσω τις γνώμες η τις διευκρινίσεις σας!

❤peace and love❤

[Εικόνα: rhfqn4dm.jpg]
Απάντηση
#48
όλα φαίνονται στην εντέλεια μόνο θα κατεβάζα το ανεμιστηρακι στο ύψος τον γλαστρών για να μημ κατεβάζεις και τη θερμοκρασία από το πάνελ κι ολας
επίσης γιατί πάσα μου 15 μπουκαλακια?
Απάντηση
#49
@Sativaas καλησπερα !

το ανεμιστηρακι ελεγα να το αφησω εκει γι αυτον τον λογο..ανεβαζει αρκετα υψηλη θερμοκρασια το πανελ δυστυχως και με τρομαζει λιγακι μην δημιουργησει προβλημα.
θα ηταν καλο λες να παρω αλλο ενα ανεμιστηρακι και να αφησω το ενα μονιμα να χτυπαει το πανελ;

για τα λιπασματα ακολοθησα το προγραμμα της advanced το οποιο περιεχει τα εξης:

sensi grow a+β
b-52
voodoo juice
sensi bloom a+β
big bud
overdrive
piranha
bud candy
tarantula
nirvana
sensizym
bud ignitor
rhino skin
bud factor x
flawless finish

αυτο ειναι ενα απο τα προγραμματα που προτεινει η εταιρια.διαβασα πολυ πολυ καλα σχολια.δυστυχως τσουξανε στην τιμη πολυ αλλα απ'οσα διαβασα γινεται σωστη δουλεια.
βεβαια οι ποσοτητες ειναι ενα θεμα.τα θεωρω πολλα ωστοσο θα το δω και στην πορεια πως θα αντιδρασουν και τα φυτα.
Απάντηση
#50
μόνο καλό θα έκανε το δεύτερο ανεμιστηρακι
αυτο που εννοούσα με το να κατεβάσεις το ανεμιστηρακι στο ίδιο ύψος με της γλάστρες με μια κλίση προς τα πάνω ώστε να διώχνει τη θερμοκρασία από τα πάνελ προς τα πάνω που είναι και ο εξαερισμός και όχι τα φυτά

δεν έχω ξανά δει άλλον να έχει τόσα πολλά μπουκαλακια ελπίζω να ανταμειφθείς στο τέλος
Απάντηση
#51
@Sativaas αυτο θα γινει γιατι ανεβαζουν αρκετα την θερμοκρασια.

εφαγα αρκετες ωρες ψαχνοντας για τα λιπασματα.οντως φαινονται πολλα αλλα τα αποτελεσματα που ειδα απο αλλους καλλιεργητες ειναι εντυπωσιακα.αν μη τι αλλο προσπαθω να το κανω οσο πιο σωστα γινεται για να εχω και το επιθυμητο αποτελεσμα.
η αληθεια ειναι οτι ολος ο εξοπλισμος κοστισε παραπανω απ'οσα υπολογιζα αρχικα.
μακαρι να αποδωσει οπως πρεπει και να κανει και την αναλογη εγκεφαλικη αποσβεση !!
Απάντηση
#52
@Αλαφροΐσκιωτοςη αληθεια ειναι φιλε μου οτι ματωσα λιγακι οικονομικα .
ολο μαζι το συστημα μαζι με τα λιπασματα και τους σπορους ξεπερασε τα 800 ευρω.
ευχομαι να γινει δουλιτσα.
Απάντηση
#53
ακριβό χόμπι μεν...
φθηνό τελικό προϊόν δε...

άντε καλή απόσβεση...
Απάντηση
#54
@YesIcan δεν το συζητω φιλε μου.ουτε και παραπονιεμαι.
την γουσταρω πολυ την κατασταση.
και σε αυτο που λες εχεις απολυτο δικιο..εχω φτασει εδω που μενω να το πληρωνω 15 ευρω και ειναι και μια μαλακια.
αξιζει και με το παραπανω!



@Αλαφροΐσκιωτος ναι αλλα μια προβλεψη δεν μου εχεις κανει !!περιμενω εναγωνίως !
Απάντηση
#55
@Αλαφροΐσκιωτος ποιον αραγε;;;;;

εγω την προβλεψη θα την περιμενω παντως!θα ασημωσω κιολας!!

αυτην την δουλεια ξεκιναω σε λιγακι..μπαινουν τα σπορια στα γλαστρακια.
φωτογραφιαι σε ολιγον!

τα νουμερα θα τα επαιζα αδερφε αλλα δεν εχω τζοκερ εδω που ειμαι!!
Απάντηση
#56
@Αλαφροΐσκιωτος to φως το ρυθμισα στα 7,500 lux και η αποσταση απο τις γλαστρες ειναι 50 ποντους.

το ντιμερ ειναι τελικα απαραιτητο με αυτα τα φωτα.

[Εικόνα: nfghle0m.jpg]

αντε και καλη αρχη!
Απάντηση
#57
καλή αρχή φίλε μου ,με το καλο να σου πάνε όλα !!
Απάντηση
#58
@ragekid97 σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!

θα σου ευχηθω και εγω απο μεριας μου το ιδιο μιας και εσυ ξεκινας σιγα σιγα!
Απάντηση
#59
@pasas25 σε ευχαριστω πολυ φιλτατε καλλιεργητη!!!
Απάντηση
#60
καλησπερα συναγωνιστες!

ελπιζω να ειστε ολοι καλα.

σημερα εσκασαν μυτη τα φυτακια μου απο το χωμα.

θα ηθελα αν διαβαζει καποιος πιο εμπειρος να μου πει αν ειναι φυσιολογικο να εχουν αυτην την κλιση.(απορια αρχαριου)

εως τωρα το ποτισμα τους ειναι ελαχιστο και αυτο με ψεκασμο,περιπου 70 ml στο καθενα .


[Εικόνα: eeowhufm.jpg]
Απάντηση
#61
καλησπέρα σε όλους!

είμαστε την τεταρτη μερα και τα φυτα φαινονται καλα.
εκτος από το ενα το οποίο άργησε να βγει αρκετά και έχει και λίγο περίεργη όψη.
αφήνω φωτογραφίες και όποιος μπορει ας δώσει τα φωτα του!
[Εικόνα: 5lxtsjzm.jpg]
[Εικόνα: nhsdbzdm.jpg][Εικόνα: yxfiwz8m.jpg][Εικόνα: qf5f6iim.jpg]
Απάντηση
#62
έλα πάσα καλή αρχή
το μόνο που μπορώ να σου πω είναι αν δεις τα φυτακια σου να τεντωνουν πολύ να κατεβάσεις λίγο τα φωτα σου
Απάντηση
#63
το χώμα φαίνεται να θέλει πότισμα
και άλλη φορά καλύτερα να σπας τα κομμάτια τα χοντροκομμένα όπως φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία

καλή αρχή με ευκολία !
Απάντηση
#64
@Sativaas ευχαριστώ! καλησπερα!

έχω μετρήσει ήδη τον κορμό.ειμαστε στα 4 εκατοστά.
φως έχει αρκετό,όχι υπερβολικό
το άλλο δεν ξερω γιατί έχει μείνει έτσι.ηταν λιγάκι πιο βαθιά φυτεμένο από τα άλλα δύο βέβαια.


@sporakos ευχαριστω πολύ φιλε.
το ποτισμα ειναι να γινει ποψε το βραδακι.λεω να βάλω 100ml στο καθένα και βλέπουμε.
το χωμα το είχα σπάσει αρκετα καλα αλλα μετα το πρωτο πότισμα εγινε πάλι έτσι δυστυχως.
Απάντηση
#65
@Αλαφροΐσκιωτος χαχαχαχαχα!

καπως έτσι παει θα γίνει μου φαίνεται!!!
Απάντηση
#66
γεια χαρα σε ολα τα αλάνια!
εύχομαι να ειστε όλοι καλά.

ειμαστε στην 10η μερα και ολα πάνε καλα μεχρι στιγμής στον μικρό κηπο μου αν και το ενα από τα τρία φυτά δεν μεγαλώνει με τον ίδιο ρυθμό.πιστευετε οτι πρέπει να το βγάλω καλύτερα η να το αφησω και ότι γινει;

τα λιπάσματα ξεκίνησαν από προχθές και τα φυτα έδειξαν να το απολαμβάνουν. 
πότισα 200 ml το καθενα και σημερα ειδα ότι το χωμα είχε ξεραθεί αρκετα και το ποτισα ξανα 100 ml το καθενα..
μπορεί κάποιος  να μου πεί αν είναι πολύ το νερο;;
[Εικόνα: a0yotojm.jpg][Εικόνα: zfi1kgym.jpg][Εικόνα: tfkwnwem.jpg][Εικόνα: 877zkbfm.jpg][Εικόνα: ky1mwpzm.jpg]
Απάντηση
#67
(11-06-2020, 03:35 )pasas25 Έγραψε: γεια χαρα σε ολα τα αλάνια!
εύχομαι να ειστε όλοι καλά.

ειμαστε στην 10η μερα και ολα πάνε καλα μεχρι στιγμής στον μικρό κηπο μου αν και το ενα από τα τρία φυτά δεν μεγαλώνει με τον ίδιο ρυθμό.πιστευετε οτι πρέπει να το βγάλω καλύτερα η να το αφησω και ότι γινει;

τα λιπάσματα ξεκίνησαν από προχθές και τα φυτα έδειξαν να το απολαμβάνουν. 
πότισα 200 ml το καθενα και σημερα ειδα ότι το χωμα είχε ξεραθεί αρκετα και το ποτισα ξανα 100 ml το καθενα..
μπορεί κάποιος  να μου πεί αν είναι πολύ το νερο;;
[Εικόνα: a0yotojm.jpg][Εικόνα: zfi1kgym.jpg][Εικόνα: tfkwnwem.jpg][Εικόνα: 877zkbfm.jpg][Εικόνα: ky1mwpzm.jpg]

αστο αστο.. θα παρει μπρος

για το νερο... δαχτυλακι μεσα στο χωμα... αν το νιωθεις στεγνο ποτισε.. μπορεις και να σηκωνεις την γλαστρα για να καταλαβαινεις απο το βαρος.. αλλη μια ενδειξηντου φυτου οτι διψαει ειναι οταν ριχνει τα φυλλα κατω αλλα δεν σημαινει πάντα αυτο οποτε προσεχε
Απάντηση
#68
Καλησπέρα Συναγωνιστές!

Εύχομαι να ειστε καλά.

13η μερα σημερα και νομίζω ειμαστε καλα.

Πιστεύετε ότι θα πρέπει να κανω μεταφύτευση η να κανω ακόμα ενα ποτισμα;;;
[Εικόνα: dNAWQ8Nm.jpg]

[Εικόνα: 19GGasdm.jpg]

[Εικόνα: 1WIn6bDm.jpg]
Απάντηση
#69
Καλησπερα
@Αλαφροΐσκιωτος !

Και εγω λεω να το αφηνα γι αυτο το ποτισμα και πριν το επομενο να γινει..Σε μερικες μερες δηλαδη.
Ειναι ωραιες γλαστρες, πραγματικα βοηθανε το φυτο αλλα ξερενεται το χωμα πολυ γρηγορα ρε φιλε..Επιφανειακα σε μερικες ωρες και πιο βαθια φτανει το πολυ 3 μερες.
Δεν ξερω αν αλλαξει με την μεγαλυτερη γλαστρα αυτο.

Οι δοκιμες λεω να γινουν με το αλλο που ειναι μικροτερο και δεν το βλεπω να ακολουθει τα αλλα.Εκεινο θα τα πληρωσει ολα!!!
Τα φυτα πως σου φαινονται;;
Απάντηση
#70
@Αλαφροΐσκιωτος βλεπεις κάτι που δεν βλεπω;;;
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)