Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Καθυστερημένη εξωτερική με φώτα για βοήθεια;;
καλησπέρα σε όλους. είμαι εδώ και κάποιες μέρες μέλος του forum, με σκοπό να μάθω κάποιες βασικές πληροφορίες για το πρώτο μου grow. 

οφείλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια τόσο στους δημιουργούς, όσο και στους διαχειριστές / παλαιότερα μέλη για την σημαντικοτατη δουλειά που έχουν κάνει και το ειλικρινες ενδιαφέρον που δείχνουν για τις προσπάθειες όλων των μελών. 

τις επόμενες μέρες θα ξεκινήσω 3 αυτόματα και 2 φ/π με τελικό προορισμό αυλή σε γλάστρες (υφασματινες και air-pot σε χωμα). ο ήλιος θα τα βλέπει απευθείας για αρκετές ώρες και κυρίως 08:00-15:00. (ενδεχομένως και περισσότερο αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα στο ακριβές σημείο). 

επειδή ξεκινάω καθυστερημένα σκεφτόμουνα αν έχει νόημα, μετά την δύση του ηλίου, να τα φωτιζα είτε για κάποιες ώρες είτε μέχρι την ανατολή (20/4 ή 24/0), με σκοπό να τα βοηθήσω κάπως στην ανάπτυξη. 

επειδή το μπατζετ και οι χρόνοι είναι περιορισμενα, και δεν είμαι σε φάση να ετοιμάσω πάνελ με e27 led, σκεφτόμουνα ένα έτοιμο κιτ με λάμπα dual cfl 125w (6400[size=small][font=open sans]και ανακλαστηρα, το οποίο σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω και για τις πρώτες μέρες που θα τα έχω μέσα.  [/font][/size]

[size=small][font=open sans]πως σας φαίνεται το project?; έχει νόημα ο φωτισμός είτε και στα 2 είτε μόνο στα αυτόματα; ευχαριστώ εκ των προτέρων. [/font][/size]
Απάντηση

ads by gr420info

καλώς ήρθες τη λάμπα θα την χρειαστείς μόνο της πρώτες μέρες που θα τα έχεις μέσα είναι αρκετή αυτή η μία λάμπα
όταν τα βγάλεις έξω μην τα ξανά βάλεις μεσα
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
εννοούσα να τα φωτιζω εκεί που θα τα έχω έξω, μετά την δύση.
Απάντηση
(05-31-2020, 09:39 PM)nio17 Έγραψε: εννοούσα να τα φωτιζω εκεί που θα τα έχω έξω, μετά την δύση.
τι εννοεις?????????
Απάντηση
@αρχαιος
μαλλον ελατε πιαστε με
Απάντηση
για να τα φωτισεις χρειαζεσαι τεντα
δε γινεται να το εχεις σαν στυλο της δεη
ξεκινα βαλτα
Απάντηση
εννοειται πως ειναι τελειως λαθος να βαλεις εξω λαμπα.
μια χαρα ειναι η εποχη,καθολου αργα!
θα τα κρατουσα μεσα καμια δεκαρια μερες να παρουν λιγο τα πανω τους
και μετα εξω ολη μερα,ομορφα κι ωραια..
(τις πρωτες μερες σε σκια,μετα σταδιακα προς τον ηλιο) Smile
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
(05-31-2020, 10:40 PM)roukounas Έγραψε: @αρχαιος
μαλλον ελατε πιαστε με
η κλεψτε με...
Απάντηση
η κλαψτε με :d
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
(05-31-2020, 11:08 PM)diaolina Έγραψε: η κλαψτε με :d

Rofl Rofl Rofl
Απάντηση
καλώς ήρθες νιο ! λοιπόν ας μπούμε κατευθείαν στο ψητό .... θα σου πω μερικές βασικές συμβουλές για να μην χάνεις την μπάλα ...
πρώτον ...άλλη μεταχείριση χρειάζονται τα αυτόματα δέντρα κ άλλη τα φωτοπεριόδου...εσύ με άλλα λόγια ποντάρεις να βγάλεις χόρτο μες στο καλοκαίρι για να έχεις να πίνεις,πρόωρο που λέμε θέλεις κ να έχεις κ όψιμα τα φωτοπ.δλδ..ναι αλλά , είναι πολλά τα αλλά ..σπόρος,χώμα,λίπανση,κ παν απ όλα η διαχείρισή τους...δεν είναι 'ολες οι ποικιλίες το ίδιο φίλε μου...πρέπει να γνωρίζεις από ποικιλίες,το βασικότερο..κ ύστερα όλα τα άλλα..η πολύ η ζέστη θα σου τα κάψει ..λες ότι θα τα έχεις μέχρι τις μεσημεμβρινές ώρες έξω..σκέψου ότι μετά τις 11 καίει πολύ ο ήλιος..αν δεν σου κάψει την χλωροφύλλη θα σου κάψει τους μικροοργανισμούς οι οποίοι ζουν μεσα στο χώμα.τι θα κάνεις εκεί ? τα δέντρα το λιγότερο φως του ηλίου που χρειάζονται είναι 6 ώρες την ημέρα.θα χρειαστείς διχτυα σκίασης για τις μεσημεμβρινές ώρες όπως κ δήποτε για να πάει κομπλέ η καλλιέργεια. είναι κ άλλα πολλά ...διάβαζε τα βασικά..θα τα λέμε στην συνέχεια ...πρόσεχέ τα στις ζέστες για να μην σου ανάψουν όχι μόνο τα φυτά αλλά κ το ριζικό τους το σύστημα που είναι κ το βασικότερο.πολλοί την πατάνε από εκεί.τρυπούν τα φύλλα κ ύστερα ψάχνονται στα ακάρεα.
Απάντηση
ok! ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)