Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Καλλιέργεια στο μπαλκόνι
καλησπέρα μάγκες μου.
λοιπόν, σκέφτομαι να ξεκινήσω στο τέλος του καλοκαιριού μια εξωτερική καλλιέργεια στο μπαλκόνι μου. έχω κάποια εμπειρία οπότε πιστεύω θα πάει καλά.
θα ήθελα μερικές ιδέες ώστε να τα καλύψω κάπως και να μην χρεωθώ στους γείτονες. αρχικά, λέω να βάλω μια καλαμωτή στο μπαλκόνι και πάνω από τις γλάστρες να βάλω ένα νάυλον (όχι τελείως διάφανο για να μην φαίνεται) προστατεύοντας το με αυτόν τον τρόπο και από τις καταιγίδες. φυσικά και κάποιες σιτούλες για τα έντομα και τα πουλιά. πώς σας φαίνεται γενικά η ιδέα; αν έχετε κάτι καλύτερο να προτείνεται πείτε μου.
peace & love!
Απάντηση

ads by gr420info

μην σε μυριστούν.
Απάντηση
στο τέλος της ανθοφορίας απλά θα ελπίζω να μην με μυριστούν χαχαχα. αν και δεν νομίζω να υπάρξει τέτοιο θέμα
Απάντηση
εμενα αποψη μου μην βαζεις πολλα απο καλαμωτες κτλ κτλ
αυτα ειναι που καμμια φορα τραβανε την περιεργια..σου λεει ο αλλος γιατι εκλεισε ετσι ο γειτονας?
θα μπορουσες να ενισχυσεις το μπαλκονι σου και με αλλα φυτα και να τα εχεις αυτα αναμεσα με καποιο τροπο
ωστε να εχεις πιο φυσικη καλυψη
Η φτωχεια ειναι πιο φρονιμη αν νιωθει οτι φταιει...
Απάντηση
αν μπορούν να το αναγνωρίσουν από το σπίτι τους μήπως μπορούν και να το μυρισουν?

βάλε πολλά φυτά καλά λέει @tilansia
Απάντηση
τελος καλοκαιριου?
δλδ να ειναι εξω μεχρι τελη δεκεμβρη?
τι ποικιλιες θα βαλεις?
δεν νομιζω να εχεις επιτυχια..
γιατι δεν τα βαζεις νωριτερα?
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
η αλήθεια είναι ότι έχω μόνο ένα σπίτι απέναντι μου, οι οποίοι είναι και μεγάλης ηλικίας σχετικά. οπότε δεν ξέρω αν υποψιαστούν κάτι. αλλά ας πούμε πως είμαι άτυχος, τότε περιέργεια θα κινήσει πιστεύω και το να δουν ξαφνικά να έχω γεμίσει το μπαλκόνι με φυτά και να βγαίνω να ποτίζω. ευελπιστώ πως αν τα καλύψω κάπως ώστε να μην φαίνονται δεν θα έχω θέματα (όπως είπα σκέφτομαι ένα νάυλον πάνω από τα φυτά).
τέλος, είμαι φουλ νότια αδερφέ δηλαδή σεπτέμβρης και οκτώβρης είναι σχετικά πολύ ζεστοί μήνες. και μιλάω για αυτόματα φυτά όχι φωτοπεριόδου, οπότε δεν νομίζω να έχω θέματα γενικά.
Απάντηση
νομιζω οτι καλυτερα θα τα πας με φωτοπεριοδου,εαν τα βαλεις αυγουστο...
και θα ειναι και πιο κοντα...θα αναπτυχθουν λιγο και θα μπουν σε ανθιση.
περισσοτερη παραγωγη θα εχεις..
αν κανει κρυες μερες-νυχτες,θα σκαλωσουν ..
επισης για το υψος που σε ενδιαφερει,τα περισσοτερα αυτοματα που εχω βαλει,
εχουν ξεπερασει το 1.70 ακομη κι αν ελεγαν το ανωτερο 1.20...
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
δεν έχεις και άδικο αδερφέ. απλά θέλω κάτι που να είναι έτοιμο σχετικά γρήγορα για αυτό και τείνω προς τα αυτόματα. θα το σκεφτω όμως σίγουρα, έχω ακόμα καιρό. απλά το θέμα είναι να φτιάξω κάπως το μέρος ώστε να μην καρφωθώ. για αυτό και άνοιξα αυτή τη συζήτηση.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)