[Indoor] 1η Προσπαθεια εσωτερικη(Ημερολογιο ,Βοηθεια, Ερωτησεις)
@pasas25 μπράβο αδερφέ , ωραία δουλειά !!!!
Απάντηση
@"AEGEANGROWER-6-" ευχαριστω φιλε μου!!!

Να μην ειχανε και τα ζιζανια και θα ηταν σουπερ!
Απάντηση
@αρχαιος Πολυ καλησπερα !!!

Εψαξα πολυ καλα τα φυτα μου και βρηκα και στα τρια φυλλα με μαυρα αυγα.Πρεπει να περιμενω να εκδηλωθει πιστευεις;;Τωρα που ειναι νωρις δεν ειναι καλυτερα να παρω καποιες προφυλαξεις;Βασικα γινεται να κανω κατι;;Ειμαι στην 5η εβδομαδα ανθοφορια..


@"AEGEANGROWER-6-" Ειναι πολυ δυσκολο φιλε οντως.Αν ειναι αυτο βεβαια.Για την ωρα δεν εχω εντοπισει ιστο πουθενα .
Απάντηση
@pasas25 ελεος πια..μια το ενα μια το αλλο Angry
Και εχεις φυταρες αυτο ειναι το γαμω..
Απάντηση
@tilansia Ασε με παω να σκασω...Εχω αφιερωσει πολυ χρονο και αγαπη στα φυτα..
Και μου το ανταποδιδουν .
Και το κακο ειναι οτι δεν ξερω αν μπορω να κανω κατι τωρα.
Απάντηση
@pasas25 ειναι προχωρημενα στην ανθοφορια για ψεκασματα..
Θα σου πουν κ τα παιδια αλλα πιστευω ελεγχο συνεχεια και απομακρυνση σε οτι βλεπεις..μπας και τα κρατησεις σε ενα επιπεδο μεχρι να κοψεις να ησυχασεις..
Απάντηση
Καλησπερα ομαδα!! Αποφασισα απο σεπτεμβρη να κανω την πρωτη μου προσπαθεια μεσα σε ντουλαπα! Η ντουλαπα που θα χρησιμοποιησω εχει υψος 1,20 πλατος 1 μετρο και μηκος 55εκ. Επειδη δεν εχω καθολου εμπειρια λεω να μην μπω σε εξοδα απ την πρωτη φορα! Μου βρισκετε ενας προβολαιας 150w που τον χρησιμοποιω εξω στην αυλη. Θα σας τον δειξω σε φωτο. Να την κανω την προσπαθεια με αυτη τη λαμπα ή δεν αξιζει καν τον κοπο; 

Επισης πιστευω πως ο χωρος μου ειναι για 2 αυτοματα φυτακια μαξ. 
Δωστε καμια ιδεα μπας και βγαλω ακρη γιατι εχω λαλισει απ το πολυ διαβασμα .

Απάντηση
Καλησπερα σε ολους !!

Ελπιζω το μηνυμα μου να σας βρισκει καλα.

37η μερα ανθοφοριαςσημερα.Μπηκαμε αισίως στην 6η εβδομάδα.
Η κατάσταση με τον θριπα δείχνει,για την ωρα,ελεγχόμενη. Μαυρα αυγα βρηκα μονο σε ένα φύλλο μετα απο 2 ωρες ψάξιμο στα φυτα.Δεν υπάρχουν ιστοί η κατι ασυνήθιστο.
Καθως έψαχνα τα κορίτσια είπα να ρίξω και μια ματιά στους κρυστάλλους να δω σε τι φάση ειναι.Σαν πρωτάρης μου φάνηκαν πολυ θολά για 6η εβδομαδα.
Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω στο θέμα.

       

       

Ποσο πιστευετε οτι μπορει να χρειαζεται;;

Ολες οι γνωμες καλοδεχουμενες!!!!

Και μια μπόνους!?
   
Απάντηση
@pasas25 α πα πα πα πα πα πα Smoke4 Smoke4
Απάντηση
@tilansia Λαχταριστα!! Leaf Leaf Leaf Big Grin Big Grin
Απάντηση
Καλημερα συναγωνιστες και συναγωνιστριες!

Ευχομαι να ειστε ολοι καλα.

Τελειωνει η 6η εβδομαδα αισιως και εχω καποιους προβληματισμους και ηθελα να το συζητησουμε.
Σςκεφτομουν να τελειωσω το προγραμμα της εταιριας και να κανω ξεπλυμα για να κοψω,
Με εχει ανυσυχησει ο θριπας καθως βρηκα μεσα στους παπαδες και δεν μπορω να κανω κατι αλλο.

Αν βασιστω στον οδηγο καλλιεργειας casa bonita  ειμαι σε ενα σημειο που εμενα δεν θα με πειραζε να κοψω βασει trichomes.
Θα χασω σε ποσοτητα αλλα με φοβιζουν τα εντομα πολυ καθως δεν εχω κανει κανεναν προληπτικο ψεκασμο στην αρχη και εχω ηδη σημαδια.

Θα ηθελα πολυ να ακουσω την γνωμη σας.

η εικονα στο μικροσκοπιο ειναι αυτη:

       

   

   

Και αυτή είναι η σημερινή εικόνα τους .

   


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
           
Απάντηση
@tzorge καλημερα!
ηταν μέσα στον παπά ομως ..Δεν ήταν κάτι άλλο το είδα καθαρά.Δεν πειράζει τους παπάδες καθολου;
Πως τα βλεπεις φιλε μου;;
Απάντηση
Μπραβο πασας, τα πας οπως πρεπει!

Εγω θα δινα 5 μερες ακομα μεχρι να ξαναδω τους κρυσταλλους, ειναι στα ντεμι/αγουρα-ωριμα,λιγα 24ωρα ακομα
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
Έλα παπά έχω χάσει επεισόδια από το ημερολόγιο σου
Πολύ καλά τα πήγες μεγάλε παρόλο τον θριπα
Δώς του λίγες μέρες όπως λέει και ο τρομπ ακόμα
Απάντηση
@pasas25 Πολύ ωραία φυτάκια Smile Μπράβο !!!
Είναι ψηφιακό το μικροσκόπιο σου; μπορείς να δώσει κάνα λινκ ή μοντέλο;
Απάντηση
Παιδια σας ευχαριστω πολυ!Μακαρι να παει ετσιμεχρι το τελος!
@tzorge
@trompetas
@Sativaas
@kavatzaki



@trompetas εχω ακομα 2 ποτισματα συν το ξεπλυμα.Πανω κατω 8 με 10 μερες οποτε πιστευω να ειναι ενταξει.
Θελω πρωτα να ολοκληρωσω το προγραμμα της εταιριας και μετα να κοψω.Απλα ειναι λιγακι ρισκο και με προβληματιζει.Αν το δω οτι κατι αλλαζει προς το χειροτερο ισως να το επισπευσω.



@Sativaas που εισαι φιλε;;;Σε εχασα και ειχα ανησυχησει!!!Να σαι καλα!!


@kavatzaki φιλε το μικροσκοπιο το πηρα απο αμαζον 25 ευρω και για τα λεφτα του ειναι καλο.
Ειναι ψηφιακο και μπορεις να το συνδεσεις στον υπολογιστη η στο κινητο.
Δεν ξερω αν μπορεις να το βρεις Ελλαδα αλλα αξιζει τα λεφτα του.
https://www.amazon.fr/gp/product/B07BF86...UTF8&psc=1
Δεν γραφει μαρκα στην αμαζον
ψαξε και εδω
https://bysameyee.com/usb-digital-micros...082p1.html
Απάντηση
@pasas25 ρε συ ειναι ροπαλα εισαι ηδη γεματος
Η γνωμη μου κοψε τα λιπασματα και ριχνε φουλ νερο σκετο
Απάντηση
@tilansia ελεγα μηπως φουσκωσουν λιγο ακομα.Ειναι καποιοι παπαδες που δεν εχουν γεμισει σωστα.
Επισης δεν εχω τελειωσει ακομα τα λιπασματα.

Το νερο αν το ριξω σκετο πρεπει να ειναι πεχαρισμενο η δεν παιζει ρολο σε αυτη τη φαση;
Απάντηση
@pasas25 εγω δεν πεχαρω τωρα δεν ξερω αν ειναι και το σωστο..
Εχεις ριξει τοσο λιπασμα που το φυτο εχει αποθεματα..
Με σκετο νερο καμμια βδομαδα θα τα πηγαινα εγω κ μετα κοψιμο
Εσυ αποφασιζεις Wink
Απάντηση
Καλημερα στις όμορφες κυρίες και σε ολα ομορφοπαιδα!

Περίεργες ωρες ανεβάζω το ξερω αλλα ας όψεται η δουλειά!

7η εβδομαδα ανθοφοριας και ολα βαίνουν καλως.Ο θριπας περιορίστηκε αρκετα αλλα ακομα υπάρχει,ωστόσο δεν έχει κάποια αρνητική επίδραση στο φυτο.Βρισκω σκόρπια πλέον μερικα μαυρα σαν αβγα αλλα ειναι μικρος ο αριθμός και τελικά δεν μπορω να καταλάβω τι είναι αν και έχω ψάξει αρκετά.

Η πιθανότητα τα αβγα να είναι τετρανυχου σίγουρα υπάρχει αλλα από τις πληροφορίες που μάζεψα από εσάς εδω και απο το διάβασμα η θεωρία λέει οτι έπρεπε να είχε εκδηλωθεί κάπως.Δεν εχω κάποιο τέτοιο σημάδι.Η προσοχη μου είναι μεγάλη καθημερινά και με μικροσκοπιο.

Οι κρύσταλλοι παραμένουν θολοι και μου δίνουν την αίσθηση ότι ίσως χρειαστεί να κανω ακομα λιγη υπομονη για να έχω ακομα καλυτερη απόδοση.Το ρίσκο βέβαια δεν πολυθελω να το πάρω.Η προοπτική ομως να φουσκώνουν λιγο ακομα με εξιτάρει!

Η απορία προς συζητηση έχει να κανει με το ύψος των φυτών.Δεν ξερω αν έπαιξαν ρόλο τα προβλήματα στην ανάπτυξη αλλα εχουν μεινει στους 70 ποντους .
Θεωρητικά θα έπρεπε να είχαν ξεπεράσει τους 80 ποντους το ελάχιστο.Τι μπορεί να έφταιξε πιστευετε;

Τα ποτισματα εχουν γινει ανά δύο μέρες καθως παρατηρησα ξηρότητα στο έδαφος και ελαφριά γλαστρα στις δυο μερες μολις.
Πίνει νεράκι φουλ σε αυτην την φαση.

Αυτά από εμένα.Σορυ αν σας τα έχω πρήξει αλλα ειναι καλύτερα όταν μοιράζεσαι.

Εις υγειαν!

Big Grin Heart
   
Απάντηση
Σαν βουνοκορφές είναι...
Εύγε!
Απάντηση
Καλημερα σε ολους!

Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια! ειναι πολυ σημαντικες οι γνωμες και οι παρεμβασεις σας!
@αρχαιος
@Αλαφροΐσκιωτος
@"AEGEANGROWER-6-"
@YesIcan

Δεν εχουμε τελειωσει ακομα ομως!Να δουμε και την συνεχεια.

Εχω καποια θεματα προς συζητηση καθως φτανω στο τελος της καλλιεργειας.

Λεω να κανω την αποξηρανση μεσα στην τεντα αφου την καθαρισω καλα.
Οι ιδανικες συνθηκες υγρασιας και θερμοκρασιας ποιες ειναι πιστευετε;;

Εχω προσαθησει να ενημερωθω αλλα δεν εχω καταληξει σε καποια θεματα επισης:
ποια ειναι η καλυτερη διαδικασια πριν το κοψιμο;
Διαβασα ας πουμε για 2-3 μερες στο σκοταδι η για τρυπημα του κορμου .Βοηθαει σε κατι;;
Ποια διαδικασια ακολουθειτε εσεις;

Εκοψα επισης καποια μικρακλαρακια και τα ξερανα σε χαρτοκουτι.Σε 3 μερες ηταν ετοιμα δεν ειχαν ομως την γνωριμη μυρωδια αλλα μια βαθεια μυρωδια απο χλωροφυλλη.Αυτο στρωνει με την ωριμανση η εχει να κανει το γεγονος οτι δεν ηταν γεματα και ετοιμα;Απο ακουσμα ειχα ενα ωραιο ανεβασμα αλλα για λιγη ωρα.

Οποιος μπορει να βοηθησει θα του ημουν υποχρεος.

Να εχετε μια ομορφη μερα!
Απάντηση
@"AEGEANGROWER-6-" φιλε σε ευχαριστω για το κειμενο και τις πληροφοριες.
θα γινει μεσα στην τεντα για ασφαλεια.
Θα βαλω και τον υγραντηρα χαμηλα καποιες ωρες να καταει υγρασια στο 60%.


@Αλαφροΐσκιωτος καλησπερα Αλ!!

Υπαρχει ο θριπας ακομα αλλα οχι πολυ.Βρισκω φυλαρακια πειραγμενα παντως.Θα το κανω ετσι..Εχω αλλο ενα ποτισμα και μετα κανω ξεπλυμα σε 4 μερες.

Να ρωτησω αν γνωριζετε.Το 5 λιτρο γυαλινο βαζο ποση χωρητικοτητα εχει σε γραμμαρια;;

@Αλαφροΐσκιωτος Επιςσης τωρα που ειναι πριν το κοψιμο ποσα γρ λες να βγαλει τελικα;
Δεν εχω καθολου την εμεπειρια να υπολογισω
Απάντηση
(01-09-2020, 03:07 )pasas25 Έγραψε: Να ρωτησω αν γνωριζετε.Το 5 λιτρο γυαλινο βαζο ποση χωρητικοτητα εχει σε γραμμαρια;;

Αν βάλεις μέσα στο βάζο φελιζόλ θα πάρει 50γραμμαρια
Αν βάλεις πέτρες θα πάρει καμια 10αρια κιλά

(01-09-2020, 03:07 )pasas25 Έγραψε: Να ρωτησω αν γνωριζετε.Το 5 λιτρο γυαλινο βαζο ποση χωρητικοτητα εχει σε γραμμαρια;;

Συγχαρητήρια για τις ομορφιές
Αν βάλεις μέσα στο βάζο φελιζόλ θα πάρει 50γραμμαρια
Αν βάλεις πέτρες θα πάρει καμια 10αρια κιλά
Απάντηση
@sporakos Σε ευαριστω πολυ φιλε !

Θελω να υπολογισω για να αγορασω βαζα γιατι δεν βρισκω κοντα μου και δεν εχω γυαλινα καθολου.Αλλα δεν ξερω ποσα χρειαζομαι τελικα.

Θα φτασουν 2 βαζα 5 λιτρων αραγε;

Πως το βλεπεις;
Απάντηση
Παρε βάζα να εχεις
Εχεις χρόνο
Στο δεύτερο Γκρόου σου μπορεί να βγάλεις κανα κιλό
Καλημερα !
Απάντηση
@sporakos να εισαι καλα φιλε αλλα δεν το νομιζω!!Μην ειμαστε και υπερβολικοι!!


@Αλαφροΐσκιωτος Εχω απορια να δω τελικα.
χαχα φανταζεσαι φιλε να σκασει κατω εκεινο το πραγμα;
Δεν θελω νβα παρω πλαστικα ,Βρηκα σημερα καποια του 1 λιτρου.Θα παρω αυτα να τελειωνουμε.
Απάντηση
(26-08-2020, 05:11 )pasas25 Έγραψε: Καλημερα συναγωνιστες και συναγωνιστριες!

Ευχομαι να ειστε ολοι καλα.

Τελειωνει η 6η εβδομαδα αισιως και εχω καποιους προβληματισμους και ηθελα να το συζητησουμε.
Σςκεφτομουν να τελειωσω το προγραμμα της εταιριας και να κανω ξεπλυμα για να κοψω,
Με εχει ανυσυχησει ο θριπας καθως βρηκα μεσα στους παπαδες και δεν μπορω να κανω κατι αλλο.

Αν βασιστω στον οδηγο καλλιεργειας casa bonita  ειμαι σε ενα σημειο που εμενα δεν θα με πειραζε να κοψω βασει trichomes.
Θα χασω σε ποσοτητα αλλα με φοβιζουν τα εντομα πολυ καθως δεν εχω κανει κανεναν προληπτικο ψεκασμο στην αρχη και εχω ηδη σημαδια.

Θα ηθελα πολυ να ακουσω την γνωμη σας.

η εικονα στο μικροσκοπιο ειναι αυτη:







Και αυτή είναι η σημερινή εικόνα τους .

Ποιο μικροσκοπικό έχεις; βγάζει πολύ καθαρές φοτο

Ακυρω μόλις είδα ότι έχεις πει ποιο έχεις..
Απάντηση
@Desolle 31 Να εισαι καλα φιλε!Σ'ευχαριστω πολυ.Ευχομαι ότι καλύτερο!

Καλησπερα σε ολους !!

Έχουμε μπει στην ένατη εβδομαδα και σήμερα μετα απο αναζήτηση με το μικροσκοπιο βρηκα τετρανυχο.Ενας ηταν βεβαια αλλα κάπου ειναι και οι υπόλοιποι!
Οποτε πρέπει να βιαστώ.
Εχθες εκανα ξεπλυμα καλο και λέω να κόψω σε 2 μερες περιπου στο επόμενο ποτισμα.
Όπως είπε και ο @Αλαφροΐσκιωτος λέω να τα κόψω ποτισμένα.
Ποια η γνώμη σας;

Επίσης ήθελα να ρωτήσω:Εφαρμόζει καποιος κάποια διαδικασία διαφορετικη πριν το κοψει

Η φώτο είναι χθεσινη

   


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
   
Απάντηση
Μόνο εμενα μου φαινετε ότι περνούν κι άλλο;
Απάντηση
@Οπαπάς
@Αλαφροΐσκιωτος

Γεια σας φιλοι μου.
Στο μικροσποπιο ειναι ολα θολά με κάποια καφε.Θα ανεβασω το βραδυ φωτογραφίες.
Ειχα σκοπό να τα αφήσω ακομα μια εβδομαδα ακομα γιατί τις τελευταιες μερες φούσκωσαν κ άλλο οι παπάδες αλλα εχθες βρηκα τετρανυχο και λέω να μην το ρισκάρω.
Δεν ξέρω τι είναι πιο σωστό να κανω τελικά αλλα αν υποθέσουμε ότι ο τετρανυχος αναπαράγεται γρηγορα τοτε δεν υπάρχει και πολύς χρόνος πριν γίνει ζημιά.
Η κανω λαθος;
Απάντηση
@αρχαιος αυτο λέω και εγώ φιλε μου.

Συν ότι παίζουμε στο όριο με τα ζωύφια.

Ο θριπας έχει παλι έξαρση ελαφρως και εχθες ειδα και τον τετρανυχο καλοθρεμενο .

Λέω να τα πουισω σε 2 μερες και να κόψω.Πως το βλεπεις εσυ;
Απάντηση
(01-09-2020, 03:07 )pasas25 Έγραψε: Να ρωτησω αν γνωριζετε.Το 5 λιτρο γυαλινο βαζο ποση χωρητικοτητα εχει σε γραμμαρια;;


Στου λίτρου χωράνε καμιά 80γρ ψιλο σφιχτά χωρίς πολύ χώρο μέσα. 
Μετά φίλε κάνε άνοιγμα βάζο 2-3 φορές την ημέρα από 5-10 λεπτα άπλωνε τα έξω. Στο cure θές να φτάσεις στο 62% ή και πιο κάτω σιγά σιγά. Και θα πινσσ τα καλύτερα. Τα καλύτερα. Α λα κρεμ
Απάντηση
Καλησπερα σε ολους !

Σημερα εκανα μια εξεταση των κρυσταλλων και η εικονα τους ειναι αυτη:
                   

@"jiblinski" Σε ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες φιλε!Εις υγειαν!


@αρχαιος καταλαβα τις λες.Σε ευχαριστω πολυ !

Πως τα βλεπεις;;;
Απάντηση
@Αλαφροΐσκιωτος Αυριο θα παιξει ψαλιδι!
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 Επισκέπτης (ες)