[Indoor] 1η Προσπαθεια εσωτερικη(Ημερολογιο ,Βοηθεια, Ερωτησεις)
#71
@Αλαφροΐσκιωτος Ναι φιλε εχεις δικιο.Σημερα ειναι λιγακι πιο εντονο και στο αλλο φυτο.

Να κανω ενα ποτισμα σκετο νερο λες το επομενο;;

@Αλαφροΐσκιωτος Μόλις άνοιξα αφού γυρισα από δουλειά και το βρήκα έτσι.Απο λιπασματα λες να είναι η απο το φως;;.Εδωσα λίγο παραπάνω φως εχθες μετα το ποτισμα
[Εικόνα: QfBFnFfm.jpg]

[Εικόνα: Dcl8Mv2m.jpg]

[Εικόνα: FBOLy9Nm.jpg]

Απάντηση
#72
Έλα καλημέρα απο φαΐ τι
και από ph?
Απάντηση
#73
@Αλαφροΐσκιωτος ναι φιλε μεσα σε μια μερα εγιναν.Εικαζω οτι μπορει να βραχηκαν τα φυλλα στο ποτισμα.Και μετα εδωσα και φως παραπανω στα καπακια.


@Sativaas εφαγε τα ριζοτονικα και λιπασμα για την αναπτυξη.
Τπ ph ειναι στο 6-6,2 σταθερα.

Τι λετε να ειναι ρε παιδια;
Απάντηση
#74
@pasas25
Σε coco εισαι?
Απάντηση
#75
@Roukounas οχι φιλε μου.Με το light mix δουλευω
Απάντηση
#76
@tzorge πριν λίγο που το τσέκαρα ξανα τα σημαδια έχουν γινει πορτοκαλί αλλσ το φυτό σε γενικές γραμμές δείχνει αρκετά καλύτερα από εχθες.

Αν οντως είναι έλλειψη ασβεστίου τι θα μπορούσα να κανω;
Απάντηση
#77
@tzorge Σε ευχαριστω πολυ φιλε.

Δεν εχω δυστυχως και δεν ξερω που μπορω να βρω αυτο που μου ειπες.

Cal mag εχω και ισως του βαλω λιγο στο επομενο ποτισμα.

Μπορει να ειναι λιγο καλυτερα το φυτο απο εχθες ωστοσο εχει μεινει πισω σε σχεση με το αλλο ελαφρως μιας και το αλλο σε μια μερα εβαλε υψος.Η διαφορα ειναι εμφανης.

[Εικόνα: IOyIqatm.jpg]

Τα σημαδια χουν αλλάξει χρώμα και το φυτό μοιάζει να την εχει ακούσει ελαφρώς. Παρόλα αυτά δεν εχω δει καινουρια σημαδια σημερα.

[Εικόνα: ZDp8PrHm.jpg]

[Εικόνα: TIHM9JWm.jpg]
Απάντηση
#78
Ενα πραγμα δεν μπορεσα να καταλαβω.

Σε αυτα τα 100 και 200 ml που δινεις καθε φορα σε καθε ποτισμα, δεν αναφερεις πουθενα ποσα ml λιπασματος βαζεις, και δεν αναφερεις συγκεκριμενα ποια. Και εχεις μια ζημια που προχωραει εδω και καιρο.. κατι μου λεει οτι εχεις ξεφυγει στις δοσολογιες σου, εχεις μικρα φυτα σε μεγεθος, και εκτοτε το 1 και τα 2ml /Λιτρο ειναι βαρια
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#79
@trompetas Καλω τον φιλο!

Εχεις δικιο σε αυτο .Δεν εγραψα τα λιπασματα και τις δοσολογιες.

Παμε λοιπον.Εχω ποτισει 2 φορες απο 200ml κάθε φορακαι εχω βαλει τα εξης λιπασματα:

Sensi Grow A 1ml/l

Sensi Grow B 1ml/l

Voodoo Juice 2ml/l

B52 2ml/l

Ακολουθησα τις δοσολογιες της εταιριας και αυτο ηταν το λαθος μου.

Πιστευεις οτι μπορει να σωθουν με καποιον τροπο;;

@Αλαφροΐσκιωτος Αποψε το βραδυ ελεγα να τα κανω μεταφυτευση φιλε μου.Αλλα το φοβαμαι ετσι οπως ειναι τωρα.Θα τα ωφελησει η θα τα κανει χειροτερα;
Απάντηση
#80
@pasas25
Καλυτερα να περιμενεισ λιγο μια σταθεροποιηση τησ καταστασησ τουσ πρωτα και μετα για να μην τα φορτωσεισ και κανα πιθανοσ στρεσ μεταφυτευσησ

Αν ο πινακασ τησ αdvage σε λεει στο λιτρο 2ml
και πασ στα μισα ωσ συνηθωσ 1ml (για σιγουρια τουλαχιστον κατι λιγοτερο αν οχι στην μεση)
τοτε στα εκατο ml που ποτιζεισ θα βαλεισ 0,1ml

πωσ ποτιζεισ σε ενα κουβα ριχνεισ νερο και ολα τα λιπασματα ,μετρασ ph(διορθωνεισ) ποτιζεισ?
Βασικα αν πεχαρεισ θα ποτιζεισ κατευθειαν,γιατι το ph παλι θα αλλαξει
E.C μετρασ?

Αν δεν σε κανει κοπο περιεγραψε πωσ ποτιζεισ

Λενε σαν μπουσουλασ για μεταφυτευση ειναι οταν το φυτο καληψει την διαμετρο τησ γλαστρασ του

Νομιζω οτι καπου εκει εισαι
Αλλα αστα επειδη ειναι ΤΩΡΑ ετσι
Απάντηση
#81
@Roukounas καλησπερα φιλε μου .

Το ποτισμα γινεται ως εξης:
Γεμιζω ενα μπουκαλι 1 λιτρου με νερο και διορθωνω το ph,επειτα προσθετω τα λιπασματα στις ποσοτητες που προανεφερα και μετραω ξανα το ph για σιγουρια.Να σημειωσω εδω οτι υποτιθεται οτι τα λιπασματα ιεναι ph perfect και διορθωνουν μονα τους το ph οποτε ισως ειναι και περιττο.
Μετα ποτιζω τα φυτα με μεζουρα των 100ml για να μην ξεφυγω στην ποσοτητα.

Το λαθος μου πιστευω οτι ηταν το οτι ποτισα 2 φορες μεσα στην ιδια εβδομαδα με τα λιπασματα ενω επρεπε να βαλω σκετο νερο στο δευτερο ποτισμα.
Λαθος βασικο το οποιο το καταλαβα επειτα μιας και δεν υπολογισα σωστα τις μερες.(πολλη η κουραση στην καθημερινοτητα μου αυτην την περιοδο με δυο μωρα στο σπιτι)

Το ερωτημα ειναι τι μπορω να κανω τωρα;;

Καπου διαβασα οτι πρεπει να απομακρυνω τα καμμενα φυλλα.

Γεωικοτερα ποια ειναι η δικη σου αποψη για την αντιμετωπιση της καταστασης;

Οποιος αλλος μπορει να βοηθησει παρακαλω ας στειλει.

Η σημερινή εικόνα του φυτού


[Εικόνα: C0WVMc1m.jpg]


[Εικόνα: OrKkbQUm.jpg]

[Εικόνα: 1uRnYtFm.jpg]
Απάντηση
#82
@pasas25
Ph μια και καλη στο τελοσ μολισ βαλεισ λιπασματα

Αντε και ετοιμασεσ 1 λιτρο ποτισεσ 2 φυτα απο 100ml
Tα αλλα 800ml που ετοιμασεσ τι το κανεισ?

Τωρα περιμενεισ γιατι θεωρητικα,οπωσ λεσ,εριξεσ πολυ λιπασμα
Και ποτιζεισ χωρισ λιπασμα

Επισησ επρεπε να ποτισεισ και με ρινο σκιν(επιβαλεται)εστω και ωσ φυλλοψεκασμο αφου το΄χεισ

Επισησ δεν εβαλεσ καλ μακ ειδεσ τι σε ειπε ο τζωρτζ κανα δυο απαντησεισ πιο πισω,εισαι σιγουροσ οτι δεν ειναι και ελειψη καλ μακ


Περιμενεισ να δεισ αντιδρασεσεισ

Εγω αντι για σκετο νερο θα ποτιζα με φλορα κλιν
Απάντηση
#83
@Roukounas τα υπολοιπα 800ml τα κραταω για το επομενο ποτισμα σε σκοτεινο μερος.
Τα χρησιμοποιω ξανα αφου μετρησω το ph παλι.

Ηθελα να ακολουθησω δοσολογιες απο εναν οδηγο που ειχα βρει εδω στο φορουμ.Το οποιο ειχε και καποια προσθετα μεσα στα οποια ειναι και το ρινο σκιν και τα οποια τα εχω ηδη..Δυστυχως ομως εξαφανιστηκαν οι φωτογραφιες ξαφνικα και δεν μπορεσα να το βρω ξανα.

Πιστευεις οτι θα το βοηθουσε ενα ξεπλυμα;;
Απάντηση
#84
@Ματόκλαδο ορθη η παρατηρηση φιλε μου.Ετσι θα γινει απο εδω και στο εξης.

Το νερο το παιρνω απο πηγη.Ζω σε βουνο οποτε εχω αυτην την δυνατοτητα.Μου περασε και αυτο απο το μυαλο γιατι να πω την αληθεια το προβλημα ξεκινησε μολις εβαλα νερο απο την πηγη,Δουλευα με εμφιαλωμενο απο την αρχη.
Απάντηση
#85
@pasas25
Θεωρητικα αντεχουν τα λιπασματα,αλλα δεν ενδυκνυται,εγω δεν θα το εκανα ειδικα καλοκαιριατικα
Κανε ενα φυλοψεκασμο με ρινο
εγω ρινο εβαζα σε καθε ποτισμα,λιγο αλλα εβαζα

και αν ποτισεισ χωρισ λιπασμα να δεισ τι θα πουν τα καινουργεια φυλλα
Αυτη ειναι η γνωμη μου δηλαδη να καθαρισει(αν καθαριζει ετσι ενα φυτο,διιστανται γενικωσ η γνωμεσ) και παμε απο την αρχη

νερολιπασμα παντα φρεσκο


Εγω οταν ποτιζα (με advanged ) εβαζα νερο σε τεποζιτο,δουλευε καμμια ωρα με αεροπετρα,μετα εβαζα ολα τα λιπασματα και στο τελοσ ρινο σκιν που εκ τον προτερων το ειχα αφησει μονο του σε ενα λιτρο νερο για κανα διωρο
(αν ποτιζα 5 λιτρα 4 στο ντεποζιτο και 1 το ρινο που οπωσ σε ειπα το προσθετα μετα)

Πεχαριζα και ποτιζα

Μετα απο 4-5 ποτισματα το τι μουργα εμενε στο τεποζιτο δεν σε λεω το,καθαριζα παντα
Γι αυτο ειπα νερολιπασμα κανε οσο θα ποτισεισ (οτι ειδα σε μενα σε λεω)
μην πετασ και τζαμπα λεφτα


οταν κανεισ μεταφυτευση βαλε και μυκοριζα

Παρε και αλλεσ γνωμεσ
Απάντηση
#86
νομιζω υπερλιπανση ειναι το προβλημα αλλα δεν ξερω, οι πιο εμπειροι θα σου πουν ή κακης ποιοτητας νερο

το ρινο ειναι πυριτιο

το πυριτιο αυξανει την αντοχη σε ξηρασια, την αντοχη σε συνθηκες στρες κ θα σου δοσει και πιο γερους δυνατους κορμους κλαδια κτλ,αλλα με μετρο, κ νομιζω το φυτο το τρωει παντα απο τις ριζες του, οχι διαφυλλικα σε αυτο μπορει να κανω κ λαθος,

προσωπικα παντα το βαζω πρωτο μια φορα την εβδομαδα, πριν απο τα αλλα λιπασματα, με μια αντλια το ανακατευω καλα να διαλυθει ομογενοποιηθει σε ολο τον ογκο του νερου κ μετα απο κανενα 30λεπτο ριχνω τα υπολοιπα της ΑΝ.

το πεχα το μετρας παντα στο τελος κ εκει επεμβαινεις για να το διορθωσεις. το πεχα περφεκτ κατεβαζει το πεχα αλλα καποιες φορες δεν αρκει η πρεπει να το ανεβασεις

δεν θα ποτιζα με νερο πηγης εαν δεν ειναι ελεγμενο η ειναι υπο καποιο ελεγχο

edit: κανει διαφυλλικο απο οτι λεει το νετ
Απάντηση
#87
@Αλαφροΐσκιωτος ρε συ δεν ξερω.Εμενα κατω απο 6 το πεχα δεν επεσε ποτε.

Ο λεκες ειναι στην αλλη φωτο αν το δεις καλα.
Η σειρα ειναι ολη πεχα περφεκτ.Με προβληματισε και μενα ρε φιλε .Πολυ νωρις παρουσιασε θεματα.

@Ματόκλαδο οχι ειναι μονο στα κατω φυλλα.Τα επανω αν και εχουν γειρει ελαφρως φαινονται ενταξει για την ωρα.


@Roukounas φιλε σε ευχαριστω για τις συμβουλες.Λεω να γυρισω στην προηγουμενη κατασταση με το εμφιαλωμενο γιατι πηγαινε πολυ καλυτερα στην πρωτη εβδομαδα.
Μυκοριζα δεν ξερω πως να βρω μιας και δεν ζω ελλαδα και εδω δεν ξερω πως λεγεται..Αν εχεις υποψιν καποια μαρκα οχι ελληνικη γραψε μου αν εχεις την καλοσυνη .Βρηκα εναν καινουριο καταλογο με δοσολογιες και τροπο χρησης των λιπασματων και νομιζω οτι ειναι καλυτερα.
[Εικόνα: 4A4rvJDm.jpg]



@Karharias πολυ χρησιμα φιλε μου ολα αυτα που εγραψες.Και εγω πηρα την αποφαση να μην ξαναποτισω με νερο πηγης αλλα με εμφιαλωμενο.Τορινο στον καινουριο πινακα που βρηκα το εχει απο την αρχη σχεδον.
Απάντηση
#88
@pasas25
Ο Τζωρτζ μου την ειχε προτεινει
https://www.hortisculture.com/product/87...454gr.html

Τα περισσοτερα νερα στην ευρωπη προερχωνται απο(χωρουσ) ασβεστολιθηκα πετρωματα
Γι'αυτο και τα δικα μασ ειναι καλυτερα
Απάντηση
#89
@Αλαφροΐσκιωτος χαχαχαχαχαχαχαχα

Εν τω μεταξυ Γαλλια ειμαι

@Ματόκλαδο το εχω δοκιμασει και δεν βρηκα κατι φιλε μου δυστυχως
Απάντηση
#90
@pasas25
https://www.ebay.fr/sch/i.html?_from=R40...s&_sacat=0
Απάντηση
#91
@Roukounas ναι το ειδα και εγω αυτο.
Εχει 74 ευρω μονο το κουριερ.Το γραφει απο κατω.

Το Tarantula της AN ειναι επι της ουσιας το ιδιο πραγμα..Αυτο διαβαζα μολις τωρα.

@Ματόκλαδο βρισκεις απλα τα μεταφορικα εξοδα ειναι απιστευτα ακριβα γιατι δεν τα βρισκεις απο γαλλικα site.
Υπαρχει σε υγρη μορφη αλλα σε υγρη μορφη το εχω ηδη .

Το προβλημα εδω ειναι οτι εχει 2 αλυσιδες σε ολη την γαλλια για να βρεις τετοια πραγματα και τις κυνηγανε λιγακι οι μπατσοι.Αν δεις κατι μαγαζια που εχουν θα φρικαρεις.Κατι παλιες αποθηκες που δεν καταλαβαινεις τι ειναι οταν κοιτας απεξω,οποτε δεν δουλευουν σωστα ολα τα καταστηματα με αποτελεσμα να παραγγελνεις και να σου ερχονται μετα απο 1 μηνα και βαλε με πολλα μεταφορικα
Απάντηση
#92
https://www.ebay.fr/i/263523704315?chn=p...5UQAvD_BwE

@Roukounas Βρηκα αυτο.
Ο τυπος το πουλαει με το γραμμαριο μαγκες μου.Ενιωσα λες και αγοραζα ναρκωτικα
8 ευρω το γρ
Απάντηση
#93
Αν θεσ στειλε κανα p.m να στο στειλουνε απο εδω αν σε συμφερουν τα μεταφορικα
Απάντηση
#94
Καλησπέρα σε ολα τα παιδιά!

16η μέρα σήμερα και με τα προβληματάκια εχουν μεινει λιγάκι πίσω.Τα φυτα δείχνουν να παλεύουν ,ειδικα το ενα.
Τα καμνενα φυλλα τα αφαίρεσα γιατι πλέον είχαν ξεραθεί εντελως .Δεν ξερω αν εκαλα καλα η οχι ωστόσο δεν είχαν λόγο ύπαρξης μιας και ηταν νεκρά εντελως.

Σημερα ηταν διψασμένα όποτε και α ποτισα με 200ml πεχαρισμενου νερού.

Δείτε και πειτε μου την γνώμη σας.

@Roukounas μακάρι φιλε μου να γινόταν αλλα δεν εχω εδω μεσα κάποιον που να γνωρίζω ωστε να μπορέσει να μου κάνει την εξυπηρέτηση. Ειναι μια καλή λύση.


[Εικόνα: ViMHAU2m.jpg]

[Εικόνα: oI0bYYum.jpg]
Απάντηση
#95
@Ματόκλαδο Ναι ετσι ηταν να γινει ωστοσο φιλε μου οσο ειναι σε αυτην την κατασταση το φυτο δεν μπορει να γινει μεταφυτευση.Πρεπει να συνελθει ελφρως για να μπορεσει να αντεξει το στρες της διαδικασιας.Δεν το λεω εγω αλλα οι πληροφοριες που ελαβα απο εδω αρχικα και απο αναζητηση αργοτερα.

Επρεπε να ποτιστουν διοτι στις συγκεκριμενες γλαστρες(air pot) το χωμα ξεραίνεται πολυ γρηγορα..Σε εμενα συνεβαινε στις 2 μερες.Σημερα ειχαν 4 μερες αποτιστα.Απο την στιγμη που η μεταφυτευση δεν θα γινει ακομα ,επρεπε να ποτιστουν.
Απάντηση
#96
Καλησπερα συντροφοι της καλλιεργειας.

Ελπιζω το μηνυμα μου να σας βρισκει καλα.

Ζητω συγνωμη αρχικα για την πολυ συχνη οχληση μου μεσω των δημοσιευσεων αλλα δυστυχως μας προεκυψε προβλημα και η επικοινωνια μαζι με την αναζητηση και την ερευνα ειναι η καλυτερη λυση.

18η μερα σημερα και τα φυτα εχουν ανακαμψει σχετικα με την αρχη του προβληματος.

Το χωμα ειναι στεγνο και ιδανικο για να γινει η μεταφυτευση.

Ωστο εχω καποιους προβληματισμους τους οποιους και παραθετω:

Μηπως θα επρεπε να περιμενω λιγακι ακομα για να το κανω;Η ειμαστε στο οριο και μπορει η καθυστερηση να το βλαψει;

Επισης το κορφολογημα θα επρεπε να γινει αυτην την εβδομαδα αλλα μετα την μεταφυτευση λογικα θα χρειαστει καποιες μερες ηρεμιας.Θα ηταν προβλημα να γινει μετα απο 7 με 8 μερες;

Εαν και εφοσον γινει η μεταφυτευση το ποτισμα να γινει με λιπασμα η χωρις λογω του προβληματος που προεκυψε τις προηγουμενες μερες;

Ποια η γνωμη σας;

Ευχαριστω εκ των προτερων !
Απάντηση
#97
Πωωω φίλε... Θα φας μανίκι στη μεταφύτευση με τις ερποτς...

Πρέπει να τις ξεκουμπωσεις πρώτα..
Θέλει πολύ προσοχή .

Μη ξαναβάλεις ερποτς για τις πρώτες βδομάδες...

Ελπίζω παρόλα αυτά να πάνε όλα καλά χωρίς ατύχημα.

Ακριβώς επειδή είναι ερποτς θα καθυστερούσα τη μεταφύτευση για άλλες 2 βδομάδες τουλάχιστον.
Να γεμίσει λίγο με ρίζα η γλάστρα ...
Και να γίνει πιο εύκολα η μεταφύτευση.
Απάντηση
#98
@YesIcan
Μην τον αγχωνεισ παραπανω
Και γω πριν το κανω για 1η φορα με φενωταν δυσκολο και το ειχα αγχοσ

@pasas25
Δεσ εδω https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=4832&page=4  παραγραφο #79

Πρωτα λακουβα στην καινουργεια γλαστρα στο μεγεθοσ τησ παλιασ
Βρεχεισ και λιγο γυρω απο την λακουβα για να σταθεροποιηθει το χωμα και να μην πεφτει στην λακουβα
(το ασπρο που βλεπεισ μεσα στην λακουβα ειναι η μυκοριζα που λεγαμε)
[Εικόνα: IEnnny5m.jpg]

Ξεβιδωσε την παλια με προσοχη και κρατα την ακομα κλειστη την γλαστρα

Οπωσ την εχεισ ξεβιδωμενη,πανω απο την λακουβα-και σε μικρο υψοσ απο τηω λακουβα,πιασε με το ενα χερι τον κορμο
και με το αλλο ανοιξε βαζωντασ σιγα-σιγα τα δαχτυλα σου αναμεσα στα φυλλα τισ ερποτσ εκει που ενωνονται
[Εικόνα: logdFEDm.jpg][Εικόνα: kooyvvom.jpg]

Για το ποτε θα κανεισ την μεταφυτευση ακου τον Yesaro, πολακισ πιο εμπειροσ απο μενα

Μια χαρη ομωσ 
βαλε μασ,μερικεσ φωτο (anfas) να δουμε υψοσ και κορμο φυτου

Εγω επειδη τα φυτα σου επαθαν οτι επαθαν,πριν την μεταφυτευση θα εκανα ενα φλασ (το ειχα κανει και στα δικα μου επειδη εβαλα μικοριζα,οχι οτι το διαβασα πουθενα ,απλα ετσι το σκεφτηκα)

Για το αν κανεισ πρωτα κορφολογημα και μετα μεταφυτευση δωσε βαση στουσ πιο παλιουσ
Εγω,βαση των γνωσεων μου,τοσο μονο μπορω να συνδραμο προσ βοηθεια σου

Φωτο μην ξεχασεισ 
Οτι και να κανεισ καλη επιτυχια
Απάντηση
#99
@YesIcan
@Roukounas
Πρωτα απ'ολα θα ηθελα να σας ευχαριστησω θερμα για την ανταποκριση.


@YesIcan αν σου πω οτι το σκεφτομαι απο τωρα για την μεταφυτευση;;Εχω μερες που το επεξεργαζομαι.
εγω σκεφτομουν για καμμια εβδομαδα μετα η μεταφυτευση.
Με τα λιπασματα τι λες μνα κανω ;;Να τα σταματησω εως την μεταφυτευση η να βαλω μικροτερη ποσοτητα;;


@Roukounas σε ευχαριστω ιδιαιτερα για την βοηθεια εως τωρα.
Ναι εχω διαβασει σχετικα με την μεταφυτευση για να ειμαι οσο πιο προετοιμασμενος μπορω.
Η μυκοριζα που βρηκα ειναι για να μπει σε νερο.Διαφορετικη.Μηπως να την πασπαλισω και εγω στην τρυπα καλυτερα;;

Οι φωτο ερχονται τα επομενα λεπτα
Απάντηση
@Roukounas παιχταρα μου ... Μια φορά είχα βάλει ερποτ και δεν το ξανακάνω...

Είμαι λίγο ατσουμπαλος όμως εγώ...
Απάντηση
[Εικόνα: D7GFZB7m.jpg]

@Roukounas 10 πόντους ύψος


Και 13 ποντους
[Εικόνα: XOkSQgBm.jpg]

Και ο τελευταιος και καταιδρωμενος[Εικόνα: BHeYxSxm.jpg]
Απάντηση
Αστα οπωσ σε ειπε ο yes
Θελουν ακομα ειδικα ο <<σποροσ>>

Μην μασασ με την μεταφυτευση,εναι σαν εναν ερωτα που χανεισ και στεναχωριεσαι
και οταν το δεισ μετα απο καιρο λεσ: ειμουν μαλακασ και στεναχωριωμουν για αυτην

Ετσι και στην μεταφ.
Αφου την κανεισ θα πεισ σιγα το πραγμα,απορω γιατι την φοβομουν

Για την μυκοριζα δεν ξερω τι πηρεσ

Και να μου πεισ-δειξεισ παλι δεν θα μπορεσω να σε πω,γιατι δεν ξερω
ακολουθα τισ οδηγιεσ τησ
αν και δεν νομιζω να σε εκανε κακο να πασπαλισεισ και λιγο στην λακουβα και στο ριζοχωμα απο την μικρη γλαστρα,αφου μετα θα ποτισεισ

Απλωσ δεν θελω να στο πω και συναμα να παρω την ευθυνη φιλοσ

Τα φιλικα σεβη μου και στον @YesIcan
Απάντηση
ωραια μεταφορα φιλε!
@Roukounas@YesIcan
Πως τα βλεπεις τα φυτα;;Την εχουν ακουσει λιγο νομιζω εγω
Απάντηση
@pasas25
Μπορει να την ακουσαν
Το θεμα ειναι να βρεισ το τι φταει

Αλλα ειμαι σιγουροσ οτι θα ανακαμψουν και αυτο το λεω βλεπωντασ το μικρο
Δεν εχει σχεδον τιποτα σε σχεση με τα αλλα, καλα λενε οτι οι κοντοι ειναι πιο ανθεκτικοι
Ειναι ανθεκτικη η κανναβη και πολυ μαλιστα μην το ξεχνασ αυτο
Απάντηση
@Roukounas Καλημερα φιλε,Μιας και με παροτρυνες να βρω τι φταιει εκατσα και διαβασα αρκετα και παρατηρησα την τεντα μου απο την αρχη για να μπορεσω να βρω την ριζα.
Μετα απο πολυωρη ερευνα κατεληξα οτι το προβλημα μαλλον δεν ηταν καποια ελλειψη η τα φαρμακα που εβαζα.

Ειχα κανει ενα πολυ βασικο λαθος στο συστημα που εφτιαξα.

Προσπαθωντας να δημιουργησω ιδανικες συνθηκες για τα κοριτσια εβαλα δυο ανεμιστηρες να παιζουν μεσα στην τεντα μου για καλυτερη κυκολοφορια του αερα.
Αυτο σε πρωτο ακουσμα ακουγεται σωστο ωστοσο αθελα μου δημιουργησα πολλα ρευματα αερα τα οποια κατεληγαν να χτυπουν το φυτο 24 ωρες .

Διαβαζοντας και ψαχνοντας συναντησα το προβλημα που αντιμετωπιζω μπροστα μου .
https://www.growweedeasy.com/cannabis-pl.../wind-burn

Στην ουσια τα φυτα ζοριστηκαν λογω του υπερβολικου αερα που υπηρχε σε μια τοσο μικρη τεντα με αποτελεσμα να γειρουν τα φυλλα τους και να δημιουργηθουν καψιματα .

Οι προσωρινες αποδειξεις μεχρι στιγμης ειναι οτι σταματωντας τον ενα ανεμιστηρα τα φυτα τεντωσαν τα φυλλα τους(οχι ολα) και απο εχθες αρχισαν να φαινονται καλυτερα και επισης οτι το μικροτερο φυτο που δεν το χτυπουσε ο αερας, γιατι ηταν κοντυτερο και χωμενο στην γραστρα του,εχοντας φαει τα ιδια λιπασματα ειναι καλα και εχει μεγαλωσει αυτες τις μερες αρκετα.


Μαζι με αυτο εμφανιστηκε και μια μικρη ελλειψη η οποια εκδηλωνεται με μια κιτρινιλα σε καποια φυλλα.

Εβαλα cal mag και ειδα οτι λειτουργει.

Την γνωμη σου θα ηθελα αν εχεις τον χρονο να γραψεις.

Επισης οποιος φιλος μπορει ας γραψει και αυτος τι πιστευει

[Εικόνα: CKk0Y8Em.jpg]

[Εικόνα: jv9u6Odm.jpg]

[Εικόνα: Tozx80dm.jpg]

[Εικόνα: RiZY1vam.jpg]

[Εικόνα: 70ukECGm.jpg]
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 8 Επισκέπτης (ες)