Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 2 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
πρώτο φυτό
χαιρετώ την παρέα μόλις έγινα μέλος για να μοιραστώ την προσπάθεια μου μαζί σας και να ακούσω γνώμες. εκανα ενα μικρό χώρο με αλουμινόχαρτο και έβαλα ότι λαμπες μπόρεσα να πάρω γιατί τα οικονομικά είναι δυσκολα και έρχεται το πρώτο καινούριο μέλος στην οικογένεια και δεν με πέρνει για έξοδα. πως μπορώ να βάλω φώτο γιατί αλλιως δεν γίνεται δουλειά; το φυτό  βγήκε απτο χώμα 5 μαιου και του ριχνω σκέτο νερό βροχής. θα το βοηθούσε ένα λιπασμα που εχω με npk 4-5-6? αν και μέχρι τώρα πάει καλά. επίσης τα κλαδια που κατεβασα θα το βοηθησουν η να τα αφήσω ελεύθερα; και οποια συμβουλη δεκτή καλως σας βρηκα και παλι
Απάντηση

ads by gr420info

[Εικόνα: yrlvqjpm.jpg][Εικόνα: alefqllm.jpg][Εικόνα: 47vyhsvm.jpg][Εικόνα: powehumm.jpg][Εικόνα: z6icvefm.jpg][Εικόνα: lebbwxum.jpg][Εικόνα: r7cudlkm.jpg]

έβγαλα άκρη τελικά. το φυτό ειναι gelato auto fast buds σε γλαστρα 16λ
Απάντηση
καλως ορισες

μια χαρα πρασινο πρασινο ειναι, ενα τσακ πολυ ελαχιστο εχει τσιμπησει νομιζω

τα αυτοματα ειναι λιγο λιγοδιαιτα λενε, δεν βαζω αυτοματα

η γλαστρα τελικη?
Leaf   STAY CALM - ITS A PLANT Leaf 
Απάντηση
[Εικόνα: nx1l1b1m.jpg]

ναι η γλάστρα τελική
Απάντηση
[Εικόνα: 1lbddubm.jpg]2[Εικόνα: bux7zy9m.jpg][Εικόνα: qwuu2bom.jpg]

αν μπορεί κάποιος να πει την γνώμη του για αυτό το λίπασμα αν αξιζει να του δώσω λίγο και γιατί οι μυτες απο τα πάνω φυλα γίνονται ανοιχτόχρωμες ευχαριστώ
Απάντηση
πιο πολυ για ανάπτυξη είναι,εσυ θα ανθίσεις σήμερα αύριο
δεν παίρνεις ενα μικρό μπουκαλάκι biobloom? κάπου 3.5€
ή κατι παρόμοιο βιολογικό τάχα μου τάχα μου,να το πας εκ του ασφαλούς
γλύκισμα το φυτό πάντως
Απάντηση
να πω την αλήθεια δεν θέλω να το ταισω πολύ γιατί είναι πρώτη προσπάθεια και θέλω να μπω σιγά σιγά στα λιπάσματα στα επόμενα. μέχρι τώρα του δίνω μόνο νερό αλλά αν υπάρχει κάτι που θα το βοηθήσει τώρα στην ανθοφορία να του ρίξω 2 3 φορές.. εκτός απο τα επώνυμα που λένε όλοι τι θα μπορούσα να του ρίξω
Απάντηση
οι μύτες εμενα κάψιμο απο λίπασμα μου κάνουν,το φυτο ειναι σίγουρα χορτατο,ή δυνατό χωμα ή λιτοδιαιτο φυτο,τπτ το συνταρακτικό
σήκω κ λίγο την λάμπα μπας και τεντωσει λιγο
τι λαμπα άραγε?
Απάντηση
η λάμπα φαίνεται στις πρώτες φωτο λεντ 60 βατ και έχω άλλες 4 απλές των 20 στις γωνίες ψηλά
Απάντηση
(01-06-2020, 17:27 )gelato Έγραψε: να πω την αλήθεια δεν θέλω να το ταισω πολύ γιατί είναι πρώτη προσπάθεια και θέλω να μπω σιγά σιγά στα λιπάσματα στα επόμενα. μέχρι τώρα του δίνω μόνο νερό αλλά αν υπάρχει κάτι που θα το βοηθήσει τώρα στην ανθοφορία να του ρίξω 2 3 φορές.. εκτός απο τα επώνυμα που λένε όλοι τι θα μπορούσα να του ρίξω
πολλες εναλλακτικές αλλά δεν είμαι ψαγμένος με αυτα
αν εννοείς σπιτισιο έχει ο @ tzorge συνταγές με οτι φρουτο ζαρζαβατικο θες
αν λείπει ζητάς @Roukounas και καλο κουράγιο
ωραία η λάμπα,αν έχεις λινκ να χαζεψουμε..
Απάντηση
@ Αλαφροΐσκιωτος
@gelato
εγω εδω ειμαι αλλα απο λιπασματα δεν μπορω να παρω ευθυνη
καλυτερα ο δασκαλοσ μου ο τζωρτζ
αν θελει να φτιαξει ο gelato σπιτικο μπορω να τον βοηθησω με την διαδικασια

gelato αν λεγωντασ καινουργειο μελοσ ενωεισ κανα μωρακι αυτα ειναι τα καλυτερα
με το καλο να σασ ερθει λοιπον και να σαι γερόσ και εσυ και αυτο
Απάντηση
αν θες κάτι σπιτικό, 50-50 ζάχαρη φυτική ύλη.
στην ανθοφορια θες μπανάνα, κολοκύθα, μούρα, 'η ότι άλλο βρισκεις.
Απάντηση
ευχαριστώ πολύ ρουκονας για τις ευχες και όλα τα παιδια που απάντησαν. λέω να το αφήσω χωρίς λιπάσματα προς το παρόν να δούμε πως θα παει γιατί ακομα δεν το βλέπω να χρειάζεται. θα ανεβάζω φωτο καθε μέρα να το βλέπετε πως παει και να ακουω συμβουλές. για τη λαμπα θα βάλω λινγκ

https://www.skroutz.gr/s/21544290/bx-60-...λευκό.html αυτή εχω αλλά με 6500k απλά της έβγαλα τα καπάκια γιατί σαν να μου έκοβαν όλο το φως. λέτε να πάρω και μια 3000κ η να τελειώσω με αυτές που έχω
Απάντηση
(01-06-2020, 18:47 )tzorge Έγραψε: αν θες κάτι σπιτικό, 50-50 ζάχαρη φυτική ύλη.
στην ανθοφορια θες  μπανάνα, κολοκύθα, μούρα, 'η ότι άλλο βρισκεις.

αν δεν είναι πλάκα αυτό με την μπανάνα-κολοκύθα-μούρα , θέλω λεπτομέρειες .. σας παρακαλώ  Smile
Απάντηση
δες εδώ κι έλα με τις απορίες σου στο καφενείο.
Απάντηση
(01-06-2020, 22:05 )lou1979 Έγραψε:
(01-06-2020, 18:47 )tzorge Έγραψε: αν θες κάτι σπιτικό, 50-50 ζάχαρη φυτική ύλη.
στην ανθοφορια θες  μπανάνα, κολοκύθα, μούρα, 'η ότι άλλο βρισκεις.

αν δεν είναι πλάκα αυτό με την μπανάνα-κολοκύθα-μούρα , θέλω λεπτομέρειες .. σας παρακαλώ  Smile
@LOU1979
μόνο πλάκα δεν είναι φίλος 
τα καφενειο εδώ https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=4972
Απάντηση
[Εικόνα: jojyj08m.jpg][Εικόνα: txydhwxm.jpg][Εικόνα: h8ajrjrm.jpg][Εικόνα: 3bnxymtm.jpg] καλησπέρα μάγκες μέρα 28 σήμερα. πότε λέτε να αρχίσουμε να ανθήζουμε; πάντως τις τελευταίες μέρες μεγαλώνει γρήγορα. επίσης πότε βάζω τις θερμές λάμπες;
Απάντηση
[Εικόνα: livb3q6m.jpg][Εικόνα: 5dphcyhm.jpg][Εικόνα: dsur4uim.jpg]

παιδιά νομίζω ότι ξεκινάει να ανθίζει σιγα σιγά πότε να αλλάξω τις λάμπες με θερμό φως; επίσης ακόμα δεν του έχω ρίξει λίπασμα να το αφήσω ετσι γιατί δεν μου φαίνεται να ζητάει κατι η να του δώσω; ευχαριστώ...
Απάντηση
(01-06-2020, 19:09 )gelato Έγραψε: ευχαριστώ πολύ ρουκονας για τις ευχες και όλα τα παιδια που απάντησαν. λέω να το αφήσω χωρίς λιπάσματα προς το παρόν να δούμε πως θα παει γιατί ακομα δεν το βλέπω να χρειάζεται. θα ανεβάζω φωτο καθε μέρα να το βλέπετε πως παει και να ακουω συμβουλές. για τη λαμπα θα βάλω λινγκ

https://www.skroutz.gr/s/21544290/bx-60-...λευκό.html                  αυτή εχω αλλά με 6500k απλά της έβγαλα τα καπάκια γιατί σαν να μου έκοβαν όλο το φως. λέτε να πάρω και μια 3000κ η να τελειώσω με αυτές που έχω
υπερτιμημένη η λαμπα
για χώρο 40χ40 ξέρω γω καλα είσαι,αρκεί να μην ειναι παλιες οι λάμπες
Απάντηση
τζάμπα ρωτάω μάλλον. να είστε καλά καλή συνέχεια
Απάντηση
[Εικόνα: tegc1ovm.jpg][Εικόνα: fv0tcozm.jpg] καλησπερα μηπως μπορει καποιος να πει τη γνωμη του γι αυτο το λιπασμα και αν χρειαζεται να του δωσω
Απάντηση
στην ανθοφορια εισαι φυσικα και κανει..προσεξε με τις δοσολογιες..
τα δουλευε ενας φιλος εδω μεσα αυτα αλλα εχει καιρο να μπει..
θυμαμαι ειχε καλα αποτελεσματα..
γενικα η gemma ειναι καλη εταιρια..
εγω εχω δοκιμασει τα βιολογικα σε κοκκους που εχει..
http://www.gemma.gr/gr/proionta/leptomereies/11772/
ειναι αρκετα σκουρα βεβαια τα φυλλα σου..
Η φτωχεια ειναι πιο φρονιμη αν νιωθει οτι φταιει...
Απάντηση
[Εικόνα: xjzwvfem.jpg][Εικόνα: 1jfh3ogm.jpg] καλησπέρα παιδιά σιγα σιγά σταματάει η ανάπτυξη και μπαίνουμε ανθοφωρία. το μόνο που με προβληματίζει είναι οι καμένες μύτες και δεν του έχω δώσει τίποτα απο λίπασμα ακόμα. να ανησυχώ;

επίσης ξέχασα να αναφέρω η θερμοκρασια και υγρασία με φως ειναι 27 και 45 και με κλειστό φως 20 και 70.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)