Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1η φορά μπαλκονατα και αντάρτικα
Question 
Τη καλησπέρα μου λοιπον σε όλους.  
Μετά από μια αποτυχημένη προσπάθεια πριν πολλά χρόνια είπα να ξανα προσπαθήσω τη καλλιέργεια. 

Για αρχή έβαλα 2 auto σπόρους 1 critical jack auto της dinafem δώρο της εταιρίας σπορων , ένα lsd 25 auto από λάθος δικό τους (ήθελα φ/π) 
Και 3 φ/π το πρωτο critical xl (δώρο) , 1 white diesel και το άλλο black d.o.g 

Αφού βραχηκαν και έσκασαν και τα 5 μπήκαν στα γλαστρακια θερμοκηπίου με ραντομ χώμα από σούπερ μάρκετ (πρώτο λάθος καθώς το χώμα είχε τύρφη και γινόταν υδροφοβο) 
 το black d.o.g βγήκε τελευταίο και απεβίωσε 
 Τα άλλα 4 μεγάλωνουν σιγά σιγά με εμένα να ειμαι από πάνω τους συνέχεια (δεύτερο λάθος) 

Βρίσκομαι ένα μήνα περίπου από την ημέρα που ξεμυτησαν από το χώμα και τα 2 auto έχουν μεταφυτευθει στις τελικές γλάστρες την 15μερα και τα φ/π σε 4λιτρες γλάστρες εχω κάνει topping (μαλλον νωρις και αστοχησα) και αφού ριζωσουν καλα θα πάνε στη καβαντζα.. 
Χωμα ίδιο τυχαίο μαζί με fertilespresso βελτιωτικο εδάφους και black earth για ριζοβολια 
Ποτιζω και 3 μέρες περιπου με νερό βρύσης που το αφήνω να εξατμιστεί το χλώριο περίπου απο 500ml τα φ/π και από 1lt τα auto στις μεγάλες γλάστρες μια φορά σκέτο νερό την άλλη από 1ml λίπασμα για ανάπτυξη και για τις ριζες. 
Έχω παραγγείλει και fish mix , top max και bloom της biobizz .

Θα σας βάλω και φώτο 

Ερώτηση
1. τα auto έχουν μπει στη προανθηση και είναι αρκετά μικρά σε μέγεθος( σαν να έχουν κολλήσει κάπως μετά τη μεταφύτευση και αντί να βγάλουν φύλλα έβγαλαν τρίχες) 
2. Τα φ/π θέλω να τα πάω σε μια καβαντζα δίπλα σε ποτάμι θα έχουν πρόβλημα αργότερα με υγρασίες ή βροχές? 

[/url][size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif] [/font][/size][size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif][Εικόνα: drfhHmJm.jpg][/url][/font][/size][url=https://i.imgur.com/drfhHmJ.jpg]

[Εικόνα: 7zkL4iKm.jpg]

[Εικόνα: rMsCg1km.jpg]

[Εικόνα: sLKFUc9m.jpg]

Ξέχασα.  Το κορίτσια είναι ψεκασμενα με καολινη για προστασία από το καύσωνα και τα έντομα.  
Βέβαια έχω δει και σκανε μύγες,  να τις φοβάμαι?

Υ.Γ τα έχω σ αυτή τη κατασκευή με νάιλον και αλουμινόχαρτο γιατί φυσαγε πολύ πριν μέρες και τα φοβήθηκα

Επιπλέον πληροφορίες για χώμα και βελτιωτικά
Να πάρω phμέτρο?
[Εικόνα: sTmVW2fm.jpg]

[Εικόνα: Jzw9VGjm.jpg]

[Εικόνα: yCl1kTfm.jpg]
Peace-and-love-033
Απάντηση

ads by gr420info

@Sifis420 Τα αυτοματα καλο ειναι να μν τα κανεις μεταφυτευση γτ στρεσαρονται σαυτη τη διαδικασια κ λογο του μικρου κυκλου ζωης τους δν προλαβαινουν παντα να ανακαμψουν(δν ειναι νομος αυτο βεβαια), οποτε ισως γι αυτο να εχεις αυτο το θεματακι.
Για τον αερα μπορεις να τα δεσεις, θα αποφυγεις κ τον επιπλεον καυσωνα που τραβαει το ναϋλον.
Για την τυρφη δν ξερω αν ισχυει αυτο που ειπες γτ για να ριζωσουν, τυρφη εβαλα κι εγω επειδη ειναι μαλακο χωμα.
Καλο θα ηταν να παιρνεις καλης ποιοτητας υποστρωμα γτ απο το εδαφος ξεκινανε ολα.
Αυτα απο οσα ξερω, θα σε βοηθησει καποιος αλλος κλτρ
Απάντηση
Το είχα διαβάσει αυτό για τα αυτόματα για αυτό δεν τα πήγα ενδιάμεσα σε μικρότερες γλάστρες . 

Το φοβόμουν τις πρώτες μέρες που ήταν λεπτός ο κορμός και ευαίσθητα τα μικρά γι αυτό 

Πιστεύω η λίπανση όσο τα έχω στο μπαλκόνι θα κάνει δουλειά .
άποψη για φυτα και χωμα? Πως τα βλέπεις? 
Όταν τοπαρα τα φ/π άρχισαν να μεγαλώνουν τοσο η κορφή που έκοψα όσο και τα 2 πλαϊνά που πρέπει να μεγαλώσουν,  επίσης φάνηκε να πήραν δύναμη και από το κάτω γόνατο τα πλαϊνά φυλλαράκια θα γίνουν κι αυτά κορυφές ή άδικο στρες και θα κάνει ξανά μια κεντρική?
Peace-and-love-033
Απάντηση
@Sifis420 Κοιτα κι εγω στο 1ο grow ειμαι οποτε δν μπορω να σε βοηθησω κ πολυ. 3 auto εχω το ενα ειναι κ lsd25 κ τα εβαλα απευθειας στις 11λτ γλαστρες
Πιστευω οι ψεκασμοι που κανεις ειναι περιττοι
Οσον αφορα το χωμα οπως ειπα θα προτεινα κατι πιο ποιοτικο lightmix στην αρχη που ειναι μαλακο για να ριζωσει κ μετα all mix απο biobizz, royal queens klp
Για ενα μηνα αυτα στις στρογγυλες μου φαινονται μικρουλια αλλα δν ξερω, ακομα δν εχω δει πως ακριβως εξελισσονται, στη 1-2η βδομαδα ειμαι εγω.
Η κορυφη θα συνεχιζει να μεγαλωνει οσο κορφολογημα κ να κανεις απλα δυναμωνεις τα κατω κ κρατας το υψος.
Επισης κορφολογημα οχι στα αυτοματα
Απάντηση
Δεν τα έχω κόρφολογισει τα αυτόματα κ εμένα μικρά μου φαινονται,  στο επόμενο grow που θα γίνει μέσα θα παραγγείλω και χώμα,  
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου ας περιμένουμε και κανέναν από τους έμπειρους να γράψει να μας δώσει τα φώτα του...
Peace-and-love-033
Απάντηση
Παραθέτω Φωτογραφίες σημερινές καλύτερες 
[Εικόνα: Zpug32Lm.jpg]

Critical jack auto 

[Εικόνα: 45NRzg9m.jpg]

Lsd 25 auto 

[Εικόνα: U0iSKLVm.jpg]

White diesel fem 

[Εικόνα: 8dZMfaUm.jpg]

Critical xl fem 

Ποια σώζονται? ποια είναι για πέταμα?
Peace-and-love-033
Απάντηση
Δν ειμαι ειδικος ξαναλεω, αλλα τα αυτοματα φιλε δν τραβανε, σκεψου τα δικα μου ειναι μιας βδομαδας κ ειναι στο ιδιο υψος.
Με τα φπ κατι μπορει να γινει αλλα κι αυτα ζορικα μου φαινονται, τι πηγε λαθος;;
Εχει πετρες το χωμα φιλε ή ειναι η ιδεα μου;;
Απάντηση
Θα σου βγουνε νανακια,δεν αξιζει ο κοπος
Παρε αλλα σπορια και λάιτ μιξ και all mix της biobizz και ξανακανε την προσπαθεια
Εχεις χρονο και κρατα το φπ αστο λιγο να στανιαρει
Απάντηση
@hazeakias
Με τα φπ κατι μπορει να γινει αλλα κι αυτα ζορικα μου φαινονται, τι πηγε λαθος;; 

Γενικά πολλά πειράματα και ενώ είχα διαβάσει πολλά είχα μπερδευτεί κι έκανα και του νου μου..

Εχει πετρες το χωμα φιλε ή ειναι η ιδεα μου;;

Στα αυτόματα στις μεγάλες γλάστρες είχα βάλει και λίγο κοκκινόχωμα από το χωριό ίσως να χει καμμία πετρούλα Όχι όμως πολλές,  στο πάτο στις γλάστρες έχω βάλει χαλίκι για απόστραγγιση

@Μωβ Ντουλάπι
Παρε αλλα σπορια και λάιτ μιξ και all mix της biobizz και ξανακανε την προσπαθεια 

Δε ξέρω ήμουν προκατειλημμένος από πριν με τα αυτόματα για έξω,  είμαι κι άσχετος και τα σκατωσα , ισως τα προσπάθησω ξανά με λάμπες το χειμώνα Αλλά τώρα με τις ζεστές θα τη παλέψουν αν τα βάλω.μια και καλή σε μεγάλες γλάστρες από σπορι? 

Peace-and-love-033
Απάντηση
Απλα βαλε αυτο σπορο σε τελικη γλαστρα,με σωστο χωμα και μη το ξαναενοχλησεις "σωματικα"
Απο ζεστη μη φοβασαι δε μασανε
Απάντηση
@Sifis420 Μια χαρα θα πανεε, κι εγω φοβομουν απευθειας τις 10λιτρες γλαστρες.
Μεσα σενα βραδυ ξεπεταγεται το βλασταρι κ πανεε, μν σε ανησυχει.
Απάντηση
Παιδιά ευχαριστώ για τη συμπαράσταση παρήγγειλα 2 καινούρια σπόρια ανανά και λεμόνι,  θα παραγγειλω και light mix και θα προσπαθησω ξανά..
Peace-and-love-033
Απάντηση
[Εικόνα: UV9weXNm.jpg]

Έσκασε μύτη η λεμονια σε ένα κύβο coco της ugro σε υφασμάτινη γλάστρα με all mix στη βάση και πιο πάνω light mix 11 λίτρα 
Να δούμε πως θα πάει αυτό.. 
Έχετε κάτι να σχολιάσετε?
Peace-and-love-033
Απάντηση
Καλη αρχη μαν
Το καρτελακι το χεις μηπως ξεχασεις τι ειναι η για το ντεκορ;;
Απάντηση
Καλοτάξιδο
Εμένα το νάιλον με τον κρίκο μου φαίνεται περίεργο
Απάντηση
Διακοσμητικό το ταμπελακι από το σακουλάκι του σπόρου,  ο κρίκος είναι της γλάστρας. 
Ερώτηση: θα τη παλέψει στο μπαλκόνι αυτό το καιρό (το έχω σε δυτικό μπαλκόνι το χτυπάει απ ευθείας ήλιος μόνο το απόγευμα) ή να το βάλω σε κουτι με λάμπες?
Peace-and-love-033
Απάντηση
@Sifis420 Δν παθαινει τπτ φιλε, μν ανησυχεις καθολουυυυ.

Το χω κι εγω το super lemon haze auto, ειναι το καμαρι μου, εκλεισαν 2η βδομαδα κ παει πολυ καλα γρηγορα, γυρω στα 10εκ., βγηκε κ το 5φυλλο
με πολυ ηλιο και μεσημεριανο νταλα.
Αλλα μου χουν πιασει αλευρωδη και θα ψεκασω σμρ.

Καλο growwww
Απάντηση
Ευχαριστώ πολύ... 
Θα ανεβάζω φώτο να συζητάμε τη πορεία του καθώς είναι πρώτο grow και ειμαι εντελώς αρχάριος. . 
Να βάλω ποτηράκι για την υγρασία? 
Γνώμες
Peace-and-love-033
Απάντηση
Καλύτερα με λάμπες τις πρώτες 2 εβδομάδες περίπου.

Θα το κάψει ο νταλα ήλιος σε αυτή την ηλικία.
Και είπαν τρελλούς αυτούς που χόρευαν, αυτοί που δεν άκουγαν τη μουσική... Volcanodude
Απάντηση
@YesIcan

το έχω σε δυτικό μπαλκόνι και το χτυπάει απ ευθείας ήλιος μόνο το απόγευμα..

[Εικόνα: KzdDO08m.jpg][/font][/size][/color]

Έβαλα μπουκάλι και για υγρασία,  κάνει δουλειά ή να το βγάλω?
Peace-and-love-033
Απάντηση
Μπάφος τουρσί Big Grin  !
Πως αερίζεται φίλε μου το φυτό σου μέσα ? Όλα τα νεοσσά χρειάζονται υγρασία ..
Βγάλε το μπουκάλι σου από εκεί,δεν χρειάζεται ...
Απάντηση
Ρε παιδιά το χω διαβάσει στο φορουμ που το προτείνουν για έξτρα υγρασία.. λάθος κατάλαβα?
Peace-and-love-033
Απάντηση
[Εικόνα: UpWliKbm.jpg]

[Εικόνα: fAujKl6m.jpg]

Καλημέρα παίδες, 
Τελευταία συστηματοποίηση στα κορίτσια,  δε θα ταλαιπώρησω άλλο,  σε 10 μέρες πάνε στη καβατζα.. 
Πώς τα βλέπετε?
Peace-and-love-033
Απάντηση
Πολυ ταλαιπωρια εφαγε παντως Big Grin
Η φτωχεια ειναι πιο φρονιμη αν νιωθει οτι φταιει...
Απάντηση
@tilansia

Ισχύει.. Αλλά πρώτο grow είναι και έπεσε πειραματισμός, 
 θα προλάβει να μεγαλώσει πριν μπει στην άνθιση?
Peace-and-love-033
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)