Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρώτη φορά(όχι αριστερά ;ρ)
Question 
Καλησπέρα στην παρέα, νέος στον χώρο την καλλιέργειας
Επηδεί βλέπω πως ανεβαίνει και πάει η τιμή στο γραμμάριο σκέφτομαι να βάλω 2-3 γλαστράκια πίσω από την ντουλάπα μου ώστε να βγάζω το δικό μου με λιγότερο κόστος λόγο κορονοιού κλπ
Έχω κοιτάξει μερικά βίντεο και αρκετά άρθρα εδώ άλλα έχω πολλές απορίες ακόμα και ελπίζω να μην κουραστεί κανείς που ρωτάω κάποια πράγματα που έχουν ρωτήσει άλλα άτομα πολύ πριν από εμένα.
Αγόρασα από κατάστημα που πουλάει σπόρους κάνναβης 3 αυτόματα (Purple punch απο Barneys Farm).
Μου έδωσε και δώρο ένα γραμμάριο που ήταν μέσα σε ένα κίτρινο κουτάκι για να το δοκιμάσω.
Δεν μου έκανε απολύτως τίποτα, ούτε μαστούρα ούτε τίποτα
Είναι το παρακάτω:  (Τύπος: Άνθη κάνναβης
CBD: ±14%
THC: <0.2%
Βάρος: 1γρ.)

Και οι σπόροι που αγόρασα είναι παρακάτω:
(CBD %
1%
THC %
18%)

Θα είναι σαν αυτο στο εμπόριο, θα βγάζει μαστούρα, θα με ανεβάζει χαλαρώνει κλπ?

Οι σπόροι που αγόρασα το ίδιο θα είναι ή θα είναι σαν το κανονικό που υπάρχει στην αγορά και από γνωστό σε γνωστό βρίσκουμε?

Επίσης, έμαθα την τεχνική germination για τους σπόρους
Βρήκα χώμα κομπόστ το απλό, 1,80 ευρω τα 20 λίτρα, θα κάνει αυτό?
Λάμπες έχω λεντ 6500Κ (6 x 9w ) έναν προβολέα 6500Κ (100w)  είναι αρκετό για 3 φυτά ?
Στο πότισμα τώρα, στην αρχή αν τους βάζω 100-150 ml νερό είναι καλά? και μόλις βγει το φυτό και πάρει 3-4 πόντους να του βάζω περισσότερο νερό? συχνότητα νερού, κάθε μέρα?
ανεμιστήρα έχω, χρονοδιακόπτη για τα φώτα.
Επίσης για την ανάπτυξη διάβασα πως θέλει φως 18/6 και μετά στην ανθοφορία 12/12
πότε ξέρω ότι μπήκε στην ανθοφορία?
Έχω σκόνη-λίπασμα ταχείας αναπτύξεως και Ατονικ για διόγκωση του καρπού, να τα χρησιμοποιήσω? και πότε?
Επίσης μου γράφει πως έχει Απόδοση εσωτερικά: μέχρι 350 γρ/τ.μ. πώς μπορώ να υπολογίσω τα 3 φυτά που θα βάλω πόσο θα μου βγάλουν?
Κύκλος ζωής: 50-60 μέρες, απο την μέρα που θα το φυτέψω εννοεί ή απο την μέρα που θα ξεπροβάλει απο το χώμα είναι έτοίμο για να το κόψω?

Τι πρέπει να προσέξω σαν νουμπάς που είμαι τωρα στο ξεκινημα μου?

Συγνώμη αν κούρασα Wink

Ευχαριστώ απο τώρα για τις απαντήσεις σας και για τον χρόνο που θα σπαταλίσεται  για να μου δώσετε να φώτα σας.
Απάντηση

ads by gr420info

οι λαμπες οι e27 φτανουν για την αναπτυξη και δεν κανουν για την ανθοφορια .ο προβολεας δεν νομιζω να φανει χρησιμος
ειναι αλλα χρωματικα φασματα για καθε σταδιο .

τα 350γρ/τ.μ. ειναι για ιδανικες συνθηκες , ως πρωταρης  , με χωμα απλο , λιπανση απροσδιοριστη  , και φωτα 150 βατ , μην περιμενεις τετοια αποτελεσματα γιατι θα απαγοητευτεις .
αν παρεις 15 τζι στο φυτο , ευχαριστημενος να εισαι .
καντο για πειραμα για να διαγνωσεις το τι θα συναντησεις και πως θα το αντιμετωπισεις , και με τον καιρο μπορεις να φτασεις οπου βαλεις στοχο .
για ποτισμα , μπορει να θελει και 50 ml στην αρχη .
επειδη θα κανεις λαθη , κοιτα να τα κανεις εις γνωση σου .

κανε μια αναγνωση στον οδηγο που εχει δημιουργησει o casa bonita

μην βαριεσαι και νομιζεις οτι τα εχεις ξανακουσει/ξαναδιαβασει , θα σου δωσει μια εικονα για την σειρα των πραγματων και των σημειων που πρεπει να δωσεις σημασια

πχ , στα αυτοματα δεν παμε για 12/12
Απάντηση
Τον οδηγό για την καλλιέργεια τον έχω διαβάσει, απλά κάποια πράγματα δεν τα έχω καταλάβει ;ρ
Πρέπει να πάρω άλλες λάμπες για την ανθοφορία από ότι κατάλαβα, τι λάμπες ακριβώς?
Επίσης θέλω να ασχοληθώ και μπορώ να αφιερώσω αρκετά πολύ χρόνο ώστε να μου δώσουν όσο περισσότερο μπορούν τα φυτά.
Τον προβολέα να μην τον βάλω δηλαδεί ? ή πρέπει να πάρω κι άλλες λάμπες ε27?
Τα φώτα να τα βάλω μέχρι να μου βγάλουνε παπάδες σε 18/6?

Είμαι διατεθειμένος να κάτσω αρκετές ώρες να ασχοληθώ μαζί τους, γιατί το οικονομικό θέμα έχει ξεκινήσει και είναι μεγάλο θέμα την στιγμή που οι τιμές έχουν πάει στα 8 με 11-12 ευρω το g
Και κάτι άλλο, θα είναι δυνατό σάν αυτό που είναι στην αγορά ή θα είναι σαν αυτο που έγραψα παραπάνω που μου εκανε δώρο 1g και προσωπικά δεν μαστούρωσα καθόλου??
Απάντηση
Δεν υπάρχει πρέπει στο φάσμα...
Ναι είναι προτιμότερο να έχεις ψυχρό φως στην ανάπτυξη και θερμό στην ανθοφορία αλλά δεν είναι απαραίτητο!!!
Εγώ παίζω με μια λάμπα hps και στην ανάπτυξη και στην ανθοφορία και έχω ικανοποιητικά αποτελέσματα!

Όσον αφορά την ποιότητα που θα πάρεις...
Είναι θέμα ποικιλίας... Υπάρχουν ποικιλίες που δε μπορείς να σηκωθείς από τον καναπέ...

Σου προτείνω Northern lights ...
Δυνατό , ανθεκτικό φυτό και με δυνατό Χάι...
Και είπαν τρελλούς αυτούς που χόρευαν, αυτοί που δεν άκουγαν τη μουσική... Volcanodude
Απάντηση
(30-06-2020, 09:20 )badweed Έγραψε: οι λαμπες οι e27 φτανουν για την αναπτυξη και δεν κανουν για την ανθοφορια .ο προβολεας δεν νομιζω να φανει χρησιμος
ειναι αλλα χρωματικα φασματα για καθε σταδιο .
@ badweed φιλε μου καλε-καλε μου φιλε
Αυτο που λεσ για τισ Ε27 που δεν κανουν στην ανθοφορια δεν το καταλαβαινω,συμφωνα με αυτα που βλεπω στα νηματα στο φορουμ γιατι πολλοι βγαζουν καλα grow με Ε27

Εκτοσ αν ενωεισ τισ συγκεκριμενεσ Ε27 επειδη ειναι στα 6500Κ
Αλλα ο φιλοσ μπορει να τισ εχει σε ντουι και κατα την περιοδο τησ ανθοφοριασ να αλαξει φασμα

Σε ολα τα αλλα συμφωνω και ειδικα στο διαβασμα επαυξανω

@desadoro96
Αυτο που σε καναν δωρο στο μαγαζι ηταν προφανοσ CBD
Αν ηταν με THC πραφανωσ και θα τον χωναν στην κουζου ειδη
Το θεμα ειναι τι σπορια αγορασεσ εσυ
Για CBD ή THC

Για ανφοθορια μπορεισ να πασ μ Ε27 στα 2700Κ

Θελει εκτοσ απο χρονο που θεσ να αφιερωσεισ και λιγο χρημα για αγορα εξοπλισμου
Μην κανεισ το λαθοσ και τσιγκουνευτεισ λεφτα στον εξοπλισμο γιατι θα τον εχεισ,με λιγεσ εξαιρεσεισ,για αρκετα grow
Θεσ εξαερισμο-φιλτρο(κατα την ανφοθορια αυτο)-ισωσ εΣωαερισμο-σωληνεσ-υγραντηρα-θερμαντικο(για χειμωνα αυτο)
χρονοδιακοπτεσ-θερμουγρασιομετρα,για να μην σου πω ακομα για Ph αμετρα κ.λ.π

Βεβαια πολλα εξαρτωνται και απο τισ συνθηκεσ του χωρου σου

Αν θεσ να ακουσεισ την γνωμη μου παρε καλυτερα μια τεντα
Πολλοι ξεκινησαν εδω με d.i.y φασεισ ειδαν και αποειδαν και τελικα πηραν τεντα

Οπωσ και να συνεχισεισ καλη προσπαθεια και επιτυχια
Καλωσ ηρθεσ
Απάντηση
@Roukounas ναι για τον χρωματισμο το λεω,
οκ ,κανει σαν προσθετο φως στην ανθοφορια αλλα οχι σαν κυριο .και για τον προβολεα , θεωρω οτι ειναι σπαταλη σε σχεση με το να εβαζε 100 βατ σε 5 ,6, 7 Ε27 λάμπες
Απάντηση
@ badweed
Οκ σ'επιασα τωρα μαι φρεντ
Απάντηση
κοιταω την γένεση(πως γινεται) του casa bonita  , και πραγματι στο κεφαλαιο ανθοφοριας , δεν γινεται ευδιακριτη αναφορα στον χρονο "ημερας" , επι της διαφοροποιησης αυτοματων και φωτοπεριοδου . 

το λεει σαν σημειωση για καποιες περιπτωσεις 
"Πολλοί καλλιεργητές που βάζουν το χειμώνα σε κάποια εξωτερική
αποθήκη που δεν θερμαίνεται προτιμούν αυτόματες ποικιλίες γιατί
αφήνουν τα φώτα 24/7 αναμμένα και διατηρούν μια καλή
θερμοκρασία στην τέντα/χώρο καλλιέργειας, ειδικά εάν χρησιμοποιούν
λάμπες νατρίου υψηλής πίεσης (HPS)." 

τα αυτοματα παιζουν σε 18/24 και κατα την ανθοφορια ,και με αλλες αναλογιες φωτος/σκοταδιου ανθιζουνε . δεν ειναι τοσο σφιχτα στο θεμα του ποτε θα ανθισουνε.
εξου και το αυτοματα . μετα απο ενα μηνα περιπου μπαινουν σε ανθοφορια (οπως το εχω καταλαβει )
Απάντηση
Kαι να υπενθιμισουμε τον φυλλο αν παει με Ε27 να βαλει περισσοτεεσ με λιγα βατ (10-11) και οχι λιγοτερεσ με πολλα βατ
Οι μικρεσ εχουν μεγαλυτερη αντοχη στον χρονο λογο χαμηλοτερησ θερμοκρασιασ που παραγουν

Επισησ να βγαλει τα καπακια(γλομπουσ)απο τισ λαμπεσ για να μην χανει φωσ

Και αφου βγαλει τα καπακια να βαλει μονωση στισ κολλησεισ τησ πλακετασ για να μην παθει απο ηλεκτροπληξια ωσ βραχυκυκλωμα
Απάντηση
Λοιπον παιδιά ξεκίνησα, καλό μήνα να εχουμε!
έβαλα 12 λάμπες ε27 9w η καθε μια (805 lummens)
ανεμιστήρα
3 σπόρους Purple Punch Auto απο Burneys Farm
Λόγο οικονομικών έβαλα απλό φυτόχωμα των 2 ευρω τα 20 λιτρα
τα έβαλα σε γλάστρες των 7 λίτρων
έβγαλα τους γλομπους απο τις λάμπες ωστε να βαράνε απευθείας στα φυτά.
Εχω κάνει germinate τους σπόρους και σήμερα τους φύτεψα.
Για την ανάπτηξη τους μου είπατε πως κάνουν οι ε27 6400Κ, για την ανθοφορία τι λάμπες να πάρω, και επίσης πότε ξερω οτι μπαινουν στην ανθοφορία?

Να τους βάζω καμια 100-150ml τωρα για αρχή και μετα που θα βγει λιγο πάνω απο το χώμα να το αυξήσω?

Επηδεί δεν υπάρχει χρήμα τώρα ξεκίνησα και τα εχω πίσω απο την ντουλάπα μου, ώστε να μπορέσω να βγάλω μια άλφα ποσότητα για να μπορέσω να μαζέψω λεφτα αφου δεν θα το αγοράζω πλέων ώστε να να αγοράσω όλο τον εξοπλισμό ώστε να βγάζω το δικό μου και να μην έχω κανενα αναγκη και να μου το πουλάει 8-10-12 ευρω

@Roukounas
CBD: ±14%
THC: <0.2% αυτο που μου εκανα δώρο και δεν με μαστούρωσε καθόλου ;ρ

CBD 1%
THC 18%
Οι σπόροι μου, που αγόρασα.
Ποιο δυνατοί θα είναι απο το τζι που μου δώσανε ετσι?
Απάντηση
Ω ναι καλα κεφαλια
Απάντηση
(02-07-2020, 02:26 )Roukounas Έγραψε: Ω ναι καλα κεφαλια

Ωραία, τα πράγματα που έχω κανει μέχρι τώρα καλά πάω?
θα χρειαστεί να τους βάλω και τίποτα τροφές λιπάσματα κλπ?
Και αν ναι, έχεις κάτι να μου προτείνεις?
Απάντηση
@desadoro96
Το μονο που ξερω ειναι οτι τα φυτα τα βαζεισ εσυ σε ανθοφορια οταν αλλαξεισ ωραριο φωτισμου
Για λαμπεσ στην ανθοφορια μην βιαζεσαι να παρεισ,παρα οταν ερθει η ωρα τουσ και χρησημοποιησε το κεφαλαιο αυτο για κατι που θα χρειαστεισ αυτον τον καιρο
Ναι θα βαλεισ καποια στιγμη λιπασματα
Αν θεσ σηκωσε φωτο για το ποιο χωμα πηρεσ
Εταιρειεσ λιπασματων υπαρχουν πολλεσ
Μπορεισ να πασ με οργανικα η συνθετικα σκευασματα εταιρειων,αλλα και φουλ οργανικα κανωντασ μονοσ σου λιπασματα
Εγω μονο ενα grow εχω βγαλει και αποφευγω να προτεινω κατι,σιγουρα θα σε απαντησουν καποιοι εμπειροτεροι

Θα μπορουσα να πω σε σχση με αυτα που εχεισ ξοδεψει για φωτα-χωμα εκανεσ μια αρχη,για το εαν πασ καλα ή οχι θα δειξει ο χρονοσ
Απάντηση
Άμα εχεις βάλει αυτόματα γυρνάνε αυτόματα ανθοφορία αν εχεις βάλει φωτό περιόδου τα γυρνάς εσυ σε ανθοφορία αλλάζοντας τις ώρες που τα δίνεις φως
Απάντηση
Καλη αρχη φιλος.
Και καλη σταδιοδρομια στο πρωτο grow
Απάντηση
@Roukounas Τι λίπασμα μπορώ να βάλω?
Εχω ακούσει πως βάζουν λίπασμα ταχείας αναπτύξεως 20-20-20, και επίσης για να γίνονται ποιο μεγάλοι οι παπάδες και να εχουν αρκετά μεγαλύτερο βάρος οτι τα ψεκάζουν με Ατονικ.
Το φυτόχωμα που αγόρασα ΑΝ δεν κανω λάθος ειναι αυτο που εχω κατω στην φωτο, δεν θυμάμαι ακριβώς γιατι πέταξα την σακούλα, 2 ευρω τα 20lt
Ουτε ελαφρύ ούτε βαρύ, μεσαίου τύπου.

@
sporakos Αυτόματα έβαλα, 3 Purple Punch Auto απο Burneys Farm , άρα οταν είναι να μπουν στην ανθοφορία θα μπουν μονα τους σωστα?
Πως θα καταλάβω οτι μπήκαν στην ανθοφορία όμως για να τους αλλάξω και το φώς απο 6400Κ σε 2700Κ? και θα χρειαστώ τα ίδια w να εχω πάλι?
Και αν αγοράσω τωρα εναν σπόρο φωτοπεριόδου πως θα χρειαστεί να το χειριστώ στο φώς?

@Χαρμανης91 ευχαριστώ αδερφε, ποιο καλά να βγάζουμε το δικό μας και να έχουμε ήρεμο το κεφάλι μας απο το τι θα μας πουλήσουν και σε τι τιμη καθε φορα Wink

[Εικόνα: soD8KWfm.jpg]
Απάντηση
Μια ενημέρωση, τα δύο πρέπει να εχουν πεθάνει.
Μου έχει απομείνει μονο ενα κοριτσάκι
Βγήκε κανονικά απο το χώμα και εβγαλε φύλλα
τα άλλα δυο δεν ξερω τι έγινε, μπορει να τα εβαλα λιγο παραπάνω ποιο βαθιά στο χώμα, μπορεί πολλά.

Αξίζει να περιμένω να μου βγεί αυτο για να το δοκιμάσω?
Να πάω να πάρω κάποιο άλλο σπόρο να τους βάλω μέσα, και αν ναι τι μπορει να μου προτείνει κάποιος για να μου βγάλει ποσότητα και να εχω το κεφάλι μου ήσυχο για μερικο καιρο που θα ξερω οτι εχω την καβάτζα μο?
Και θα μου βγάλει καμια καλή ποσότητα? Καπου στο 1,5g κανω την μέρα όταν είμαι άνετος απο χρήμα.
Απάντηση
νομιζω κανεις ερωτησεις που εσυ καλεισαι να απαντησεις .

λογικα , αν κανεις 1.5τζι , θες μισο κιλο τον χρονο . καλο ειναι να κανουμε τους υπολογισμους μας με μεγαλυτερο ευρος χρονου μιας και οι καλλιεργειες παιρνουν απο 4 μηνες και πανω.

με 20 τζι το δεντρο ,που ειναι καλα για αρχαριο , θες , 25 δεντρα.
αν σου πεθαινουν στα 3 τα 2, θες 75 δεντρα .
και αυτα με εκτιμηση βαση των πρωταρχικων σταδιων .
Απάντηση
(06-07-2020, 07:38 )badweed Έγραψε: νομιζω κανεις ερωτησεις που εσυ καλεισαι να απαντησεις .

λογικα , αν κανεις 1.5τζι , θες μισο κιλο τον χρονο . καλο ειναι να κανουμε τους υπολογισμους μας με μεγαλυτερο ευρος χρονου μιας και οι καλλιεργειες παιρνουν απο 4 μηνες και πανω. 

με 20 τζι το δεντρο ,που ειναι καλα για αρχαριο , θες , 25 δεντρα. 
αν σου πεθαινουν στα 3 τα 2, θες 75 δεντρα  .
και αυτα με εκτιμηση βαση των πρωταρχικων σταδιων .

Δεν ξερω τι μπορει να εκανα λάθος και δεν βγήκαν τα 2
Πρώτη φορά το έκανα ετσι και αλλιώς.
Δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον το έξτρα χρήμα για να τα αγοράζω.

Δλδ λες πως θα μου βγάλει το ενα δεντράκι που εχω τώρα μαυρο για καμια 12-13 μερες?

Τι να προσέξω ώστε να μην ξανα γίνει τετοιο λάθος?
Απάντηση
χωμα με περλιτη που να αεριζεται (υπαρχουν και καλυτερες προτασεις , και ετοιμες λυσεις σε χωμα που καλο ειναι να τις δοκιμασεις για να εχεις καποιο επιπεδο σαν στοχο ) , χωρος με υγρασια στην αρχη 80% , θερμοκρασια 25βαθμοι , εξαερισμος δεν ειναι απαραιτητος σε αυτο το σταδιο , και λιπανση βαση καποιου προγραμματος , προσεκτικο ποτισμα ,και καλο ειναι να ριξεις μια ματια στα ph του νερου . .
Απάντηση
@ badweed ωραιος
Απάντηση
(06-07-2020, 15:19 )badweed Έγραψε: χωμα με περλιτη που να αεριζεται (υπαρχουν και καλυτερες προτασεις , και ετοιμες λυσεις σε χωμα που καλο ειναι να τις δοκιμασεις για να εχεις καποιο επιπεδο σαν στοχο ) , χωρος με υγρασια στην αρχη 80% , θερμοκρασια 25βαθμοι , εξαερισμος δεν ειναι απαραιτητος σε αυτο το σταδιο ,  και λιπανση βαση καποιου προγραμματος , προσεκτικο ποτισμα ,και καλο ειναι να ριξεις μια ματια στα ph του νερου . .

Περλίτη δεν έχει το φυτόχωμα που εχω παρει
αν πάρω περλίτη και το ανακατέψω με το παρόν χώμα που εχω θα κανει δουλεια?
το νερο που βάζω ειναι εμφιαλομένο με 7,5ph
απο λιπασμα να βαλω καποιο ταχείας εννοεις? (εχω ενα 20-20-20 θα κανει?)
και απο ποτισμα βαζω πλεον σε ενα μονο κοριτσακι που έμεινε καμια 200ml μερα παρα μερα, μετα που θα σβησουν τα φωτα, εχω το αυτοματο purple4 punch burney farm σε 18/6
Απάντηση
το τι θα κανουν τα φυτα σου εξαρταται απολυτα απο το τι μπορεις εσυ να κανεις
Απάντηση
(07-07-2020, 08:52 )badweed Έγραψε: το τι θα κανουν τα φυτα σου εξαρταται απολυτα απο το τι μπορεις εσυ να  κανεις

Ωραία, να παω απο σποράδικο να πάρω καινούριους σπόρους να ξεκινήσω παλι απο την αρχή αυτη την φορα ποιο σωστα?
Ξενέρωσα αρεκτα που τα 2 πέθαναν και έμεινε μοναχά ενα.

Και επίσης για να μου βγάλει μια καλή και μεγάλη ποσότητα τι σπόρο μπορει να μου προτήνει καποιος για να πάρω?
Απο σποράδικο θα πάρω (γραφω το κατάστημα γιατι ειναι σε συνεργασία με το φόρουμ)
Απάντηση
@desadoro96
Παρε και ενα χωμα τησ προκοπησ απο τον αστηρ και πετα το αλλο,και οταν κανεισ μεταφυτευση βαλε και σε αυτο που σε εμεινε απο το νεο χωμα
Παρε ενα πεχαμετρο (20 μπουκαλια εμφιαλωμενου = 1 Phαμετρο) γιατι Ph θεσ 6-7 και βαζε νερο βρυσησ που θα το αφηνεισ απο βραδυσ να φυγει το χλωριο
Βρεσ ενα τροπο να εχεισ υγρασια κοντα στο 60-65 τουλαχιστον

Στην φυση τα φυτα μεγαλωνουν πιο γρηγορα οπου εχει ζεστη και υγρασια(τροπικα μερη)
Αγορασε μια τεντα(η φτιαξε κατι να εχεισ ενα ελεγχομενο περιβαλον)

Καλη και μεγαλη ποσοτητα δεν υπαρχει στην φαση που εισαι απο αποψη εμπειριασ να βγαλεισ ειδικα αν πασ οπωσ τωρα με ημιμετρα

Υ.Γ
Βαλε και καμμια φωτο να δουμε πωσ τα εχεισ μπασ και δουμε κανα λαθοσ στο ασ πουμε στησιμο του χωρου σου
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)