Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κορίτσια στον ήλιο
Δύο κορασίδες 18 ημερών βγήκαν κάτω από τον καυτό ήλιο του Ιουνίου με δίχτυ σκίασης 60% και ήλιο από τις 2 και μετά.
Κάνω καλά με δίχτυ που το έβαλα διπλό, για τις πρώτες μέρες;
Μέχρι ποια ηλικία το έχουνε ανάγκη;
Τους αρκεί η μισή δόση φαγητού της ΑΝ για όσο είναι κάτω από το δίχτυ;

Θέλω να τις φερθώ με ταλκ και πούδρα.. κι έτσι χρειάζομαι τα συντροφικά σας φώτα! Idea Big Grin
Απάντηση

ads by gr420info

Στις 18 της παντρειάς είναι
Δεν νομίζω να τις πειράξει ο ήλιος
Ίσως να το άφηνες 3_4 μέρες
Απάντηση
Μέχρι τώρα τις είχα σε μικρό γλαστράκι μια-δυο ώρες πρωί κι απόγευμα στον ήλιο με τύρφη ελαφριάς λίπανσης και περλίτη 30%.
Φοβάμαι μήπως με τον μεσημεριανό ήλιο πάρουν απότομα μπρος και βγάλουν τροφοπενίες.
Άλλη μια φορά που έχω δοκιμάσει τέτοια εποχή πέφτανε σαν τα κοτόπουλα.
Να μην τον φοβηθώ τον μεσημεριανό τον ήλιο βρε μπαγάσα κι αλαφροίσκιωτε;
Απάντηση
Στον ηλιο του μεσημεριού
Κι ουδέ με κλωστές του φεγγαριού
Μην έφταιγε τπτ άλλο?..το σύνηθες πρόβλημα ειναι οτι αναβει η γλάστρα και τα παίζει η ρίζα
ΑΝ δεν ξέρω,εχω μια προκατάληψη,ποτέ δεν κατάφερα να τα ελέγξω

Βάλε και καμιά φωτο,λογικα πρέπει να ειναι αρκετά μεγάλο το φυτό
Απάντηση
Δυστυχώς φίλε μου είναι αργά πια. Πήρε ο αέρας το δίχτυ, τα βάρεσε ή κάψα και χαιρέτησαν τον πλάτανο..
Την άλλη φορά που είχα δοκιμάσει τέτοια εποχή,  είχα να αντιμετωπίσω τον ήλιο και την απόγνωση!
Ρώτησα φίλους σχετικά με τις δυσκολίες της εποχής και πήρα απαντήσεις αόριστες και κοντομακρούτσικες. Έτσι κατέληξα στο συμπέρασμα ότι χρειάζονται μια  πολύ ήπια προσαρμογή, που λόγο ατυχιών και ατσαλοσύνης, δεν την κατάφερα ποτέ.
Δεν έχω το κουράγιο να  ξαναέρθω αντιμέτωπος με τον Θεό Ήλιο και να περάσω μια παρόμοια οδύσσεια πειραματισμού κι αποτυχίας, που μου θυμίζει τα γυμνασιακά χρόνια, όταν μάταια πάλευα να πηδήξω την καθηγήτρια των γαλλικών.
Νομίζω όμως, ότι θα ήταν χρήσιμο να υπάρχει στο φόρουμ για το κάθε επίδοξο, ετρεροχρονισμένο καλλιεργητή ένα εποχιακό σχέδιο δράσης, κόντρα στην κάψα του καλοκαιριού.
Όποιος έχει την γνώση, παρακαλείται.. να τα ξεράσει όλα!
Απάντηση
Εξωτερική παλεύεις με όλα τα στοιχεία και ζώα της φύσης.
Θέλει @@ να τα καταφέρεις.
Απάντηση
Γεια σου φίλε,
Στη τελευταία μου εξωτερική είχα όλα μου τα αυτόματα στο μπαλκόνι από σπόρι και δεν είχα ποτέ θέμα.
Θυμάμαι ότι κανονικά βάρεσε και 40άρια κοντά το θερμόμετρο και τα είχα στον ήλιο φουλ.
ειδικά 18 ημερών έχουν μεγαλώσει ήδη αρκετά, δεν είναι τόσο ευαίσθητα όσο τη πρώτη εβδομάδα πχ
απλώς ήθελαν πιο συχνά νερό σε τέτοιες συνθήκες. Μήπως είναι κάτι άλλο;
Απάντηση
@Enthallagitis
Οσον αφορα τον ηλιο μασ ειπεσ οτι εβαλεσ διχτυ σκιασησ 60% διπλο

Αλλα δεν μασ εβαλεσ μια φωτο (οχι και οτι θα υπηρχε τωρα) για να δουμε αν και υποπτευωμαι τι διχτυ εβαλεσ
Τι εξωτερικη μπαλκονι-φυση εισουν ασαφεισ εκτοσ και αν δεν το καταλαβα εγω

Το 1ο λαθοσ σου ειναι προφανωσ οτι δεν εβαλεσ καλα το διχτυ
Κανω ελευθερο καμπινγκ 20-25 χρονια και στηνω σε αμμο(που ειναι δυσκολο να ποιασουν τα πασαλακια) δεν υπαρχουν και δεντρα για να την στερεωσω καλα,τεντα απο τεντοπανο που βαζουν σε σπιτια(πολυ βαρυ) και εχω φαει αμετρητα μπουρινια
Ποτε δεν μου πηρε ο αερασ την τεντα ουτε πηρα και νερα
Σε τρελλα μπουρινια που κατεστρεφαν σκηνεσ και τεντεσ φιλων ολοι ερχωνταν σε μενα για να γλυτωσουν απο βροχη

Θα μπορουσαμε να σε ξερασουμε καμμια γνωμη για να εχεισ ενα προστατευωμενο απο τον ηλιο περιββαλον για αρχη

Οπωσ σε ειπε και ο Damned θελει κοχονεσ η εξωτερικη αλλα θελει και πολλυ και σωστη δουλεια
Ηλιοπροστασια-κατασκευη για να μην στην πεσουν ζωα πολυ κουβαλημα νερου,εδαφοβελτιοτικων ισωσ κ.λ.π-κ.λ.π

Υπαρχει ηδη ολοκληρη ενοτητα με εξωτερικεσ καλλιεργειεσ,και ασχετωσ που τωρα δεν εχει φωτο,προλαβαινεσ να τισ δεισ,για να παρεισ ιδεεσ και να ρωτησεισ
Οταν λεσ οτι μεχρι τωρα τισ ειχεσ σε γλαστρα ενωουσεσ πριν τα βγαλεισ εξω,και αφου τισ εβγαλεσ για εξωτερικη τα εβαλεσ κατευθειαν στο χωμα

Τωρα τι να αρχισουν να σε λενε οσοι ασχωλουνται με εξωτερικη,αφου εισαι στο σημειον μηδεν μπεσ και διαβασε και απο αυτα που διαβαζεισ ρωτα τι και πωσ,αν και ειναι δυδκολο τωρα με την ελλεψη φωτο
Απάντηση
Μήπως να έπαιρνες λαντρεης απο μεση Ανατολή που αντεχουν και σε φούρνο μικροκυμάτων
[Εικόνα: rOUd8wsm.jpg]
Φωτο απο Λίβανο
Απάντηση
Ξέμεινα μπαλκόνι φέτος και παραδόξως στα αντάρτικα που ξεκινούσαν άνοιξη τα κατάφερνα καλύτερα.
Νομίζω είναι αργά για να εκθέσουμε τα βλαστάρια μας ελεύθερα στη φύση, αλλά η μπαλκονάτη παλεύεται με εγκράτεια και σύνεση. Θαρρώ πως κάποια δοκιμασμένη συνταγή θα υπάρχει, που είναι προσαρμοσμένη στη τωρινή εποχή που όπως μου έδειξε απαγορεύει την ανοιξιάτικη ανεμελιά.
Το μόνο που έχει αλλάξει από την δοκιμασμένη ρουτίνα μου είναι ο Ιούνιος αντί του σύνηθες Μαρτίου -Απριλίου.
Δε μου έκατσε φέτος ρε παιδιά. Θα το ρίξω στο αλκοόλ και για παρηγοριά θα χαζεύω τα λουλούδια μου, που πηγαίνουν σφαίρα κι ας καταντήσω αλκοολικός ανθοκόμος.
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

(06-13-2020, 09:55 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Μήπως να έπαιρνες λαντρεης απο μεση Ανατολή που αντεχουν και σε φούρνο μικροκυμάτων
[Εικόνα: rOUd8wsm.jpg]
Φωτο απο Λίβανο

Τίνους είναι τούτο που κάνει κακές παρέες με κάκτους?! Γενετιστή ξέρεις.. που να το ψάξω?
Απάντηση
Ιθαγενή ειναι αυτα,ρατσα δεν ξέρω,μια ενδεικτική φωτο βρηκα
The real seed company ρίξε μια ματια,θέλω κι εγω να παρω ενα Sinai αλλά εχω ανοίξει δουλειές τωρα
Κάποιοι μας ξεστραβωσανε και βρήκαμε ασχολία
Απάντηση
Ευχαριστώ! Θα το κοιτάξω μόλις αδειάσω την κρασομπουκάλα και μου περάσει το ξενέρωμα..
Απάντηση
@Enthallagitis
αστα τα ξυδια
Απάντηση
(06-14-2020, 12:53 AM)Roukounas Έγραψε: @Enthallagitis
αστα τα ξυδια

Κάνναβη.. η θεραπευτική!
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)