Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Εξαερισμός σε ντουλάπα
Big Grin 
Καλησπέρα στο φόρουμ, μόλις έκανα την εγγραφή μου και μπαίνω με την μία στο ψητό.

Είμαι αρχάριος καλλιεργητής, ξεκίνησα το πρώτο μου grow πριν ένα μήνα περίπου σε ντουλάπα. 

Διαβάζω πολλά και κάνω έρευνα ώστε να φτάσω κάποια στιγμή να έχω ένα υψηλό επίπεδο καλλιέργειας.

Το θέμα μου για τώρα είναι ο εξαερισμός. Θέλω να φτιάξω ενα σύστημα στην ντουλάπα μου και γιαυτό θέλω τις συμβουλές σας.
Η ντουλάπα μου είναι 0.5 χ 0.5 χ 1.5 μέτρα και αν και τώρα έχω cfl με κάτοπτρο θα επενδύσω σε led αργότερα (συζήτηση για άλλο topic).
Έψαξα λίγο για τα CFM και τα m^3/h και έχω να κάνω μία ερώτηση. Υπολόγισα ότι θέλω περίπου 30 m^3/h στον exhaust fan μου. Επειδή δεν βρίσκω στο εμπόριο
κάποιο ανεμιστήρα με 30 τι θα κάνω. Βρίσκω με 100κατι το λίγοτερο και εξού και η απορία μου. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν έχεις παραπάνω δύναμη απόσο χρειάζεται;
Έχω σκοπό να κάνω τρυπα στην ντουλάπα από πάνω και να βάλω φίλτρο άνθρακα, exhaust και σωλήνα για να το βγάζει πάνω. Κατα τα άλλα θα βάλω εναν clip fan μέσα και θα έχω ανοιχτό το φύλλο της ντουλάπας. Θέλω πιο πιο να κανω exhaust για όταν έχω κόσμο και η ντουλάπα πρέπει να είναι κλειστή και για όταν θα αρχίσει να βγάζει μυρωδιά και θα χρειαστώ φιλτράρισμα.

Οποιαδήποτε συμβουλή και καθοδήγηση ειναι δεκτή όπως επίσης θα σας απαντήσω σε οποια απορία έχετε!
Απάντηση

ads by gr420info

καλησπερα φιλε μου , καλως ηρθες !!!!! δεν νομιζω να υπαρχει θεμα να ειναι μεγαλυτερος ο εξαερισμος , μικροτερος να μην ειναι γτ θα σου δημιουργει θεμα .

μπορεις να παρεις ενα dimmer να διαλεγεις εσυ την δυναμη που θα τραβαει

το καλοκαιρι ας πουμε με υψηλες θερμοκρασιες θα εχεις θεμα αν ειναι μικρος

εγω εκανα τον υπολογισμο και εβγαλα τουλαχιστον 70 cfm /h

0.5χ0.5χ1.5= 0,375 χ 3 φορες =1,125 και μετα χ 60 για να βρεις τηβ ωρα =67,5

αν βαλεις και φιλτρο ανθρακα θελει λιγο μεγαλυτερο εξαερισμο γτ κοβει το φιλτρο πολυ!!!! δλδ καπου 100cfm θα ησυον κομπλε!!

αν κανω καποιο λαθος να με διοωρθωσει καποιος αλλα γνωμη μου καλυτερα να εχεις μεγαλυτερο εξαερισμο μαζι με dimmer και να ελεγχεις την κατασταση παρα μικρο εξαερισμο , ειναι πολυ βασικος ο εξαερσμος
Απάντηση
Δεν έχω πολύ εμπειρία στο θέμα μάλλον κάτι υπολογίζω λάθος, το έκανα και στο χαρτί και είχα καταλήξει στο 30 m^3/h τα οποία είναι 17.5 cfm. 
Τέλος πάντων αν κάποιος γνωρίζει καλύτερα ας μας ενημερώσει. Πιο πολύ η απορία μου ήταν στον αν δημιουργέιται πρόβλημα αν έχεις παραπάνω cfm απόσα χρειάζεσαι. 

https://www.organic-growshop.gr/product/...s-vko-100/ 
και σε 125mm λίγο πιο δυνατός
https://www.organic-growshop.gr/product/...s-vko-125/

Είμαι καλυμμένος με κάτι από αυτά; Αν έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε, βεβαίως αποδεκτό! 

Η ντουλάπα πέρα από το ξύλο που έχει για ταβάνι έχει και 10 εκατοστά τσιμέντο τα οποία αποσκοπούν σαν μικρό πατάρι οπότε θα χρειαστεί λίγο μερεμέτι.

Ιδέες σχετικά με το πως θα το κάνω; Πιάνουν τα χέρια μου, εργαλεία μπορώ να βρω από τον Θείο μου αλλά το σημαντικότερο είναι να κάνω μια σωστή δουλειά (και στην περίπτωση μας τρύπα) ώστε να μην έχουμε φως να μπαίνει μέσα και επίσης να στερεωθεί σωστά ο ανεμιστήρας ωστέ να μην παράγει και πολύ θόρυβο.
Απάντηση
Καλημέρα αδερφέ Με έναν 300αρι σε αυτόν τον χώρο είσαι μούνα!

Καλώς ήρθες!!
Απάντηση
Καλημέρες, 300άρι εννοείς m^3/h ;

Δηλαδή αυτόν; https://www.organic-growshop.gr/product/...s-vko-150/

Συγγνώμη αν δεν επιτρέπονται τα Links απο μαγαζιά, δεν θέλω να προωθήσω κανέναν Smile

Προτείνετε μου οποιαδήποτε κομμάτι να χρησιμοποιήσω, επίσης απο θόρυβο πως πάμε; Θέλω να κάνω κάτι που δεν ακούγεται πολύ

Καλημέρες Smile
Απάντηση
Καλησπέρα η περισσότερη με έναν 180mh3 σε 60αρα είναι κομπλέ οπότε δεν θα χρειαστείς κάτι μεγαλύτερο

Κάπου υπάρχει ένα νιμα που δίνει τους υπολογισμούς

Μόνο εξήγησε μας για ποιο λόγο θες να έχεις ανοικτή την ντουλάπα?
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
(08-11-2020, 21:03 )Sativaas Έγραψε: Καλησπέρα η περισσότερη με έναν 180mh3 σε 60αρα είναι κομπλέ οπότε δεν θα χρειαστείς κάτι μεγαλύτερο

Κάπου υπάρχει ένα νιμα που δίνει τους υπολογισμούς

Μόνο εξήγησε μας για ποιο λόγο θες να έχεις ανοικτή την ντουλάπα?

Καλημέρα, αρχικά να ενημερώσω ότι αύριο καταφθάνει grow tent της SilverBox το οποίο αγόρασα σε διαστάσεις 0.4 χ 0.4 χ 1.4 μέτρα το οποίο θα μπει μεσα στην ντουλάπα.

Θα ψάξω το νίμα που λές @Sativaas για τους υπολογισμούς. 

Έτσι όπως τα έχω στο μυαλό μου, θα βάλω τον εξαερισμό να βγάζει τον αέρα μέσα στην ντουλάπα μιας που θα περισσέψει λίγος χώρος ανάμεσα σε ντουλάπα και grow tent.

Λέω οτι θα έχω την ντουλάπα ανοιχτή για να κάνει passive intake και να παίρνει καθαρό οξυγόνο. Έτσι οπως ειναι ο χώρος δεν με παίρνει να έχω σωλήνες να φαίνονται και τέτοια.
Μπορούν να φτιαχτούν τρύπες στην ντουλάπα οι οποίες θα βγάζουν σε μέρη που δεν θα φαίνονται αλλά θέλει μερεμέτι και δουλίτσα. Θα το ψάξω στην πορεία. Big Grin
Απάντηση
Γεια σου φιλε @ Ντουλάπας , η cfl σου ποσα watt ειναιι;;

Επισης αν μπορεις να μου πεις τι επεφτε στο ζυγι πανω κατω στη φαση σου με τη ντουλαπα κ τη cfl
Απάντηση
@ Ντουλάπας όνομα και πράμα!

Και κλειστή να την έχεις την ντουλάπα...
Πάλι θα τραβά αέρα...
Εκτός κι αν είναι αεροστεγής ... Αποκλείεται.
One man's Heaven is another man's Hell...
Απάντηση
@ hazeakias  Η cfl μου είναι 250watt και έκανε 60€ και το κάτοπτρο 20€. Επίσης θα πρέπει να αγοράσεις καλώδιο για την λάμπα και φις αρσενικό για να την βάλεις στην πρίζα. Τουλάχιστον το δικό μου κάτοπτρο δεν τα είχε έτοιμα αυτά, άλλα τα έχουν. Επίσης χρονοδιακόπτης που πήρα στο 15άρι αν και υπάρχουν και φθηνότερη. Τώρα φίλε μου το mylar πήγαινε 2-3€ το μέτρο. Από την λίγη εμπειρία που απόκτησα από όλο αυτό παρε καλύτερα grow tent. Έχεις λιγότερα προβλήματα και η δουλειά γίνεται πιο εύκολη Smile

@ YesIcan Άμα είναι αρκετό ακόμα καλύτερα!!
Απάντηση
Ευχαριστω μπροο, νομιζα ερχονται μαζι αυτα, ωραιος

Η φαση μου ειναι φουλ εντατικη, απο εξωτερικη αναγκαστηκα κ πεταξα 6 δεντρακια περιπου 300g+++ πριν λιγες μερες

Γκαφς δν παιζουν καθολου, οποτε ειμαι για diy ντουλαπα ακριβως τις δικες σου διαστασεις σκεφτομουν, κ ξες ψαχνομαι με τα watt για το χωρο κλπ κλπ ειμαι σε μια περιεργη κατασταση

Εχω καποιες ερωτησεις ακομα αλλα ασχετες με αυτα που θελεις να μαθεις, αν δν σε πειραζει να μ ριξεις ενα χελπ Big Grin
Απάντηση
(12-11-2020, 00:33 )hazeakias Έγραψε: Ευχαριστω μπροο, νομιζα ερχονται μαζι αυτα, ωραιος

Η φαση μου ειναι φουλ εντατικη, απο εξωτερικη αναγκαστηκα κ πεταξα 6 δεντρακια περιπου 300g+++ πριν λιγες μερες

Γκαφς δν παιζουν καθολου, οποτε ειμαι για diy ντουλαπα ακριβως τις δικες σου διαστασεις σκεφτομουν, κ ξες ψαχνομαι με τα watt για το χωρο κλπ κλπ ειμαι σε μια περιεργη κατασταση

Εχω καποιες ερωτησεις ακομα αλλα ασχετες με αυτα που θελεις να μαθεις, αν δν σε πειραζει να μ ριξεις ενα χελπ Big Grin

Ναι μπορούμε να μιλήσουμε να σου πω ότι ξέρω Big Grin
Απάντηση
Τελειαα, αν μπορεις να ριξεις μια φωτο με το πως εχεις το χωρο μεσα εξω να δω αν ταιριαζει με το πως το σκεφτηκα θα με βοηθουσε φουλ

Επισης https://www.organic-growshop.gr/product/...entriko-v/ δν γραφει διαστασεις αλλα νομιζω χωραει σε 50χ50
Απάντηση
@ hazeakias Αυτός είναι ο χώρος μου, μόλις τελειώσω αυτο το grow θα τα κάνω αναβάθμιση σε grow tent και άλλο φωτισμό. Είμαι στην εβδομάδα 5 λογικά στην 8 θα έχω τελειώσει. Αν θέλεις μπορείς να πάρεις το κάτοπτρο και την λάμπα Smile

[attachment=3070]
Απάντηση
Όσα φύλλα ακουμπουν στο χώμα... Ψαλιδισε τα...

Ειναι κακό να ακουμπουν στο χώμα...
Απάντηση
Σχετικά με αυτό το θεμα διαβάζω αυτές τις μέρες.
Defoliation στα αυτομάτα τελικά μπορώ να κάνω;
Είναι το πρώτο μου grow Και δεν θέλω να το καταστρέψω
Απάντηση
Δεν κάνει να ακουμπάνε τα φύλλα στο χώμα...
Αν φοβάσε να τα κόψεις ... Σήκωσε τα κάπως.

Εξαρτάτε σε τη κατάσταση είναι τα φυτά ... Ήτε αυτόματα ήτε φπ το ίδιο είναι στο θέμα αποφυλλωσης...

Αν το φυτό είναι υγιές...θα αντέξει ότι και να του κάνεις.
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με αυτόματα.
2-3 που έχω μεγαλώσει τους είχα κάνει αποφυλλωσεις χωρίς κανένα πρόβλημα.
Άλλα ήταν τα προβλήματα μου τότε!
Απάντηση
(13-11-2020, 17:03 )YesIcan Έγραψε: Δεν κάνει να ακουμπάνε τα φύλλα στο χώμα...
Αν φοβάσε να τα κόψεις ... Σήκωσε τα κάπως.

Εξαρτάτε σε τη κατάσταση είναι τα φυτά ... Ήτε αυτόματα ήτε φπ το ίδιο είναι στο θέμα αποφυλλωσης...

Αν το φυτό είναι υγιές...θα αντέξει ότι και να του κάνεις.
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με αυτόματα.
2-3 που έχω μεγαλώσει τους είχα κάνει αποφυλλωσεις χωρίς κανένα πρόβλημα.
Άλλα ήταν τα προβλήματα μου τότε!

Τελευταίο ποστ για σήμερα μιας και έχω τον κόφτη των τριών πόστ την ημέρα.
Τα φύλλα ακουμπάνε κάτω λόγω του LST που τους κάνω και πιστεύω άυριο θα έχουν ξανασηκωθεί. Απόσα διάβασα δεν πρέπει να ακουμπάνε το χώμα γιατί κάνουν καλό περιβάλλον για pests και επίσης φθείρεται το φυτό στην πορεία. Προς το παρόν δεν θα τα πειράξω γιατί όσο διαβάζω για τα αυτόματα λένε να μην τα πειράζουμε πολύ με HST. Πιστεύω μπορώ κάλιστα να βγάλω 2-3 φύλλα και δεν θα πάθει τίποτα, αλλά θα δείξει η πορεία τι θα αποφασίσω να κάνω Big Grin
Απάντηση
(13-11-2020, 16:45 )Ντουλάπας Έγραψε: @ hazeakias Αυτός είναι ο χώρος μου, μόλις τελειώσω αυτο το grow θα τα κάνω αναβάθμιση σε grow tent και άλλο φωτισμό. Είμαι στην εβδομάδα 5 λογικά στην 8 θα έχω τελειώσει. Αν θέλεις μπορείς να πάρεις το κάτοπτρο και την λάμπα Smile

Εισαι αρχηγος, ευχαριστω για τη φωτο, εξαερισμο δν εχεις καθολου τοσο καιρο;;(οκευ τωρα ειδα οτι την εχεις ανοιχτη τη ντουλαπα)
Εγω σκεφτομαι να ανοιξω πανω τρυπα να βαλω τον εξαερισμο κ να ανοιξω κ κατω μια τρυπα, να βαλω σωληνα για παθητικη εισαγωγη

Εν τω μεταξυ αυτη η παπαρια η ανακλαστικη ταπετσαρια νομιζα οτι ειναι σαν αυτοκολλητο αλλα αποτι βλεπω δν..

Μην ειμαστε υπερβολικοι δν θα παθουν κ τπτ αν τους κανεις μια μικρη αποφυλλωση, αλλα οχι κ να τα μαδησεις προφανως
Καπως κατσιασμενα μου φαινονται ή δν βλεπω καλα;;
Απάντηση
@ hazeakias Ο εξαερισμός μου είναι ανοιχτή ντουλάπα και ανεμιστήρας να βγάζει τον αέρα προς το έξω. Τώρα αγόρασα growtent και σου προτείνω να πάρεις και συ ένα στις διαστάσεις σου και να το βάλεις μέσα στην ντουλάπα. Εμένα ας πούμε η τέντα που πήρα είναι πιο μικρή απο την ντουλάπα και θα βάλω τον αέρα να βγαίνει στον χώρο που περισσέυει χωρίς καμία τρύπα.

Το mylar όχι, δεν ειναι αυτοκόλλητο. Μπορείς να πάρεις κόλλα ειδική ή να δοκιμάσεις την πατέντα που σκέφτηκα με τα καρφία. Το να βάλεις κολλητική ταινία σε μένα δεν πέτυχε γιατί ξεκολλούσε απο την ζέστη.

Κατσιασμένα δεν είναι απλά λίγο το ένα (το δεξία) είναι στρεσσαρισμένο απο τα δεσίματα.

Μπορείτε να δείτε αναλυτικά την φάση στο ημερολόγιο που έχω στο GrowDiaries

https://growdiaries.com/grower/gkizgrow
Απάντηση
(14-11-2020, 20:25 )Ντουλάπας Έγραψε: @ hazeakias  Ο εξαερισμός μου είναι ανοιχτή ντουλάπα και ανεμιστήρας να βγάζει τον αέρα προς το έξω. Τώρα αγόρασα growtent και σου προτείνω να πάρεις και συ ένα στις διαστάσεις σου και να το βάλεις μέσα στην ντουλάπα. Εμένα ας πούμε η τέντα που πήρα είναι πιο μικρή απο την ντουλάπα και θα βάλω τον αέρα να βγαίνει στον χώρο που περισσέυει χωρίς καμία τρύπα.

Το mylar όχι, δεν ειναι αυτοκόλλητο. Μπορείς να πάρεις κόλλα ειδική ή να δοκιμάσεις την πατέντα που σκέφτηκα με τα καρφία. Το να βάλεις κολλητική ταινία σε μένα δεν πέτυχε γιατί ξεκολλούσε απο την ζέστη.

Κατσιασμένα δεν είναι απλά λίγο το ένα (το δεξία) είναι στρεσσαρισμένο απο τα δεσίματα.

Μπορείτε να δείτε αναλυτικά την φάση στο ημερολόγιο που έχω στο GrowDiaries

https://growdiaries.com/grower/gkizgrow

καλησπέρα φιλαράκο, με το συμπάθιο αλλά νομίζω πως η παραπομπή στο site που κάνεις απαγορεύεται από τους κανονισμούς του φόρουμ. Αν καταλαβαίνω σωστά είναι ανταγωνιστική εταιρία. 
Απλά ήθελα και εγώ να κάνω παρόμοια παραπομπή για πληροφορίες καλλιέργειας αλλά δεν την έκανα.
Εάν είμαι λάθος παρακαλώ διορθώστε με για να ξέρουμε γενικά αν μπορούμε να κάνουμε τέτοιου είδος παραπομπές οι οποίες κατ εμέ είναι χρήσιμες να μοιραζόμαστε άνθρωποι από κάθε γωνιά του πλανήτη. Παρόλα αυτά σέβομαι τους κανονισμούς.
Απάντηση
Αντε παλι, ρε παιδια επιτηδες το κανετε τωρα;

Λες να πιω ΔΕΝ ειναι ανταγωνιστες το grow diaries αν ειναι δυνατον.. ημερολογια εχουνε

Ντουλαπας το εχεις ξεσκισει στα toppings το κοριτσι βλεπω, μια χαρα

Edit : Θα βγει αναλυτικοτατο αρθρο πανω στο θεμα με τα Links γιατι υπαρχει πολυ μπερδεμα στους περισσοτερους χρηστες... Τις επομενες ημερες.
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
(14-11-2020, 22:26 )trompetas Έγραψε: Αντε παλι, ρε παιδια επιτηδες το κανετε τωρα;

Λες να πιω ΔΕΝ ειναι ανταγωνιστες το grow diaries αν ειναι δυνατον.. ημερολογια εχουνε

Ντουλαπας το εχεις ξεσκισει στα toppings το κοριτσι βλεπω, μια χαρα

Ευχαριστώ για την ενημέρωση, επίτηδες κάτι δεν έχω κάνει, αλλά μάλλον θα έπρεπε να είναι ποιο σαφής ποια είναι η ανταγωνιστική εταιρία εφόσον ημερολόγια βλέπουμε εδώ και στον αντίστοιχο ιστότοπο. Γράψε λάθος... Rolleyes
Απάντηση
@trompetas Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος και με τις δύο Big Grin
Απάντηση
Εχεις και συ τα δικια σου Λεςναπιω , θα γινει το αρθρο να ξεκαθαριστει και αυτο

Ισα ισα παιδια, μακαρι να φτιαχνετε ωραια ευπαρουσιαστα ημερολογια και εκει περα στο grow diaries (καθως κακα τα ψεμματα το παρουσιαστικο τους ειναι απιθανο)

Και να τα εχουμε μαζεμενα σε ενα νημα η μια κατηγορια ομορφα. (αν μαζευτουνε μερικα) Και να τα συζηταμε, το σημαντικο με την κοινοτητα μας ειναι η επαφη που εχει καποιος με τον απεναντι
Κανενα grow diaries δε μπορει να μας "χτυπησει" σε αυτο, το μονο σιγουρο! Smile
Αλλα γαμανε τα παιδια εκει. Πολυ καλη δουλεια με την πλατφορμα. Βγηκαμε λιγο Offtopic Dude
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)