Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Νομος και ποινες σχετικα με καλλιεργεια προσωπικης χρησης
διαβαζοντας στο διαδικτυο για την νομοθεσια περι καλλιεργειας κανναβης, εχω καταλαβει οτι ναι μεν ειναι παρανομη αλλα εαν μιλαμε για προσωπικη χρηση μενει στην πραξη ατιμωρητη. η απορια μου ειναι η εξης, πως ξεχωριζεται πρακτικα αυτο; δηλαδη, στα ποσα δενδριλλια θεωρειτε πρακτικα οτι μιλαμε για προσωπικη χρηση και οχι εμποριο; καθως  μιλαμε για φυτο το οποιο εχει εποχη σπορας και συγκομιδη, εαν μιλαμε για εξωτερικη καλλιεργεια δεν μπορεις να εχεις μονο 3-4 φυτα για ολο τον χρονο. φυσικα την λυση την δινει η εσωτερικη καλλιεργεια, αλλα εαν θελεις και μπορεις γιατι οχι εξωτερικη; ο νομος ειναι τελειως ασαφης.
υποθετω οτι παιζουν ρολο πραγματα οπως, υπαρξη αλλων πηγων εισοδηματος, καθως και ελλειψη υλικου και εξοπλισμου για διακινηση (φακελακια, ζυγαριες);

εγω εχω βαλει 7-8 φυτα προς το παρον σε εξωτερικο χωρο. 6 αυτοματα και 2 φωτοπεριοδου. θα ηθελα να βαλω αλλα 2 φωτοπεριοδου. θελω να δοκιμασω διαφορες ποικιλιες εξου και τα πολλα φυτα. οι πιθανοτητες ειναι να εχω θεμα ειναι παρα πολυ μικρες αλλα με ενδιαφερει να ξερω τι μου γινεται γι αυτο και ρωταω.
Απάντηση

ads by gr420info

πιστευω οτι αρκει το να εχεις σοβαρα στοιχεια που να δικαιολογουν
την ποσοτητα που καλλιεργεις για την παθηση σου...
(στην περιπτωση μου για παραδειγμα,χρειαζομαι μονο για το ενα μου παιδι,
μονο γι αυτο και για κανεναν αλλον,1 κιλο περιπου τον χρονο για το λαδι που του φτιαχνω
και αλλο τοσο χρειαζομαι και για μενα,ωστε να μην χρησιμοποιω αντικαταθλιπτικα και ηρεμιστικα και υπνωτικα...αυτα μπορω να τα αποδειξω και με την γνωμη των ιατρων που μας παρακολουθουν.
τωρα το τι θα γινει,δεν εχει και τοση σημασια για μενα,γιατι εγω παντα θα βρισκω τροπο να το κανω
κι ακομη και ισοβια να ημουν,θα ενιωθα χαρα που θα εβλεπα το παιδι μου να μπορει να ντυθει και να κανει μπανιο μονος του και τοσα πολλα ακομη που κερδισαμε απο αυτο το φυτο)
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
κατ' αρχας, ειναι πολυ ευχαριστο που μεσα απο αυτο το φυτο καταφερατε να βελτιωσετε την καθημερινοτητα του παιδιου σας καθως και την δικια σας ψυχικη υγεια. εννοεται, το προβλημα το εχουν αυτοι με το ηλιθιο και αναχρονιστικο νομικο πλαισιο για την καλλιεργεια και χρηση κανναβης, οχι εμεις! προσωπικα την κανναβη που καλλιεργω σκοπευω να την χρησιμοποιησω για τους χρονιους πονους που πασχω λογω μεσης (δισκοπαθεια).
Απάντηση
(05-30-2020, 08:24 PM)diaolina Έγραψε: πιστευω οτι αρκει το να εχεις σοβαρα στοιχεια που να δικαιολογουν
την ποσοτητα που καλλιεργεις για την παθηση σου...
(στην περιπτωση μου για παραδειγμα,χρειαζομαι μονο για το ενα μου παιδι,
μονο γι αυτο και για κανεναν αλλον,1 κιλο περιπου τον χρονο για το λαδι που του φτιαχνω
και αλλο τοσο χρειαζομαι και για μενα,ωστε να μην χρησιμοποιω αντικαταθλιπτικα και ηρεμιστικα και υπνωτικα...αυτα μπορω να τα αποδειξω και με την γνωμη των ιατρων που μας παρακολουθουν.
τωρα το τι θα γινει,δεν εχει και τοση σημασια για μενα,γιατι εγω παντα θα βρισκω τροπο να το κανω
κι ακομη και ισοβια να ημουν,θα ενιωθα χαρα που θα εβλεπα το παιδι μου να μπορει να ντυθει και να κανει μπανιο μονος του και τοσα πολλα ακομη που κερδισαμε απο αυτο το φυτο)
Heart
Leaf Κυνηγά το όνειρο , τα περισσότερα μπορείς να τα καταφέρεις ακόμα και αν πιστεύεις πως είναι αδύνατον να συμβούν! Leaf

Μου φαινόταν δύσκολο να ξεκινήσω μια καλλιέργεια , όσο δύσκολο έμοιαζε τόσο εύκολο εξελίχθηκε στην πορεία με πράξη  προσπάθεια και επίμονη και το ποιο βασικό Η αφοσίωση σε αυτό που κάνεις...

Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)