Φωτορομάντζο μετατροπής του φυτού μας σε φαγώσιμο
#1
Photo 
Αφού είμαστε που είμαστε κλεισμένοι μέσα.....ας κάνουμε κατι εποικοδομητικό  Big Grin

Ας δουμε με την βοήθεια φωτο ολη την διαδικασία.....ετσι για να διασκεδάσουμε εν μέσω καραντίνας  Tongue


Εδώ βλέπουμε το ταπερακι που με εχει βολέψει για την διαδικασία...γεμάτο με φουντίτσα οριμασμένη αρκετούς μήνες
   

Το πρωτο που κανω ειναι να της βγάλω οση περισσότερη  υγρασία μπορω....για το σκοπο αυτόν
...με έχουν βολέψει πολύ αυτές οι μεγάλες συσκευασίες Silica gel


   

Τις βαζω μεσα....σκεπαζω το ταπερ.. σε ενα σκιερό μερος.....και το αφήνω απο 2 μερες και πανω οσο θελω....και ξεκουράζομαι  Big Grin

Μετα απο μερες...αφού εχω βαρεθεί να ξεκουράζομαι....και πετύχω μια μερα που λείπει η Γυναίκα  Big Grin

Βαζω το ταπερ πανω στο τραπέζι....βγαζω το Silica gel....και με το χερι....τρίβω τις φούντες που χωρις υγρασία έχουν γινει "φρυγανιά"... και τρίβονται ευκολα

Αυτη η διαδικασία μπορεί να παρει και μερες αν ειναι Μεγάλη η ποσότητα.....γιατι πιάνεται το χερι μου....και βρομάει το σπιτι

Αμα κουραστώ ξαναβάζω το Silica μεσα....το βαζω στην ακρη...και ξεκουράζομαι μερικές μερες  Big Grin

Οτι κολλάει στο χερι....γιατι κολλάει πράμα....το βγαζω με ενα ξυράφι και το φυλάω ξεχωριστά  Heart

Στο τελος μετα απο μερες συνήθως...εχω αυτό...τριμμένη φουντίτσα.....και τα κλαδάκια στην ακρη ξεχωριστά και αυτά

   


Τωρα είμαι έτοιμος για την επόμενη φάση.....βαζω την τριμμένη φούντα σε ενα βάζο....παίρνω και τον διαλύτη που θα χρησιμοποιήσω
και τα βαζω στην κατάψυξη και τα δυο.... ξεχωριστά.....και ξεκουράζομαι παλι  Big Grin

   

Μετα 2 ημέρες στην κατάψυξη....ή και και λίγο περισσότερο....αρχίζουν τα δύσκολα  Rolleyes

Ετοιμάζω βάζα...δοχεία...πιάτα...σουρωτήρια και κουτάλια που θα χρειαστώ.....μια μερα που θα εχω χρονο γιατί δεν θελω σε αυτή την φάση...να χρειαστεί να διακόψω αυτή την διαδικασία

   

Βγάζω το βάζο με το τρίμμα...και το γεμίζω μέχρι το ύψος της φυτικής ύλης... με τον διαλύτη που είχα στην κατάψυξη

   

Αμέσως για να μην προλάβει να ξεπαγώσει το πράμα....αρχίζω το κούνημα του βάζου....σε στυλ Shaker Banana Dude
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
Φωτορομάντζο μετατροπής του φυτού μας σε φαγώσιμο - από sig-p420 - 05-11-2020, 12:17

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)