Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αντε να δουμε
Wink 
kαλησπερα και απο εμενα στα αλανια του φορουμ.επειτα απο περιπου 1 χρονο αποφασισα να ξεκινησω και εγω σιγα σιγα το σπορ.αρχικα να πω οτι εχω διαβασει αρκετα στο φορουμ απλα χρειαζομαι ενα μπουσουλα γτ δυστηχως ειμαι τελειως ασχετος επι του θεματος.
    λοιπον θα ηθελα σιγα σιγα να αρχισω να αγοραζω εξοπλισμο και εδω χρειαζομαι τη βοηθεια σας διοτι χρηματα δε περισσευουν και θα ηθελα να κανω οσο το δυνατον καλυτερες αγορες με βαση την εμπειρια σας.αρχικα να πω οτι σπουδαζω και ανα 3-4 μηνες μαξ φευγω.τωρα να πω οτι χρειαζομαι περιπου 100γ το μηνα δηλαδη καμια 300 για τις αναγκες μου τα οποια ξερω οτι ειναι σχεδον αδυνατο να τα βγαλω με το budget που μπορω να διαθεσω(500-650κατοστ.) αλλα και τη 0 εμπειρια που εχω.
    για να μη πριζω παρακατω θα βαλω καποια πραγματα που πιστευω χρειαζομαι και διορθωστε συμπληρωστε, διαφωτιστε με...
1)τεντα διαστασεων 60*60*1.40(καμμια ποιοτικη αμα εχετε να προτεινετε να μη παιρνει φως κτλ),και θα ηθελα να βαλω 3 φυτακια αμα γινεται.
2)φωτα θα ηθελα να χρησιμοποιησω led.δεν ξερω ποσα watt χρειαζομαι.
3)χωμα θα ηθελα κοκοφοινικα
4)γλαστρες θα ηθελα πανινες δε ξερω ομως ποσα lt θα εκαναν για την τεντα
5)εξαερισμο μπερδευομαι λιγο και δε ξερω ποσα m3/h χρειαζομαι,το ιδιο και με την εισαγωγη
6)λιπασματα κτλ πρεπει να κατσω να διαβασω να μαθω και να δω μετα τι χρειαζομαι γτ δεν εχω καταλαβει ακριβως καθε ποτε τα χρεισημοποιουμε και πως τα διαλεγουμε.
7)σπορια αμα εχετε να προετεινετε εσεις καποια ευκολη ποκιλια.με φωτοπεριοδου θελω να ασχοληθω.
8)πολυμπριζο,ανεμιστηρακι,φιλτρο για οσμες (το οποιο πρεπει να διαβασω και γι αυτο να δω ακριβως τι χρειζομαι),timer
αν εχω ξεχασει κατι συμπληρωστε με.
επισης να πω οτι στη περιοχη που ειμαι το νερο της βρυσης εχει αλατα.
ευχαριστω εκ των προτερων
salute
Απάντηση

ads by gr420info

καλημέρα 300 δεν θα βγάλεις ποτέ σε 60αρα και με το χρόνο που έχεις διαθέσιμο
θα πρέπει να είσαι 1 μήνα και λιγότερο σε ανάπτυξη

για τέντα δες secret yardιn mammoth έχει τέντες αρκετές

φώτα η θα φτιάξεις εσύ ένα πανελακι με ε27 η θα πάρεις κάτι έτοιμο σαν ta sirius της astir η από εξωτερικό μετά
 κοκοφοινικα και με 4-7 λίτρα μια χαρά θα είσαι

εξαερισμό γύρω στα 180mh3 υπάρχουν αθόρυβη ποιο ακριβή και κανονική αναλογος τη θες. εισαγωγή παθητικά δεν χρειάζεται να βάλεις
το φίλτρο θα πρέπει να είναι μεγαλύτερο από εξαερισμό (180εξαερισμος, 240 το φίλτρο)

λιπάσματα μπορείς να παίξεις με πολλές διαφορετικές εταιρίες έχει αρκετά ημερολόγια να διαβάσεις του sig και του yesican

σπόρια θα βρεις με σχετικά μικρούς χρόνους άνθισης (critical peyote, blue cheece....)

θα χρειαστείς ph μέτρο και ec μέτρο
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
kαλησπερα αδερφε.καταρχην να σε ευχαριστησω για το χρονο σου.
κοιταξα τα πανελ που λες,το ενα στα 35w και το αλλο στα 70w αλλα νομιζω οτι χρειαζομαι απο 200w και πανω.(ελπιζω να μη λεω χαζομαρες)
επισης ποσα lt γλαστρες θα ηταν οι ιδανικες?
σορρυ αν ειναι γελοιες οι ερωτησεις αλλα προσπαθω να κανω ενα σωστο πλανο
Απάντηση
δεν πάει ακριβός με τα βατ απλά είναι μια μέθοδος για να γίνει ποιο κατανοητό
δηλαδή με 3-4 τέτοια θα είσαι καλυμμένος ενώ αν πήγαινες με ε27 θα ήθελες 250++
το α και το ω είναι το φως
https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=5004
μπες εδώ και δες τι κάνει ο yes φυσικά δες και άλλα θέματα
στον κοκοφοινικα όπως λένε τα παιδιά δεν χρειάζεται μεγάλη γλάστρα αλλά να ποτιζεις καθημερινά
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
αν το νερό βρύσης έχει άλατα ξεχνα το κοκο ....

η πάρε φίλτρο αντίστροφης όσμωσης για τη βρύση ...(θα πίνεις και καθαρό νερό)

η βρες κάνα τρόπο να αφερεις τα άλατα αυτά από το νερο ....

εγώ ποτίζω με το νερό από τον αφυγραντήρα...
φαντάζομαι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το νερό και από ερκοντισιον η στεγνωτηριο η απιονισμένο...
Και είπαν τρελλούς αυτούς που χόρευαν, αυτοί που δεν άκουγαν τη μουσική... Volcanodude
Απάντηση
καλησπερα yesican.ναι ναι καποια λυσηθα βρουμε με το νερο.αν παρω 2 απο τα πανελ της αστιρ των 70w α)τα χωραει η τεντα? β)ειμαι καλλυμενος με αυτα τα w?ευχαριστω για το χρονο και τις απαντησεις σας.
Απάντηση
μπορείς να βάλεις 2 και να προσθέσεις άλλο ένα στη συνέχεια... με 4 θα ήσουν μπόμπα
μπες ρίξε μια ματιά εδω
και εδω
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
αλανι μου 1000 ευχαριστω για τη ασχολια σου.θα ξεκινησω σιγα σιγα τα ψωνια μου και τα ξαναλεμε συντομα
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)