Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
first micro-mid grow 2 Green Gelato Auto -Diy box
καλησπέρα παίδες, μετά από άγχος και στρες έχω ήδη βάλει τα φυτά και διανύουμε τη δεύτερη μέρα αφού ξεπρόβαλαν με μικρά φυλλαράκια. μια σύντομη ενημέρωση για τον εξοπλισμό: μποξ diy με κάτι σωλήνες pvc και κάτι τέτοια βγήκε κοντά στα 60 ευρώ και με ταλαιπωρία, ατυχήματα...δεν άξιζε ο κόπος, τέλος πάντων έχει τις διαστάσεις που χρειάζομαι 55*75*125 cm, φως δουλέυω με ένα led της kingbo 300w (120 actual) full spectrum κλπ απο amazon τίμιο φαίνεται, καλά reviews 90 περίπου ευρώ. έναν εξαεριστήρα απλώς με σωλήνα (αργότερα θα βάλω και το φίλτρο) και έναν μικρό ανεμιστήρα. θερμοκρασία κοντά στους 22 υγρασία 45% υποθέτω δεν έχω ακόμα μαραφέτι, ένα θερμόμετρο τοίχου ο,τι να ναι. πρώτο πότισμα σήμερα γύρω στα 80 ml σε κάθε γλαστάκι (1.4l είναι).
 [Εικόνα: vtyiauum.jpg][Εικόνα: z63z4hmm.jpg][Εικόνα: hdz5hsgm.jpg]
[Εικόνα: zdsg8y8m.jpg][Εικόνα: uiifbsdm.jpg][Εικόνα: wggqftkm.jpg]

στο δεξιά όπως κοιτάμε φυτό, στο αριστερό του φυλλαράκι είχε πιαστεί ο σπόρος γι΄αυτό και η έντονη καμπύλη. χρειάστηκε να αφαιρεθεί με προσοχή.
κάποιες παρατηρήσεις μου.. έχουν γεμάτο πράσινο χρώμα, πιο ανοιχτό τα δυο μικρά κάθετα σε σχέση με το σκούρο πράσινο των δύο μεγάλων. οκ μου αρέσει αυτό που βλέπω. δείχνουν να τεντώνουν;
ευπρόσδεκτες οι παρατηρήσεις, οι συμβουλές και οι γνώμες!  peace!
Απάντηση

ads by gr420info

καλησπέρα μια παρατήρηση όχι για τώρα αλλά αν ανέβουν η θερμοκρασίες ίσως θα ήταν καλύτερα να αλλάξεις θεση στον ανεμιστήρα

σε περίπτωση που τεντωσουν πολύ απλά πρόσθεσε και άλλο χώμα γιατί έχεις αφήσει αρκετό κενό 

νερό με ρέγουλα σε αυτή τη φάση
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
(13-05-2020, 14:29 )sativaas Έγραψε: καλησπέρα μια παρατήρηση όχι για τώρα αλλά αν ανέβουν η θερμοκρασίες ίσως θα ήταν καλύτερα να αλλάξεις θεση στον ανεμιστήρα

σε περίπτωση που τεντωσουν πολύ απλά πρόσθεσε και άλλο χώμα γιατί έχεις αφήσει αρκετό κενό 

νερό με ρέγουλα σε αυτή τη φάση

σατιβας, ο ανεμιστήρας δεν έχει άλλη ταχύτητα και τον έχω ψηλά, σε δεύτερη φάση ναι θα τον κατεβάσω
να μη μειώσω την απόσταση από το φως;
ναι είμαι προσεκτικός
Απάντηση
σορρυ έχω ένα θέμα και δεν μου ανοίγει της φωτογραφίες αν δεις ότι τεντωνει πολύ κατέβασε
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
πέμπτη ημέρα σήμερα από όταν ξεπρόβαλαν. χρονοδιακόπτη ακόμα δεν έχω και έχω ταλαιπωρηθεί, τέλος πάντων. τα φύλλα από τα δεντράκια δείχνουν χαρούμενα και έτσι το πότισμα μάλλον αναβάλλεται για αύριο, ενώ νέα παρατήρησα πως έχουν ήδη βγει. lst προσπαθώ να κάνω αλλά βρίσκουν τα φυλλαράκια στα δάχτυλα μου, ίσως έπρεπε να έχω πιο πολύ χώμα για να ξεκινάει και απο πιο πάνω το κάθε φυτό γιατί τώρα με εμποδίζει και η γλάστρα, να επιμείνω ωστόσο; ακόμη και 60 μοίρες ας πούμε; έχω ακόμη το try pack της biobizz και κάπου διάβασα πως το grow είναι καλύτερα να αρχίσω να το χρησιμοποιώ μετά απο δέκα μέρες, ισχύει; γνωρίζει κανείς; τέλος @Sativaas η απόσταση απο το φως ήταν στα 60εκ και τη μείωσα μόλις στα 50 γιατί έχω την εντύπωση πως ίσως χρειαζόταν. κάποιος πιο έμπειρος μπορεί να κρίνει; ο ένας κορμός είναι 5 και ο άλλος 4,5 εκ
[Εικόνα: zzrbdiom.jpg][Εικόνα: oujdvpim.jpg][Εικόνα: xlosid8m.jpg][Εικόνα: bxxjx9um.jpg]
να πω επίσης πως παρακολουθώ και συμβουλεύομαι συνεχώς τον οδηγό βήμα-βήμα και θα το πρότεινα σε όλα τα στραβάδια όπως εγώ
Απάντηση
αν έχεις λίγο χώμα συμπληρώστε
το χώμα σου είναι biobiz?
ακόμα δεν χρειάζεται lst δεν έχει βγάλει ακόμα ούτε 2 γόνατο
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
τι γαμάτα κ χαριτωμένα που ειναι σε αυτη τη φαση! <3
Απάντηση
(16-05-2020, 11:42 )sativaas Έγραψε: αν έχεις λίγο χώμα συμπληρώστε
το χώμα σου είναι biobiz?
ακόμα δεν χρειάζεται lst δεν έχει βγάλει ακόμα ούτε 2 γόνατο

ναι έχω οκ και ναι biobizz light mix είναι
σωστά λάθος μου, αυτή τη γυμναστική τέλος πάντων εννοώ :ρ

(16-05-2020, 12:18 )stoner_cat Έγραψε: τι γαμάτα κ χαριτωμένα που ειναι σε αυτη τη φαση! <3
χαχαχα ισχύει, νιώθω λες και είμαι πατέρας
Απάντηση
άστο να μεγαλώσει να βγάλει κάνα γόνατο και εκεί στης 20 μέρες περίπου ξεκινά λιπανσγ6
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
καλησπέρα σε όλους.
μετράμε σήμερα την 11η μέρα ζωής των κοριτσιών. μόλις ποτιστήκαν με 110μλ το καθ' ένα και για πρώτη φορά χτησιμοποίησα biobizz grow. είχα ελάχιστα απόνερα και για αυτό ίσως καθυστερήσει το επόμενο πότισμα. η αλήθεια είναι πως προχθές έριξα ελάχιστο νερό (δεν το είχα ξανά κάνει) και ίσως έτσι εξηγείται. σήμερα ήταν το τρίτο ολοκληρωμένο πότισμα.
παρατήρησα ότι τα πρώτα πρώτα φυλλαράκια κιτρίνισαν μερικώς ενώ μάζεψαν κιόλας (σα να πεθαίνουν). αρχικά είπα πως δεν είναι καλό αυτό, έπειτα όμως σκέφτηκα ότι μάλλον δεν υπάρχει θέμα καθώς κατά πάσα πιθανότητα τα φυτά χρησιμοποιούν πλέον μόνο τα υπόλοιπα φύλλα τα οποία και συνεχώς μεγαλώνουν (προφανώς!).
κάθε μέρα το πρόγραμμα έχει γυμναστική. δεν ξεπέρασα ποτέ τις 90 μοίρες αλλά δε νομίζω να υπάρχει θέμα καθώς ο ανεμιστήρας λειτουργεί συνεχώς. 
τα φύλλα είναι καταπράσινα, γέρνουν προς τα πάνω και γενικά φαίνονται πολύ ικανοποιημένα, ας ελπίσουμε ότι δε θα γίνει καμιά ανάποδη με το σημερινό πότισμα (με τα απόνερα και το λίπασμα).
έχω τις εξής απορίες. σε ανθοφορία μπαίνουν ας πούμε κατά κανόνα μεταξύ 21-24 ημερών έτσι; τα 110 μλ νερού, είναι καλή ποσότητα; μεταφύτευση πότε κάνω; και τέλος, συγχωρέστε με αλλά μπορεί να δώσει κάποιος τον ορισμό της λέξης γόνατο; είναι τα σημεία που διακλαδίζονται κλαδιά από τον κεντρικό κορμό; δηλαδή στις φωτογραφίες αυτές, να υποθέσω πως σχηματίζεται το πρώτο γόνατο;
[Εικόνα: ti6dajim.jpg][Εικόνα: oxpzivjm.jpg][Εικόνα: saqlecom.jpg][Εικόνα: blfuocum.jpg][Εικόνα: jnvhftdm.jpg][Εικόνα: v2qbwzom.jpg]

περιμένω τα σχόλια σας, τις ενστάσεις σας και τις συμβουλές σας! peace!

έχω ακόμη μια ερώτηση: το μέγεθος τους είναι καλό; το μήκος και από άκρη φύλλου σε άκρη φύλλου είναι και στα δύο δέντρα 6 cm ένω το ύψος του κορμού είναι 4-4.5 cm
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)