Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αποσταση μυρωδιας φυτου σε ανθιση
ειμαι αρχαριος στο χομπυ και σκεφτομαι να βαλω μερικα φωτοπεριοδου φυτα για το καλοκαιρι. θα ειναι εξωτερικη καλλιεργεια. αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μαθω ποσο μακρια μπορει να φτασει η μυρωδια των φυτων οταν θα βρισκονται σε ανθιση, ωστε να ξερω που θα τα τοποθετησω. η καλλιεργεια θα γινει στον κηπο μου. μενω σε απομακρυσμενη σχετικα περιοχη απλα θα ηθελα να εχω το κεφαλι μου ησυχο οσον αφορα τις μυρωδιες. τα φυτα που θελω να βαλω ειναι απο την rqs 2 fruit spirit και 1 purple queen. σκεφτομαι να τα βαλω σε 25 λιτρες πανινες γλαστρες, ωστε να μπορω να τα μετακινω οποτε δεν περιμενω να γινουν τεραστια.
Απάντηση

ads by gr420info

τις ζεστες μερες ειναι το προβλημα, και παει μακρια η μυρωδια
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
κι εγώ θα θελα την απάντηση στο ερώτημα σου.

κάπου είχα διαβάσει πως αν μπορείς να φωνάξεις και να σε ακούσουν τότε τους φτάνει η μυρωδιά.

βέβαια πόσο μεγάλο φυτό? σε 25 λίτρα που λες έξω θα γίνει show.

πάντως και μικρό φυτό αν είσαι κοντά μυρίζει εύκολα.
Απάντηση
με βαζετε σε σκεψεις... προς το παρον, εχω βαλει δυο αυτοματα. ενα σε 19 λιτρα πλαστικη (royal jack auto) και ενα σε 15 λιτρα πανινη (white widow auto). θα εχω θεματα με μυρωδιες και σε αυτα; θεωρω οτι λογω μικρης διαρκειας ζωης δεν θα εχουν τοσο μεγαλο ογκο ωστε να δημιουργησουν θεμα. σωστα το σκεφτομαι;

https://www.ilovegrowingmarijuana.com/10...mell-grow/
βρηκα αυτα εδω, αλλα θα κανουν οντως δουλεια; εχω ηδη μερικα απ αυτα στον κηπο αλλα δεν θα ελεγα οτι μυριζουν στα 20-30m...
ο πιο κοντινος δρομος ειναι στα 70μ αλλα ειναι αδιεξοδο με ελαχιστη κινηση. και επισης υπαρχει μια κατοικια στα 100μ που επισης δεν μενει ποτε κανεις. θα εχω θεμα;

επισης για ποσες βδομαδες να περιμενω οτι θα μυριζουν εντονα τα φωτοπεριοδου;
Απάντηση
η μυρωδια φτανει οντως μακρια,αλλα για καποιον που την αναγνωριζει ,
ειναι ιδιαιτερη και κατα την αποψη μου,μυριζουν πολυ και τα φυλλα,
ειδικα εαν εχει ζεστη μαζι με υγρασια και αερακι,τσιου!
και πριν την ανθιση και φυσικα και μετα,μην θεωρεις οτι μονο τα λουλουδια θα μυριζουν δηλαδη..
τα αρωματικα φυτα δεν κανουν τιποτα σε τετοιες φασεις,εχω δοκιμασει τα παντα απο φυτα..
θα φροντισεις στο σημειο που θα τα βαλεις,να φυσαει προς τα εκει που δεν εχεις γειτονες
και αν μπορεις κλεισε το σαν ενα προχειρο θερμοκηπιο ωστε να περιορισεις τις μυρωδιες.
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
μη λετε τετοια ρε παιδια..
με βλεπω με κλειστο θερμοκηπιο κατακαλοκαιρο
Απάντηση
εγω ετσι ειμαι για τριτη χρονια... :d
Απάντηση
ποσα εχεις καλε και συ;
Απάντηση
τοσα και εναμηδεν :d :d :d
Απάντηση
δε μιλαω δε μιλαω :d απλα κλαιω
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
εχω και εγω θερμοκηπιο, ενα απλο και μικρο, και το ειχα σκεφτει αλλα τι κανετε με τις καλοκαιρινες θερμοκρασιες;ειδικαμε αυτον τον καυσωνα μες τον μαιο, εαν τα ειχα αφησει εκει μεσα τα αυτοματα θα ειχαν τσουρουφλιστει. παραθυρα και πορτα ολα ορθανοικτα αλλα μεσα ειχε 35-40 βαθμοι. σκιαστρο πιθανον;
ευτυχως το σημειο που ειναι να μπουν οταν φυσαει παει προς περιοχη που δεν υπαρχει τπτ για 100 μετρα, ελπιζω να ειναι αρκετο.
Απάντηση
μπορεις να βαλεις διχτυ για να κοβει τον ηλιο αλλα ζεστη σιγα μην αλλαζει
εγω παντως ολα.μεσα τα μετεφερα
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)