Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
μπλεξιμο με θερμοκρασιες
καλησπερα σε ολους μετα απο καιρο. 

εχω αρχισει ειαν γκροου σε μια τεντα 0.80χ0.80χ1.80 και λαμπα λεντ viparspectra 60w 
εχω μεσα 2 γλαστρες 20ρες στην 2η εβδομαδα ανθισης με 2 μηνες αναπτυξη. 
εχω θεμα με τις θερμοκρασιες. ο εξαερισμος ειναι φ.125 ττ και ενα φιλτρο κ2600 φ125.
με αναμενες λεντ εχω 28-29 και υγρασια 50. εβαλα για λιγο και αλλη μια 450 viparpectra και τριανταρησε μεσα στη τεντα και την ξαναεβγαλα.
εβγαλα το φιλτρο και ειναι τωρα στα 25.5. 
αερα παιρνει μεαα απ το δωματιο και βγαζω εξω στο παραθυρο..

για αυτη την τεντα και τα φωτα λετε να μεγαλωσω τον εξαερισμο  και φιλτρο σε φ150???

δεν ξερω τι να κανω.... καμμια ιδεα??????
Απάντηση

ads by gr420info

ερκοντισιον φίλος...
όλα τα άλλα...

τι θερμοκρασία έχεις στο δωμάτιο?
Και είπαν τρελλούς αυτούς που χόρευαν, αυτοί που δεν άκουγαν τη μουσική... Volcanodude
Απάντηση
φιλε μου τωρα το αρχισες το γκροου?αν ναι θα χρειαστεις οπως και διποτε κλιματιστικο η οτιδιποτε κανει δροσια,αν εχεις κατι αλλο.
αλλιως δεν...εγω τουλαχιστον ετσι το βλεπω,γιατι ημαστε αρχες καλοκαιριου και ειδη πιανω 27-28.
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση
(05-15-2020, 09:29 PM)τσιουπαοκ Έγραψε: φιλε μου τωρα το αρχισες το γκροου?αν ναι θα χρειαστεις οπως και διποτε κλιματιστικο η οτιδιποτε κανει δροσια,αν εχεις κατι αλλο.
αλλιως δεν...εγω τουλαχιστον ετσι το βλεπω,γιατι ημαστε αρχες καλοκαιριου και ειδη πιανω 27-28.

αυτο βλεπω και γω παιδια..... το αιρ κοντισιον μεσα στο δωματιο η μεσα στη τεντα???  
ρε γαμωτο στο δωματιο μεσα δεν κανει πολυ ζεστη ..εχει και υγρασια αρκετη. 
τα λεντ κανουν τη ζημια νομιζω.
Απάντηση
ναι ε? που να είχες hps σαν εμένα...
τεσπα δες τη θερμοκρασία στο δωμάτιο...
το ερκοντισιον στο δωμάτιο...
όχι στην τέντα...
Και είπαν τρελλούς αυτούς που χόρευαν, αυτοί που δεν άκουγαν τη μουσική... Volcanodude
Απάντηση
(05-15-2020, 09:51 PM)orbit21 Έγραψε:
(05-15-2020, 09:29 PM)τσιουπαοκ Έγραψε: φιλε μου τωρα το αρχισες το γκροου?αν ναι θα χρειαστεις οπως και διποτε κλιματιστικο η οτιδιποτε κανει δροσια,αν εχεις κατι αλλο.

αυτο βλεπω και γω παιδια..... το αιρ κοντισιον μεσα στο δωματιο η μεσα στη τεντα???  
ρε γαμωτο στο δωματιο μεσα δεν κανει πολυ ζεστη ..εχει και υγρασια αρκετη. 
τα λεντ κανουν τη ζημια νομιζω.

τωρα που πηγα και  κουρεψα καποια φαν φυλλα εχει μεσα 28.9 και 46 υγρασια.
Απάντηση
δες δεν υπαρχει καποιος τροπος να ξεφυγεις απο την θερμοκρασια εκτος απο την ψυξη του αερα.μην παει το μυαλο σου αλλου και κανεις κανα λαθος.δηλαδη αξιζε να στρεσαρις εσστο και λιγο το φυτακι σου για να πεσει η θερμοκρασια 1-2 βαθμους?τα λεντ ειναι η καλυτερη λυση για καλοκαιρι αποτι εχω διαπιστωσει μονος μου οποτε δεν ισχυει να κανουν την ζημια.ειναι ολα νορμαλ απλα ειναι καλοκαιρι... :d
ακκου και τον @YesIcan τι σου λεει αυτος ξερει καλυτερα!

2η βδομαδα ανθισης και εκοψες φανο-φυλλα δεν νομιζω να εκανες καλα.επισης η θερμοκρασια που λες οτι επεσε,επεσε επιδει νυχτωσε απλα :d <αν ζεις ελλαδα τουλαχιστον>
Απάντηση
(05-15-2020, 10:07 PM)τσιουπαοκ Έγραψε: δες δεν υπαρχει καποιος τροπος να ξεφυγεις απο την θερμοκρασια εκτος απο την ψυξη του αερα.μην παει το μυαλο σου αλλου και κανεις κανα λαθος.δηλαδη αξιζε να στρεσαρις εσστο και λιγο το φυτακι σου για να πεσει η θερμοκρασια 1-2 βαθμους?τα λεντ ειναι η καλυτερη λυση για καλοκαιρι αποτι εχω διαπιστωσει μονος μου οποτε δεν ισχυει να κανουν την ζημια.ειναι ολα νορμαλ απλα ειναι καλοκαιρι... :d
ακκου και τον @YesIcan  τι σου λεει αυτος ξερει καλυτερα!

λες να τα αφησω ετσι??? παντως δεν δειχνουν να εχουν  θεμα. θα ανεβασω και μια φωτο.
Απάντηση
κοιτα επιδει μιλαω χυμα γενικα σαν ανθρωπος.θα σου πω οτι λαθος καιρο διαλεξες να αρχισεις γκροου χωρις ειρ-κοντισιον.επισης και με ειρκοντισιον δεν νομιζω να ειναι και φτηνη λυση.νομιζω πως αυτο ειναι για τους οικονομικα ευκαταστατους.φαντασου φωτα 20/4 με ειρκοντισιον+οταν ειναι να μαγειρεψεις την κουζινα+οταν ειναι να κανεις μπανιο τον θερμοσιφονα.εγω για 4 μηνες με 2 βδομαδες δουλευοντας το ειρκοντισιον<συνολο ωρας την ημερα 4-5 ωρες>μ ηρθε 570 ευρωπουλακια.αλλα νταξει ξεχασα και τον θερμοσιφονα 1-2 φορες.
οποτε καλοκαιρι θελει ψυξη!

φωτοπεριοδου ειναι τα φυτακια σου ? το προβλημα ειναι οτι το φυτο εφοσον δεν ζει σε σωστες θερμοκρασιες ζοριζετε και πεφτει το ανοσοποιητηκο του και ετσι ειναι ευαλωτω σε αρρωστιες και σε εντομα και διαφορα τετοια.επισεις το μεγαλο προβλημα περισοτερο ειναι στο τελος την ανθοφοριας.με τετοια ζεστη και με τα φωτα μπαμ πανω τους.ε!ειναι πολυ!
δεν ξερω τι να κανεις φιλε μου.
εγω εχω 2 μεσα στην τεντα και θελω 1-1.5 βδομαδα το πολυ ετσι οπως τα παρακολουθω.ειμαι με 26.5-28c και δεν κανω κατι,χρησιμοποιω ειρκοντισιον μονο οταν βλεπω πολυ πολυ ζεστη.αλλα γενικα δεν εχω "χοντρο" θεμα.αλλα μετα σιγουρα δεν θα ξεκινησω αλλο.δεν βγαινει χωρις ερικοντισιον !και δεν θελω να το χρησιμοποιησω αλλο!
Απάντηση
εγώ το καλοκαίρι που βάζω αυτόματα για να έχω να παίζω ,με 30 ,31 ταβάνι θερμοκρασία μια χαρά χορτάρι βγάζω ,με την τέντα μισάνοιχτη  .αλλά εγώ είμαι και μαέστρος :d
Leaf  Smoke20
Απάντηση
χαχααχαχ
αν σκεφτεις πως εγινες μελος πριν 2 χρονια και εμεις ημαστε εδω μεσα κατι ψιλο μηνες.τοτε ναι εισαι :d
αλλα εδω ημαστε..εχου μελλον απο γατακια θα γινουμε τιγρης...γρρρρ :d
@Ghost

(05-15-2020, 10:29 PM)τσιουπαοκ Έγραψε: χαχααχαχ
αν σκεφτεις πως εγινες μελος πριν 2 χρονια και εμεις ημαστε εδω μεσα κατι ψιλο μηνες.τοτε ναι εισαι :d
αλλα εδω ημαστε..εχου μελλον απο γατακια θα γινουμε τιγρης...γρρρρ :d
@Ghost
εγω τουλαχιστον :p
Απάντηση
φωτοπεριοδου ειναι, σατιβες...
γουσταρουν τροπικο κλιμα νομιζω...
τελικα τ αφηνω ετσι και βλεπουμε...
Απάντηση
[Εικόνα: 6ayhi9zm.jpg]  νατα τα κοριτσια
Απάντηση
καμμια γνωμη κανενας για τις κοπελες μου?????????????
Απάντηση
καυλιάρες.... :d
Απάντηση
βαλε 2 σακουλες co2.. thesmartco2bag .. σου δινει περιθοριο 3-5 βαθμους +
Απάντηση
ναι.. απ οτι ξερω με co2 σακουλες μπορεις να πιασεις και τους 35 βαθμούς και να εισαι κομπλε

12 ευρω η μια κανει αν θυμαμαμαι καλα
Απάντηση
να ρωτησω κατι ρε παιδες..... 
παρατηρησα οτι μολις τα ποτιζω με τα φαγια τους, μετα απο καμμια δυο ωρες,
σηκωνουν φυλλα προς τα πανω και προσευχονται.... 

αυτο ειναι σημαδι οτι πειναγαν??? οτι περνανε καλα???? 

γιατι μετα απο 1 μερα παλι ειναι νορμαλ τα φυλλα.
Απάντηση
η προσευχή που βλέπει είναι στον θεό ήλιο.

χεχε...

κι υποδηλώνει ότι την καραγουστάρουν.
Απάντηση
παιδια, απο την 2η εβδομαδα ανθοφοριας εχει αρχισει και χανει φυλλα απο κατω.. χτες εκοψα ενα fan leave για να σας το δειξω. συνηθως κιτρινιζουν πιο μικρα φυλλα.
οριστε

το χωμα ειναι light mix biobizz σε 18ρες με 2 μηνεσ αναπτυξη και παιζω με grow bloom fish mix bioheaven alg a mic kai extra cal mag kai bud candy.
to top max το σταματησα στην 1η εβδ ανθοφοριας γιατι καπου διαβασα οτι χαλαει τη γευση.
[Εικόνα: hs86m02m.jpg]

εχει κανεις καμμια ιδεα??
Απάντηση
είναι πυκνο και μπουσυ?
μερικά φυτά τα ρίχνουν μονα τους οταν δεν βλεπουν φως ή σε μια στιγμή αποτισιάς
Απάντηση
(05-24-2020, 10:50 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: είναι πυκνο και μπουσυ?
μερικά φυτά τα ρίχνουν μονα τους οταν δεν βλεπουν φως ή σε μια στιγμή αποτισιάς

ναι. το εχω κρατησει κοντο με lst. και τα 2.. πρωτη φορα το εκανα και ειναι γαμωωωωωωωω

πολλες κορυφες!!!!!
Απάντηση
ρίξε και καμια φωτο
δοκιμασε να τραβας ελαφρά τα πυκνοκατοικημένα
αν σου μενουν στα χέρια μερικά μάλλον έπεσες σε φυτό αυτόματης αποφυλλωσης
εμενα τα περισσότερα ετσι ειναι
βάζω στοίχημα ορι έχει και ευλυγιστο κορμί
Απάντηση
ενταξει ειναι αλλα το ενα αριστερα εχει την tobacco diseace.. τα φυλλα του ειναι χαρακτηριστικα αμα δεις καλα...
 αλλα μεγαλωνει ωραια...  
οι θερμοκρασιες στρωσανε τωρα που τα γυρισα να αναβουνε νυχτα... 
παρε και 2 φωτο να τα δεις

[Εικόνα: 45jxcg2m.jpg]
[Εικόνα: zusjxa5m.jpg]
Απάντηση
όμορφα
το λεβελ έχει πιάσει νταβανι
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)