Αξιολόγηση Θέματος:
  • 12 Ψήφοι - 4.83 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Green Crack /auto/Stealth GrowBox/CFL 200 W
γεια σας παίδες  ......τελικά η μεταφύτευση έγινε εχθές

η κοπέλα άρχισε να μιλάει και το ζήτησε η ίδια  :d

παρατήρησα ότι έπινε το νερό της και δυο τρεις ώρες ξανά δίψαγε  

έτσι έριξα μια ματιά και είδα τις κάτασπρες ρίζες τις να έχουν βγει έξω και να με παρακαλάνε για χωματακι φρέσκο  :p

φαινεται το rootit first feed που έπινε από μικρή...έκανε την δουλειά του καλά

τώρα είναι στο χωματακι της με 3 cfl 3x40w..και είδει προσαρμόστηκε  όπως θα δείτε

νερό= 6.6ph σταθερά
θερμοκρασία= 25c-28c
υγρασία= 55-65
φαγάκι=
με το που μπήκε το χώμα της ποτίστηκε με 5ml rootit first και 3ml amino16 σε ένα λίτρο νερό....να έχει να τρώει

το amino16 βοηθάει τρομερά στις περιπτώσεις στρες των φυτών....(δοκιμασμένο μόνο στις γαρδένιες μου)  :d

ημέρα 8

[Εικόνα: 2cwqx06.jpg]
[Εικόνα: 2w4he38.jpg]
[Εικόνα: 2uzxox1.jpg]

Peace-and-love-033
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση

ads by gr420info

ωραια αντε να μεγαλωνει και αυτο σιγα σιγα..
Απάντηση
πανεμορφο!!!!τελικα το rootit first feeding κανει πολυ γαματη δουλια.....!!!!
Απάντηση
(10-17-2015, 04:11 PM)ganja doc Έγραψε: πανεμορφο!!!!τελικα το rootit first feeding κανει πολυ γαματη δουλια.....!!!!

καλημέρα...

φυσικά και το rootit first feed κάνει καταπληκτική δουλειά για την δημιουργία ριζών.
αν διαβάσεις τι εμπεριέχει, θα καταλάβεις που αποδίδεται όλη αυτή η επιτυχία!!!

άλλο ένα tip για μαζική παραγωγή ριζών είναι να προσθέτεις rootit first feed + voodoo juice.
Wink
...Στο δρόµο βγήκες για τον Όλυµπο θνητέ ονειροπόλη, που στο µυαλό σου έβαλες µικρών θεών την πόλη...
Απάντηση
γεια σας παίδες....ολα πάνε καλά με την κοπέλα μου....από εδώ και πέρα θα μεγαλώνει με γοργούς ρυθμούς
(τα κόλπα παραμένουν τα ίδια όπως και παραπάνω)

έχω αρχίσει να προβληματίζομαι με το ωράριο που την έχω ...24/0

και με το διάβασμα δεν έχω βγάλει άκρη

ερώτηση προς τους έμπειρους με τα αυτόματα....τι να κάνω να την αφήσω έτσι ? μέχρι τέλους Undecided

και αν ναι...τι επιπτώσεις θα έχει.... αν είναι να βγει κοντή και χοντρή δεν με πειράζει καθόλου :d

ημέρα 11 Loveleaf
[Εικόνα: jr46sg.jpg]
[Εικόνα: 11m9mp2.jpg]

εδώ βλέπω βγάζει πράγμα....τι λέτε πάμε καλά? πέστε τίποτα :p

[Εικόνα: 2hz5mro.jpg]
Peace-and-love-033
Απάντηση
ευχαριστώ πρώτε για την άμεση απάντηση

δεν έχω βγάλει ακρη με τους χρόνους
Απάντηση
αυτό που σου είπε ο πρώτος είναι καλό πρόγραμμα, πάν'το έτσι
Απάντηση
έχει διαφορά το πρόγραμμα του πρώτου από 18/6 ( ή 20/4) σε όλη την ζωή του φυτού? επειδή υπάρχουν πολλές απόψεις σχετικά με τις ώρες στα αυτόματα...
Απάντηση
καλησπέρα παίδες.....μιας και δεν έχουμε δουλειά να κάνουμε...

....ας ανεβάσουμε καμιά φώτο από την κοπέλα να υπάρχει  

σήμερα που έπεσε η θερμοκρασια μπήκαν όλες οι cfl.... 200w στο σύνολο

εχει ποτιστεί μια φορά απο όταν έγινε η μεταφύτευση...1 λίτρο σκέτο νεράκι

ημέρα 13
[Εικόνα: xelshd.jpg]
[Εικόνα: 15nlrg1.jpg]
Απάντηση
ωραία ανάπτυξη έχει το μικρό σου.
φτου φτου μην το ματιάσουμε!!
...Στο δρόµο βγήκες για τον Όλυµπο θνητέ ονειροπόλη, που στο µυαλό σου έβαλες µικρών θεών την πόλη...
Απάντηση
να είσαι καλά loco .....αυτό βλέπω και εγώ......ελπίζω να μην συμβεί το ίδιο και με το ύψος... γιατί την έβαψα

70cm περιθώριο έχω δεν έχω στο box (και δεν μου πάει καρδιά με τίποτα να την λυγίσω)
Απάντηση
γεια σας παίδες....κυριακή σήμερα να ανεβάσουμε καμιά φώτο απο το κορίτσι   Wink

κάθε τρεις μέρες πια θέλει και το νερό της  ...δεν έχει και πολύ χώμα είναι και η πάνινη γλάστρα ...και στεγνώνει

αύριο θα φάει πρώτη φορά μικρές δόσεις απο την τριπλετα της αν ....ετσι για να συνηθίζει  

ακόμα την έχω 24/0 ...γιατί φοβάμαι οτι θα αρχίσει να ψηλώνει αν της αλλάξω ώρες 
(ειδικά τώρα που είδα και τα αυτόματα του πρώτου ..και τρόμαξα!!)  :d 

ιδέα δεν εχω απο αυτόματα ...και ετσι που την βλέπω μόνο να παχαίνει ...για νάνος  το κόβω να γίνεται  :p

αχ να μην ήταν αυτο ...θα έτρωγε ενα κλάδεμα τώρα πάνω κάτω... να ανασάνει λίγο

ημέρα 17   Loveleaf

[Εικόνα: 2evu3ix.jpg]
[Εικόνα: 2u74v3n.jpg]
[Εικόνα: 4r9ifp.jpg]
Απάντηση
βασικά ένα κούρεμα το θέλει :d αλλά δεν ξέρω τι έχεις κατά νου και αν θέλεις να πας για περισσότερους παππάδες.
επείδη ο χώρος είναι σχετικά μικρός και δεδομένου ότι ένα τέντωμα χ2-χ3 το υπάρχον ύψος θα το κάνει, καλύτερα να έχεις ώς βάση το υπάρχον ύψος επί 2 ή επί 3για όταν αλλάξεις τα φώτα.
Ρε όταν έχω κέφια.. "Κάνω Παπάδες" σου λέω !
Απάντηση
αυτόματη είναι η κοπέλα zabou ...δεν μπορώ να της κάνω τίποτα....θα σοκαριστεί
..είναι ευερέθιστη και φοβάμαι μην θυμώσει
Απάντηση
full compact το φυτό σου, να το χαίρεσαι
Απάντηση
soz και εγώ δεν είδα ότι είναι αυτόματο.
Ρε όταν έχω κέφια.. "Κάνω Παπάδες" σου λέω !
Απάντηση
στα αυτόματα το καλύτερο ωράριο είναι το 20/4.. το 24/0 τα φυτά τα χαλάει..χρειάζεται απαραιτήτωςκαι το σκοτάδι στην ανάπτυξη τους..αλλιώς δεν θα  μεγάλωναν με φωτοπερίοδο.. κοινή λογική. είδατε πουθενά 24/0 στη φύση?
όπως επίσης και η σταδιακή μείωση των ωρών μέχρι ναφτάσουμε στο 20/4 ή 18/6 είναι άσκοπα και περιττά.. τα αυτόματα δενκαταλαβαίνουν από φωτοπερίοδο.. δε μπα να τα βάλεις κα ι1/23.. πάλι θα ανθήσουν την ίδια ώρα.. υπάρχουν τεχνικές να κάνεις ένα αυτόματο να ανθίσει πιο γρήγορα αλλα είναι άλλες..

υ.γ: η pyramid seeds δεν είναι τράπεζα αλλα΄παραγωγοί(breeders).τράπεζα είναι το gr420.info και το attitude..  :-)
Απάντηση
επειδη έχω βάλει κ γω ενα αυτόματο, το think different, έψαχνα όλο το ιντερνετ να βρώ ότι μπορώ για να συγκρίνω, έπεσα σε grow review που το πήγε απο την αρχή μέχρι το τέλος με 24/0 με πολύ καλά αποτελέσματα. φυσικά η dutch passion είναι γνωστό πως έχει ρίξει πολύ δουλειά στην αυτόματη σειρά της, δεν ξέρω αν θα μπορούσε να συμβεί το ίδιο με σπόρια από άλλους breeders.
http://www.dutch-passion.nl/en/news-and-...ily-light/
Απάντηση
καλησπέρα παιδια
σήμερα έκλεισε 3 εβδομάδες η κοπελιά και βγάλαμε μερικές φώτο
άρχισε να τρώει τα πρώτα φύλα της.....και έτσι  έφαγε απο 2ml  gmb της αν

μερικές παρατηρήσεις που εχω κάνει μέχρι στιγμής είναι οι εξής..
η προσθήκη απο ίνες coco ,,10% ..που προσέθεσα στο χώμα έκαναν δουλειά
(κρατάει άνετα 1.5 λίτρο νερό σε 5 λιτρα χώμα...δεν λασπώνει ποτέ...δεν στεγνώνει εντελώς )

και αυτό το amino16 δεν ξέρω τι εχει μέσα...αλλά το φυτο δειχνει να το αγαπάει πολύ....κάθε φορά που κατεβάζω το νερό με αυτό....(λειτουργεί και σαν ph down λόγο ότι το phτου είναι 3 ) και το ποτίζω ..δειχνει ευτυχισμένο ...και μοσχοβολάει το χώμα του
 http://www.evyp.gr//cat/organic-fertiliz...6/?lang=el

όπως βλέπεται συνεχίζει να χοντραίνει (δεν προλαβαίνω να μετράω τα γόνατα που έχει)....ειμαι περίεργος να δω τι ύψος (και αν) θα πάρει ...αυτό το φυτό

ημέρα 21  Loveleaf

[Εικόνα: sqp3pc.jpg]
[Εικόνα: ixfho4.jpg]
[Εικόνα: 2v2xohj.jpg]
[Εικόνα: 2q1i1ci.jpg]

Peace-and-love-033
Απάντηση
(10-30-2015, 12:45 AM)πρωτοσ πελατησ Έγραψε: βατραχος το φυτο,πρασινο,κοντο και χοντρο!
....σσσσωραιος και μετρας!

χαχα....  κάθε φορά που το βλέπω... εσένα σκέφτομαι  :p :p  
Απάντηση
ωραια δομη η κοπελια..
και τα 200w ειναι θερμο φως?
Απάντηση
τα 160w είναι θερμό....τα 40w είναι ψυχρό sensi

ποιος ξέρει απο αυτόματα να μου πει......κάνει να κόψω τα δυο πρώτα πεντάφυλλα ....σκεπάζουν δυο μπουμπούκια

ή θα σοκαριστεί η κοπέλα ....προς το παρών τα έκανα λίγο στην ακρη και ξέθαψα τα μπουμπούκια
Απάντηση
μπραβο φιλε πολυ καλα, φαινεται ευτυχισμενη καλη συνεχεια σ ευχομαι.
Απάντηση
βαλε καμια ψυχρη cfl ακομα αν θες να τεντωσει λιγο, αλλα σημασια εχει το canopy που θα φτιαξεις στο τελος και οχι το συνολικο υψος πιστευω..επειδη αναρωτιωσουν αν θα ψηλωσει αλλο :p   για τα φυλλα αυτο που σου πε και ο πρωτος Smile
Απάντηση
ευχαριστώ growc....καλή συνεχεια και στις δικές σου κοπέλες

sensi....το σκέφτηκα και εγώ.....αλλά το φοβάμαι....για αυτο έβαλα μια

σήμερα είναι 18-19 cm......και πρώτη μέρα σε προ-άνθιση ....ακόμα 27-30 cm έχω περιθώριο

τώρα δεν είναι που θα τεντώσει απο μόνη της ετσι και αλλιως.....πόσο θα πάει δεν ξερω...
ο παραγωγός της λεει γίνεται ψηλή κοπέλα
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 Επισκέπτης (ες)