Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1o Grow. Βοηθεια με την ηλιοφανεια
Καλησπερα σε ολους Smile   1ο γροου 1ο ποστ

Τολμησα επιτελους να βαλω 3 γλαστρακια στην αυλη. 

Πηρα light mix Βιοbizz , περλιτη , κοκο με μυκορριζα καθως και grow bloom topmax calmag της biobizz , σίλικα και root first feed.
Eβαλα Purple Kush, Gelatο και Banana Punch ολα τριμηνιτικα απο σποραδικο. Πριν 4 μερες τα εβαλα στο χωμα αφου ανοιξαν μεσα στη χαρτοπετσετα.
Εχω ριξει πολλες ωρες διαβασμα για τη καλλιεργεια και πηγαινα για εσωτερικο γκροου αλλα αποφασισα να αρχισω με τον ηλιο και ισως το χειμωνα με led.

Μεχρι τωρα βαζω μονο νερο γυρο στα 100ml στο καθενα και ψεκαζω γυρω απο το stem , το θεμα μου και ο λογος αυτης της αναρτησης ειναι ο ηλιος.
Τα εχω σε παραθυρο εξω και τα βαζω 2-3 ωρες καθημερινα κατω απο το φως. 
H θερμοκρασια εξω μεχρι τωρα δεν ξεπερνα τους 30 και σε παρομοιο αγγλικο φορουμ μου συστησαν να τα εχω εξω στο φως οσο περισσοτερο γινεται εκτος αν εχει καυσωνα. 
Φοβαμαι μην τα καψω ειδικα της μεσημεριανες ωρες. 
Κατα την εμπειρια σας τι θα ηταν καλυτερο να κανω? Ηλιο ολη μερα η συγκεκριμενες ωρες;
Ευχαριστω!!

[Εικόνα: rySS4Cqm.jpg][Εικόνα: YzofDvxm.jpg] [Εικόνα: XG4F0bDm.jpg]

PS τα φυτα σε περιπτωση που δεν δουλευει το imgur https://postimg.cc/gallery/YhCTtvV
Απάντηση

ads by gr420info

Άντε καλή αρχή...
Όσο περισσότερος ήλιος τόσο καλύτερα... Αλλά το μεσημέρι αν ο ήλιος είναι δυνατός .... Βάλτα στον ίσκιο.
Αργότερα στην ανθοφορία, δε παίρνουν χαμπάρι...
Και είπαν τρελλούς αυτούς που χόρευαν, αυτοί που δεν άκουγαν τη μουσική... Volcanodude
Απάντηση
(19-06-2020, 15:07 )YesIcan Έγραψε: Άντε καλή αρχή...
Όσο περισσότερος ήλιος τόσο καλύτερα... Αλλά το μεσημέρι αν ο ήλιος είναι δυνατός .... Βάλτα στον ίσκιο.
Αργότερα στην ανθοφορία, δε παίρνουν χαμπάρι...

Ωραια σ'ευχαριστω για την απαντηση , θα τα βαλω να λιαζονται απο αυριο το πρωι. 
Γνωριζεις μηπως τι σημαδια δειχνουν συνηθως οταν τα ταλαιπωρει ο ηλιος?
Απάντηση
@Iank420
Κρεμανε φυλλα μαραζωνουν
Τισ μεσημεριανεσ ωρεσ 13:00 με 16:00 βαλε κανα τετοιο διχτυ να κοβεισ ηλιο
https://greencenter.gr/product/αντιανεμι...σησ-ε-125/
Υπαρχει σε διαφορουσ βαθμουσ σκιασησ

Επισησ καλο θα ηταν να σηκωσεισ λιγο τησ γλαστρεσ απο το πατωμα με κανα τουβλο η ξυλο για να μην ακουμπανε,οι γλαστρεσ και ζεστενωνται οι ριζεσ

Επισησ αν μπορεισ βρεχε λιγο τον χωρο (και τισ γλαστρεσ απε΄ξω) για να δροσιζει λιγο
Απάντηση
(19-06-2020, 21:08 )Roukounas Έγραψε: @Iank420
Κρεμανε φυλλα μαραζωνουν
Τισ μεσημεριανεσ ωρεσ 13:00 με 16:00 βαλε κανα τετοιο διχτυ να κοβεισ ηλιο
https://greencenter.gr/product/αντιανεμι...σησ-ε-125/
Υπαρχει σε διαφορουσ βαθμουσ σκιασησ

Επισησ καλο θα ηταν να σηκωσεισ λιγο τησ γλαστρεσ απο το πατωμα με κανα τουβλο η ξυλο για να μην ακουμπανε,οι γλαστρεσ και ζεστενωνται οι ριζεσ

Επισησ αν μπορεισ βρεχε λιγο τον χωρο (και τισ γλαστρεσ απε΄ξω) για να δροσιζει λιγο

οουυ τελεια εχω τετοιο διχτυ προχειρο απο ενα παλιο προτζεκτ 
σε ευχαριστω για τα tips much love
Απάντηση
Thumbs Up 
μινι update Big Grin

1η εβδομαδα 
Μονο RootIt FirstFeed 2,5μλ/Λ
[Εικόνα: j5MQhj7m.jpg]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2η εβδομαδα
Μεταφυτεψη και 1o γευμα 0,5ml silica- 0,3 ml calmag- 1ml fish mix /L  Ph-6.3
Επισης βρηκα καταραμενες θριπες πανω και στις 3 κοπελες.

[Εικόνα: GafhP5xm.jpg] [Εικόνα: QiAsnCRm.jpg] [Εικόνα: hYYgBs2m.jpg] [Εικόνα: IcDFzIKm.jpg]
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3η εβδομαδα
2ο γευμα 0,5ml silica- 0,5ml calmag- 1ml fish mix- 0,5ml grow pH-6.2 (δεν επρεπε να βαλω grow καν,το Gelato καηκε λιγο). Απο αυριο LST. 
[Εικόνα: BnzbrJVm.jpg] [Εικόνα: qQrtT4cm.jpg] [Εικόνα: 3zQpsWZm.jpg] [Εικόνα: mvlRpeam.jpg] [Εικόνα: BpMmvBzm.jpg] 

Σκεφτομαι για τις θριπες να δοκιμασω σκορδο ή σαπουνι με νερο διαφυλλικα μέχρι να αγορασω κατι ποιο αποτελεσματικο
Απάντηση
Γη διατομων ψεκαστικη, ενα κουταλακι στο λιτρο.
Πυρεθρινη πολυ καλη και αυτη.
Acaridoil, καλο το δουλευω 2 χρονια.
Neem oil, πολυ καλο επισης και για πιο συχνη χρηση και προληψη, σε συνδιασμο με καποιο εθαιριο ελαιο.
Λιπασμα μετα τις 15 ημερες, δεν το εχουν αναγκη καλυπτονται με το rootit μια χαρα.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
(05-07-2020, 02:25 )godfather Έγραψε: Γη διατομων ψεκαστικη, ενα κουταλακι στο λιτρο.
Πυρεθρινη πολυ καλη και αυτη.
Acaridoil, καλο το δουλευω 2 χρονια.
Neem oil, πολυ καλο επισης και για πιο συχνη χρηση και προληψη, σε συνδιασμο με καποιο εθαιριο ελαιο.
Λιπασμα μετα τις 15 ημερες, δεν το εχουν αναγκη καλυπτονται με το rootit μια χαρα.

Ημουν ετοιμος να παραγγειλω Oleatbio https://www.growmarket.gr/prostasia/olea...0ml-detail επειδη ειναι το πιο φτήνο και ειμαι σε budget , ομως ετυχε και αλλο προβλημα.
[Εικόνα: olawGKom.jpg] [Εικόνα: dYlqPtgm.jpg]
Απο'τι διαβαζω αυτο λεγεται λιριομυζα/φυλλοκνιστης αλλα δεν εχω ιδεα. Το Oleatbio λες να κανει δουλεια ή πρεπει να αγορασω κατι απο τα προτεινομενα σου? Διαβασα σε thread εδω οτι πρεπει να αφαιρεσω τα φυλλα , ισχυει αυτο?
Επιπλεον απ'οτι φαινεται το φυτο αρχισε να ανθιζει και δεν ξερω πως θα το επηρεασει το ψεκασμα.
[Εικόνα: KcvGlgQm.jpg] [Εικόνα: RHpApCqm.jpg] 
Θα εκτιμουσα πολυ λιγη βοηθεια
Απάντηση
νωρις ειναι μπορεις να ψεκασεις τωρα που προλαβαινεις πριν μπεις φουλ ανθοφρεια
Leaf   STAY CALM - ITS A PLANT Leaf 
Απάντηση

Ψεκασα με Neemazal 4μλ/Λ πεντε εξι φορες αλλα δεν εκανε πολλα

Απάντηση
Καλε τι μωβ χρωματαρα ειναι αυτη? omg
Η φτωχεια ειναι πιο φρονιμη αν νιωθει οτι φταιει...
Απάντηση
(06-08-2020, 01:32 )tilansia Έγραψε: Καλε τι μωβ χρωματαρα ειναι αυτη? omg

Χρωματαρα και μυριζει καπως σαν φρουτοσαλατα αλλά μου φαινεται οτι το μάτιασα

Σκεφτομαι να τη κοψω συντομα ειναι 8 εβδομαδες απο τοτε που βγηκε απο το χωμα. 
Τα φυλλα ειναι ξερά και θριματιζουν οταν τα ακουμπαω. 

Μεχρι τωρα ταιζω Calmag 0.6ml/L, Grow 4ml/L , Bloom 3ml/L , Topmax 2ml/L // pH 6.3 - 6.8. Runoff ~6.6pH. 

Μολις αρχισα 4ml/L Topmax Ειναι νωρις ή αξιζει να περιμενω παραπανω?

https://imgur.com/gallery/XJvMbxQ
Απάντηση
(15-08-2020, 00:51 )Iank420 Έγραψε:
(06-08-2020, 01:32 )tilansia Έγραψε: Καλε τι μωβ χρωματαρα ειναι αυτη? omg

Χρωματαρα και μυριζει καπως σαν φρουτοσαλατα αλλά μου φαινεται οτι το μάτιασα

Μεχρι τωρα ταιζω Calmag 0.6ml/L, Grow 4ml/L , Bloom 3ml/L , Topmax 2ml/L // pH 6.3 - 6.8. Runoff ~6.6pH. 

ωραια φυτακια φιλος. Τα φυλλα που θριμματιζονται, εχω μια σοβαρη υποψια οτι μπορει να ειναι καμμια μουχλα. Ανοιξε προσεκτικα τους παπαδες και κοιτα ενδιαμεσα αν τρεχει τπτ τετοιο και καθαρισε το ιμιντιατλι

Α και κατι ακομη. Εκεινο το πρασινο εργαλειακι, ο Θεος να το κανει εργαλειο, πετα το χθες κιολας. Μεγαλη κιουσπα
Απάντηση
(15-08-2020, 10:09 )αρχαιος Έγραψε:
(15-08-2020, 00:51 )Iank420 Έγραψε: Χρωματαρα και μυριζει καπως σαν φρουτοσαλατα αλλά μου φαινεται οτι το μάτιασα

ωραια φυτακια φιλος. Τα φυλλα που θριμματιζονται, εχω μια σοβαρη υποψια οτι μπορει να ειναι καμμια μουχλα. Ανοιξε προσεκτικα τους παπαδες και κοιτα ενδιαμεσα αν τρεχει τπτ τετοιο και καθαρισε το ιμιντιατλι

Α και κατι ακομη. Εκεινο το πρασινο εργαλειακι, ο Θεος να το κανει εργαλειο, πετα το χθες κιολας. Μεγαλη κιουσπα
Όντως μάπα το εργαλείο το έβαλα μια δύο φορές και σταμάτησα μπας και τραυματισω καμία ρίζα.

Μούχλα αποκλείεται να είναι τα έχω στη ταράτσα και είναι τέρμα ξερά , πράγμα που πιστεύω επηρέασε την ανάπτυξη και δεν πήραν ύψος.

Επίσης παρατήρησα ότι η γλάστρα κρατάει πολύ νερό και 2 3 μέρες μετά από πότισμα είναι ακόμα βαριά και υγρή ενώ τα άλλα 2 είναι παναλαφρα. Σίγουρα στρεσσαρει το φυτό , τι μπορεί να είναι;
Απάντηση
Αστο στην πεινα, και μην το ποτισεις καθολου. Αμα το δεις να προσκυναει κανε του κανα διαφυλλικο ψεκασμα.
Η αλλη ακραια λυση ειναι να το κανεις μια προσεκτικη μεταφυτευση σε στεγνο χωμα
Απάντηση
Γεια φιλε @Pirate, το αναλυεις λιγο περισσοτερο αυτο, γιατι εχω το ιδιο προβλημα με το παιδι νομιζω
Απάντηση
Καλησπεραα @Pirate, για να μην γεμιζω το νημα του παιδιου και επειδη δν ειμαι σιγουρος
αν εχεις λιγο χρονο μπες στο νημα μου https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=6071&page=3
στην 3η σελιδα, εκει που εχω κατι νυχτερινες φωτογραφιες εξηγω ακριβως το προβλημα μου, να μου πεις, θα το εκτιμουσα Big Grin
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)