Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρώτη φορά(όχι αριστερά ;ρ)
@Roukounas ωραια τα λες.
phametro me 10 ευρω ? η ηταν σχημα λογου;
γενικα με το πεχαμετρο και τα υγρα ανεβασματος κατεβασματος
ενω εχω διαβασει αρκετα νηματα
σαν νεος καλλιεργητής δεν καταλαβαινω ακομα !!!
αλλα το μονο που καταλαβα ειναι για να φαει το κοριτσι θελει πεχα 5με6.5 .
αλλιως εσυ δινεις φαει και αυτο δεν το αποροφαει .
σωστα;
επισης το μετραμε το πεχα πριν ταισουμε ειτε νερο σκετο ειτε δυαλιμα ;
επισης μετραμε τα απονερα απο το κοριτσι!
οταν εχουμε δωσει πεχαρισμενο σκετο νερο η και σε δυαλιμα ;
Και με την αγωγιμοτητα παλι στα απονερα;
Απάντηση

ads by gr420info

@Χαρμανης91
Mεγαλα,μπουκαλια εγραψα,οχι μπουκαλακια
https://www.adtec.gr/products/pechametra...p-604.html

Λινκαρε στο νημα σου τι διαβασεσ,επειδη και εγω εχω διαβασει,αλλα δεν θυμαμαι να υπαρχουν νηματα για ανεβασμα-κατεβασμα με τα υγρα,εκτοσ αν αναφερωνται επιγραμματικα
Αυτα τα υγρα τα χρησιμοποιεισ για να σεταρεισ το Ph αμετρο και τελοσ(μια φορα τον μηνα)

Συν αθηνα και χειρα κινει

Στο γκουγκλε διαλεξε απο ενα γκροου-μαγαζο ενα Phαμετρο και γραψε,παλι στογκουγκλε,calibration ph(την μαρκα που εβαλεσ)
Εγω καταλαβα ποσο διαβασεσ

Αν θυμαμαι πηρεσ χωμα απο αστηρ,στο χωμα το ph ειναι 6-7 
δεσ εδω https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=5953&page=3 παραγραφο #54

Ειτε σκετο νερο ειτε νερολιπασμα μετρασ Ph και ποτιζεισ κατευθειαν

Το ιδιο ισχυει οσον αφορα την μετρηση και στα απονερα
Αγωγιμοτητα μετρασ στο νερολιπασμα ειτε στο νερο καμμια σχεση με απονερα,αλλα θεσ αγωγιγομετρο
Απάντηση
(, 12:19 PM)Roukounas Έγραψε: @desadoro96
Παρε και ενα χωμα τησ προκοπησ απο τον αστηρ και πετα το αλλο,και οταν κανεισ μεταφυτευση βαλε και σε αυτο που σε εμεινε απο το νεο χωμα
Παρε ενα πεχαμετρο (20 μπουκαλια εμφιαλωμενου = 1  Phαμετρο) γιατι Ph θεσ 6-7 και βαζε νερο βρυσησ που θα το αφηνεισ απο βραδυσ να φυγει το χλωριο
Βρεσ ενα τροπο να εχεισ υγρασια κοντα στο 60-65 τουλαχιστον

Στην φυση τα φυτα μεγαλωνουν πιο γρηγορα οπου εχει ζεστη και υγρασια(τροπικα μερη)
Αγορασε μια τεντα(η φτιαξε κατι να εχεισ ενα ελεγχομενο περιβαλον)

Καλη και μεγαλη ποσοτητα δεν υπαρχει στην φαση που εισαι απο αποψη εμπειριασ να βγαλεισ ειδικα αν πασ οπωσ τωρα με ημιμετρα

Υ.Γ
Βαλε και καμμια φωτο να δουμε πωσ τα εχεισ μπασ και δουμε κανα λαθοσ στο ασ πουμε στησιμο του χωρου σου

Εψαξα μερικά ποστ εδω και είδα απο πολλά άτομα οτι βάζουν το BioBizz All Mix 50lt που εχει και περλίτη μεσα , βιολογικό και με ΡΗ = 6,6
PHμετρο θα εφοδιαστώ και εψαξα και είδα πως θέλει 5,8ph εως 6,1 καλά ειναι σε αυτη την ποσότητα το νερό?
Μεχρι να παρω και υγρασιόμετρο τι λες μπορω να κανω για να εχει υγρασία το περιβαλον>

Φωτο θα ανεβασω μολις φτιάξω τον χώρο και βαλω το ανακλαστικό υλικό γυρο γυρο στον χώρο που εχω φτιαξει πισω απο την ντουλαπα μου.

Δυστυχώς δεν υπαρχουν λεφτα για αγορα τεντας κλπ
Εχω ανεμιστήρα και ανακυκλώνει τον αερα στον χώρο, ποσο αναγκαιο ειναι το φιλτρο ανθρακα για τις μυροδιές?
Ειδα οτι ειναι λιγο ακριβα
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: Anodynos, 1 Επισκέπτης (ες)