Αξιολόγηση Θέματος:
  • 4 Ψήφοι - 2.75 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vault #001 (green gelato RQS, 400w hps, scrog, mainlining, supercropping, defoliation
Thumbs Up 
Edit by admin : Το νήμα αρχίζει απο το δεύτερο ποστ
Οι άλλοι καλλιεργούν για να πιουν, εγώ πίνω για να καλλιεργώ.
Απάντηση

ads by gr420info

Καλλιέργεια Εσωτερική

Ονομασία στρειν 2 x Green Gelato ΦΠ RQS https://www.royalqueenseeds.gr/thilikopo...elato.html 

Είδος καλλιέργειας Οργανική

Εταιρία Λιπασμάτων Biobizz. Rootjuice, biogrow, biobloom, bioheaven, topmax, calmag, bioPH up, bioPH down.

Ημερομηνία που μπήκαν τα σπόρια στις γλάστρες 19/10 02:00

Λίτρα γλάστρας 2 x 7.6L υφασμάτινες, θα γινει μεταφυτευση σε 20L υφασματινες

Είδος χώματος Biobizz allmix

Ποσότητα νερού που ποτίστηκε 19/10 - 20/10 100ml η κάθε γλάστρα , το χώμα ποτίστηκε με απιονισμενο νερό 2 φορές σε διάστημα 36 ωρών( 250ml η κάθε γλάστρα) πριν μπουν τα σπόρια 

Ph Νερού βρύσης = 8.2
Ph Νερού Φίλτρου αντίστροφης όσμωσης (4 σταδίων ενυδριου 0ppm) = 7. (Model Eiger MRO1744N)

Τελευταίο πότισμα 20/10 02:00

Εσωτερική θερμοκρασία και υγρασία δωματίου(όχι grow tent) μετρημένη με απλό όργανο του Ebay( σίγουρα θα έχει κάποια απόκλιση από την πραγματική) 24C, 58% . Κλίμα Αττικής

Τετραγωνικά μετρά τέντας 0.64
Φώτα HPS cooltube Superplant Agro dual 400watt, 30% blue, 58.000 Lumens, 132,5 lm/W

Ωράριο φώτων 18-6

Ύψος φώτων από κορυφές φυτών 50εκ αναπτυξη και θα φτασουμε στα 30εκ ανθοφορία

Τέντα 80x80x1.80 Ecotent

Φαν εξαερισμού 125εκ vko 185 m3/h
Φαν εσαερισμου 100εκ vko 105 m3/h

Φίλτρο Airontek 125εκ 240 l/h ,δεν έχει συνδεθεί ακόμα

Υγραντήρας 1) PD Mist Design Ultrasonic Humidifier 6L (maximum 400ml/H) 2) Rohnson Ultrasonic R-9508 4.5L
Ανεμιστήρες 2 x Clipfan Airontek 15watt 2 ταχυτήτων

Ψυκτικό μέσο Αέρας
Θερμοκρασία τέντας 18min - 26max C
Θερμοκρασία στο ύψος των φώτων 27C

Υγρασία τέντας 70% αναπτυξη και θα φτασουμε 30% στο τελος ανθοφοριας

H έξοδος και η είσοδος του αέρα γίνονται εκτός του δωματίου που βρίσκεται η τέντα. Θερμοκρασία και υγρασία μετράω υπό σκιά στα 90 εκ ύψος( περίπου στην μέση του τεντ).

Μπήκαν οι σπόροι σε ποτήρι με εμφιαλωμένο νερό και έκατσαν 24ωρες σε απόλυτο σκοτάδι αποθήκης με 22C και 70% υγρασία όπου και επέπλεαν. Μέτα τους καπάκωσα με ένα σφηνοπότηρο για 2 ώρες( νόμιζα ότι πρέπει να πάνε στον πάτο του ποτηριού!) και αφού τους έβγαλα το σφηνάκι έμειναν στον πάτο για άλλες 20 ώρες. Δηλαδή 48 ώρες μετά τους έβγαλα και είχαν μήκος ρίζας 1,5εκ , 1εκ , 0,5εκ. 

Μέτα τα έβαλα σε κύβο Root Riot τον οποίο δεν άνοιξα στην μέση..απλά έκανα μια τρυπούλα στην κορυφή και τα έβαλα μέσα με την ριζουλα προς τα κάτω. Και τα τρία Root Riot τα έβαλα σε ένα πιατάκι και αφού τους έριξα απιονισμενο νεράκι έκλεισα το πιατάκι με πλαστική διάφανη σακούλα που έκλεισα με μονωτική ταινία( υπήρχε μια τρυπά ανοιχτή δεν ήταν αεροστεγώς κλεισμένα).

Μπήκε το πιατάκι μέσα στο τεντ με την 400watt hps λαμπα στα 90εκ και τα φωτά 24-0. 12 ώρες μετά κατάλαβα ότι ο κύβος πρέπει να ανοιχτεί εγκάρσια και τα έβγαλα από το τεντ, έκοψα τον κύβο προσεκτικά και μετά έβαλα τους κύβους μέσα στο χώμα στις 19/10 02:00. Γύρισα τα φωτά σε 20-4 (10:00-14:00 λάμπα κλειστή, 14:00-10:00 λάμπα ανοιχτή), και την έβαλα στα 60εκ.

Χρησιμοποίησα απιονισμενο νερό(6.8ph Μέτρησα) για την ενεργοποίηση του Biobizz allmix και για το πότισμα τον σπόρων. Το νερό στην βρύση το μέτρησα 7.6ph, όποτε βγάζω 4λιτρα τα αφήνω 24ωρες να φύγει το χλώριο και μετά τιτλοδοτο με ph down, ανακατεύω ξαναμετραω και αν είναι από 6.3-6.7 το βάζω στην άκρη και το χρησιμοποιώ όποτε θέλω? Ή αλλοιώνετε η σύσταση του και πρέπει να το χρησιμοποιήσω σε σύντομο χρονικό περιθώριο?

Τρία είναι τα φυτά μου σε 7.6L υφασμάτινες γλάστρες που για ευκολία έχω ονομάσει AMX(Αννα Μαρια Χαροκοπου) γιατί στο δωμάτιο παίζει BEST και για έμενα και για αυτά! Επίσης η μουσική καλύπτει τον θόρυβο του εξοπλισμού όποτε είναι διπλό το όφελος!

Γεια σας και από έμενα! Κάθε αρχή και δύσκολη που λέει και ο τίτλος παιδιά χαίρομαι που είμαι εδώ ανάμεσά σας! Πολλά λάθη έχω κάνει αλλά είμαι έτοιμος να μάθω από αυτά! Δεν σκοπεύω να το βάλω κάτω μέχρι να τα καταφέρω! Πρώτη προσπάθεια καλλιέργειας + πρώτη εγγραφή σε forum, έχω μάθει τόσα πολλά εδώ μέσα που νιώθω ότι ήδη σας ξέρω! Η βοήθειά σας είναι πραγματικά ανεκτίμητη, μου πήρε λίγο καιρό να γραφτώ γιαυτό και η καθυστερημένη ενημέρωση.

Αναρωτιέμαι αν τα έχω σκοτώσει ή υπάρχει ελπίδα για αυτά?(και εμάς μαζί)

Αυτά τα ολίγα για αρχή ελπίζω να μην σας κούρασα και οτιδήποτε έχω παράλειψή πείτε μου σας παρακαλώ να το συμπληρώσω!

Χρησιμοποίησα τα παρακάτω νήματα για να συντάξω το τελικό κείμενο (ευχαριστούμε τους δημιουργούς που τα έγραψαν ακόμα θα ψαχνόμουν τι πρέπει να κάνω)!

https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=4614 (Γενικοί όροι χρήσης)

https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=6121 (απαραίτητα βήματα για βοήθεια σε νεο-εγγραφόμενους)

https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=6205 [(Νέα Μέλη)Αλλαγή πολιτικής στα νήματα]

https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=4575 (ευανάγνωστα κείμενα)

https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=6246 [ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ]Πιστοποιήστε το φωτογραφικό σας υλικό [Δείτε την πρώτη φωτογραφία(κάντε αριστερό κλικ μέσα να zoomari για να δείτε ξεκάθαρα τι χρειάζεται]

https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=6130 (Ανέβασμα φωτογραφιών)

Ρύθμιση με ανέβασμα φωτογραφιών μέσα από τον υπολογιστή σας. Περνάω τις φωτογραφίες με καλώδιο στον υπολογιστή και ανεβάζω από εκεί
https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=6149 (Κατέβασμα των φωτός κάτω από 1MB πριν τις ανεβάσετε στο φόρουμ)

Αν χρειαστείτε resize από το κινητό σας παρακάτω και ανεβάζετε από εκεί
https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=6156 (Ανέβασμα φωτογραφιών)

Οδηγίες προς νεο-εγγραφόμενους : μην αντιγράψετε(copy-paste) μέσα από τα  παραπάνω νήματα γιατί αν και δεν εμφανίζει πρόβλημα στην αρχική σελίδα σύνταξης μόλις κάνετε προβολή νήματος εμφανίζονται σπασμένα link(σε εμένα τουλάχιστον). Πάντα να χρησιμοποιείτε την προεπισκοπηση δημοσίευσης πριν δημοσιεύσετε το αρχικό νήμα(αν πάει κάτι στραβά θα φανεί εκεί) και κάντε τον κόπο να το γράψετε από την αρχή για να μην πάθετε όπως εγώ(ξαναεδωσα εξετασεις και πέρασα)! Επίσης θα αναγκάσετε τους Admin να κόψουν το νήμα σας και αν χρειάζεστε πραγματική βοήθεια θα αργήσετε να την πάρετε! Πέρα από την καθυστέρηση σεβαστείτε τον εαυτό σας πρώτα και έπειτα τους ανθρώπους που απευθύνεστε με τον γραπτό σας λόγο!

Βρήκα μια λύση και σας την λέω αν χρειαστεί να αντιγράψετε κείμενο από αλλού και το εμφανίζει η προεπισκοπηση δημοσίευσης με σπασμένα link.
Επιλέγω το προβληματικό κείμενο να γίνει μπλε και πατάω "κατάργηση μορφοποίησης'(το δέκατο εικονίδιο μετρώντας από τα αριστερά).

Ευχαριστώ εκ τον πρότερον
Απάντηση
Το νήμα σου εγκρίθηκε για τη δημόσια συζήτηση Smile Και εχεις παρει και την πιστοποιηση επεισης.

Εβαλες φυτακια η οχι ακομα; Στη φωτο δε φαινεται κατι
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
Καλή αρχή σου εύχομαι με ευκολία,φαίνεσαι να το ψάχνεις!ωραιος εξοπλισμός

Λοιπόν το νερό που αφήνεις στην άκρη για να φύγει το χλώριο δεν σε νοιάζει τι ph έχει εκείνη την στιγμή αλλά όταν θα το ρίξεις στα φυτά
Όποτε το ρυθμίζεις μόνο όταν είναι να ποτίζεις γιατί αλλάζει αυτό συνέχεια

Γνώμη μου είναι να ανάβεις τα φώτα αφού βγουνε τα μωρελια από το χώμα
Δεν ξέρω αν τα εχεις μόνο για την φωτογραφία
Απάντηση
21/10 02:00 εριξα νερακι περιπου 50ml στο καθενα.
Το θερμουγρασιομετρο μεσα στο τεντ κατεγραψε τα εξης: min 20.6C 42% υγρασια, max 26.4C 79% υγρασια απο χθες το βραδυ μεχρι της 14:00 σημερα.

@trompetas Ευχαριστω πολυ για την καθοδηγηση πριν ακομα αρχισουμε! Ναι τα φυτακια ειναι μεσα στους κυβους Root Riot που με την σειρα τους ειναι μεσα στο χωμα απο τις 19/10 02:00!

@ sporakos  Ευχαριστω για το καλοσορισμα και την γρηγορη απαντηση! Ναι τα φωτα ειναι ανοιχτα 20-4.. Αλλα υστερα απο αυτο που μου ειπες τα γυρισα στο σκοταδι και εκανα την εξης ρυθμιση στον εξοπλισμο: 1)εκλεισα τον εξαερισμο 2) εκλεισα τους 2 ανεμιστηρες που κινουν τον αερα μεσα στο τεντ 3) ρυθμισα τον υγραντηρα στο 80% (εχει αυτοματη λειτουργια) 4) μονο ο εσαερισμος ειναι ανοικτος

Δηλαδη περιμενω να ξεπροβαλουν οι κοτυληδονες απο τις γλαστρες σε απολυτο σκοταδι??

Ευχαριστω
Απάντηση
Με το που μπει ο σπορος στο χωμα συνηθως θελεις 2-3 μερες για να βγει. Αυτες τις 2 μερες μπορεις να τις γλυτωσεις, αλλα καλο ειναι με το που ξεμυτισει απο το χωμα να βλεπει φως. Απο σημερα το βραδυ δηλαδη καλο θα ηταν να ξεκινησεις να αναβεις
Απάντηση
Καλή αρχή και από μένα βρε φίλε και καλωσόρισες!!!
Μερικές συμβουλές
Ο φωτισμός που έχεις είναι για ανθοφορία
Επίσης είναι πολλά τα βατ και αχρηαστα

Και με 150-250 είσαι καλά τώρα σε απόσταση 50 εκ. Αλλά όχι hps λάμπα πρέπει να πάρεις mh όχι ότι δεν θα γίνει έτσι πως το χεις το σεταπ σου αλλά μπορείς να τα πας και καλύτερα με 2-3 αλλαγές !!
Τα μωρελια σου για να βγουν πιο γρήγορα πρέπει να έχεις λίγο ζεστό το τεντι σου 25-26 θα σε πολύ ωραίος!!

Να κρατάς την επιφανεια του χώματος εκεί που έχεις χώσει τον σπόρο πάντα υγρό και σε σκοτάδι απλά κοίτα αν 8 ώρες περίπου να δεις αν βγήκε γιατι αν κοιτάς αν 24+ ωρες μπορεί να βγει στο σκοτάδι και να τεντώσει τόσο πολύ στην προσπάθεια του να βρει φως με αποτελεσμα να τσακισει και σε αυτήν την ηλικία είναι 100% θάνατος άντε 99% η ελπίδα πεθαίνει τελευταία !!

All mix απ την αρχή;;; Φάουλ
Πάρε ένα light mix χώμα και αν μπορείς να μην είναι της biobizz
Απάντηση
Ηθελα να το αναφερω και γω αυτο με το all mix. Μην βαλεις λιπανση για τουλαχιστον μισο μηνα. Απο κει και μετα ξεκινας ελαφριες δοσολογιες

Να πεταξει το χωμα ειναι κριμα αφου το πηρε.
Απάντηση
@Desolle 31 Καλος σε βρηκα φιλε!! Σε ευχαριστω πολυ για την ευχη σου και για τις συμβουλες σου!

Να ξερετε οτι ειδικα τα λαθη μου θελω να τα τονιζετε, τουλαχιστον ετσι θα αποφεχθουν και σε αλλους για μελλοντικες καλλιεργιες! Ειπαμε εχουμε ερθει εδω για να μαθουμε.

Παντα την στιγμη που θα κανω μετρησεις θα της ανεβαζω αμεσως! Για να εχουμε την καλυτερη δυνατη ρυθμιση στο κλιμα..με την βοηθεια σας φυσικα!

Εχουμε και λεμε:
Θερμοκρασια εξωτερικη 21.5C
Θερμοκρασια δωματιου 22.5C 70%
Θερμοκρασια τεντ ελαχιστη 19.4C 77% , μεγιστη 21C 88%
Ολα κλειστα (φωτα ανεμιστηρες), ανοικτος μονο ο εσαερισμος.

Μουσκεμα σχεδον ολα μεσα στο τεντ..το οποιο ειναι λογικο αφου ηταν κλειστος ο εξαερισμος. Σε μια προσπαθεια να ανεβει η θερμοκρασια στους επιθημιτους 25-26C εκλεισα τον εσαερισμο και ανοιξα την παθητικη εισοδο αερα ετσι ωστε να τραβαμε απο το δωματιο που εχει περισσοτερη ζεστη. Επισης ανοιξα τον εξαερισμο( για να κατεβασω λιγο την υγρασια απο το 88%), το cooltube ειχε σωματιδια νερου πανω του..θα εχει προβλημα οταν ανοιξω την λαμπα και θα πρεπει να το σκουπισω πρωτα με ενα πανι?

Επισης οσον αφορα την θερμοκρασια μεσα στο τεντ για να μεινει στους 25-26 δυο λυσεις βλεπω πειτε μου την γνωμη σας ποια να ακολουθησω.
1) Ολα κλειστα εκτος απο τον υγραντηρα. Δεν ξερω με την ανανεωση του αερα τι θα γινει για να αποφασισω προς αυτη την λυση.
2)Ολα ανοιχτα! Πιανω ακριβως 25.5C το μετρησα χθες.

Επισης η Χ βλεπω ζωη να ξεπροβαλει μεσα απο το σπορι πρασινη! Δεν εχει παρει υψος ακομα αλλα ενημερωνω για να μου πειτε ποτε θα χρειαστει να αναψω τα φωτα μου.Η Α δεν νιωθω κατι(μαλλον ειχε την 0.5εκ ριζα) και η Μ νιωθω οτι κατι εχει κανει αλλα δεν εχει ξεπροβαλει πρασινο ακομα(μαλλον ηταν η 1εκ ριζα).
Οταν τα αναψω φως τα βαζω σε τι ωραριο λειτουργιας? Ο μονος λογος που δεν αναβουμε τα φωτα σε αυτη την στιγμη ειναι η οικονομια στο ρευμα(σιγουρα δεν θα χρειαζεται για να το λετε αλλα απο την στιγμη που μου κραταει σταθερη την θερμοκρασια μηπως να το αναψω να τελειωνουμε)?

Στο χωμα τωρα..το ειχα παραγγειλει και μετα διαβασα οτι δεν το χρησιμοποιουμε σε νεογενιτα, αλλα μεταφυτευουμε εκει μεγαλα φυτα που δεν κινδυνευουν απο χημικο εγκαυμα λογο του λιπασματος! Στο επομενο θα ξεκινησουμε με lightmix, κραταω σημειωσεις το ιδιο λαθος δεν θα ξαναγινει!

Οσον αφορα τα φωτα θα ηθελα και εγω να εχω λαμπα Mh αλλα ειναι δυσκολο να αλλαχτει μεσα στο cooltube Που εχει κλειστει με ταινια(2 ατομα χρειαστηκε για να μονωσουμε σωστα!). Επισης το διαθεσιμο κεφαλαιο ειναι πολυ μικρο που εχει απομεινει για αγορες. Καταλαβαινω οτι θα παρω λιγοτερη ποσοτητα ή ποιοτητα αλλα δεν ειναι καν αυτος ο αρχικος μου στοχος, ηδη μου αρεσει τοσο πολυ που περναω ευχαριστα την ωρα μου με κατι τοσο δημιουργικο! Σε ιδανικες συνθηκες και οπως το εχω σκεφτει, κανω 3 grow(ακομα δεν εκανα το πρωτο και πηρα φορα εγω Big Grin, ) με την 400watt hps και μετα κανω αναβαθμιση τα φωτα σε 300watt led!
Απάντηση
Αφου τα βλεπεις να βγαινουν, ανοιξε τα φωτα σου, να μην ψαχνοντε κ τεντωσουν
Απάντηση
@ hazeakias Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση! Το cooltube θελει σκουπισμα με πανι λογο της υγρασιας ή θα το στεγνωσει η λαμπα μολις αναψει? Σε τι υψος και με τι ωραριο τα φωτα?
Απάντηση
18/6 θα τα εβαζα εγω, και 50 ποντους απτις γλαστρες
Αλλα δν τα ξερω εγω αυτα τα εσωτερικα Big Grin θα σε βοηθησει καποιος αλλος καλυτερα
Παντως μην τρελαινεσαι φιλε, παρτο χαλαραα, καλη τυχηη Wink
Απάντηση
@ hazeakias Εχεις δικιο bro σε ευχαριστω πολυ! Αναψα φωτα και τα εβαλα στα 60cm(καπου εδω μεσα ειχα διαβασει για 400hps συμβουλη την πρωτη εβδομαδα 60εκ και μετα παιζουμε στα 40εκ) και τα εβαλα 18/6. To cooltube ειχε στεγνωσει επειδη ειχα αναψει τον εξαερισμο οποτε λυθηκε και αυτη η χαζη απορια!
Απάντηση
Τις πρώτες 5 μέρες ωράριο 24/0
Μετά για άλλες 5 μέρες 20/4
Και μετά για όλη την ανάπτυξη 18/6

Μην ανοιγεις μόνο τον εσαερισμο και κλείνεις τις άλλες τρύπες τα φυτά θα σκάσουν..

Κλείσε τον εσαερισμο και άνοιξε μόνο τον εξαερισμό με ανοιχτές 1-2 τρύπες και ο εξαερισμός θα ρουφάει από αυτές τις τρύπες και θα βάζει μέσα στην τέντα σου φρέσκο αέρα αλλά και θα βγάζει! Μην αφηνεις την τέντα να φουσκώνει θα σκάσουν τα μωράκια!

Επίσης τραβα μια φωτογραφία το κουλτιουμπ θέλω να δω κάτι!

Κάτι επίσης πρέπει να κάνεις για την θερμοκρασία τώρα θες 27-28-29 βαθμούς και 70-80% υγρασία.

Απορώ πως την παλεύουν οι λεντακιδες..

Εγώ έχω 1000watt σε κουλτιουμπ και μετά βίας πιάνω 25. Και 22-23 κλειστά και ακόμα κρύα δεν έχουν έρθει.

Αν δεν ανάψω θερμαντικό για να ζεσταθώ εγώ σ'ε κάνα δεκαήμερο η θερμοκρασία θα πεσει κιαλο..
Απάντηση

cooltube

X proof of life! Τι ωραια στιγμη γεματη ωραια συναισθηματα!

@Desolle 31
Οπως τα ειπες τα εκανα μηδενισα και το θερμομετρο αυριο θα ανεβασω να δουμε τι καναμε μακαρι να συνεχισει η φυση το θαυμα της και να σκασουν και η Αννα με την Μαρια! 
Αν δεν σε καλυπτει η φωτο λογο γωνιας ή την θες κλειστη την λαμπα  πες μου φιλε να τραβηξω αλλες(ως τωρα μου τα εξηγεις παρα πολυ αναλυτικα respect!)
Απάντηση
Αντί για ταινία μπορείς να πάρεις σφυκτηρες 50 λεπτα με ένα ευρώ κάπου εκεί έχουν έτσι θα λύνεις όποτε θες !!
Όσο είναι ανοιχτή η λάμπα τον εξαερισμό μην το κλείνεις θα σπάσει η λάμπα μέσα στο κουλτιουμπ.

Μπορείς απο τώρα να την έχεις ανοιχτή αλλά να προσέχεις μην στεγνώσει η επιφάνεια και ξεραθεί ο σπόρος πριν ανοίξει!

Αν θυμάμαι καλά τα έχεις βάλει σε κυβακια πετροβάμβακα μπορείς άνετα να πάρεις όλο το σφουγγαρακι που έχεις βάλει στο γλαστρακι και να τα μεταφέρεις σε light mix χώμα αυτό που έχεις θα τα σκαλωσει αρκετά μέχρι να πάρουν μπρος.

Επίσης αν έχεις αναλογικό μετασχηματιστή ελπίζω να ξέρεις ότι πρέπει να έχεις ένα ανεμηστιρακι να το φυσάει για να κρυώνει αν δεν το κάνεις αυτό υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να σκάσει και να στα γαμησει όλα!

επίσης η 250 βατ mh λάμπα που σου λέω βγάζει σχεδόν μηδαμινή θερμοκρασία οπότε δεν χρειάζεται να την βάλεις σε cooltube ειδικά τώρα τον χειμώνα. Παίρνεις ένα κάτοπτρο με 15 ευρώ την κουμπώνει και τέλος !

Αν δεν θέλεις αυτό μπορείς να πάρεις μια cfl 125-200 watt με 40-60 ευρώ για τις πρώτες 15-20 μέρες .

Αυτό που θα σου λύσει τα χέρια είναι ένα ηλεκτρικό ballast για την λάμπα !!

Το ηλεκτρικό πρώτον δεν θερμαίνεται
Δεύτερον δεν σκάει
Τρίτων έχει 3 ρυθμίσεις επάνω για 3 διαφορετικές σε κατανάλωση λάμπες.
Έχει μια ρύθμιση στα 250w μια στα 400 και μια στα 600

Αυτό σε σώνει από 2-3 διαφορετικά ballast έχεις 1 για 3 λαμπες. .

Να έχεις υπόψιν ότι η τέντα πρέπει να είναι ρουφηγμενη προς τα μέσα και όχι να φουσκώνει.
Απάντηση
@Desolle 31

AIRONTEK 400W magnetic  ειναι το μοντελο.

Παρολο οτι εχεις δικιο και μου δινεις λυσης στο λογιστικο κομματι(και το εκτιμο αφανταστα!), θα μου βγει πιο φτηνα σε καταναλωση,πιο πολυ παραγωγη, πιο καλο κλιμα κλπ..μετα παλι θα ηθελα το επομενο επιπεδο στα φωτα και θα καταλληξουμε στην dimmable led Smile! Οποτε οταν ερθει η ωρα μια και καλη παμε στις led(θα χρειαστω βοηθεια και εκει οταν ερθει η ωρα θα το κουβεντιασουμε!)

Καλα που μου το ειπες γιατι αν ειχα αναλογικο μετασχηματιστη θα κινδυνευα(δεν γνωριζα αυτο με την ψυξη!)
Αρνητικη πιεση εχουμε μεσα αφου μονο βγαζουμε αερα(κ βαζουμε παθητικα απο 1 εισοδο που ανοιξα χαμηλα στο τεντ).
Εβαλα και ενα μικρο καλοριφερ λαδιου μπροστα στην μια παθητικη εισοδο( στα 6εκ) για να μπαινει πιο ζεστος αερας και εχω μεσα στο τεντ 26C!

Το επεξεργαζομαι αυτο που λες με το να αλλαξουμε χωμα αλλα νομιζω θελω να μεινω ετσι οπως ειναι εξαλλου τα λαθη ειναι για να μαθαινουμε! Ας μην βαλω καθολου λιπασμα για ενα μηνα δεν υπαρχει βιασυνη! Η Μαρια που ειναι πισω και δεν την φτανω καλα σκεφτομουν να της κανω No-Technique Plant Training(μου φενεται απλο). Στις Αννα να κανω lst και στην Χαροκοπου κορφολογιμα επειδη βγαινει πρωτη και θα εχουμε τον χρονο μεχρι να ανακαμψει(2 παπαδες ), ετσι μπορω να μαθω 3 τεχνικες σε ενα grow!

Εχω ερωτησεις οπως αν θα μπορεσω να κρατησω τις κορυφες στο ιδιο υψος αλλα νομιζω οτι αυτο κανουν αυτες οι τεχνικες(στην αναγκη μπορω να σηκωσω καποιο φυτο μαζι με την γλαστρα!), που φανταζομαι θα χρειαστει μονο αν δεν κανω κατι σωστα!! Με την βοηθεια σας το εχουμε πιστευω  Cool

Επισης ποτισα το χωμα και τον πετροβαμβακα γιατι ειχε στεγνωση! 30 ml περιπου το καθενα(θα παρω καποιο ψεκαστηρι ακριβειας να τελειωνουμε με αυτο).
Απάντηση
min 26.1C 49% max 28.3C 61%

Καλημερα στο παρεακι!

Λοιπον παιδια το θερμαντικο σωμα στην παθητικη εισοδο εκανε την δουλεια του! Περιμενω να ξεμυτισουν και θα ανεβασω να τις δειτε!

23/10

min 23.8 47% max 28.3 70%

Προστεθηκαν αλλες 2 λεκανες με νερο(3 στο συνολο μεσα στο τεντ) και πανια. Κατι καναμε πηραμε λιγο παραπανω μεγιστη υγρασια.

Ξαναεγιναν μετρησεις του ph βρυσης και εδειξαν 7.6. Μετρησα 200ml ή gr ειναι το ιδιο (https://www.convertunits.com/from/milliliters/to/gram) οποτε οτι βολευει τον καθενα. Εριξα μια σταγονα PH down με δοσομετρητη(πιπετα) τον 3ml και πηγε στα 6.5. Πηρα το κλασικο ajax που εχουμε ολοι στο σπιτι μας και εκανα το παρακατω πειραμα:

Μετρησα 30gr(ή 30 ml) νερου
Ψεκασα τα 30gr και μου πηρε 30 ψεκασιες

Συμπερασμα= 1gr(ή ml) ανα ψεκασια!

Οποτε εχω αρχισει και ψεκαζω 3 φορες την ημερα ανα 8ωρες απο 6 ψεκασιες( το ειδα και σαν φσουτ να το γραφετε πολυ μου αρεσε!!!),
στο συνολο 18ml πεχαρισμενο νερο ανα γλαστρα/ημερα.

Χρησιμοποιω οσο χρειαζομαι για να ποτισω απο τα 200ml και πεταω το υπολοιπο (παρασκευαζω 3 φορες την ημερα το διαλυμα).
Απάντηση
24/10

min 24.6 52% max 27.1 63%

A

M

X Huh

Καλημερα παρεα!

Η Χ εχει κανει μια λουπα ο κορμος της..ειναι φυσιολογικο συμβαινει συχνα αυτο? Η' μηπως δεν έσφιξα καλα τον πετρομβαμβακα οταν τον τοποθετησα μεσα στην γλαστρα και της αφησα χωρο και της το εκανα εγω αυτο? Μπορουμε να κανουμε κατι ή θα ανακαμψει μονη της?

Ευχαριστω
Απάντηση
Καλημέρες, μην το πειραζεις καθολου. Ξερει αυτο, συνεχιζεις δυναμικα τα ψεκαστικα ποτισματα σου
Απάντηση
Καλημερα!

min 23.1 63% max 25 77%

Α

Μ

Χ

@trompetas
Σύναψη: Μην το πειραζεις καθολου. Ξερει αυτο, συνεχιζεις δυναμικα τα ψεκαστικα ποτισματα σου 
Οτι και να πω ειναι λιγο, ματι δεν θα ειχα κλεισει ακομα απο το αγχος Ευχαριστω!

Χθες το βραδυ ειχαμε εργασιες επισκευης! Ηθελα να ανεβασω λιγο την σταθμη του χωματος καθως ενιωθα οτι λειπει αρκετο χωμα. Οποτε μετακινηθηκαν για λιγο τα σποροφυτα(εσπασα το χωμα δεν το ειχα κανει στην αρχη), και συμπληρωσα καινουργιο χωμα στον πατο της γλαστρας. Μετακινηθηκε το θερμομετρο και μπηκε ακριβως στην μεση μεταξυ χωματος και λαμπας. Επισης μετακινησα τον υγραντηρα σε θεση ακρος αντιθετη με το θερμομετρο και βγηκαν οι λεκανες με τις πετσετες και το νερο,καθως μου δινει πολυ καλα ποσοστα υγρασιας ετσι οπως ειναι τωρα το setup. Συνεχιζονται τα ποτισματα με τους ιδιους ρυθμους.

Το ευχάριστο ειναι οτι ξεμυτιζει και η Μαρια! Αντε Αννα βγες και εσυ μην ντρεπεσαι!
Απάντηση
Καλημερες!

min 25 48% max 28.6 64%

X

X

M

Η Αννα πεθανε μαλλον(rip Αννα), εχουν περασει 13 μερες απο τοτε που και καλα βγηκε η ριζα την σκαλισα λιγο και ειδα οτι δεν εχει βγει καν ριζα(καλα να παθω ας προσεχα και να μην βιαζομουνα!). Οποτε μπηκε σε χαρτοπετσετα μηπως και...μαζι με ενα gelato(σκετο, οχι green gelato που μου το εκαναν δωρο στο καταστημα) για να συμπληρωσω την γλαστρα που καθεται.

Ο υγραντηρας μαμιεται λιγο(εως πολυ), πολυ συχνα σταματαει να πεταει με πιεση υδρατμους προς τα πανω και τρεχουν νερα πανω του..το manual λεει καθαρισμα μεβρανες κλπ το κανω αυτο φτιαχνει για λιγο αλλα μετα κανει παλι τα ιδια Sad . Γυρναμε παλι στις λεκανες με νερο και πανια για να συμπληρωσω υγρασια.

Η Χ παει καλα νομιζω εχει 3 φυλλα, στο ενα ειναι το τσοφλι μπροστα αλλα της δινω λιγο χρονο μηπως και το πεταξει μονη της. Σε αντιθετη περιπτωση αν χρειαζομαστε χειρουργιο πειτε το! Γερνει λιγο δεν ξερω αν φενετε καλα στην φωτο και πρεπει να κανω κατι γιαυτο.
Η Μ τωρα ξεκιναει εχει κανει πιο χοντρο κορμο απο την Χ και νομιζω ειμαστε σε καλο δρομο.

Στο ποτισμα τωρα εχω αρχισει 15ml την φορα(3 φορες την μερα), πριν ημασταν στα 6ml την φορα και παλι νιωθω οτι ειναι λιγο(βλεπω το χωμα να ξερενεται γρηγορα και το υποστρωμα και με δαχτυλο στα 2εκ) και αναρωτιεμαι αν πρεπει να αυξησω την ποσοτητα οποτε καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Ευχαριστω πολυ  Heart
Απάντηση
Το τσοφλι κολλημενο επανω..
Βοηθησε το λιγο..
Πως εχει βγει ετσι?
Καλυψε το κ με λιγο χωμα
Απάντηση
@ tilansia
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Πως εχει βγει ετσι ε? Νομιζω απλα φταιει η ασχετοσυνη-απειρια μου! Τα διορθωσα πιστευω!
Για το ποτισμα εχεις καποια συμβουλη να αυξησω ή δεν χρειαζεται ακομα?

Χ

Χ

Μ
Απάντηση
Ειναι μικρα..πνιγονται με πολυ νερο..
Υγρασια ανεβαζε κ λιγο δροσισμα με ριζοβοηθητικα
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)