[Indoor] 1η Προσπαθεια εσωτερικη(Ημερολογιο ,Βοηθεια, Ερωτησεις)
με το καλο! Δωσε πονο, να ειναι εντελως μα εντελως ξερα εχε στο νου σου απλως για το κοψιμο, droopy φαση
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
με το καλο! Δωσε πονο, να ειναι εντελως μα εντελως ξερα εχε στο νου σου απλως για το κοψιμο, droopy φαση
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
@pasas25 καλα ψαλιδια και καλα στεγνωματα.. Wink
Ασε κ λιγο να το δοκιμασεις ωριμασμενο Tongue
Απάντηση
Τέλεια είναι φίλε, καλά ψαλίδια όποτε αποφασίσεις να τα κόψεις, πιες και ένα στην υγειά μας.
Απάντηση
Καλημερα σας συναγωνιστές!
Σας ευχαριστω παρα πολυ !
Ευχομαι να σας πάνε ολα καλα!
@trompetas
@tilansia
@kavatzaki
@αρχαιος
@Desolle 31
Τα δεντράκια κόπηκαν και εκανα τριμαρισμα από τη μια εχθες το βραδυ έως και τις 8 σημερα το πρωι.Απιστευτα πολλη δουλεια.
Δεν το περίμενα με τίποτα.
Βγήκαν συνολικά 60 παπαδες αρκετα γεμάτοι οι περισσότεροι από αυτούς.
Μου έμειναν 5 παπαδες αλλα δεν ειχα άλλη δυναμη να συνεχίσω.
Μέσα στην μέρα θα ανεβασω και φωτο.

Να ειστε ολοι καλα!

Εις υγείαν!
Απάντηση
@pasas25 Αν εχει δουλεια λεει??
Σου φευγει η μεση στο τελος αλλα αξιζει τον κοπο..
Και εσυ να εισαι καλα να βγαζεις παντα τετοιες φουνταρες!
Εις υγειαν
Απάντηση
@tilansia έπαθα σοκ όταν είδα το ρολόι. Πέρασα τις πρώτες 5 ωρες χωρις να καταλαβω τιποτα.Ωραια χαλαρωτική διαδικασία...Πολλη η κούραση αλλά πραγματικά αξιζε τον κοπο..
Απάντηση
@pasas25 χαχαχαχαχαχαχαχαα ναι νομιζουμε στην αρχη οτι δεν ειναι και κατι το δυσκολο..
Σε εχει παρει το ξημερωμα για πλακα..
Πως καθονται και τριμαρουν υπαλληλοι στην Αμερικα ρε συ? Tongue
Και να μην αγγιζεις τιποτα ε?
Να μην ειναι δικο σου Rofl
Απάντηση
Καλησπερα σε ολους!

@tilansia
Δεν ξέρω τι κάνουν οι Αμερικανοί αλλα εγω τα χούφτωσα για τα καλά!!!!
Έχουνε μηχανήματα τα αλανια εκει!!Έχει πάει σε άλλο επίπεδο!


@αρχαιος φιλε σε ευχαριστω πολυ!!
Με εχει προβληματισει για να πω την αλήθεια λιγακι.Μεσα στην τεντα τα εχω βάλει με ανοιχτούς τους εξαερισμούς(εισαγωγη ,εξαγωγή )
Ελπιζω να παει καλα.
Εχω βάλει υγρασιομετρο κολλητά στους παπαδες για να ελέγχω υγρασία εκει.Εχω κανει καλα λετε;Έχετε καμμια καλη πρόταση για καλύτερο περιβάλλον;;

       
Απάντηση
@pasas25 σουπερ τριμμαρισμα..μπραβο σου εκανες πολυ καλη δουλεια απο την καλλιεργεια μεχρι τελους..
Καλοπιωτα να ειναι να τα ευχαριστηθεις!!
Απάντηση
@tilansia σε ευχαριστω πολυ !!Ευχομαι οτι καλύτερο και για σένα!!


@Dirtygrowing να εισαι καλα φιλε!Σε ευχαριστω πολυ!

Κρίμα που δεν είμαι κοντά να κεράσω!!

Εχω ενα θεμα.

Πήγα τα κοίταξα πριν λιγο και δυστυχως εχουν ξεραθει γρηγορα για κάποιον λόγο.Εξωτερικα ειναι ξερα.Βαστανε μέσα αλλα ήρθαν πολυ γρηγορα σε αυτο το σημείο.
Τι να κάνω λετε;.
Έσβησα τους εξαερισμους και τα άφησα ετσι στην τεντα.Να μουχλιασμένο δεν παίζει καθως δεν έχει τόση υγρασια.
Λέω να τα αφησω ακομα μια μέρα και αυριο βραδυ να τα βάλω στα βαζα.Μην γίνουν φρυγανιά φοβαμαι.
Έχετε καμιά καλη προταση ρε παιδια..;;
Απάντηση
Την επόμενη φορά ... Ειδικά αν είναι καλοκαίρι!
Να αφήσεις όλα τα φύλλα πάνω στους παπάδες και να το στεγνώσεις.
Θα στεγνώσει πιο αργά και το τριμαρισμα σε στεγνό χόρτο είναι πιο διασκεδαστικό!!!

Βάλτα σε βάζα η σε σακούλα για λίγες ώρες να μουσκεψουν... Όπως είπες έχουν υγρασία μέσα και με αυτόν τον τρόπο ... Η υγρασία μοιράζετε ομοιόμορφα.

Καλή απόλαυση να έχεις από τους κόπους σου...
Απάντηση
Καλημερα σε ολους!!!


@YesIcan σε ευχαριστω πολυ για τις χρήσιμες συμβουλές.

Πριν λιγο τα έβαλα σε σακούλα για να μπορεσω να τα σώσω κατα κάποιον τρόπο.Αυτο που με πείραξε περισσότερο ειναι οτι οι φούντες αδειασαν σχεδον τελείως.Μαλλον ξεράθηκε πολυ γρηγορα.

Τα έχω τυλίξει καλα να μην περνούν αέρα και το βραδακι που θα επιστρέψω θα τα βάλω σε βαζα μαζί με boveda 62%.Ελπιζω να το βοηθήσει κάπως.
Το θέμα είναι ότι η ζημια έχει γίνει και στην ποιότητα αλλα και στο ζύγι.
Το βραδυ θα κανω άλλη μια ανάρτηση με λεπτομέρειες.
Ειναι λιγο ξενερα να συμβαίνει αυτό μετα απο τόσο κόπο.

Συμβαίνουν και αυτά.

Καλη εβδομαδα σε ολους συναγωνιστές.
Απάντηση
@pasas25 μαλλον ο εξαερισμος ηταν το λαθος..
Στην τεντα στεγνωμα ενα μικρο ανεμιστηρακι θελει ισα να σπαει τον στασιμο αερα..
Στα βαζα με boveda θα φτιαξουν πιστευω..
Ειδες πως φαινονται στεγνα?
Το μισο μενει
Απάντηση
@tilansia καλημερα!
Ναι έκανε ζημιά ο εξαερισμος μάλλον.Ελεγα να βάλω και τον υγραντηρα και δεν το έκανα τελικά.φοβηθηκα την μούχλα .Και την πάτησα.

Ειχα κοψει δυο παπαδες 3 μερες πριν κομψών και τα ξέρανε σε σακουλα.Ξεραθηκαν παραπανω και αυτα αλλα μολις τα εβαλα στα βαζα έφτιαξαν κάπως.

Ναι το ήξερα ότι μένει το μισό!Απλά αδειασαν οι φουντες και με πειραξε.Ενω ειχαν ψωμι τωρα ξεφουσκώσαν απότομα και με λάθος τρόπο οποτε και δεν ειναι καθολου συμπαγής πλέον.
Πρέπει να βρω το λάθος και να μην το ξανακάνω.Εν τω μεταξύ δεν μυρίζει κιολας.Αυτηο λες να φτιάξει με την ωρίμανση;
Απάντηση
@pasas25 Ε ναι τα αρωματα τα βγαζει οσο μενει στα βαζα..
Και εγω οτι εχω κοψει μεχρι τωρα δεν μυριζε..ειχε αυτη την χλωροφυλλη..
Τωρα στο τελευταιο γκροου μυριζαν που τα εκοψα..
Βασικα να μας πουν και τα παιδια γιατι δεν ξερω αν αυτο εχει να κανει με το ποτε κοβεις..
Απάντηση
Όταν τα βάλεις στα βάζα... Μην βάλεις μποβεντα...
Βάλε όμως ένα υγρασιομετρο για 24 ώρες και τσεκαρε πρώτα πόση υγρασία τους έχει μείνει.
Μπορεί να μη χρειάζεται μποβεντα.
Απάντηση
(07-09-2020, 09:05 )pasas25 Έγραψε: Πρέπει να βρω το λάθος και να μην το ξανακάνω.Εν τω μεταξύ δεν μυρίζει κιολας.Αυτηο λες να φτιάξει με την ωρίμανση;

Μπορεί να αλλάξει ναι. Είχα 2 εμπειρίες τέτοιες αλλά μετά από 20-30 μέρες κιουυρ απλά λίγο καλύτερα. 
Καμία σχέση όμως με εκείνα πού όπως μυρίζαν απ την 40-50 μέρα άνθισης, το ίδιο και μετά απλά πιο καθαρή μυρωδιά. Κριμαςςςςς. 

Λογικά τα τράβαγε ο αέρας γύρω τους πολύ. Καλύτερα σε κούτες και αποφεύγεις την ανεμόπαρση. Αν είχες και πάνω από 27-28 βαθμούς τότε ακόμα πιο γρήγορο στέγνωμα..
Απάντηση
Καλησπερα σε ολους.

@porfirius το περίεργο με συτην την ποικιλία ειναι οτι δεν μυρίζε πολυ απο την αρχή.Ακομα και όταν ανθισαν καλα η μυρωδιά τους δεν ήταν καθόλου έντονη.Μπορει να έχει να κανει με την ποικιλία.Δεν ξερω.
Η θερμοκρασία στην τεντα ηταν 22-23 βαθμούς.Ο εξαερισμος την έκανε την ζημια.Δεν πειράζει.

Μετα απο μια μερα στην σακουλα επανήλθε ενα καλο μερος της υγρασίας και ριναι λόγο καλυτερη η εικονα.

Τα έκοψα από τα κλαδιά και τα εβαλα σε βαζα να ωριμάσουν.

Υγρασιομετρο θα εχω την Πέμπτη για τα βαζα.Εως τοτε θα τα ανοίξω μέσα στην μέρα αρκετες φορές.

Η συνολική ποσότητα που βγήκε ειναι 210γρ.

Οχι και ασχημα θα έλεγα.

Απλα θελω να βρω τι εφταιξε τελικά και δεν "γεμισαν" καλα οι παπαδες.Ειμαι ενα από τα πραγματα που θα πρέπει να λύσω μέχρι την επόμενη προσπάθεια καθως έχει να κανει και με την ποιότητα σε μεγάλο βαθμό.

Εχει να κανει πιστευετε με τα φωτα;
Τις τεχνικές ισως;;
Απάντηση
Σουπερ 210γρ. Πάντως όσα μου έχουν στεγνώσει έτσι στις 3-4 μέρες όταν το καπνίζω ή ακόμα και στο άτμιζμα, μετά από λίγες καλές τζου αρχίζει βήχας! Άλλος ένας λόγος για καλό στέγνωμα και κιουρινγκ να μη σακούει όλη η γειτονιά φίλε γκουχου και γκουχου χαχαχ

Να τα χαίρεσαι! Ένα 2γράμμαρο για πρώτο λολ
Απάντηση
@Αλαφροΐσκιωτος Λεω να παρω ενα sirius απο την αστηρ να το βαλω εξτρα.Λες να κανει δουλεια;;
τι εννοεις;;;Επρεπε να τα εχω κανει μικροτερα;;;Εξιηγησε μου αν μπορεις

@porfirius Ναι φιλε δεν εχω παραπονο.Απλα θα ηθελα λιγο πιο γεματους παπαδες..
Εχω αρχισει ηδη βεβαια!!
Επρεπε να δοκιμασω..
Δεν ειναι ετοιμο βεβαια αλλα πως να κρατηθεις;;;
Απάντηση
Γεια σας συναγωνιστες!
Ενα ιδιαιτερο χαιρετισμο στις κυριες της παρεας!

Η καλλιεργεια αυτη εφτασε στο τελος και ηθελα να μοιραστω τις σκεψεις και τα συμπερασματα μου απο αυτην την προσπαθεια.

Αρχικα θα ηθελα να ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΘΕΡΜΑ ολους σας που βοηθησατε με τις συμβουλες και τις αποψεις σας.Σας ειμαι υποχρεος καθως σε καιρια σημεια οι παρεμβασεις σας ηταν σωτηριες.Απο την αρχη εως το τελος.

Σαν πρωτη προσπαθεια θα πω οτι ειμαι ευχαριστημενος απο την ποσοτητα που πηρα αλλα ε αυτην την φαση δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος απο την ποιοτητα.
Βεβαια δεν εχει ωριμασει ακομα ωστε να εχω μια πιο καθαρη εικονα,
Σε αυτο το σταδιο εχει μια μυρωδια ωριμων φρουτων μαζι με μια μικρη εσανς χλωροφυλλης.
Δεν ξερω καθολου πως θα εξελιχθει τις επομενες εβδομαδες.η υγρασια ειναι στο 65% και πλεον αποφασισα να αφησω κλειστα τα βαζα.
Η μαστουρα του ειναι ωραια και χαλαρωτικη.

Αυτο που με εχει προβληματισει ειναι οτι οι παπαδες δεν σηκωσαν καθολου βαρος.Δεν εχουν γεμισει οπως εδειχναν πριν κοπουν.Αδειασαν πολυ μετα την αποξηρανση.Δεν ξερω τι εφταιξε σε αυτο.

Απο την ημερα που εκοψα αναζητω την απαντηση αλλα δεν καταφερα να την βρω.

Τα φωτα ειναι ενα πιθανο σεναριο.Να πω εδω οτι την τελευταια εβδομαδα που υποτιθεται οτι θα φουσκωναν ακομα περισσοτερο εμειναν στασιμοι .
Τα φωτα κατα την δειαρκεια της ανθοφοριας ηταν στους 50 ποντους αποσταση.Τα ειχα αφησει ετσι λογω θερμοκρασιων που ανεβαιναν πολυ μεσα στην τεντα και μαλλον και αυτο ηταν μεγαλο λαθος.Θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας σε αυτο.Το συμπερασμα παντωνς ειναι ενα:ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ.

Περα απο αυτα παρατηρησα σττην αρχη που ειχα τα προβληματα οτι απο την ημερα ου εκοψα τους ρυθμιστες ph σταματησαν τα προβληματα στα φυλλα.Δεν ξερω αν ηταν τυχαιο η οχι.

Εκανα αρκετα λαθη οπως το οτι περασαν 12 μερες ανθοφοριας για να ξεκινησω τα λιπασματα καθως μεχρι τοτε εβαζα αναπτυξης.

Επισης οι 3 γλαστρες μεσα σε αυτην την τεντα με αυτα τα φωτα ηταν πολλες.Η μια γλαστρα δεν φωτιζοταν επαρκως .Θεωρω οτι βαζοντας 2 φυτα θα ειναι ευκολοτερο να κανεις και καποιες τεχνικες για να εχεις καλυτερη αποδοση.

Ηδη σκεφτομαι το επομενο να σας πω την αληθεια.Ειναι ατιμο ναρκωτικο η καλλιεργεια!!

Οποιαδηποτε αποψη ειναι χρησιμη και βοηητικη και θα ηθελα πολυ να την ακουσω!

Να ειστε ολοι καλα!

Εις υγειαν!

   
Απάντηση
Το μονο εθιστικο στη κανναβη ειναι η καλλιεργεια της, welcome to the club επισημως πλεον, καλοπιωτα και θα δεις το επομενο θα παει πολυυ καλυτερα. Ξεκινα σκασε σπορι! Θα το μετανιωσεις αργοτερα που δεν το κανες, ντεφακτο Smile

Η χλωροφυλλη φευγει αργα και σταθερα, θελεις 10 μερες γι αυτο, ανοιγε το βαζο για κανα 20αλεπτο μιση ωριτσα, καθε μερα, μεχρι που θα δεις οτι θα εχει φυγει, τοτε σταματας τα ανοιγματα.
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
Πάσα μου σε δύο μήνες θα κρίνεις τι έφτιαξες...
Οι παπάδες από μέγεθος Τούμπανο είναι..
Ακόμα και οι πιο σφιχτοί που έχω βγάλει έχαναν το μισό όγκο από όταν τα έκοβα!!
Οι ψηλές θερμοκρασίες δεν αφήνουν τους παπάδες να πρηστουν!!!
Άμα σου ανεβάσω φωτό από το πρώτο μου γκροου θα γελάς...
Σε ένα χρόνο θα κάνεις παπάδες κυριολεκτικά!

Καλή απόλαυση!
Απάντηση
Σας ευχαριστω πολυ για τα ωραια σας λογια μαγκες μου!!Ευχομαι απο καρδιας τα καλυτερα..!

@trompetas
@Desolle 31
@Dirtygrowing
@YesIcan

Ειναι πολυ ωραια πρεζα η καλλιεργεια.Ανυπομονω !
Δεν θα βαλω ακομα ομως γιατι αν ολα πανε καλα σε ενα μηνα ερχομαι Ελλαδα για διακοπες οποτε δεν με παιρνει.
Εχω ηδη τα παντα ετοιμα να ξεκινησω!


@YesIcan ναι η αληθεια φιλε ειναι αυτη.Θελει τον χρονο του..Κατ αρχην εχει αλλαξει συγκριτικα με την αρχη παρα πολυ.
Εκανα ενα ελαφρυ και με ταρακουνησε.

Ηθελα να ρωτησω αν αποιος εχει χρησιμοποιησει τα λεντ sirius απο αστηρ!
Θελω να προσθεσω στην τεντα ακομα ενα η δυο τετοια πανελ για περισσοτερο φως.

Τι λετε αξιζει τον κοπο;;
Απάντηση
Sirius εν δραση επειδη το ζητησες Tongue

   
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
@trompetas ωωωωωω ωραίος κήπος φιλε μου!!Λαχταριστός!!!!
Μπραβο!!Ωραία κατάσταση!!

Ειναι καλη περίπτωση δηλαδη!Αν βάλω ένα μαζί με αυτά που έχω λες να κανει την διαφορα;;;;
Απάντηση
@pasas25 Καλημερα..η επενδυση σε καλα φωτα μονο κερδος φερνει.. Big Grin
Μια χαρα ειναι οι φουντες τουμπανο εγιναν..και στεγνες!
Μην παραπονιεσε βρε ολη την ωρα Tongue στριξε ενα τσιγαρακι Rofl
Απάντηση
Καλησπέρα και απο μένα πάσα μου

Καλοπιοτα μεγάλε και θα σου συνιστούσα να ανοίγεις τα βάζα γιατί πάντα καραδοκεί η μούχλα και είναι κρίμα να χάσεις ότι κέρδισες μετά από τόσο καιρό

Δώσε το χρόνο να ωριμάσουν και βδομάδα με βδομάδα θα βρίσκεις και ένα διαφορετικό high
Και πάλι Καλοπιοτα
Απάντηση
@tilansia δεν παραπονιεμαι βρε!!!!Ψαχνω να βρω τι πηγε λαθος για να το διορθωσω αν μπορω!!
Το εχω στρψει ηδη!!!Ειπα ομως οτι θα το αφησω το υπολοιπο ενα μηνα και μετα να το ξεκινησω επισημα!!!
Τωρα παιζουμε φιλικα προετοιμασιας!!! Smoke12 Smoke12 Smoke12 Smoke12 Smoke12 Smoke12 Smoke12

@Sativaas Καλως τον!!!! Να εισαι καλα φιλε μου!!Σε ευχαριστω!!!Μακαρι να ημουν κοντα να τα πιναμε παρεα!!
Απάντηση
Καλόπιοτα πασά μ βίβες Smoke12
Απάντηση
Πάσα μου έχω να πιω τσιγάρο σχεδόν 5 μήνες αλλα φυσικά θα επινα ένα μαζί σου
Απάντηση
Καλημερα σε ολους φιλοι μου.

Ελπιζω να ειστε ολοι σας καλα!

Πέρασαν μερες αρκετες και ηθελα να πω ενα γεια!

Επισης ειδα οτι πρεπει να επιβεβαιώσω και εγω το προφίλ μου:
Μπραβο στα παιδια της διαχείρισης!Πολυ καλη κινηση!

Ολα πάνε καλά με την διαδικασία!
Οι παπαδες εχουν διαφορα μεγαλη με την ωρίμανση.Εχουν ηδη γινει πιο εύγευστοι και μυρωδάτοι.
Η ποιότητα του με εκπλήσσει καθως γίνεται καλύτερο και πιο γλυκοπιωτο με τον καιρό.
Από μαστούρα ειναι εξαιρετικό .Έχει αρχικα μια πολυ ωραια δημιουργική μαστούρα και μετα σε χαλαρώνει απίστευτα.Ειχα καιρο να πιω κατι τόσο καλό.
Να πω την αληθεια δεν το περίμενα.

Εχω αρκετα θέματα να κουβεντιασουμε.Θα επανέλθω τις επομενες μερες!

Να περνάτε όμορφα!
   
Απάντηση
Ωραιος ο φιλος!
Φροντισε να θυμασαι τα λαθη σου για να τα αποφυγεις την επομενη φορα!
Δευτερη φορα το ιδιο λαθος, δεν ειναι λαθος..
(Υπαρχουν πολλα καινουρια λαθη να κανεις!)

Κ οτι ειπαν οι αποπαν!
Δωσε βαση στην ωριμανση κ περιμενε μερικες μερες μεχρι να εχεις ολοκληρωτικη εικονα..
Μεσα στα βαζα περναει απο πολλες φασεις η μαστουρα..
Απο καθολου μαστουρα με την απαισια μυρωδια της χλωροφυλλης, μεχρι να σε στελνει αδιαβαστο με την πρωτη τζουρα.
Μετα απο καιρο θα "στρωσει".

ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΣΚΑΣΕΣ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ?????
Απάντηση
Καλημερα σας φιλοι μου!

Μολις επεστρεψα απο ταξιδι για την δουλεια.

@stoner_cat Να εισαι καλα φιλε μου!Εχει αλλαξει πολυ φιλε με το περασμα των ημερων..Ωραια μαστουρα γλυκια..Δεν πρεπει να το παρακανεις ομως.Βεβαια για να τα λεμε και ολα δεν εχουν ολες οι φουντες τηην ιδια μαστουρα και την ιδια γευση.Θα αλλαξει κ αλλο οπως και να εχει.

@Dirtygrowing Γεια σου φιλε!!Ελπιζω να εισαι καλα.
Εχω διακοπες σε λιγες μερες και θα ερθω Ελλαδα .Μολις επιστρεψω θα ξεκινησω αμεσως!!
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)