Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
κιτρινα φυλλα!!!!!
Νομίζω θα το βοηθήσει απλά θέλει μέτρο η αποφυλλωση!!Εγώ δν κάνω γενικά πολλές τεχνικές άντε ένα τοπιννγκ κ ένα τέρμα απλό δέσιμο αλλά αποφυλλωση κάνω σε όλα μου τα φυτά..Απλά κόβεις τα απολύτως αναγκαία κ το κάνεις σε υγιές φυτό μόνο!!Εγώ βλέπω διαφορά σε σχέση με πριν γι αυτό κ το πρότεινα..Όπως κ να χει καλή συνέχεια φίλε,όλα να πάνε καλά!!
Grow Your Own Cool
Απάντηση

ads by gr420info

@ Dirtygrowing το φυτο παντα υγιες οταν κανεις καποια τεχινκη ειναο νομος !!!! το ξερω θα κοψω οτι κρυβει παππα και μεσα για να ανεπνευουν γτ θα εχω θεμα με υγρασια . ειναι πολυ ωραια τεχνικη το mainling , θα στο προτεινα , δεν βγαινουν τοσα μικρα παπαδακια !!!!!! σε ευχαριστω φφιλε μου , καλη συνεχεια και σε εσενα , ολα καλα να σου πανε
Απάντηση
καλησπερα σε ολους , ελπιζω να σας βρισκω ολους καλα !

σχεδον 100 (99) ημερα για τα φυτακια
σε ανθοφορια 18 ημερα
τεντα 0.5χ1χ1.80
φωτα 2 χ spider farmer 1000 στα 50 εκ απο την πρωτη κορυφη
autopots μαζι με airdome
κοκοφοινικα 60% περλιτη 40%

και ποτιζονται με canna coco a,b 2 ml στο λιτρο
                        canna cal mag 0.6ml
                        vitalink silica max 0.5ml
                         cannazym 1ml
                         cannaboost 2ml
ποτιζω μεσα στην δεξαμενη καθε φορα με 5.8 και EC 1.6 μαξ

το προβλημα μου ειναι οτι στο tray διαβαζω 6.4.........

εφτιαξα 10 λιτρα με λιπασματα και ποτιστηκαν απο πανω με Ph5.5 αλλα το κατεβασε στο 6 -6.1 .....

για να το παω 5.8 αυτην την φορα να ποτισω με ph 5????

φωτογραφιες θα μπουν αυριο επειδη κοιμουντα ι....
Απάντηση
Όταν λες tray , εννοείς τα απόνερα?

Μη μετράς τα απόνερα ...
5.8 να ποτίζεις και άσε τα απόνερα τι λένε...
One man's Heaven is another man's Hell...
Απάντηση
@ YesIcan καλησπερα  , τα φυτα ειναι σε autopots συστημα , ειναι αναποδο ποτισμα 
οταν λεω tray εννοω αυτο 

δεν ξερω και εγω , καπου ειχα διαβασει για τα απονερα οτι πρεπει να συμφωνουν ,6.4 ειναι στο οριο αλλα τωρα που μπηκα ανθοφορια θελω να το παω 5,8-6 ph διοτι εκει αποραφα καλυτερα τον φωσφορο  

το δεξια ειναι mimosa evo barneys farm 
                    sativa 70% indica 30%

και το αριστερο gorilla zkittlez barneys farm 
                       indica 60% sativa 40%

αυτα ειναι τα καινουργια φυτακια στην καινουργια τεντα που εφτιαξα diy , ειναι 6 ημερων 

το gorilla zkittlez εχει κανει κορμαρα , βοθησε και το σιλικα αλλα εχω δει  διαφορα απο την προηγουμενη καλλειργεια , την προηγουμενη φορα δεν ειχα αξιοποιησει τον χωρο , αυτην φορα νομιζω υπερβαλα και ελπιζω να μην βγουν αερατοι οι παππαδες 

επισις τα φωτα εχουν τερματισει , ελπιζω να μην ψηλωσουν γτ μετα θα αναγκαστω να κανω πατεντα για να κολλησω τα φωτα στο ταβανι......

Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)

Απάντηση
Καλησπέρα παιδιά , μια ερώτηση μόνο , να φλασαρω 4η εβδομάδα ανθοφορίας ? Ή θα το στρεσαρω? Παίρνω απόνερα 6,5 ph , σημάδι ακόμα δεν έχει δείξει, είναι λίγο κόκκινα-μωβ τα κλαράκια από τα φύλλα αλλά νομίζω είναι της ποικίλιας
Απάντηση
(09-12-2020, 02:47 )ragekid97 Έγραψε: Καλησπέρα παιδιά , μια ερώτηση μόνο , να φλασαρω 4η εβδομάδα ανθοφορίας ? Ή θα το στρεσαρω? Παίρνω απόνερα 6,5 ph ,  σημάδι ακόμα δεν έχει δείξει, είναι λίγο κόκκινα-μωβ τα κλαράκια από τα φύλλα αλλά νομίζω είναι της ποικίλιας

δεν δειχνουν κατι ωστε να γινει φλας
Απάντηση
@Οπαπάς εντάξει φιλτατε , λίγο υπερβολικό αυτό που σκεφτόμουν , απλά ήθελα να είμαι πιο χαμηλά το ph επειδή είναι ανθοφορία .
Απάντηση
Αλάνι μου πόσο φτιάχνεις το πεχα στο τανκ? Επίσης πόσα λίτρα βάζεις στο τανκ?

Και τα λίτρα που βάζεις πόσο διαρκούν μέχρι να ξανά βάλεις?

Αν θυμάσαι όταν στα έδινα, σου είχα πει μην βάζεις παραπάνω από 5 λίτρα άσχετα που είναι 47αρι το τανκ. Επίσης το πεχα το ρυθμίζουμε στα 5.5 στην υδροπονία. Μην φτιάχνεις πολύ γτ όσο κάθεται μέχρι να το πιούν το πεχα στο τανκ ανεβαίνει.δοκιμασε να φτιάξεις το πεχα στο τανκ τόσο όσο που να σου φτάνει στο tray μεταξύ 5.5 με 5.8. και τα airdrome δουλεύοντας αλλάζουν και αυτά το πεχα. Οπότε βρες την φόρμουλα. Δυστυχώς αυτά έχει η υδροπονία, πρέπει να είσαι από πάνω τους.

45 λίτρα θα έβαζα στο τανκ μονο αν ήταν να φύγω διακοπές.
Όποιος πίνει και δεν δίνει να μαμαει και να μην χύνει!!
Απάντηση
@ ragekid97 πολυ σεξι! τα autopot απο που και ποσο αν επιτρεπετε;
Απάντηση
καλημερα @ Skunky88 

το πεχα στο τανκ το βαζω 5.8 τωρα που εχω φιλτρο αντιστροφης οσμωσης , πριν το φιλτρο το εβαζα 5.5 και παρακολουθουσα να μην παει πανω απο 6 ph
τα φυτακια πλεον πινουν 20 λιτρα την εβδομαδα και βαζω 20 λιτρα καθε φορα και το αλλαζω καθε 7 ημερες ,συνηθως πεταω κανα λιτρο απο το τανκ οταν αλλαζω νερο . εχω αγορασει και μια αντλια νερου για να ανακατεβει το νερο και να μην αλλαζει το ph 

το προβλημα εχει γινει πριν παρω το φιλτρο , τα airdome αλλαζουν οντως το ph αλλα οχι με νερο αντιστροφης οσμωσης , οσες φορες προσπαθησα να ανεβασω το ph με την αεροτρομπα δεν αλλαζε με το νερο αντιστροφης οσμωσης αλλα με  κανονικο αλλαζε .....
για αυτο αγορασα ενα ph+ οταν μου ξεφευγει 

εγω νομιζω οτι ο κοκοφοινικασ πανω εχει κλειδωσει ph απο το νερο που ποτιζα( της βρυσης) ,γτ οποτε ποτιζω απο πανω μου βγαζει 6.5 
και ποτιζω με 5.8 

απλα φοβαμαι μην γινει η μαλακια πιο μετα που φουσκωνουν και δεν παρω τπτ , εμαθα αρκετα απο το προηγουμενο grow και προσπαθω σε αυτο να κανω οσα λιγοτερα λαθοι μπορω 

( τα airdome πλεον στουμπωσαν απο την ριζα και δεν δουλευουν , εχει βγει η αεροτρομπα γτ θα χαλασει , μιλαμε πολυ ριζα ο κοκοφοινικα!!!!!!) 

@noonebad ευχαριστω φιλτατε!!!! τα ειχα παρει μεταχειρησμενα ,δεν θυμαμαι καλα να σου πω την αληθεια !!! αλλα πολυ καλη αγορα
Απάντηση
Όταν γυρίσεις σε 12/12 θα κάνεις ένα καλό ξέπλυμα με σκέτο νερό και θα είσαι κομπλέ ... Ότι κι αν έχει γίνει μέχρι τώρα στο υπόστρωμα.
Απάντηση
@ YesIcan τα εχω γυρισει , ειναι 4η εβδομαδα ανθοφοριας

παρτε και λιγο ματι ...

Απάντηση
Δε βλέπω κανένα πρόβλημα pH στα φυτά σου.
Αυτό που η κορυφή έχει γυρίσει τα φύλλα όμως δεν είναι καθόλου καλό!
Μήπως είναι κοντά στο φως,?
Απάντηση
@ YesIcan δεν εχουν δειξει αλλα αμα ανεβει το ph και αλλο στο υποσρτωμα , θα περασει το 6.5 . δεν εχει θεμα τοσο υψηλο πεχα σττην ανθοφορια ???

200w στα 65 εκατοστα απο αυτην τη κορυφη , αλλα γενικα αυτο το φυτο κανει τα δικα του , εχω μετρησει απειρα φυλλα να βγαινουν περιεργα , κομενα και γυρισμενα και δεν του δινω σημασια , γεννετικο ειναι , απο την αρχη ειναι ετσι

το δεξια φυτο απεχει 55 εκατοστα και δειχνει ανενοχλητο
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)