Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
φούσκωμα
καλησπέρα 

ειχα βαλει αυτο εδω το μωρακι πριν 1μισι μηνα περιπου [Εικόνα: evuixkam.jpg]

και μπηκα νοσοκομείο,  μου το πότιζαν αλλα υπαρχει το προβλημα οτι δεν το εβαλα σε μεγαλη γλάστρα...
τι μπορω να κανω τωρα για να φουσκώσει οσο πιο πολυ γίνετε;
ευχαριστω
Απάντηση

ads by gr420info

καλησπερα φιλαρακι καλη αναρωση να εχεις!
ειναι αυτοματο η φ/π; επισης ποσα λιτρα ειναι η γλαστρα και τι υποστρωμμα; επισης τι φωτα χρησιμοποιεις ;
Απάντηση
δεν ξερω τι ειναι...
επισεις δεν το εχω σε γλαστρα, ειχα κοψει στην μεσι ενα μεγαλο μπουκαλι νερου και το εβαλα εκει για αρχη(αλλα έμεινε εκει)
και το εχω εξω με ήλιο....
γιαυτο εχω σκαλώσει
Απάντηση
(05-19-2020, 12:11 AM)σκαλωμα Έγραψε: δεν ξερω τι ειναι...
επισεις δεν το εχω σε γλαστρα, ειχα κοψει στην μεσι ενα μεγαλο μπουκαλι νερου και το εβαλα εκει για αρχη(αλλα έμεινε εκει)
γιαυτο εχω σκαλώσει

για να το έχεις έξω και να έχει αρχισει να ανθίζει ειναι αυτόματο αρα δε μεγαλώνει άλλο. αν το κατεχεις μεταφυτεψε το χωρις να το ζορίσεις σε κανα 10 λιτρο δοχείο (υφασμάτινγ γλάστρα η ότι). αλλιως αστο και δωσε του φαγάκι. τι χωρητικότητα είναι το πλαστικό που το έχεις;
Απάντηση
(05-19-2020, 12:16 AM)stelios_la Έγραψε:
(05-19-2020, 12:11 AM)σκαλωμα Έγραψε: δεν ξερω τι ειναι...
γιαυτο εχω σκαλώσει

για να το έχεις έξω και να έχει αρχισει να ανθίζει ειναι αυτόματο αρα δε μεγαλώνει άλλο. αν το κατεχεις μεταφυτεψε το χωρις να το ζορίσεις σε κανα 10 λιτρο δοχείο (υφασμάτινγ γλάστρα η ότι). αλλιως αστο και δωσε του φαγάκι. τι χωρητικότητα είναι το πλαστικό που το έχεις;

λεει ειναι απο μεγαλο μπουκαλι αρα 750 ml γλαστρας πανω κατω
δεν θα το συνιστούσα να κανεις μεταφυτευση τοσο αργα, θα ελεγα να κανεις τρυπες γυρω γυρω στο μπουκαλι να παιρνει αρκετο αερα και να βαλεις καποια ταινια που να μην ειναι διαφανη για να μη περναει φως στις ριζες. αμα ξαναπαιξεις με αυτοματο σπορι βαλτο στη τελικη γλαστρα απο την αρχη γιατι η μεταφυτευση καθυστερει την αναπτυξη

εγω νομιζω εχεις σκαλωσει γιατι σε λενε σκαλωμα :p
Απάντηση
ε και βαλε μια ολοσωμη της κοπελας. με το συμπαθιο κιολα. να δουμενε πως ειναι ολοκληρη, ποσο μεγαλωμενη, πως ειναι σε σχεση με το δοχειο της κτλ
Απάντηση
[Εικόνα: dr2ypifm.jpg]

σκέφτομαι να κόψω προσεκτικά το μπουκαλι και να το βαλω γλάστρα....
η δεν αξιζει;

(05-19-2020, 03:01 PM)jentegrows Έγραψε:
(05-19-2020, 12:16 AM)stelios_la Έγραψε: για να το έχεις έξω και να έχει αρχισει να ανθίζει ειναι αυτόματο αρα δε μεγαλώνει άλλο. αν το κατεχεις μεταφυτεψε το χωρις να το ζορίσεις σε κανα 10 λιτρο δοχείο (υφασμάτινγ γλάστρα η ότι). αλλιως αστο και δωσε του φαγάκι. τι χωρητικότητα είναι το πλαστικό που το έχεις;

λεει ειναι απο μεγαλο μπουκαλι αρα 750 ml γλαστρας πανω κατω
δεν θα το συνιστούσα να κανεις μεταφυτευση τοσο αργα, θα ελεγα να κανεις τρυπες γυρω γυρω στο μπουκαλι να παιρνει αρκετο αερα και να βαλεις καποια ταινια που να μην ειναι διαφανη για να μη περναει φως στις ριζες. αμα ξαναπαιξεις με αυτοματο σπορι βαλτο στη τελικη γλαστρα απο την αρχη γιατι η μεταφυτευση καθυστερει την αναπτυξη

εγω νομιζω εχεις σκαλωσει γιατι σε λενε σκαλωμα :p

δεν ηξερα τι σπορι ειναι, εχω πολλα απο οταν αγοραζα να καπνίσω   :p
Απάντηση
απιστευτο! δεν εχω ξαναδεί τέτοιο πράμα :d :d 
ναι γιατί όχι. δες αν βγαίνει αν την γυρίσεις ανάποδα μπας και βγει ολη. παρε μια γλαατρουλα μεγαλύτερη (και 5-7 λίτρα μια χαρά ειναι) γέμισε την χώμα βάλε μέσα αυτή να κάνεις την στάμπα της στο μέγεθος και μετά είτε αν βγει με απαλά χτυπηματάκια η κόψε προσεχτικά το δοχείο. αν έχεις μυκόριζα βάλε λίγο στη τρύπα που θα την βάλεις.
αφου έζησε μέχρι τώρα είναι στη μοίρα της να πιωθεί
Απάντηση
θα το αφησεις αποτιστο και με προσοχη απλα τουμπαρεις το μπουκαλι στην παλαμη σου
με τον κορμο του φυτου αναμεσα στα δαχτυλα σου ..
εχεις βαλει σε μια δεκαλιτρη ,χωμα και το μεταφυτευεις εκει χωρις πολλα πολλα...
πατας απαλα το χωμα να κατσει και μετα απο ωρες,ποτιζεις περιμετρικα.
δεν θα παθει τιποτα ,μη φοβασαι.
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
καλησπέρα σε τι θα βοηθούσε η μάλλον τη θα έχανε αν συνέχιζε σε αυτή την γλάστρα? θυμάμαι κάποιος το είχε κάνει σε εξωτερική που το το είχε πει η εταιρεία αλλά..
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
[Εικόνα: 3dr4udym.jpg]

θελει ακομα...
να συνεχίσω να ρίχνω λίπασμα;
Απάντηση
εννοείται
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
(05-25-2020, 09:53 PM)sativaas Έγραψε: εννοείται

ευχαριστω
Απάντηση
καλησπερα....
τι λετε ποσο εχει ακόμα;

σταματησα λιπασμα, μονο νερο απο προχτες

[Εικόνα: ekxjarkm.jpg]

[Εικόνα: dghd2zfm.jpg]
Απάντηση
(05-30-2020, 02:00 AM)σκαλωμα Έγραψε: καλησπερα....
τι λετε ποσο εχει ακόμα;

σταματησα λιπασμα, μονο νερο απο προχτες

[Εικόνα: ekxjarkm.jpg]

[Εικόνα: dghd2zfm.jpg]

σαν νωρίς μου φαίνεται σταμάτησες. εχει ακόμα μέρες μπροστά
Απάντηση
το φυτο δεν ειναι ετοιμο ακομη.δεν θα δωσει που δεν θα δωσει πολλα
του εκοψες και τα λιπασματα.. Dodgy
Η φτωχεια ειναι πιο φρονιμη αν νιωθει οτι φταιει...
Απάντηση
(05-30-2020, 07:05 AM)tilansia Έγραψε: το φυτο δεν ειναι ετοιμο ακομη.δεν θα δωσει που δεν θα δωσει πολλα

σταματησα ουτος η αλλος γιατι δεν πότιζα, εβρεχε...

απο κει και περα απ οτι εχω καταλαβει, 1 με 2 εβδομαδες πριν το κόψω, χρειαζεται να ποτιζω μονο νερο...
Απάντηση
(05-30-2020, 01:35 PM)σκαλωμα Έγραψε:
(05-30-2020, 07:05 AM)tilansia Έγραψε: το φυτο δεν ειναι ετοιμο ακομη.δεν θα δωσει που δεν θα δωσει πολλα

σταματησα ουτος η αλλος γιατι δεν πότιζα, εβρεχε...

απο κει και περα απ οτι εχω καταλαβει, 1 με 2 εβδομαδες πριν το κόψω, χρειαζεται να ποτιζω μονο νερο...

αυτο (αν και γενικα ειναι σε μια περιεργη κατάσταση) φαινεται να εχει κανα μηνα μπροστα ακομα
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)