Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Το PH
Γεια σε όλους! έχω βάλει και γω μπροστά και εχω κάνει 2-3 καλλιέργειες και εσωτερικές και εξωτερικές με σκόρπιες γνώσεις που μάζεψα απο δώ κ απο κει σε ξένα σάιτ με καλά αποτελέσματα και μικροπροβλήματα, αλλά όταν ερχόμαστε στην πράξη οι ερωτήσεις δεν τελειώνουν ποτέ! 
Στο θέμα μας. 
Σε αυτό το grow λοιπόν εχω 3 γλάστρες με σχετικά απλό χώμα εμπλουτισμένο και έχει και περλίτη.
(αυτόματα και τα 3 φυτά). χρησιμοποιώ λιπάσματα General hydroponics triple series, μερικές φορές βάζω cal mag στο νερό, για το τέλος rippen και λίγο πριν την συγκομιδή florakleen για καθαρισμό. 
Έντομα σε αυτό το grow δεν υπάρχουν πάλι καλά όμως τώρα που βρίσκονται στην ανθοφορία τα φυτά έχουμε πρόβλημα με το Ph στο χώμα! Κάτι που είχα σε όλα τα grow σε μικρό βαθμό αλλά τώρα το καταλαβαίνω. σαν να έχει μείνει λοιπόν το φυτό και οι παπάδες δεν αναπτύσσονται Sad . Εγώ πάντα όταν πότιζα με πεχαρισμένο νερό στο 6.5 - 6.8! και λάθος να δείχνει το πεχάμετρο μετράω και με υγρά τεστ για το ενυδρείο και έχει τα ίδια αποτελέσματα. Χτές μέτρησα πρόχειρα το ph στα απόνερα και έδειξε 4.5!!  Confused
Γιατί λοιπόν πέφτει το ph στο χώμα μετά απο 7 εβδομάδες ? Huh Τί μπορώ να κάνω ? Τώρα για το επόμενο grow έχω πάρει Biobizz light mix γιατί σε ξένο σαιτ διάβασα οτι το βιολογικό χώμα έχει το ph που χρειαζόμαστε και δεν αλλάζει εύκολα με την πάροδο του χρόνου. 
Κάποιος γνώστης παρακαλώ να βοηθήσει να στήσω ένα όσο γίνεται καλύτερο grow
Απάντηση

ads by gr420info

4.5? Τι 4.5????
Αυτο δεν το εχω ξαναδει πουθενα.
Το ιδιο σου βγαζει κ με το πεχάμετρο κ με τις ταινιες;
Το σακουλι απο το χωμα τι ph εγραφε επανω?
Πολυ περιεργο.
Τωρα δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα.
Ή αυξανεις το πεχά του ποτίσματος στον θεο μπας κ το ισοροπησεις κ σου βγαλει 6,5 στα απόνερα,
ή αλλαζεις χωμα χθες.
Εχεις αυτοματα ομως κ η μεταφυτευση σε καθυστερήσει,
Αλλα απο το να τα χασεις τελειως με κλείδωμα, καλυτερα να μεινεις μια εβδομαδα πισω.
Απάντηση
Ψαξε λιγο το φορουμ τις λεξεις κλειδια που χρειαζεσαι, και θα βρεις την ιδια συζητηση σε αλλα νηματα

Δε ψηνομαι να τα ξαναγραφω συνεχεια, κανε εναν κοπο και βρες τα, το ψαχτηρι μας δουλευει...απλως πρεπει να το βρεις πως, και θα καταλαβεις γιατι πεφτει το Ph προς την ανθοφορια. Πιθανοτατα το χωμα σου ειχε θεμα με τα buffers, η το νερο που ποτιζες τοσο καιρο στην ουσια ειναι κατω απο το 6.5
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
ψάχνω πολύ όμως τα θέματα είναι πολλά και δεν βγάζεις άκρη! μιλάμε για ώρες διαβασμα και άκρη καμία στο θέμα που ψάχνω. ευχαριστώ πάντως για την απάντηση αν και ηθξερα θα μου πείτε να το ψάξω γιατί τα έχετε πει πόσες φορές. ακριβώς τα ίδια λέω στο φόρουμ για ενυδρεία!
είναι αργά σίγουρα για να κάνω οτιδήποτε τώρα πια γτ υποτίθεται σε 2 βδομάδες θα εκοβα! τώρα προσπαθώ απλά να είναι πιο ψηλό το pH που ποτίζω μήπως και γίνει τίποτα. ενδιαφέρομαι να μάθω τι έπαιξε για να μην κάνω τα ίδια στο επόμενο γκροου γτ πάμε τόσα λεφτά χαμένα!
με το βιολογικό χώμα(biobizz light mix) θα είμαι όντως πιο ασφαλής με τις αλλαγές του pH?
το βιολογικό χώμα μπορώ να το ποτίζω με χημικά λιπάσματα που έχω ήδη? στο μαγαζί μου είπαν πάντως θα είναι μια χαρά!
το νερό για να φύγει το χλώριο το βάζω σε κουβάδες απλά και κάθεται εκεί 3 μέρες μέχρι να ποτίσω χωρίς να κινείται είναι σωστό αυτό?
Απάντηση
Με κανενα χωμα δεν εισαι ασφαλης στο ph
Θελει παρακολουθηση..
Μια χαρα θα πανε τα λιπασματα απλα γιατι καποιος να επιλεξει ενα βιολογικο χωμα κ να το παει με χημικη λιπανση?
Το νερο στασιμο εφοσον μενει μερες φευγει το χλωριο κ ειναι οκ
Απάντηση
Αυτο εδω θα σε βοηθησει πιστευω.

Απάντηση
manoulas τα ιδια επαθα κι εγω φετος μετα 2 μηνες σε απλο χωμα ελαφρο μου κατεβασε το ph 4.5 στην μια γλαστρα και 5 στην αλλη.

Φλασαρα αλλα δεν εγινε τιποτα οποτε εριξα 2 κουταλακια σταχτη και ανεβασε το ph στο 5 και 6 στην αλλη.

Κουτσα στραβα να βγει η καλλιεργεια.

Στο επομενο θα παω κι εγω με light mix στην μια γλαστρα και στην αλλη με το ελαφρο χωμα που εβαζα απλα σ αυτην θα προσθεσω και 5% δολομιτη

που σταθεροποιει το ph και δεν αφηνει το εδαφος να γινει πολυ οξινο.

Καλη τυχη !
Απάντηση
ευχαριστώ πολύ! θα ποτίζω τώρα με υψηλό ph και ότι γίνει. ελπίζω να μην πάει στραφη όλη η προσπάθεια έτσι όπως είναι τώρα πάντως δεν πίνεται
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)