Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αφυγραντηρας ντουλαπας
παιδες εχω προβλημα με την υγρασια η οποια ειναι 60-65% με ανοιχτα φωτα,αν ποτισω παει κ πιο πανω, ειμαι στη τεταρτη εβδομαδα ανθοφοριας,
σκεφτομουν αυτον  τον αφυγραντηρα https://www.skroutz.gr/s/6889498/puredry-mini-d.html

τον εχει αγορασει καποιος και αν ναι εκανε δουλεια? οι αξιολογησεις του ειναι καλες αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ριξει την υγρασια σε ενα
χωρο 80/80/180 , μια τεντα καλλιεργειας στη συγκεκριμενη

καλη σας μερα περιμενω τις απαντησεις σας
Απάντηση

ads by gr420info

(05-15-2020, 11:24 AM)vampirion Έγραψε: παιδες εχω προβλημα με την υγρασια η οποια ειναι 60-65% με ανοιχτα φωτα,αν ποτισω παει κ πιο πανω, ειμαι στη τεταρτη εβδομαδα ανθοφοριας,
σκεφτομουν αυτον  τον αφυγραντηρα https://www.skroutz.gr/s/6889498/puredry-mini-d.html

τον εχει αγορασει καποιος και αν ναι εκανε δουλεια? οι αξιολογησεις του ειναι καλες αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ριξει την υγρασια σε ενα
χωρο 80/80/180 , μια τεντα καλλιεργειας στη συγκεκριμενη

καλη σας μερα περιμενω τις απαντησεις σας

καλησπερα, δεν πιστευω να σου κανει δουλεια.. ειχα θεμα και εγω με την υγρασια σε 1.5 χ 1.5 χ2 και πηρα εναν 45watt με αφυγρανση 450μλ/24ωρες για να αποφυγω τα 225 watt του κανονικου αφυγραντυρα αλλα τζιφος.. βεβαια δεν χανεις κατι για 25ε αλλα εμενα δεν μου εκανε δουλεια
Απάντηση
εχω κ εναν μεγαλο αφυγραντηρα που πηρα το χειμωνα για το σπιτι, αλλα δεν χωραει μεσα με τη καμμια ειναι πολυ μεγαλος κ ο χωρος πολυ μικρος,
στη περιπτωση σου φιλε@Constantinos92 ο χωρος ειναι τεραστιος, τι να κλασει το μινι αφυγραντηρακι, αυτο που λεω στο παραπανω μνμ εχει χρονο φορτισης 24ωρες οποτε απορριπτεται, αν καποιος εχει υποψην του καποια τιμια λυση αφυγρανσης για 80χ80 ας μου πει
ευχαριστω
Απάντηση
@vampirion
αν εχεισ τεντα,σε δωματιο και βαλεισ αυτον που ειδη εχεισ στο δωματιο δεν θα σε κανει δουλεια?

αυτοσ που λινκαρεσ εχει καλα χαρακτηρηστικα(κατα ποσο ισχυουν ειναι αλλο θεμα) αλλα εχε υποψιν σου οτι πρεπει να αδειαζεισ το νερο(δεν νομιζω να εχει σωληνα αποστραγγισησ εκτοσ αν κανεισ καμμια πατεντα) καθε τοσο για να λειτουργει
και λογικα βαση μεγεθουσ θα εχει μικρο δοχειο αποστραγγισησ

------------------
υ.γ
ακυρο αυτο που ειπα για δοχειο αποστραγγισησ
δεν εχει αυτοσ
εχει ενα χωρο με μπαλακια απο διοξειδιο του πυριτιου τα οποια ρουφανε την υγρασια και μετα πρεπει να τον βαλεισ στο ρευμα για να τα στεγνωσεισ
https://diogenistore.gr/puredry-mini-d-α...01001.html
μου φενεται θα σε ταλεπωρησει ακομα και αν κανει δουλεια
Απάντηση
@Roukounas αυτος που εχω ειναι δυνατος αρκετα μπορει να αφυγρανει 60μ2 σπιτι, το θεμα ειναι πως η εισαγωγη του αερα ειναι απο εξω για να φερνει φρεσκο κ οχι ανακυκλωμενο "παλιο" αερα, δεν νομιζω πως θα εκανε δουλεια γτ θα στεγνωνε τα παντα εκτος του εσωτερικου της τεντας, σωστα;
οποτε μου φανηκε καλυτερη (και οικονομικοτερη) ιδεα ενα μικρο μονο για τη τεντα
Απάντηση
δλδ εγω που εβγαλα ολη την αναπτυξη κ ολη την ανθοφορια μεχρι τωρα με 40-50%max με υγραντηρα... τι να πω;;;;
Απάντηση
@vampirion
για να καταλαβω αυτοσ που εχεισ,και λεσ φερνει φρεσκο αερα εχει ασ πουμε σωληνα και παει μπαλκονι,η φρεσκο αερα παιρνει απο το δωματιο
(αν μπορεισ σε παρακαλω στειλε μοντελο)
και εγω ειχα εναν μεγαλο περσι μεσα στην τεντα και οταν χαλασε το αιρκοντισιον και ελειπα με εκανε ζημια
αυτον που εχεισ βαλτον να δουλεψει μεσα στο δωματιο 5-6 ωρεσ και παιρνε τακτικα(καθε μισαωρο) τιμεσ υγρασιασ και απο τεντα και απο δωματιο μπασ και βρεισ ενα μπουσουλα
Απάντηση
@Roukounas η εισαγωγη του αερα στη τεντα ειναι απο το μπαλκονι, ειναι μονιμα εκει κ στερεωμενο, γι αυτο σου λεω αμφιβαλλω εαν θα κανει διαφορα η υγρασια μεσα στη τεντα ακομα κ αν καιω τον αφυγραντηρα ολη μερα
Απάντηση
@vampirion

συγνωμη αλλα στην αρχη καταλαβα οτι ο αφυγραντηρασ σου τραβαει αερα απο το μπαλκονι

θα μπορουσεσσ να τον βαλεισ να δοκιμασεισ να δουλευει εξω απο την τεντα και οσο σου ριξει την υγρασια μεσα

αλλα και να τον ρυθμισεισ ασ πουμε π.χ στουσ 35 βαθμουσ υγρασια στο δωματιο, στην τεντα δεν θα το πιασεισ ποτε
θα πρεπει να βαλεισ αρκετα κατω απο τουσ 35 για να εχεισ στην τεντα 35
το κακαο επισησ θα ειναι οτι ο υγρασιοστατησ που εχει ο αφυγραντηρασ θα υπολογιζει την υγρασια στο δωματιο και οχι στην τεντα

και ενεργοβορο οπωσ λεσ εσυ

αν θεσ ριξε μια ματια στο νημα μουhttps://gr420.info/forum/showthread.php?tid=5815&page=3

κανω μια πατεντα με το αιρκοντισιον
μπορεισ να κανεισ κατι αναλογο αν θεσ
θα παρεισ εναν υγρασιοστατη και θα τον βαλεισ μεσα στην τεντα και απο εκει θα δωσεισ ρευμα στον αφυγ.σου

κανε αντι φελιζολ με ενα χαρτονι δοκιμαστικα ενα <<κουτι>> με ενα σωληνα και βαλε το κουτι πανω στισ γρυλιεσ που πεταει τον ξεραμενο αερα ο αφυγ. σου αλλα οσο πιο καλα μπορεισ,για να μην χανεισ ξερο  αερα
οδηγησε μετα των σωληνα μεσα στην τεντα

απο εδω και κατω παιζουν 2ο περιπτωσεισ 
1η αν το φαν εισαγωγησ στελνει λιγοτερα κυβικα αερα στην τεντα απο οσα θα ρουφαει ο αφυγ απο το δωματιο και τα στελνει στην τεντα θα εισαι καλυμενοσ

2η αν το φαν στελνει περισσοτερο αερα,που δεν νομιζω, θα ξερενεται πιο αργα ο αερασ,αλλα εδω μπορεισ να κανεισ ενα δευτερο χαρτονι-κουτι και να βαλεισ το σωληνα απο το φαν εισαγωγησ στισ γρυλιεσ που ρουφαει αερα ο αφυγ.σου

εχω σκοπο να το κανω και εγω αν συναντησω προβληματα υγρασιασ
το κολπο με το αρκοντισιον για θερμοκρασια με δουλεψε στο περσινο grow
mε τον αφυγ. δεν ξερω αν πιασει αν και το κολπο ειναι περιπου το ιδιο

επισησ αν εχεισ αιρκοντισιον μπορεισ να το κανεισ με το αιρκ.και να το δουλεψεισ στην αφυγρανση

το μονο σιγουρο ειναι οτι ενασ μικροσ αφυγ που μπαινει στην τεντα θα θελει να εισαι εκει για να αδειαζεισ νερα αλλιωσ σταματα να δουλευει και ειναι σαν να μην εχεισ
Απάντηση
@stoner_cat που καλλιεργεις καλε?στην ερημο?
Η φτωχεια ειναι πιο φρονιμη αν νιωθει οτι φταιει...
Απάντηση
νομιζω πως λιγοτερο μπελαλιδικη περιπτωση ειναι αυτη του μινι αφυγραντηρα μεσα στη τεντα, το θετικο στη συγκεκριμενη ειναι πως σπανια λειπω απο το σπιτι κ νομιζω θα ειναι καλυτερα, κλιματισμο θα βαλω στο σπιτι αυτες τις μερες , θα τοποθετηθει στο χωλ για να πιανει ολο το σπιτι, το δωματιο με τη τεντα ειναι στο τελος του χωλ, ελπιζω να μπορεσει να με βοηθησει με τις συνθηκες στη τεντα γενικοτερα
Απάντηση
(05-18-2020, 06:33 PM)tilansia Έγραψε: @stoner_cat που καλλιεργεις καλε?στην ερημο?

α,καλα, για αφυγραντηρα λενε..
οτι να'ναι ειμαι..
μπαναρετε με, το δικαιουμαι...
Απάντηση
@vampirion
μακαρι ετσι να λυθει το προβλημα σου αγορινα
με ενα σμπαρο δυο τρυγονια
με α.c δροσια για σενα και για τα κορτσουδια σου
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)