Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Σχεδόν ετοιμος τι να προσεξω?
καλησπέρα μπράβο στην ομάδα και τους διαχειριστές.
αρχάριος στη φάση έχω πάρει έναν εξοπλισμό και σιγά σιγά αρχίζω κάποια τιπς  η το οτιδήποτε θα βοηθούσε..[Εικόνα: prjnkxhm.jpg][Εικόνα: dln7tiym.jpg]
έχω πάρει αυτά και δύο ανεμιστήρες ένα θερμόμετρο κάποια συμβολή για τη λάμπα και το φάει  Exclamation
χώμα πείρα το λιτ τις βιο όπως λέει και ο οδηγός
Απάντηση

ads by gr420info

Exclamation 
καλησπέρα σας αλανια τα βασικά βήματα έγιναν..
συγγνώμη που δεν κάνω τεράστιο ιντρο δεν το εχω αλλά πείτε πως ήρθα για τα σχόλια..
έχω κάποιες απορίες κοιτάω της ανάρτησης και ήθελα να ρωτεισο αν όλες αυτές της γνώσης της πείρας από το διαδίκτυο ή από κάποιο βιβλίο ήταν ορισμένη μιλάμε με μαθηματική ακρίβεια πράγμα που με μπερδεύει λίγο 
είπαμε αέρας φως νερό χώμα 
και έχουμε μια λάμπα 400hps μια τέντα 100χ100 
2 ανεμιστήρες και έναν εξαερισμό περιμένω και κάποια αυτόματα σπόρια βρήκα μια προσφορά στο vilabafo και μ φάνηκε οικονομική τώρα τ θα γίνει θα δούμε 
αυτά έκανα θα αλλάξω θέση στους ανεμιστήρες σκέφτομαι τον έναν να τον προσαρμόσω στη κάτι τρύπα να φυσάει από έξω μέσα τι λέτε και ο άλλος πάνω στο φυτό...[Εικόνα: br9wdigm.jpg][Εικόνα: tvdkaykm.jpg] Huh Smile Huh :p Smile
Απάντηση
(05-29-2020, 06:51 PM)benbeckman Έγραψε: έχω κάποιες απορίες κοιτάω της ανάρτησης και ήθελα να ρωτεισο αν όλες αυτές της γνώσης της πείρας από το διαδίκτυο ή από κάποιο βιβλίο ήταν ορισμένη μιλάμε με μαθηματική ακρίβεια πράγμα που με μπερδεύει λίγο 

όσο και να παρακαλέσεις να σε πουν κάτι... 
δε πρόκειται να σου απαντήσει κανείς...
δε βγαίνει νόημα καν ...

δεν είναι ωραίο να μπαίνεις σφήνα σε ξένα χωράφια... :p

φιλικά στο λέω... Smile
Και είπαν τρελλούς αυτούς που χόρευαν, αυτοί που δεν άκουγαν τη μουσική... Volcanodude
Απάντηση
[quote="benbeckman" pid='168651' dateline='1590767504']

έχω κάποιες απορίες κοιτάω της ανάρτησης και ήθελα να ρωτεισο αν όλες αυτές της γνώσης της πείρας από το διαδίκτυο ή από κάποιο βιβλίο ήταν ορισμένη μιλάμε με μαθηματική ακρίβεια πράγμα που με μπερδεύει λίγο 

τοχουμε ξαναπει πολλες φορες. ολες οι μεθοδοι ειναι σωστες, επιλεγεις μια απ ολες και ακολουθεις, χωρις να μπερδεψεις αλλου ειδιυς καλλιεργεια. αυτη που θα σου κανει "κλικ"
Απάντηση
(05-30-2020, 02:32 PM)yesican Έγραψε: [quote="benbeckman" pid='168651' dateline='1590767504']

όσο και να παρακαλέσεις να σε πουν κάτι... 
δε βγαίνει νόημα καν ...

φιλικά στο λέω... :)
[/quote]

chill απλά μέσο τον χωράφιον  σας έφτασα εδώ και σας παρακολουθώ αλλά η απάντησης που βρίσκω είναι συγκεκριμένες είν θέλω μια ολοκληρωμένη αν γίνεται 
δεν έχω ιδέα από τίποτα από αυτά ειδικά από τ στιγμή που σκάει πόσο νερό τι νερό και τα λοιπά έχω κάνει αρκετές προσπάθειες πάλι μέσο του φόρουμ για αουτ ντορ με σπόρους από seedbank.gr και τπτ και ξέρεις ψάχνω να δω αν δεν έχω κάνει κάτι σωστά η λοιπή κάτι 
:heart:
εδώ δεν μπορώ να καταλάβω πως  βάζεις τον χρονοδιακοπτη και δεν βρίσκω πληροφορίες για τέντα 100χ100χ2 
εδώ είμαι μέχρι στιγμής και δεν ξέρω τ να κάνω με.τ χώμα και [Εικόνα: f2zq2wfm.jpg]το νερό 
[Εικόνα: s4qrydnm7.jpg]

με τα πολλά εδώ είμαι 
τέντα είπαμε 100χ100χ2 
λάμπα hps τον 400 
2 ανεμιστήρες 
1 εξαερισμό 
χώμα bio light 
και από τροφή biobizz grow bloom και to max δεν γνωρίζω ποτέ και πόσο χρειάζονται είπαν ότι θα έρθουν με οδηγίες αλλά τπτ 
η γλαστρες μ είναι υφασμάτινες δεν παίζει ρόλο σωστά? 
τώρα πόσα δέντρα θα ήταν καλό να βαλω και πόσα μπορώ,θα χρειαστώ κάποιο επιπλέον λέντ? [Εικόνα: wdjdbbqm.jpg]

(05-30-2020, 05:54 PM)αρχαιος Έγραψε: [quote="benbeckman" pid='168651' dateline='1590767504']

τοχουμε ξαναπει πολλες φορες. ολες οι μεθοδοι ειναι σωστες, επιλεγεις μια απ ολες και ακολουθεις, χωρις να μπερδεψεις αλλου ειδιυς καλλιεργεια. αυτη που θα σου κανει "κλικ"

συγγνώμη κιόλας αλλά τ εννοείς μέθοδο? τον τύπο σπόρου το φωτισμό ή της συνθήκες 
εσύ ποια μέθοδο θα μ προτίνες σαν αρχάριος την αυτόματη ποικιλία?

[Εικόνα: y1zxkrlm.jpg][Εικόνα: 6bkfos3m.jpg][Εικόνα: atmlqslm.jpg][Εικόνα: kz6r9bim.jpg]
Απάντηση
(05-30-2020, 06:55 PM)benbeckman Έγραψε:
(05-30-2020, 02:32 PM)yesican Έγραψε: όσο και να παρακαλέσεις να σε πουν κάτι... 
δε βγαίνει νόημα καν ...

φιλικά στο λέω... Smile

chill απλά μέσο τον χωράφιον  σας έφτασα εδώ και σας παρακολουθώ αλλά η απάντησης που βρίσκω είναι συγκεκριμένες είν θέλω μια ολοκληρωμένη αν γίνεται 
δεν έχω ιδέα από τίποτα από αυτά ειδικά από τ στιγμή που σκάει πόσο νερό τι νερό και τα λοιπά έχω κάνει αρκετές προσπάθειες πάλι μέσο του φόρουμ για αουτ ντορ με σπόρους από seedbank.gr και τπτ και ξέρεις ψάχνω να δω αν δεν έχω κάνει κάτι σωστά η λοιπή κάτι 
Heart
εδώ δεν μπορώ να καταλάβω πως  βάζεις τον χρονοδιακοπτη και δεν βρίσκω πληροφορίες για τέντα 100χ100χ2 
εδώ είμαι μέχρι στιγμής και δεν ξέρω τ να κάνω με.τ χώμα και [Εικόνα: f2zq2wfm.jpg]το νερό 
[Εικόνα: s4qrydnm7.jpg]

με τα πολλά εδώ είμαι 
τέντα είπαμε 100χ100χ2 
λάμπα hps τον 400 
2 ανεμιστήρες 
1 εξαερισμό 
χώμα bio light 
και από τροφή biobizz grow bloom και to max δεν γνωρίζω ποτέ και πόσο χρειάζονται είπαν ότι θα έρθουν με οδηγίες αλλά τπτ 
η γλαστρες μ είναι υφασμάτινες δεν παίζει ρόλο σωστά? 
τώρα πόσα δέντρα θα ήταν καλό να βαλω και πόσα μπορώ,θα χρειαστώ κάποιο επιπλέον λέντ? [Εικόνα: wdjdbbqm.jpg]

(05-30-2020, 05:54 PM)αρχαιος Έγραψε: [quote="benbeckman" pid='168651' dateline='1590767504']

συγγνώμη κιόλας αλλά τ εννοείς μέθοδο? τον τύπο σπόρου το φωτισμό ή της συνθήκες 
εσύ ποια μέθοδο θα μ προτίνες σαν αρχάριος την αυτόματη ποικιλία?

[Εικόνα: y1zxkrlm.jpg][Εικόνα: 6bkfos3m.jpg][Εικόνα: atmlqslm.jpg][Εικόνα: kz6r9bim.jpg]

κατσε και διαβασε ρε φιλε, παλι τα ιδια θα λεμε παντα
Απάντηση
βασικά δεν έπρεπε να πάρεις κιτ
πως τα καταφέρνουν και δεν ταιριάζει τίποτα με τίποτα
τώρα πιαστο αυγό και καντου περμαναντ
η λαμπα θα χτυπάει 40αρια,οι hps ηδες ξερουν
εξαερισμός ανύπαρκτος
οχι αυτόματα,φωτοπεριοδου βάλε
παρε απο σποραδικο,έχει ταμπελα απο πανω
ειναι κανα δυο μαγαζιά που πουλάνε τζουφιους σπορους,δεν τα θυμαμαι,καποιοι μελοι την πατησανε
τεσπα,αντε καλη αρχη,ολα γίνονται
Απάντηση
(05-30-2020, 07:39 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: βασικά δεν έπρεπε να πάρεις κιτ
πως τα καταφέρνουν και δεν ταιριάζει τίποτα με τίποτα
τώρα πιαστο αυγό και καντου περμαναντ
η λαμπα θα χτυπάει 40αρια,οι hps ηδες ξερουν
εξαερισμός ανύπαρκτος
οχι αυτόματα,φωτοπεριοδου βάλε
παρε απο σποραδικο,έχει ταμπελα απο πανω
ειναι κανα δυο μαγαζιά που πουλάνε τζουφιους σπορους,δεν τα θυμαμαι,καποιοι μελοι την πατησανε
τεσπα,αντε καλη αρχη,ολα γίνονται
ωραίος ο ίδιος μ...
δεν ήξερα τι να κάνω και πίστεψα ότι περνοντας ένα κιτ ίσως μου μήνη κάτι που θα χρησιμοποιήσω στο μέλλον ...

τώρα κάποιο κουλ τουμπ η οχι?.... χρειάζομαι εξοπλισμό? όταν τ αγοράζα του έλεγα μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο και επέμεναν ότι είναι μια χαρά σε όλα ..
το vilabafo τ ξέρεις?
Απάντηση
μπα βιλαριμπες τέτοια δεν ξέρω,βασικά ειναι αθέμιτο να γράφονται,το σαητ ειναι του σποραδικου
κουλτιουμπ λογικα,δεν εχω χπσ,δεν ξέρω αν παίρνει
εξαερισμό επισης πρέπει να τα σκάσεις,δεν ειμαι σιγουρος για το ποιον να πάρεις αλλά ο νκο 125 ειναι για τον πλέον,τετοιον εχω
Απάντηση
ξεχνα grow με hps τετοια εποχη..τελη σεπτεμβρη τα ξαναλεμε..μεχρι τοτε μελετησε ,διαβασε και σεπτεμβρη θα σαι ετοιμος και μαχιμος.
οσον αφορα αυτα που πηρες δεν ειναι ασχημα..αλλα σιγουρα θα εβαζα καλυτερο εξαερισμο φαινεται πολυ μικρος για την 1χ1.
Απάντηση
δε θα λεγα ξεχνα το grow με την hps , σε περιπτωση που εχεις κλιματιστικο στο χωρο. απλα θα ζορισει λιγο στη δεη σου. αλλα χωρις κλιματιστικο ναι δυστυχως βρισκεσαι σε αδιεξοδο τετοια εποχη
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
ήταν κιτ και δεν γνώριζα 
εξαερισμό τέντα λάμπα ήταν στο κιτ...
θα επιλέξω το σποραντικο και θα έρθω σε επαφή με αυτούς από το αλεγκρε...
 η φάση είναι σε εξωτερικό αποθήκακη  τώρα αν έχετε να μ.δειξετε κάποιο λέντ από σελίδες εκτός ελλάδας δεν ξέρω να παραγγείλω κάτι κινέζικο οπότε 

πείρα το κιτ γτ μου βγήκαν όλα με τα σπόρια και τα εργαλεία που χρειάστηκα 350 παιδιά που κάποτε το κοστολόγιο ήταν 1500 ειδικά για να πάρεις και φίλτρο άνθρακα η μπορεί η άνθρωποι που είχα επαφή να ήθελαν να βγάλουν κέρδος 
αν κάποιος έχει να μου δείξει κάτι άλλο πείρα και αρκετούς σπόρους μήπως κατάφερνα να βαλω έναν έξω..

θέλω να καπνίσω λίγο γκοριλα ρε παιδιά τι να κανω ?????

πώς το βλέπετε ? [Εικόνα: 08rkurhm.jpg]
Απάντηση
ούτε για αστείο
αποθηκακι δλδ?
αν είναι δροσερό και δεν μπάζει φως να καρφωνεσαι,βουτας τον ανεμιστήρα απο το σπίτι,βάζεις τρια αυτοματα σε μια γωνιά και δουλεύεις τέντα νύχτα με ανοιχτο φερμουάρ
να βγάλεις κανα 100γρ μέχρι τέλος καλοκαιριού και αν έχεις πάρει εξοπλισμό μέχρι τοτε έχει καλώς
βασικά δοκιμασε το κανα βραδυ να δεις αν δουλεύει
για να επιπλωσεις με λεντ και αγερηδες της προκοπής θες κανα πεντακοσαρικακι
Απάντηση
(06-01-2020, 02:31 AM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: ούτε για αστείο
αποθηκακι δλδ?
αν είναι δροσερό και δεν μπάζει φως να καρφωνεσαι,βουτας τον ανεμιστήρα απο το σπίτι,βάζεις τρια αυτοματα σε μια γωνιά και δουλεύεις τέντα νύχτα με ανοιχτο φερμουάρ
να βγάλεις κανα 100γρ μέχρι τέλος  καλοκαιριού και αν έχεις πάρει εξοπλισμό μέχρι τοτε έχει καλώς
βασικά δοκιμασε το κανα βραδυ να δεις αν δουλεύει
για να επιπλωσεις με λεντ και αγερηδες της προκοπής θες κανα πεντακοσαρικακι
καλησπέρα φίλτατε τι λέει....
μολις πείρα τ σπόρια.
φως θα φενετε αλλά με 20 εύρο πολυρεθανη το ρυθμίσω σκέφτηκα να τ βάλω εμπρός με ανοιχτή τεβτα στο γκρου είναι κλειστός χωρος  
μόλις πείρα το σπορακι  μου το έβαλα σε χαρτοπετσέτα και βλέπω 
βλέπω την κατασκευή με.λεντ λάμπες βίδοτες  και πραγματικά μπορώ να φτιάξω βάση για πολλές περισσότερες το θέμα είναι αξίζει?
αύτη πες την αφήνω για χειμώνα εφόσον την τεστάρουμε γτ δεν εχω βάλει ποτέ τπτ κάτι από λάμπα
έχεις κάτι να μ.δειξης να πάρω ένα δρομο δλδ κάτι ολοκληρωμένο... 
ας πούμε αν βάλω 8 βίδοτες σε μια χαρτόκουτα με τον εξοπλισμό μου κάνω τπτ ? η κανένα λεντ  σε φωτογραφία αν γίνεται να προσανατολιστο 
επισεις θέλω να παραγγείλω το γκοριλα που υπάρχει στη σελίδα αν τ βάλω σε γλάστρα προλαβρνω ? για εξωτερικά καλλιέργεια μιλάω
Απάντηση
προλαβαινς,αφου μπορείς εξω γιατι παιδευεσαι μεσα καλοκαιριάτικα
κατα τ άλλα μπερδευτηκα πολυ,πολυ μπερδεύτηκα
ξεκινα στην πράξη θα τα βρεις όλα
Απάντηση
(05-30-2020, 08:25 PM)benbeckman Έγραψε: πώς το βλέπετε ? [Εικόνα: 08rkurhm.jpg]

αυτό το έχω αγοράσει.την κάνει τη δουλίτσα του για αρχή αλλά δεν νομίζω πως είναι αρκετό για την πορεία της διαδικασίας...
βέβαια εγώ δεν έχω τέντα οπότε απλά λέω την εμπειρία μου χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω...
πάντως προτείνω να πας σε κάτι καλύτερο με την μία γιατί αυτό μετά θα σου είναι άχρηστο.
εγώ σκέψου ξεκίνησα με αυτό και με 2 λάμπες λεντ από 30 βατ η μία.
τώρα ο φωτισμός που έχω  είναι μια 600αρα hps,, ένα λεντ πάνελ 300αρι και 2 λεντ κομπ 40αρια.
Απάντηση
θερμοκρασία?
Απάντηση
(06-06-2020, 02:04 AM)benbeckman Έγραψε: θερμοκρασία?

αυτό το πάνελ που μας δείχνεις δεν ανεβάζει θερμοκρασία
Απάντηση
καλησπέρα φίλε μου αν λες για hps θα χρειαστεί σίγουρα ένα κολ τουμπ και κλιματιστικό εγώ μέχρι πριν 20 μερες είχα ένα γροου με hps και όλο το πακέτο που σου είπα και η θερμοκρασία έφτανε τους 28-29-30 βαθμούς, σκέψου χωρίς αυτά που σου είπα πόσο θα έφτανε. τώρα για λεντ άμα είναι να παραγγείλεις από εξωτερικό θα σου έλεγα για τα spider farmer χρησιμοποιειουν τσιπακια samsung αναβαθμισμένα ( δεν θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο του τσιπ) έχω δει πολλές καλές κριτικές και από εργοστάσια κάνναβης στο εξωτερικό και για την δουλειά που κάνουν αξίζουν τα λεφτά τους
Απάντηση
εγώ πάντως έχω hps 10 το βραδυ με 10 το πρωι και είμαι πένα χωρίς κλιματισμό.22 βαθμούς μέγιστο.
προτείνω αν πας για hps να δουλεύει βραδινές ώρες που έχει χαμηλότερη θερμοκρασία.
για πάνελ πρέπει να τα σκάσεις για να πάρεις κάτι καλό πάντως...
Απάντηση
κκαλησπέρα σας 
σκασαν τα μικρούλα είναι 8 στο σύνολο θα δώσο και σε ένα φίλο μ θα δω ποιο θα βάλω μέσα και ποια έξω 
παιδιά δεν έχω οδηγίες για τα φάρμακα ούτε για το ph κάτι δοκίμασα τώρα δεν ξέρω ένα βαρέλι το έχω πάντως αν ήταν να τα έφτιαχνα μια και καλή 
μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με της δοσολογίας 
είναι 
 bio-grow npk 4-3-6 
bio-bloom npk 2-7-6
top-max τις biobizz 

και με τα ph 
[Εικόνα: 7lkhzpzm.jpg]
Απάντηση
(06-07-2020, 05:42 PM)benbeckman Έγραψε: κκαλησπέρα σας 
σκασαν τα μικρούλα είναι 8 στο σύνολο θα δώσο και σε ένα φίλο μ θα δω ποιο θα βάλω μέσα και ποια έξω 
παιδιά δεν έχω οδηγίες για τα φάρμακα ούτε για το ph κάτι δοκίμασα τώρα δεν ξέρω ένα βαρέλι το έχω πάντως αν ήταν να τα έφτιαχνα μια και καλή 
είναι 
 bio-grow npk 4-3-6 
bio-bloom npk 2-7-6
top-max τις biobizz 

και με τα ph 

δεν θα τα κάνεις μια και έξω.σίγουρα έχει χαρτί της εταιρίας μέσα στο κουτί της παραγγελίας.
γράφει αναλυτικά ποσότητες ανά λίτρο και ανάλογα σε πιο στάδιο είσαι.
ph να έχεις ως στόχο το 6.5
αν τα μπουκαλάκια είναι 250 ml δεν φτάνουν ούτε για δείγμα και για τα 8 που λες πάντως άμα τα τσιμπάς και λίγο παραπάνω γιατί τα έξω θέλουν πιο πολύ.
Απάντηση
(06-07-2020, 06:10 PM)ματόκλαδο Έγραψε:
(06-07-2020, 05:42 PM)benbeckman Έγραψε: κκαλησπέρα σας 
είναι 
 bio-grow npk 4-3-6 
bio-bloom npk 2-7-6
top-max τις biobizz 

και με τα ph 

δεν θα τα κάνεις μια και έξω.σίγουρα έχει χαρτί της εταιρίας μέσα στο κουτί της παραγγελίας.
γράφει αναλυτικά ποσότητες ανά λίτρο και ανάλογα σε πιο στάδιο είσαι.
ph να έχεις ως στόχο το 6.5
αν τα μπουκαλάκια είναι 250 ml δεν φτάνουν ούτε για δείγμα και για τα 8 που λες πάντως άμα τα τσιμπάς και λίγο παραπάνω γιατί τα έξω θέλουν πιο πολύ.

κι όμως δεν είχε τπτ ακόμα είναι μικρά μόλις πέταξαν κεφάλια θα πάρω ένα τλ τον προμηθευτή αύριο 
τα είχα βάλει σε χαρτί και τώρα στο χώμα
Απάντηση
@BenBeckman
εγώ όταν τα αγόρασα είχε αυτό μέσα.αυτό ακολουθώ και μέχρι στιγμής πάνε όλα καλά.
[Εικόνα: ykvyuf9m.jpg]
Απάντηση
(06-08-2020, 10:20 PM)ματόκλαδο Έγραψε: @BenBeckman
εγώ όταν τα αγόρασα είχε αυτό μέσα.αυτό ακολουθώ και μέχρι στιγμής πάνε όλα καλά.
[Εικόνα: ykvyuf9m.jpg]

ρε φίλε το πέταξα ο μάλακας ότι νανε  να σε καλά
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)