Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autopots 2x Mimosa evo (Barneys Farm)
Question 
Καλημερα στην κοινοτητα , ελπιζω να ειστε ολοι καλα με υγεια !!! Heart
χαθηκα λογω υποχρεωσεων και τωρα ειμαι διακοπουλες και σκεφτομαι το επομενο setup για το grow μου 

Ειμαι ακομα στο πρωτο grow και σε λιγες μερουλες  θεριζω !!!!!  Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin
εχω φτιαξει τα προβληματα με τις θερμοκρασιες χαρης τον @Roukounas και τα φυτα μου πετανε , δεν μπορω να ανεβασω να σας δειξω γτ δεν βρισκομαι σπιτι σε 3 μερουλες θα ενημερωσω το ημερολογιο μου 

λοιπον εχουμε και λεμε 

τεντα 0,50χ1,00χ1,80 lighthouse 
φωτα 2x spiderfarmer s1000 
εξαερισμος td-silent 240/100 με φιλτρο ανθρακα 
autopots easy 2 grow pots 8.5 lt που πηρα απο τον φιλο μου το @Skunky88
2x airdome 
σπορια Mimosa evo Barneys farm 

25 αυγουστου τα σπορια θα μπουνε στον νερο αν πανε ολα καλα , θα χρησιμοποιησω την τεχνικη του LST και του FIMMING 

θα χρησιμοπιησω coco για αυτο το grow και θα ηθελα την συμβουλη σας με καποια θεματα που με προβληματιζουν , δεν θελω να αγορασω και μετα να παει στην ακρη 

1. λιπασμα : ειμαι αναμεσα στην canna coco και την GHE αλλα νιωθω καλυτερα οτι πρεπει να χρησιμοποιησω GHE επειδη εχω βρει περισσοτερα αρθρα και πληροφοριες στο εξωτερικο με αυτην την εταιρεια 

2. μετρητες ph,ec : οποιος μπορει να μου προτεινει κανα καλο μετρητη που να εχει αγορασει και να το βγηκε καλος 

οποια γνωμη δεκτη και οποια πληροφορια για τις autopots απο τους παλιοτερους 

peach  Heart και καλο καλοκαιρακι να εχουμε παιδια
Απάντηση

ads by gr420info

Άντε φιλαράκι @ragekid97 με το καλό!! Αναμένουμε για ωραία πράγματα
Όποιος πίνει και δεν δίνει να μαμαει και να μην χύνει!!
Απάντηση
Ευχαριστώ @Skunky88 , μόλις τελειώσω αυτό το grow και περάσεις από τα μερη μου ,σε περιμένω για κερασμα
Απάντηση
Καλησπέρα παιδιά , αγόρασα την σειρά της canna για Κοκό . Ξέρεις κάνεις αν χρειάζεται cal mag ? Η εταιρεία λέει ότι δεν χρειάζεται από ότι κατάλαβα

Στα ξένα φόρουμ βάζουνε αλλά δεν θέλω να μπερδεύω εταιρείες γτ κάποια προϊόντα αντιδρούν μεταξύ τούς
Απάντηση
Πάρε και το καλ μαγκ της καννα...
Άκρως απαραίτητο .... Ειδικά για Κοκό.!
Και είπαν τρελλούς αυτούς που χόρευαν, αυτοί που δεν άκουγαν τη μουσική... Volcanodude
Απάντηση
Άντε με το καλό να χαρείς την παραγωγή σου !
Καλά πιώματα Big Grin  !
Από μετρητές εγώ χρησιμοποιώ τα ερασιτεχνικά ADWA

Δουλεύουν άψογα μπορώ να πω και είναι αδιάβροχα ! Βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικά κ αλλάζουν εύκολα ...!
Το μόνο που δεν θυμάμαι αυτήν την στιγμή είναι το κατάστημα που τους αγόρασα αλλά κομπλέ,κάπου έχω την απόδειξη αγοράς ,θα βρω το κατάστημα κ θα σου στείλω το link τους για να τα αγοράσεις από αυτούς...Είναι πολύ καλύτερες οι τιμές τους..!
Σου στέλνω λινκ από την αεροπονικη για να δεις τους μετρητές να πάρεις μια ιδέα...
https://aeroponic.gr/ec-adwa-ad31.html
https://aeroponic.gr/adwa-ad11-waterproo...ester.html
Απάντηση
Καλησπέρα @YesIcan , αυτό έχω καταλάβει και εγώ αλλά ήθελα να το σιγουρέψω από κάποιον με πείρα στον κοκοφοίνικα , σκεφτόμουν και ένα silica να πάρω ,κάνει καλή δουλειά το πυρίτιο κάλιο στους κορμούς .την έπαθα σε αυτό το grow και έχω θέμα επειδή είναι λεπτος ο κορμός ..

@7LEAF σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου
Και εγώ αυτούς κοίταζα , έψαξα μέσα στο φόρουμ και τους ανέφεραν αλλά πήρα της platinium , βγήκαν πιο φτηνοι ελπίζω να μην μου βγουν μάπα , βιαστικα λιγο....

Απάντηση
(08-09-2020, 05:48 PM)ragekid97 Έγραψε: Καλησπέρα @YesIcan , αυτό έχω καταλάβει και εγώ αλλά ήθελα να το σιγουρέψω από κάποιον με πείρα στον κοκοφοίνικα , σκεφτόμουν και ένα silica να πάρω ,κάνει καλή δουλειά το πυρίτιο κάλιο στους κορμούς .την έπαθα σε αυτό το grow και έχω θέμα επειδή είναι λεπτος ο κορμός ..

@7LEAF σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου
Και εγώ αυτούς κοίταζα , έψαξα μέσα στο φόρουμ και τους ανέφεραν αλλά πήρα της platinium , βγήκαν πιο φτηνοι ελπίζω να μην μου βγουν μάπα , βιαστικα λιγο....

Ναι σαν να βιαστηκες λίγο ...Το φθηνό βγαίνει κ ακριβό ...γενικά σε όλα τα πράγματα..
Το συγκεκριμένο είναι μάπα και είναι για έδαφος ...Μετράς δλδ κ καλά τα πεχά εδάφους ....Στα υγρά θα έχει ανακρίβειες,να ξέρεις..
Το πέταξαν πολλοί στα σκουπίδια ....
Απάντηση
@7LEAF εδάφους?...... Confused πωωωωωωωωωωωω
Και έγραφε για υγρό...
Το είδα σε ένα ποστ να το προτείνεις κάποιο παλιό μέλος....
με γειωσες....
Απάντηση
(08-09-2020, 06:28 PM)ragekid97 Έγραψε: @7LEAF εδάφους?...... Confused πωωωωωωωωωωωω
Και έγραφε για υγρό...
Το είδα σε ένα ποστ να το προτείνεις κάποιο παλιό μέλος....
με γειωσες....
Άσε το τι γράφει,το τι είναι έχει σημασία...
Για τα υγρά θα είναι μάπα ...Βασκιά αδερφέ δεν ξέρω γιατί το πουλάνε αυτό το αντικείμενο στα growshops δεν είναι καν για κάνναβη αυτό
Για μπαχσέδες είναι αυτή η μαλακία ...Για αγγούρια,ντομάτες κτλ ...Το βάζεις σε ποτησμένο υπόστρωμα κ σου δείχνει την τιμή΄κ καλά αλλά είναι ανακριβές ....Μάπα το καρπούζι σου λέω....Δεν τεστάρει σωστά ...Πεχάμετρο που δεν αλλάζει το ηλεκτρόδιο είναι μάπα,να το θυμάσαι αυτό ...Κάθε δύο χρόνια χρήσης η μη χρήσης πρέπει να αλλάζεται το ηλεκτρόδιο στα πεχάμετρα ακόμα και αν καλιμπράρεται σωστά ...Η θα αργήσει να δείξει την τιμή η θα είναι έξω κατά μισή μονάδα μέτρησης ύστερα από δύο με τρία χρόνια το πολύ...
Αυτό το καρπούζι έχει ανταλλακτικά ? Το έψαξες καθόλου?
Στείλε το πίσω ....

η άλλη η χαζομάρα που μετράει τα ec ? πως θα τα μετράς χωρίς θερμοκρασίες νερού ? Αν το νερό με το μείγμα δεν είναι στους 25 βαθμούς δεν μπορούμε να πάρουμε σωστή μέτρηση των ppm
Πως θα μετράς τα ppm χωρίς την θερμοκρασία νερού ?
Απάντηση
@7LEAF δεν έχει ανταλλακτικό.....
Έχεις δίκιο φίλε μου , δεν το σκέφτηκα καλα...
Θα προσπαθήσω να τα στείλω πίσω αν γντ , επειδή τα χρησιμοποίησα 1 φορά.... Πφφφφ
Και ήμουν ανάμεσα σε αυτά και το adwa 11 και το adwa 31 ,τσιγκουνεφτηκα τα 30 ευρω παραπάνω ο μαλακας
Απάντηση
Αυτά είναι τα δικά μου εργαλεία ..Τα έχω όλα στο κουτάκι και τα παίρνω έτσι μαζί μου όταν πηγαίνω να ταίσω ....Δεν με ενοχλούν καθόλου από θέμα όγκου....Τα καλιμπράρω μια φορά το μήνα κ είμαι κομπλέ ! ύστερα από κάθε χρήση τα καθαρίζω με ένα σφουγγαράκι βουτηγμένο σε απιονισμένο νερό κ μέσα στο ντουλάπι μέχρι την επόμενη χρίση....Πάντα έχω ένα ανταλλακτικό για το πεχάμετρο καβάντζα..Μπορεί να συμβεί ότι δήποτε και μέχρι να μου στείλουν άλλο θα μου δέσει τα χέρια...Γι'αυτό κ καβαντζόνομαι ! Το όργανο EC δεν χρειάζεται αλλαγή ηλεκτροδίου επειδή είναι ανθεκτικό κ δεν χαλάει εύκολα.
Έβγαλα και το ανταλλακτικό κ έβγαλα μία κοντή φωτό για να το δεις κ να καταλάβεις ότι είναι αποθηκευμένο σε ένα κλειστό σακουλάκι κ εμποτισμένο με ένα ειδικό μείγμα για προστασία των ηλεκτροδίων,με το που θα ξεπλυθεί αυτό το μείγμα θα είναι έτοιμο για χρήση και θα μετράει αντίστροφη μέτρηση ζωής....Θα χρειαστείς και διαλύματα βαθμονόμησης για να τα καλιμπράρεις για σωστή και ακριβή μέτρηση των οργάνων...Είναι βασικά και αυτά να έχεις ...Και όταν τα αφήνεις για μεγάλο χρονικό διάστημα,βγάζεις τα ηλεκτρόδια και τα αφήνεις μέσα σε ένα ειδικό διάλυμα συντήρησης...Και δεν ξανα ασχολείσαι μέχρι τότε που θα σου ξαναχρειαστούν..με άλλα λόγια μέχρι το επόμενο διάστημα που θα ξανακαλλιεργήσεις χόρτο...Σε δυο,τρια,τέσσερα χρόνια...Τότε τα ξανασυναρμολογείς τα όργανα ,τα καλιμπράρεις κ είσαι έτοιμος !            
Απάντηση
@7LEAF σε ευχαριστω πολυ για το χρονο που αφιερωσες , θα παρω αυριο τηλεφνωο να δω αν μπορω να τα αλλαξω αλλα δεν ξερω πως να το πω ..... 
εγω εκανα την μαλακια εγω φταιω, εχω παρει και εγω byffer 4 και 7 , και της essentials το υγρο αποθηκευσησ και για το tds meter 2.8 υγρο βαθμονομησης 

βρηκα σε site τα adwa 11 και adwa 31 , παντως μπραβο σου σε βρισκω προετιμασμενο για τα παντα , σε ευχαριστω για τις συμβουλες με βοηθησες αρκετα
Απάντηση
(08-09-2020, 11:10 PM)ragekid97 Έγραψε: @7LEAF σε ευχαριστω πολυ για το χρονο που αφιερωσες , θα παρω αυριο τηλεφνωο να δω αν μπορω να τα αλλαξω αλλα δεν ξερω πως να το πω ..... 
εγω εκανα την μαλακια εγω φταιω, εχω παρει και εγω byffer 4 και 7 , και της essentials το υγρο αποθηκευσησ και για το tds meter 2.8 υγρο βαθμονομησης 

βρηκα σε site τα adwa 11 και adwa 31 , παντως μπραβο σου σε βρισκω προετιμασμενο για τα παντα , σε ευχαριστω για τις συμβουλες με βοηθησες αρκετα
Φίλε μου,δεν τα καμαρώνω τα όργανά μου ..Απλά εξηγώ το όλο σκηνικό πως παίζει ...
Καμιά φορά παίρνεις το ένα κ μετά λες αχχ ξέχασα κ εκείνο κ το άλλο ...
Υπάρχουν κ ποιο ακριβά κ επαγγελματικά όργανα ...Αλλά κομπλέ,δεν χρειάζονται σε μας τους ερασιτέχνες ...
Με δύο τρία οικονομικά πραγματάκια μπορούμε άνετα να κάνουμε την δουλειά μας σωστά !
Ξέχασα το λινκ από το κατάστημα που έχει πολύ καλύτερες τιμές από τους άλλους στα ίδια όργανα...Κάτσε λίγο να το βρω κ να σου το στείλω..
https://www.adtec.gr/products/pechametra...-1009.html
https://www.adtec.gr/products/agogimomet...p-608.html
Απάντηση
@7LEAF σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια φιλε μου ,οντως ειναι πολυ φτηνα εκει !!! θα οργανωθω και θα ανεβασω το ημερολογιο σε λιγες μερες αν πανε ολα καλα
Απάντηση
(08-09-2020, 11:38 PM)ragekid97 Έγραψε: @7LEAF σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια φιλε μου ,οντως ειναι πολυ φτηνα εκει !!! θα οργανωθω και θα ανεβασω το ημερολογιο σε λιγες μερες αν πανε ολα καλα
Φθηνό δεν είναι ...Αλλά σίγουρα λίγο φθηνότερα από τους άλλους .. Wink 
Υπολόγισε συν 24% το φ.π.α δηλαδή το όργανο κοστίζει 29.80 συν 24% τελική τιμή 36,95
κερδίζεις 3 ευρώ αλλά κ πάλι κέρδος είναι Big Grin  βγαίνει τζάμπα η αποστολή Big Grin 
Μην με ευχαριστείς φίλε μ ! Εδώ μέσα είμαστε για να ανταλλάσουμε πληροφορίες ! Γιατί να μην βοηθήσουμε κάποιον από την στιγμή που μπορούμε να το κάνουμε Wink !
Τα άλλα που πήρες τι να σου πω ...Βγάλε τα στο σφυρί ..
Η παίξε λίγο τώρα στην αρχή κ στην πορεία βλέπεις γι'αυτά που σου στέλνω στο λινκ ...
Άντε εύχομαι να σου πάνε  όλα καλά κ στην καλλιέργεια που οργανώνεις για να πιεις κ κάτι αξιόλογο της προκοπής  Wink  !
Να μας δείξεις κ τα κόλπα σου όλα τα οποία προετοιμάζεις Wink ! Εργαστήριο της ΝΑΣΑ θα το κάνεις φαντάζομαι Wink  ! Είσαι ψαγμένος τύπος !
Όπου μπορώ να σε βοηθήσω θα επεμβαίνω παράλληλα,δεν χανόμαστε ! Καλή συνέχεια από μένα !
Απάντηση
@7LEAF καλημερα φιλε και αυτα τα 3 ευρω κανουν δουλεια , σε ευχαριστω για τον χρονο σου και για την βοηθεια

θα προσπαθησω να παιξω λιγο με αυτα τωρα και μετα θα παρω τις adwa , δεν παιζουν και λεφτα αλλα αυτον τον μηνα , ακριβο σπορ !!!

καλη συνεχεια και σε εσενα φιλε , ευχαριστω για ολα , να σαι καλα!!!!!!!!
Απάντηση
Καλησπέρα κ από μένα !
Ναι ρε,εννοείται ...΄Μονο τότε όταν θα έχεις δυνατότητες κ θα είσαι κομπλέ...
Άσε με τα έξοδα ...Για την πλάκα το 1.000 ρικο φεύγει στο τσαφ μπαμ ...Στην δική μου φάση ..
Είναι ακριβό κ επικίνδυνο το συγκεκριμένο σπορ...Συμφωνώ απόλυτα !
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)