Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρόβλημα με τα φύλλα
Photo 
καλησπέρα οποίος μπορεί να βοηθήσει. είμαι στην 2η εβδομάδα ανθοφορίας και παρατήρησα κιτρίνισμα στα φύλλα. εξωτερική καλλιέργεια, δεν έχω βάλει κάποιο booster, μέχρι τώρα δεν είχε κανένα πρόβλημα.sweet zz auto είναι το πρώτο μου grow.  πως σας φαίνεται
[Εικόνα: pysh0epm.jpg]
[Εικόνα: af5p3u8m.jpg][Εικόνα: a4xvit8m.jpg][Εικόνα: tjhlcprm.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

αν και δεν είχα ποτέ μου έντομα ε όσα γκροου έχω κάνει θα έλεγα ότι έχεις κάποιο έντομο εκεί πέρα κάμπια?
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
[quote="sativaas" pid='168326' dateline='1590433247']
αν και δεν είχα ποτέ μου έντομα ε όσα γκροου έχω κάνει θα έλεγα ότι έχεις κάποιο έντομο εκεί πέρα κάμπια?

σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες. πραγματικά δεν έχω παρατηρήσει κανένα έντομο αλλά τι προτείνεις να κάνω;
Απάντηση
τώρα που το έψαξα λίγο ίσως να είναι φυλοκντιτης  neem oil. 
βλέπω να χρησιμοποιούν για αυτό και κάτι άλλα σκευάσματα ίσως αν πας σε ένα γεωπονικο καταστημα να σε κατατοπισουν  εισαι και σε ανθοφορια οποτε προσοχή στο τη θα ρίξεις
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
(05-25-2020, 10:41 PM)sativaas Έγραψε: τώρα που το έψαξα λίγο ίσως να είναι φυλοκντιτης  neem oil. 
βλέπω να χρησιμοποιούν για αυτό και κάτι άλλα σκευάσματα ίσως αν πας σε ένα γεωπονικο καταστημα να σε κατατοπισουν  εισαι και σε ανθοφορια οποτε προσοχή στο τη θα ρίξεις

σε ευχαριστώ πολύ θα το κάνω. ποσό καιρό πιστεύεις θέλει ακόμα έτσι όπως το βλέπεις;
Απάντηση
έχει ακόμα πολύ δρόμο
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
(05-25-2020, 10:52 PM)sativaas Έγραψε: έχει ακόμα πολύ δρόμο

να σαι καλά για την βοήθεια! :d
Απάντηση
φιλε μου αυτες οι στοες ειναι απο ενα εντομο που λεγεται λυριομυζα. μπερδευετε με τον φυλλοκνιστη γιατι προκαλει παρομοιες στοες αλλα π φυλλοκνιστης προσβαλλει μονο εσπεριδοειδη.
αν θες να αποφυγεις ψεκασματα μια λυση ειναι να παρεις κιτρινες παγιδες με κολλα απο γεωπονικο καταστημα. οι παγιδες αυτες λειτουργουν προσελκυωντας αυτου του ειδους τα εντομα με το χρωμα. παρε μια και βαλτη κοντα στο φυτο σου.
η αλλη λυση ειναι το ψεκασμα με φυσικο πυρεθρο. απλα γενικα αποφευγουμε τα ψεκασματα στην ανθηση.
[font=Arial, Helvetica, sans-serif]Μέτρον άριστον [/font]
Απάντηση
(05-28-2020, 10:46 PM)biancoverde Έγραψε: φιλε μου αυτες οι στοες ειναι απο ενα εντομο που λεγεται λυριομυζα.  μπερδευετε με τον φυλλοκνιστη γιατι προκαλει παρομοιες στοες αλλα π φυλλοκνιστης προσβαλλει μονο εσπεριδοειδη.
αν θες να αποφυγεις ψεκασματα μια λυση ειναι να παρεις κιτρινες παγιδες με κολλα απο γεωπονικο καταστημα. οι παγιδες αυτες λειτουργουν προσελκυωντας αυτου του ειδους τα εντομα με το χρωμα. παρε μια και βαλτη κοντα στο φυτο σου.
η αλλη λυση ειναι το ψεκασμα με φυσικο πυρεθρο. απλα γενικα αποφευγουμε τα ψεκασματα στην ανθηση.
σε ευχαριστώ πολύ θα δοκιμάσω με τις παγίδες!

(05-28-2020, 10:46 PM)biancoverde Έγραψε: φιλε μου αυτες οι στοες ειναι απο ενα εντομο που λεγεται λυριομυζα.  μπερδευετε με τον φυλλοκνιστη γιατι προκαλει παρομοιες στοες αλλα π φυλλοκνιστης προσβαλλει μονο εσπεριδοειδη.
το έψαξα λίγο τώρα αυτό που μου έγραψες 
θα δοκιμάσω αρχικά με παγίδες 
διάβασα ότι ίσως πρέπει να κόψω τα φύλλα που έχουν πληγεί από το έντομο. λες να τα κόψω; η να βάλω τις παγίδες και βλέπουμε;
Απάντηση
ειναι ακριβως σαν το δικο μου (προβλημα), εγω ψεκασα αλλα δν ημουν σε τετοιο σταδιο ανθοφοριας . μπορω να σου πω σε 5 μερες για αποτελεσματα.
"τουρνε και τουρνε ,τουρνε και νε πες το βρε μαγκα μου το ναι "
Απάντηση
(06-01-2020, 03:36 PM)θείος jonny Έγραψε: ειναι ακριβως σαν το δικο μου (προβλημα), εγω ψεκασα αλλα δν ημουν σε τετοιο σταδιο ανθοφοριας . μπορω να σου πω σε 5 μερες για αποτελεσματα.
ναι αν μπορείς να μου πεις μήπως το αντιμετωπίσεις γιατί εγώ σε αυτό το στάδιο δεν μπορώ να ψεκάσω.
Απάντηση
θα σε ενημερωσω , αλλα θα προτεινα τις παγηδες οπως ειπαν τα παιδια κ καποιο neem που δν θα επιρεσει την ανθηση . αλλα μην το αφηνεις γιατι εμενα σε 3 μερες πηγε παντου κ σε ενα δευτερο κοριτισι π ειχα .
Απάντηση
(06-01-2020, 03:51 PM)θείος jonny Έγραψε: θα σε ενημερωσω , αλλα θα προτεινα τις παγηδες οπως ειπαν τα παιδια κ καποιο neem που δν θα επιρεσει την ανθηση . αλλα μην το αφηνεις γιατι εμενα σε 3 μερες πηγε παντου κ σε ενα δευτερο κοριτισι π ειχα .
το έχασες δηλαδή;
Απάντηση
λοιπον φιλε μου ολα πανε καλυτερα μετα τον 2 ψεκασμο .
η λυση η δικια μου ηταν abamectin 1.8 (ειναι χημεικο απο οτι ξερω)ειναι ακαρεοκτονο μου το εδωσε ενας φιλος γεωπονος. εκανε δουλεια . (3 φορες μεσα σε μια βδομαδα ) και μετα θα συνεχισω με neem για να κρατησω ολα τα κατεργαρικα εκτος .
τωρα π εισαι σε ανθηση θα προτεινα μονο neem oil κ οτι παρεις κ καμια παγιδα.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)