Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αυτοματα-Μεταφυτευση-Ανθοφορια
Yooo παιδιααα, μεγαλος ογκος πληροφοριων κ εχω μπερδευτει. Εσκασαν τα 2 αυτοματακια μου, εχω biobizz ligthmix, ειναι οκ ή επρεπε να παρω το all mix;; Διαβασα οτι τα auto δν δεχονται μεταφυτευσεις, τι κανω τα βαζω σε μισολιτρα γλαστρακια κ μεταφυτευση σε 11λιτρη ή κατευθειαν στις μεγαλες;; Για να αποφυγω πουλια κ εντομα απαυτα που διαβασα μπορω να τα βαλω στην αρχη τα γλαστρακια στη σιτα(παραθυρο) κ να χτυπαει ο ηλιος;; Επισης κορφολογημα δν δεχονται ε; Πως κραταω το υψος χαμηλο, ειναι απο μονα τους χαμηλα μαλλον;; Λιγο ακυρο αλλα ρε παιδια η ανθοφορια ερχεται απο μονη της ή πρεπει να δωσω εγω το μνμ;; (Σορυ αν κουραζω αλλα ειμαι λιγο αγχωμενος κ μπερδεμενος Heart Heart )
Απάντηση

ads by gr420info

καλησπερα!
κατευθειαν στις 10λιτρες,τις πρωτες μερες μεσα για προστασια,σε μερος με πολυ φως.
το ποσο θα φτασουν σε υψος εξαρταται απο τις ποικιλιες που διαλεξες..
ειναι κοντες?εμενα μου βγηκαν ολα τα αυτοματα πολυ περισσοτερο απ οσο δινουν τελικο υψος.
ποια ποικιλια ειναι?
η ανθοφορια θα ερθει μονη της,ξεκιναει περιπου στις 4 εβδομαδες
και σε εκεινο το σημειο,παιρνουν αρκετο υψος ακομη,μονοκοπανια.
Smile
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
@diaolina Τελειαααα, σευχαριστω πολυυυ. Εχω ενα Super Lemon Haze(απο Greenhouse) κ ενα Fruit Punch(απο Heavyweight ή Dinafem δν ειμαι σγρς). Οι 10λιτρες αρκουνε ε;; Κ το χωμα φανταζομαι ειναι κομπλε;
Απάντηση
Βασικα μηπως 7λιτρες;;  Confused Angel
Απάντηση
καλημερα! το χωμα καλο ειναι,κι εγω ενα ελαφρυ θα προτιμουσα αρχικα ,
ειδικα για αυτοματα που ειναι ευαισθητα...
ετσι κι αλλιως μολις παρουν λιγο τα πανω τους,
θα ξεκινησεις λιπανση..
απο 5 -στην αναγκη- εως 10 λιτρα,μια χαρα ειναι! Smile
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
Ευχαριστω πολυ
Μπηκανε σε 10λιτρες, ανακατεψα κ λιγο κομποστ κοπριας Big Grin
Σκεφτομαι να παρω κανα ακομα, να παρω φπ κατι σε purple haze, amnesia lemon ή να παιξω παλι με αυτοματο;;
Απάντηση
Ειναι προβλημα το οτι εχουνε 3 δαχτυλα κενο απτην επιφανεια;;
Απάντηση
(06-26-2020, 05:14 PM)hazeakias Έγραψε: Ειναι προβλημα το οτι εχουνε 3 δαχτυλα κενο απτην επιφανεια;;
.. Το χρειάζεσαι αυτό το κενό αργότερα για να συμπληρώνεις χώμα στην πορεία.. Με σωστό lst  τα αυτόματα μένουν  στους 45-50 ποντους
.. Τα δέντρα θέλουν χώμα..  Heart Angryσπαστε τα τσιμεντα
Απάντηση
@Stamogaulas Τι νοημα εχει να ριχνω χωμα απο πανω εφοσον το μονο που θα καλυπτει ειναι τον κορμο, εννοω, ετσι δν δημιουργειται επιπλεον χωρος για τις ριζες(φανταζομαι δλδ).
Στους 50-60 ποντους ας πουμε θαχω σοδεια;;
Απάντηση
(06-26-2020, 07:09 PM)hazeakias Έγραψε: @Stamogaulas  Τι νοημα εχει να ριχνω χωμα απο πανω εφοσον το μονο που θα καλυπτει ειναι τον κορμο, εννοω, ετσι δν δημιουργειται επιπλεον χωρος για τις ριζες(φανταζομαι δλδ).

ποτισμα με το ποτισμα το χώμα θα κάτσει και θα αρχίζουν να φαίνονται οι ρίζες. Τοτε ειναι καλό να συμπληρώσεις λίγο χώμα ακόμα για να τρέφονται και αυτές.
Η σοδία εξαρτάτε πάντα απο το strain. Υπάρχουν πολύ μικρά αυτόματα (τα royal dwarfs πχ γίνανε 30 πόντους και έβγαλαν 15 γραμμάρια/φυτό άλλα ήταν έτοιμα σε 55 μέρες) και μεγάλα (πέρισυ ένα membrana hiper που έβαλα έγινε σχεδόν 90 και έβγαλε 150 γραμμάρια).
Θα τα δεις στην πορεία πως πάνε
Απάντηση
(06-26-2020, 07:09 PM)hazeakias Έγραψε: @Stamogaulas  Τι νοημα εχει να ριχνω χωμα απο πανω εφοσον το μονο που θα καλυπτει ειναι τον κορμο, εννοω, ετσι δν δημιουργειται επιπλεον χωρος για τις ριζες(φανταζομαι δλδ).
.. Δεν ξέρω πως θα τα μεγαλώσεις.. Με φώτα? Εξωτερική?. Εγώ τα κρατάω στους 50 πόντους εσωτερική με ε27 πάνελ. Μέσοςορος είναι τα 40 ΓΡ... Έχω πάρει κ 70.υπολογισε ότι θέλουν 12-14 εβδομάδες μέχρι το κόψιμο. Ψαξου στο φόρουμ κ θα βρεις τα πάντα. Έχει κ εναΝ οδηγό να διαβάσεις σαν βάση...επίσης να μην αγχώνεσαι δεν είναι τόσο δύσκολο
Απάντηση
Μαλιστααα καταλαβα @Stamogaulas

@Stamogaulas Εξωτερικη θα κανω φιλε μου, μεσα στο σπιτι μεχρι να βγουν 3 σετ φυλλων αποτι διαβασα(χωρις λαμπες, στο παραθυρο)
Εχω διαβασει αρκετα στο φορουμ κ μπερδευτηκα βσκ.
Το κακο με τον οδηγο ειναι οτι αναφερεται για φπ ενω τα αυτοματα λειτουργουν διαφορετικα κ μιλαει κυριως για εσωτερικη καλλιεργεια.
Αλλα ευτυχως με βοηθησατε αρκετα και ναι πρεπει να χαλαρωσωωω λιγοοο Big Grin Big Grin

Να αναφερθω λιγο κ στο ποτισμα Angel 
Αυτο που εκανα ηταν να ανακατεψω lightmix με κομποστ κοπριας κ λιγη τυρφη.
Μετα ποτισα, εβαλα το σπορο κ ψεκασα την επιφανεια. Παιζει να το παραποτισα δν ξερω.
Τωρα τι κανω; τις πρωτες μερες/(βδομαδες;Wink απλα ψεκαζω την επιφανεια οταν ξεραινεται;;
Απάντηση
(06-26-2020, 10:27 PM)hazeakias Έγραψε: Μαλιστααα καταλαβα @Stamogaulas

@Stamogaulas Εξωτερικη θα κανω φιλε μου, μεσα στο σπιτι μεχρι να βγουν 3 σετ φυλλων αποτι διαβασα(χωρις λαμπες, στο παραθυρο)
Εχω διαβασει αρκετα στο φορουμ κ μπερδευτηκα βσκ.
Το κακο με τον οδηγο ειναι οτι αναφερεται για φπ ενω τα αυτοματα λειτουργουν διαφορετικα κ μιλαει κυριως για εσωτερικη καλλιεργεια.
Αλλα ευτυχως με βοηθησατε αρκετα και ναι πρεπει να χαλαρωσωωω λιγοοο :D :D

Να αναφερθω λιγο κ στο ποτισμα :angel: 
Αυτο που εκανα ηταν να ανακατεψω lightmix με κομποστ κοπριας κ λιγη τυρφη.
Μετα ποτισα, εβαλα το σπορο κ ψεκασα την επιφανεια. Παιζει να το παραποτισα δν ξερω.
Τωρα τι κανω; τις πρωτες μερες/(βδομαδες;;) απλα ψεκαζω την επιφανεια οταν ξεραινεται;;
άστο κ περίμενε ρίχνε του κάνα δυο ψεκασμα τα νερό κάθε λίγο..Να μην ξεραθεί ούτε να είναι βρεγμένο.. Θα σαπίσει. Διάβασε τον οδηγό όλα φυτά είναι. Ώστε να πάρεις μια βάση για να προσαρμόσεις την καλλιέργεια στα μέτρα σου.. Αν δεν βγει μπορεί να είναι κ βαρύ το χώμα που το φυτεψες. Δοκίμασε και στην αρχή σε μικρότερο γλαστακι μόνο με το απλό χώμα που έχεις.. Και μετα το βάζεις σε μεγάλη.περνουν άνετα μετά φυτέψεις..
Απάντηση
Τα εχω βαλει ηδη μεσα στις γλαστρες οποτε τωρα δν γινεται να κανω κατι αλλα ευχαριστω, θα δω για επομενες φορες.

Παιδια αν αντι για μεσα που τα εχω τωρα, βαλω ενα διχτυ πανω απτις γλαστρες κ τα βγαλω εξω στο ηλιο κλπ, ετσι δν προστατευεται απο πουλια κ οτι αλλο μπορει να μου προκαλεσει προβλημα;;
Απάντηση
(06-27-2020, 02:28 PM)hazeakias Έγραψε: Τα εχω βαλει ηδη μεσα στις γλαστρες οποτε τωρα δν γινεται να κανω κατι αλλα ευχαριστω, θα δω για επομενες φορες.

Παιδια αν αντι για μεσα που τα εχω τωρα, βαλω ενα διχτυ πανω απτις γλαστρες κ τα βγαλω εξω στο ηλιο κλπ, ετσι δν προστατευεται απο πουλια κ οτι αλλο μπορει να μου προκαλεσει προβλημα;;

θα ειναι καλο και θα σου βοηθησει το φυτο να μην εχει θεμα και με τα εντομα.

γενικα να ξερεις και για το μελλον αμα θες μπορεις να κανεις μεταφυτευση(1) η μπορεις να βαλεις ολο το μειγμα χωματος σε μια μεγαλη γλαστρα(2) και μπορεις να δοκιμασεις οποια δοκιμη θες ειτε να κοψεις τη κορυφη ειτε lst ειτε HST(3).

(1) μπορεις να βαλεις σε μικρο γλαστρακι το φυτο να ριζωσει στο lightmix χωμα. Αυτο που εκανα εγω ηταν να βαλω μικοριζα απο την αρχη του grow και μολις εφτασε η ωρα για μεταφυτεψα εριξα παντου μικοριζα, στη νεα γλαστρα και στις ριζες απο τη προηγουμενη. Επισης ξεμπλεξα τις ριζες που ειχαν κατσει στον πατο για να συνεχισουν την αναζητηση στη νεα γλαστρα αντι να πνηγουν μεταξυ τους.

(2) βαλε χαμηλα σε μια 15λιτρη γλαστρα πλουσιο σε θρεπτικα χωμα (τα πρωτα 10 εκατοστα σε υψος) και απο πανω light mix χωμα και θα εισαι κομπλε για ολο το grow.

(3) το τοππινγκ ειναι γενικα καλη τεχνικη και μπορεις να το κανεις και για εξωτερικη, δοκιμασμενο σε εξωτερικη απο απριλιο μεχρι μαιο και εβγαλα τη μεγαλυτερη σοδεια απο τα 3 που ειχα βαλει. θα σου προτεινα να παιξεις με LST και αν η ποικηλια σου το σηκωνει κανε και τοππινγκ

Απλα ολα θελουν το χρονο τους ειτε κανεις lst ειτε hst η  topping. και θα σου δοσω μια συμβουλη επειδη εχουμε περασει διαφοροι απο την ιδια θεση με εσενα, ασε τη θεωρια και πηγαινε στη πραξη γιατι οσο διαβαζεις γενικουρες και εμπειριες αλλων μπερδευεσαι οταν δεν εχεις ξανακανει παλι γκροου. Ωραιο να ξερεις πως γινεται το LST αλλα ειναι ακομα ωραιοτερο να καταλαβαινεις τι γινεται στο φυτο και να βλεπεις πως ανταποκρινεται στην εκπαιδευση!

Ειναι πιο ευκολο αποτι νομιζεις και με λιγη προσοχη μπορεις να εχεις εξαιρετικα αποτελεσματα.

Καλα grow! Cool
Απάντηση
@JenteGrows Φιλε μου ευχαριστω πολυ!!
(1) Στη μεταφυτευση εκτος απο μυκοριζα, τι χωμα εβαλες;;
(2) Αυτο το κνμ ωστε στην αρχη να βρει μαλακο χωμα κ να μπορεσει να ριζωσει κ οσο αναπτυσεται το φυτο να βρει αλλο χωμα για να συνεχισει;;
(3) LST σγρ θα κανω, θα προσπαθησω δλδ χαχα, αλλα τοπινγκ αποσο διαβασα δν δεχονται τα αυτοματα κ πως θα ξερω αν η ποικιλια μου το δεχεται;(το HST δν το ειχαν κατα νου η αληθεια ειναι)
Απάντηση
(06-27-2020, 09:33 PM)hazeakias Έγραψε: @JenteGrows  Φιλε μου ευχαριστω πολυ!!
(1) Στη μεταφυτευση εκτος απο μυκοριζα, τι χωμα εβαλες;;
(2) Αυτο το κνμ ωστε στην αρχη να βρει μαλακο χωμα κ να μπορεσει να ριζωσει κ οσο αναπτυσεται το φυτο να βρει αλλο χωμα για να συνεχισει;;
(3) LST σγρ θα κανω, θα προσπαθησω δλδ χαχα, αλλα τοπινγκ αποσο διαβασα δν δεχονται τα αυτοματα κ πως θα ξερω αν η ποικιλια μου το δεχεται;(το HST δν το ειχαν κατα νου η αληθεια ειναι)

ξεκινησα με plagron light mix + μυκοριζα σε 5 λιτρα γλαστρακια και στις 3 βδομαδες πηρα το royal mix(ειναι σαν το all mix) παλι απο plagron. Γεμισα το πατο της 15λιτρης γλαστρας 5-7 εκατοστα με το royal mix και λιγο νερο και μετα εβαλα το πενταλιτρο γλαστρακι σαν καλουπι ωστε το νεο γλαστρακι να φτανει πανω πανω στη νεα γλστρα και γεμισα τα τοιχοματα με royal mix, πεταξα τη μυκοριζα παντου (Οσο και να βαλεις δεν εχεις θεμα εγω του γμησα τη μανα πχ χαχα) και εβαλα το φυτακι το οποιο κουμπωσε τελεια γιατι ειχα φτιαξει το καλουπι.

Για να παρεις καλυτερη ιδεα για τα strain μπες στο growdiaries.com και ψαξε το strain που θες υπαρχει πολυς κοσμος που το χρησιμοποιει και εχει τις περισσοτερες ποικιλιες της αγορας και ετσι φανταζομαι θα μπορεις να βρεις οτι θες.
Απάντηση
@JenteGrows Μαγκα μεχεις βοηθησει φουλ ρε. Καπου στην 3-4η βδομαδα την εκανες τη μεταφυτευση ε;
Λιπασματα χρησιμοποιεις;;
Απάντηση
Χαιρομαι πολυ φιλε μου! ναι στην αρχη της 4ης βδομαδας το εκανα προσεκτικα, ξεπλεξα τις ριζες που ηταν στον πατο και ετοιμο.
>απο λοιπασματα δεν εβαλα τιποτα γιατι το χωμα ειναι πληρες και αν χρειαστει κατι θα βαλω αναλογα τις αναγκες των φυτων αν εμφανιστει κανενα προβλημα και γενικα θελω να κρατησω το τωρινο grow σε οσο πιο οργανικο γινεται
Χρησιμοποιω ομως το hesi supervit που ειναι ορμονοδιεγερτικο και ψεκαζω καθημερινα με azatin(εντομοκτονο με βαση το λαδι νημ) διαλυμενο σε νερο (1ml/l) και ψεκαζω τα φυτα γιατι εχω θεμα με τα εντομα
Απάντηση
(06-28-2020, 08:46 PM)JenteGrows Έγραψε: Χαιρομαι πολυ φιλε μου! ναι στην αρχη της 4ης βδομαδας το εκανα προσεκτικα, ξεπλεξα τις ριζες που ηταν στον πατο και ετοιμο.
>απο λοιπασματα δεν εβαλα τιποτα γιατι το χωμα ειναι πληρες και αν χρειαστει κατι θα βαλω αναλογα τις αναγκες των φυτων αν εμφανιστει κανενα προβλημα και γενικα θελω να κρατησω το τωρινο grow σε οσο πιο οργανικο γινεται
Χρησιμοποιω ομως το hesi supervit που ειναι ορμονοδιεγερτικο και ψεκαζω καθημερινα με azatin(εντομοκτονο με βαση το λαδι νημ) διαλυμενο σε νερο (1ml/l) και ψεκαζω τα φυτα γιατι εχω θεμα με τα εντομα
Απάντηση
@JenteGrows Στην αρχη κι εγω αυτο σκεφτομουν, μονο ηλιο(που ειναι κ μπολικοος) κ νερακι αντε κ κοπρια. Αλλα οσο διαβαζα, ολοι μιλανε για λιπασματα πεχαμετρα κ χιλιαδυο αλλα.
Χωρις λιπασματα εχεις καλη σοδεια;;
Απάντηση
(06-30-2020, 02:46 PM)hazeakias Έγραψε: @JenteGrows Στην αρχη κι εγω αυτο σκεφτομουν, μονο ηλιο(που ειναι κ μπολικοος) κ νερακι αντε κ κοπρια. Αλλα οσο διαβαζα, ολοι μιλανε για λιπασματα πεχαμετρα κ χιλιαδυο αλλα.
Χωρις λιπασματα εχεις καλη σοδεια;;

Ναι! αρκει τα χωμα  τα σου να ναι καλης ποιοτητας , να χεις καλο ηλιο και οχι καυτο και να εχεις και καλα γενετικα απο το σπορι να το στηριξουν.

Απο κει και περα παιζουν πολλα ρολο οπως η ποιοτητα και η ενταση του φωτος, οι αντοχες του φυτου/ ποσα μπορει να κανει ο μεταβολισμος του οσο αυξανεται η ζεστη. Σκεψου εσυ αν φας 2-3 κομματαρες παστιτσιο μεσημεριατικα με τη ζεστη, θα τα παιξεις θα θες νερο και να ξεκουραστεις για να χωνεψεις, παρομοια δουλευει και το φυτο.

Αμα δεν μπορει να το φαει τσαμπα χαλας λεφτα σε λιπασματα και ρισκαρεις να μειωσεις τη σοδεια!! Να χεις στο νου σου σε αυτο το αθλημα το λιγο ειναι καλυτερο απο το πολυ σχετικα με το τι κανεις στο φυτο .
Αν θες να βαλεις λιπασματα θα βαλεις πραγματα που ειναι διεγερτικα στην ανθοφορια, εχουν εξτρα φωσφορο και ορμονες και βοηθανε αλλα δεν εχω χρησιμοποιησει τετοια προιοντα.
Τωρα που σου μεγαλωνουνε παρε η μυκορριζα και τιποτα για τις ριζες και οσο μεγαλωνει το φυτο κρινεις αναλογα με τις αναγκες του.
Απάντηση
Παιδιααα, επανερχομαι με νεες ερωτησεις.
Λοιπον, επειδη δν ελεγχω το pH του νερου(κ δν θελω να δωσω τοσα λεφτα για test kit και pH Down) ,
σκεφτηκα κατα τη διαρκεια της αναπτυξης να ριχνω calmag, παραλληλα με κοπρια, κατακαθια απο καφε κλπ
Κ οταν μπουν στην ανθοφορια να ριχνω biobloom οπως μου προτεινε κ ο @JenteGrows
Ειμαι καλλυμενος ετσι;;
Επισης πρζ αν δν ριχνω το συγκεκριμενο calmag της biobizz πχ αλλα ενα αλλο που εχω που ειναι σε στερεη μορφη(ειναι οργανικο κι αυτο);;;
Α κ κατι ακομα στο ενα μου το φυτο, δυο φυλλαρακια μου κανανε μεσα σε λιγες ωρες στο ασχετο κατι αποχρωματισμους σε καποια μικρα σημεια,
παιζει ναναι απτον ηλιο; ή ειναι τπτ ακαρεα, θριπες;
Απάντηση
Γιατρε εχω πυρετο παιζει να ναι απο βακτηρια η κορωνoιο;
....Και περιμενεις τον γιατρο να σου απαντησει τωρα

ΦΩΤΟ!
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
@trompetas χαχαχαχα σορυ σορυυυ

Αλλα δν ξερω αν θα μπορεσετε να καταλαβετε, παντως δν εχει εξαπλωθει καθολου

*Εμ δν ξερω τι φααση αλλα δν ανεβαινουν οι φωτο, τις βαζω πανω στο logo imgur αλλα δν ανεβαινουν (ειμαι απο tor, ισως γι αυτο;; )

[Εικόνα: UFslwL8m.jpg][Εικόνα: cTN2c93m.jpg][Εικόνα: NDJ8xjnm.jpg]
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)