Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
κιτρινα φυλλα!!!!!
Exclamation 
καλησπερα στην κοινοτητα !!!!!!! 

εδω και καμια 10ρια ημερες εχει βγαλει κιτρινα στα φυλλα στις ακρες του ... το φυτο ειναι 10 εβδομαδων στην αναπτυξη και πρεπει να γυρισει , επειδη δεν θα χωραει μετα στην τεντα.... 

ανεβαζω καποιες φωτογριαφιες και το βραδυ θα ανεβσω λεπτομερεεις  πως το μεγαλωσα μηπως βρω τι ειναι 

Απάντηση

ads by gr420info

Τι φαΐ του ρίχνεις ;
Απάντηση
Σε πόσα λίτρα?
Σε τι θρέψη?
Με τι πότισμα?
Απάντηση
Μετρηση παρε και πες μας, δεν βγαινει ακρη γιατι
Τι εχουμε πει οταν εχετε προβλημα;

Δεν εχουμε πει αυτο;
https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=6121

Δεν βγαζει κανεις ακρη με μια ξερη φωτο, για σενα το λεω για να βοηθηθεις καλυτερα κυριως
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
Το ξέρω παιδιά έχετε απόλυτο δικιο , αυτη την στιγμή είμαι δουλειά και δεν έχω το μπλοκ μαζί μου , θα σας ανεβάσω αναλυτικά τα πάντα στις 10 , έχω κάνει κάποιες μαλακίες

Τις ανέβασα τώρα επειδή ήταν η στιγμή που είχα χρόνο μέσα στην ημέρα , μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα . Κάνω 2 δουλειές και βαράω 15ωρα και δεν έχω καθόλου χρόνο
Απάντηση
καλησπερα σε ολους , εχουμε και λεμε.....

ενα μεγαλο συγγνωμη για την δομη του κειμενου , το κεφαλι μου ειναι σκατα

τεντα 0.5χ1.00χ1.80
εξαερσιμος 240/100
φωτα 2 x spider farmer s1000 (100w +100) 

τα φυτα ειναι σε κοκο με περλιτη σε autopots μαζι με airdome ( 60 % coco - 40 % περλιτη) 

απο λιπασματα χρησιμοποιω τησ canna coco A+B , rhizotonic , cannazym , silicone max και cal mag φυσικα 

το νερο που χρησιμοποιω ειναι στα 0.32 και το φορτιζω μεχρι να φτασει 0.5-0.55 

τα φωτα βρισκοντουσαν στα 50 εκατοστα και τα ανεβασα γτ νομζα οτι ηταν light stress  , τα εχω ανεβασε στα  75 εκατοστα και τα εχω dimmarei οσο πιο κατω παει 

δυστυχως το νερο της βρυσης μου εχει μεσα χλωριο και το αφηνω 24 ωρες τουλαχιστον μεσα σε μια δεξαμενη με αεροπετρα 

οταν ειδα οτι το προβλημα δεν σταματαγε , ενω ειχα σηκωσει τα φωτα , ξυπληνα το κοκ εριξα cannα flush , το αφησα λιγο και ξεπληνα με 20 λιτρα νερο απο την βρυση στα 5.7 χωρις να το αφησω να φυγει το χλωριο.... 

αυτην την στιγμη το ph ειναι 6 μεσα στις autopots και 1.35 EC

η δοση coco a +b το ειχα σταθερα 1-1.3 και μετα το ανεβασα λιγο αποτομα , τωρα το κατεβασα .
Απάντηση
το πεχα στο πεντε δεν ειναι σωστο

ειναι βρεγμενο το κοκο μονιμα? μετρα μια το πεχα κ στο tray

το καλμαγκ το δινεις σε σχεση με την αγωγιμοτητα? ποσα μλ ριχνεις καθε φορα δεν καταλαβα

autopots και led τα τρεχουν κ βγαζουν ευκολα ελλειψη
Leaf   STAY CALM - ITS A PLANT Leaf 
Απάντηση
@Karharias καλημερα φίλε μου , το ξέρω , μου ξέφυγε λίγο εκεί , αυτή η μέτρηση είναι από την δεξαμενή

Επειδή δεν έχω ph+ , έβαλα μέσα μια αεροπετρα για καμία ώρα και το ανέβασα εκείνη την ημέρα ,απλά δεν το έχω γράψει

Ναι το Κοκό είναι μόνιμα βρεγμένο , το πεχά στο tray είναι 6 τώρα

Όσο κάνω αυτήν την καλλιέργεια ,το πεχά στο tray δεν έχει ξεφύγει , είναι μεταξύ 5,8-6.3

Ναι , έτσι γράφει στο μπουκάλι , να βάζω calmag μέχρι να φτάσει 0,45 η αγωγιμότητα , εγώ βάζω λίγο ακόμα μέχρι 0.55 γτ φένεται λίγο . 0,2 μλ στο λίτρο είναι περίπου

Πιστεύω ότι θέλει περισσότερο cal mag ,αλλά με το νερό που έχω δεν κάνω τπτ

Πρέπει να γυρίσουν ανθοφορία γτ έχουν γίνει τεράστια και δεν θα χωράνε σε λίγο μέσα στην τέντα

Σε λίγο καιρό θα αγοραστει αφυγραντήρας και σκεφτομαι να χρησιμοποιώ το νερό του για να ποτίζω , που έχει μικρή ηλεκτρική αγωγιμότητα
Απάντηση
Νταξει το οτι εχεις τσιμπημενο ec ειναι ενα ζητημα, αλλα δεν ειναι και υπερβολικα ψηλο.

Εμενα αυτο που με ανησυχησε ειναι οτι εβαλες το canna flush για να φλασαρεις, ενω δεν εχεις φτασει στο τελος.

Δε θελω να σε ξενερωσω αλλα η μαλακια εγινε και απο αυτο. Κατ αρχας να εξηγησω πως λειτουργει το ζουμι αυτο, και το καθε αναλογο ζουμι που φλασαρει.

Ονομαζεται flushing agent αν θες να το ψαξεις περαιτερω στη google. Η δουλεια του ειναι να "προσκολλαται" (κανονικα σαν μια κολα) στη ριζα με αποτελεσμα να την "πνιγει" ,οπου σε διαστημα καποιων ημερων μετα την εφαρμογη του το φυτο σταματαει να παιρνει τα θρεπτικα συστατικα (το οποιο ειναι η ολη μαγεια του οταν κανουμε το τελικο φλας)Αυτο ομως δε το θελεις να συμβει καθολου στη φαση που εισαι. Του κοβεις την ορεξη δηλαδη Undecided

1 φαουλ βρισκω εδω. Τα διορθωτικα φλασαρισματα πρεπει να γινονται με σκετο νερο, χωρις εξτρα ζουμια μεσα.
Απάντηση
@trompetas οι μύτες πάντως δεν έχουν δείξει ότι τα μπουκωσα, οι μύτες είναι λίγο κίτρινες , δεν έχουν αρχίσει να γίνονται καφέ

Αυτό δεν το ήξερα , διάβασα πάνω στο μπουκάλι ότι μπορώ να φλασαρω ,αλλά το προβλημα το είχε πριν το φλασαρισμα

Μπορεί να ήταν light stress στην αρχή και να το γάμησα μετά με το φλασαρισμα.... Να του πήρα όλα τα θρεπτικά στοιχεία

Ευχαριστώ για την πληροφορια

Το φυτό πρέπει να το γυρίσω σε ανθοφορία , άμα το γυρίσω με αυτό το προβλήμα ,θα υπάρχει μεγάλο θέμα? Σκεφτομαι να το αφήσω μια εβδομάδα μήπως φτιάξει και μετά θα το γυρίσω αναγκαστικά γτ δεν θα χωράει στην τέντα
Απάντηση
Canna flush μόνο στο τέλος, όπως λέει ο τρομπετας.
Το νερό της βρύσης σου κάνει τη ζημιά φιλαράκι!

Αυτά είναι άλατα , τα απτά στη γλάστρα...
Το χλώριο είναι το λιγότερο κακό!
Στην ανθοφορία θα πάει χειρότερα προφανος...
Εκτός κι αν βρεις λύση με το νερό βρύσης...
Το EC είναι ψηλά λόγω του νερού βρύσης...

Αν χρειαστεί να ξανά φλασαρεις κάντο μόνο με νερό σκέτο... Μετά το φλασαρισμα βάζουμε τις βάσεις και ποτίζουμε ξανά...
One man's Heaven is another man's Hell...
Απάντηση
@ YesIcan έκανα μαλακια ... Ελπίζω να διορθώνεται

Θα πάρω αφυγραντήρα μέσα στις μέρες για να ποτίζω με το νερό που μαζεύει , κάπου το είχα διαβάσει ότι κάνει και έχει χαμηλή ηλεκτρική αγωγιμότητα 

Πότισα μετά από το φλασαρισμα αλλά με όλη την σειρά 

Τι μου προτείνεις να κάνω τώρα ? Να το αφήσω άλλη μια εβδομάδα μήπως φτιάξει? Λογικά αύριο θα τον πάρω  το αφυγραντήρα , εφόσον χρειάζεται
Απάντηση
Μήπως είναι καλύτερα να πάρεις ένα φίλτρο αντίστροφης όσμωσης αντί για αφυγραντηρα???

Εγώ ποτίζω με νερό από τον αφυγραντηρα εδώ και 2 χρόνια χωρίς προβλήματα αλλά τον είχα ήδη τον αφυγραντηρα...

Αφήνεις να στεγνώσει το Κοκό?
Αν ναι ... Αυτό είναι λάθος!
Απάντηση
@ YesIcan θα πάρω αφυγραντήρα γτ το χρειάζομαι έτσι και αλλιώς , έχω παλιό σπίτι και έχει πολύ υγρασία και θα κάνω τις δουλειές μου , εφόσον μπορώ να ποτίζω με αυτό το νερο

Σκέψου ότι δεν χρειάζομαι υγραντηρα στην ανάπτυξη , έχω σταθερά 50-60
Απάντηση
Έχει κάποιος να προτείνει φίλτρο αντίστροφης όσμωσης???

Ψάχνω Σκρουτζ κτλ αλλά δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστα
Απάντηση
@ stoner_cat αγόρασε πρόσφατα...
Απάντηση
δε χρειαζεται να δωσεις πανω απο 120-150 ευρω παντως. Το σκρουτζ ειναι μια καλη πηγη γενικα
Απάντηση
Δεν πηρα αντ.οσμ.
Ενα τριπλό πηρα με χαλαζία (αφαλατωση), σιτα κ ενεργό ανθρακα, αλλα δεν μπορω να πω εντυπωσεις ακομα..
Απάντηση
καλημερα παιδια!!! 
σημερα παρατηρησα οτι το φυτο εβγαλε και αλλα σημαδια ....

ειναι μωβ, πρωτη φορα τα βλεπω 

απο ενα ψαξιμο που εκανα ή  φοσφορος ειναι ή ασβεστιο 

παρηγγειλα φιλτρο αντιστροφης οσμωσης και περιμενω να μου ερθει , οταν ερθει θα φλασαρω με καμια 10αρια λιτρα και μετα θα ριξω βασεις 1.5 μλ και  1 μλ calmag σε καθε λιτρο 

αμα κανω καποιο λαθος να με διορθωσει καποιος , τα φυτα πρεπει να γυρισουν γτ εχουν φτασει 60 εκ και δεν θα χωρανε μεσα στην τεντα ......
Απάντηση
Λόγω του μεγέθους του φυτού βάλε 2μλ στο λίτρο τουλάχιστον από βάσεις και καλμαγκ 1μλ στο λίτρο.

Γιατί δεν τα γυρνάς ?
Απάντηση
@ YesIcan επειδή έχω διάβασει ότι άμα υπάρχει πρόβλημα στο φυτό ,για να το γυρίσεις , πρέπει να το λύσεις το προβλήμα για να μην του δημιουργήσει μεγαλύτερα προβλήματα .

Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά νου φένεται λογικό , να μπαίνει υγείες το φυτό στην ανθοφορία

Δεν θα στρεσαριστει το φυτό άμα το φλασαρω στην ανθοφορία?
Απάντηση
καλησπερα παιδια!!!! ηρθε το φιλτρο αντιστροφης οσμωσης και εριξα μπολικο νερο με λιπασματα και ισιωσε τι φυτο απο οτι φενεται
και μπηκανε στην δεξαμενη 25 λιτρα 

στα 25 λιτρα ph 5.8 
                   EC 1.7
CALMAG 0.7 ml
COCO A+B 2 ml 
VITALINK SILICA 1 ml
BOOSTER 1 ml

ειναι στην 10η ημερα ανθοφοριας 

εδω ειναι η καινιουργια μου τεντουλα που φτιαχνω απο υφασματινη ντουλαπα και αντανακλαστικο υλικο , δεν εχει τελειςσει ακομα

θα φιλοξενησει 2 skunk #1 σε 8 λιτρες υφασματινες ( που εβαλα απο την πρωτη φορα και ηταν απιστευτο ) και 1 northernlight σε 1.5 λιτρο υφασματινη 

Απάντηση
Γεια σου φιλε χαιρομαι που επανηλθαν τα πραγματα στην κανονικοτητα τους! Ηθελα να σε ρωτησω ο κοκο που χρησιμοποιησες ποιας εταιριας ειναι;;
Απάντηση
Μια χαρά δείχνουν να πηγαίνουν μπράβο,αν εκοβες κανένα μεγάλο φύλλο ώστε να περνάει πιο άνετα το φως μέχρι πιο χαμηλά στο φυτό νομίζω θα σε βοηθουσε...Πάντως πολύ ωραία τα χεις!
Grow Your Own Cool
Απάντηση
@ricks καλησπέρα φίλε μου , ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου ζ χρησιμοποιώ της canna τον κοκοφοίνικα με 60% Κοκό και 40% περλίτη

@ Dirtygrowing ευχαριστώ πολύ φίλε μου περιμένω να μπει 3η εβδομάδα και θα κοπούν μπόλικα από ότι βλέπω , δεύτερο grow αυτό και έχω δει τρελή διαφορά στην εξέλιξη , υπάρχουν άπειρα σημεία που θα βγάλουν πάππα και δεν φενονται .
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)