[Indoor] Χειμώνας 2020 - C99(Εσωτερική/LED)
#1
Καλησπέρα στην πιο... high παρέα! Μετά από μακρά αποχή απ' το "άθλημα", ήρθε πάλι η ώρα για βρωμοδουλειές...! Περιηγήθηκα τις τελευταίες μέρες στο forum μετά από πολύ καιρό, να φρεσκάρω τη μνήμη μου ενόψει καλλιέργειας. Βλέπω την κοινότητα να έχει μεγαλώσει πολύ, πολλά νέα ονόματα, υποθέτω ανάμεσά τους είναι και παλιοί που αλλάξαν nickname. Εύχομαι σε όλους υγεία, καλή υπομονή και καλές καλλιέργειες.

  Είπα να κάνω ένα ημερολογιάκι, θα προσπαθήσω να είμαι συνεπής, με εβδομαδιαία ενημέρωση. Έχουμε και λέμε:

Σπόρος: C99/φωτοπεριόδου/θηλυκοποιημένο, της Female Seeds.
Χώρος: 0.6μ Χ 0.6μ Χ 1,6μ (ντουλαπίτσα).
Φώτα: LED Astir (αρχή με 30W, σταδιακά θα φτάσουμε τα 192W στην ανθοφορία).
Υπόστρωμα: -Αρχή σε 2L γλαστράκι με BioBizz LightMix(+ζεόλιθο, διογκ. άργιλο, φύκια).
-Μεταφύτευση σε 30+ λίτρα τύρφη-κόκο(+ νυχτεριδοπρίτς, φύκια, BioBizz PreMix,
                                        ζεόλιθο, άμμο γάτας, διογκ. άργιλο).                                
Λίπανση: M-G-B της Advanced Nutrients, μαζί με μπόλικα ενισχυτικά της ίδιας εταιρίας.
Ανάπτυξη-Σχηματοποίηση: Τουλάχιστον 7-8 εβδομάδες ανάπτυξη, πολλά κλαδέματα και δεσίματα, ο
χώρος είναι μικρός και πρέπει να γεμίσει με πολλές ισοϋψείς κορυφές.


  Λοιπόν... αυτά λέει το πλάνο. Βέβαια όλο πλάνα κάνουμε κι όλα ανάποδα μας έρχονται, γι αυτό κρατάμε μικρό καλάθι κι ελπίζουμε για το καλύτερο...!  Big Grin  Μέχρι στιγμής πάντως όλα καλά. Ο σπόρος μπήκε στη χαρτοπετσέτα 13/11, δίπλα σε μικρή θερμάστρα, η θερμοκρασία κυμαινόταν στους 28 με 30. Σ' αυτό το σημείο να αναφέρω πως λόγω της αποχής μου, ο σπόρος έμεινε στο ψυγείο περίπου 2,5 χρόνια. Καλά κλεισμένος αεροστεγώς, αλλά δεν είχα και πολλές ελπίδες να σας πω την αλήθεια. Παρόλα αυτά, μετά από μιάμιση μέρα...



   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#2
Ευχαριστώ admin, το είδα το θέμα με την πιστοποίηση, έχω τραβήξει και μια φωτό. Θα τη δημοσιεύσω πιο κάτω.

  Είχαμε γεννητούρια λοιπόν, αμέσως πιάνω τα σύνεργα για το φύτεμα. Πέλετ κοκοφοίνικα να μουλιάσει σε νεράκι με ελάχιστες σταγονίτσες ριζο-βοηθητικά. Μετά από κανα τέταρτο έχει φουσκώσει, το στραγγίζω ελαφρώς και χώνω το σπόρι. Αδειάζω το νεράκι που περίσσεψε απ' το πέλετ στη 2λιτρη, πάνω κάθεται το πέλετ με το σπόρι και γύρω γύρω συμπληρώνω χώμα. Ψέκασμα με σκέτο νεράκι στην επιφάνεια, κάτω απ' το πανελάκι για τα βρέφη (30W) και αναμονή...

   

   

   

Μετά από κανα 2 μέρες, ήρθε η ώρα για τη φωτό της πιστοποίησης  Big Grin

   


  Μετά από μιάμιση μέρα περίπου...

   


  Κι έτσι είμαστε σήμερα:

   


Βίβες  Smoke27
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#3
Χαίρετε και πάλι. Παιδιά ευχαριστώ για τη θετική ενέργεια, εύχομαι και σε σας τα καλύτερα. Πέρασαν λίγες μέρες λοιπόν, είχαμε μερικές ψιλοαναποδιές. Δε μας πτοεί τίποτα, δεν έγινε και τίποτα σοβαρό εδώ που τα λέμε. Η πρώτη... έκπληξη ήρθε με την τελική γλάστρα. Δεν πρέπει να είναι 30L τελικά, μάλλον είναι το αμέσως μεγαλύτερο νούμερο αιρποτ (38L). Κλάιν, δεν τρέχει τίποτα, απλά ξεφεύγουμε λίγο με το ύψος. Θα πάει το κλάδεμα σύννεφο  Big Grin

Μετά, ξυπνάω πριν κανα 2 μέρες χαράματα και λέω να ρίξω μια ματιά στο "μωρό". Ανοίγω τη ντουλάπα, βλέπω σκοτάδι (έπρεπε να είναι αναμμένα τα φώτα εκείνη την ώρα). Μίνι εγκεφαλικό, δε ξέρω πόσες ώρες κοιμάται ενώ δε θα έπρεπε, τέλος πάντων τα έχει φτύσει ο χρονοδιακόπτης. Ευτυχώς έχω άλλον καβάτζα. Τον αλλάζω, ξαναβάζω το φυτό σε 24/0 φωτισμό για μια μέρα καλού κακού. Ελπίζω να μην αρχίσει και βγάζει τριχούλες σε κανα 10ήμερο  Big Grin 

  Κατά τ' άλλα, μπήκαμε σε 20/4 φωτισμό αρχές της εβδομάδας, εξαιρείται η μέρα που απόθανε ο χρονοδιακόπτης, μέχρι τότε ήμασταν 24/0. Τα ποτίσματα αρχίσανε και μεγαλώνουν σε ml, μικραίνωντας σε συχνότητα. 200ml περίπου φτάνουν να βρέξουν όλη τη δίλιτρη και τρέχει κι ελάχιστο από κάτω. Αρχή της εβδομάδας ήπιε 200ml (1ml/l voodoo juice, 2ml/l first feed)

   

   

Από φώτα, έχουμε φτάσει τα 128W και με αυτά θα βγάλουμε την ανάπτυξη. Λίγο πριν το γύρισμα σε ανθοφορία, που (χρονοδιακόπτη θέλοντος Big Grin ) υπολογίζεται στα μέσα με τέλη Γενάρη στη χειρότερη, θα προστεθούν ακόμα 64W. Η πιο πάνω φωτό είναι με αναμμένα φώτα και το φύτο φαίνεται χλωμό. Δεν ήταν τόσο χάλια στο φυσικό φως, αλλά θορυβήθηκα κι από κάτι ψιλοσημαδάκια στα πρώτα φύλλα(μονόφυλλα), που τα χω δει κι άλλες φορές σ' αυτη την ηλικία των φυτών. Συνήθως το διορθώνω με λίγο cal-mag. Νομίζω έτσι έγινε και τώρα. 3 μέρες μετά το προηγούμενο πότισμα, άλλα 200ml (1ml/l piranha, 3ml/l first feed, ελαχιστες σταγόνες cal-mag και rhino skin). Και λίγο ντουζάκι στα φύλλα με σκέτο νερό. Ποτίζω με φιλτραρισμένο νερό βρύσης (φίλτρο camelot) και ρυθμίζω το pH στο 6 και κάτι με ξύδι.

   

   

   

Τέλος, ετοιμάστηκε η τελική γλάστρα και ποτίστηκε με ριζοβοηθητικά (2ml/l voodoo juice, 2ml/l piranha). Αυτή τη βδομάδα θα πέσει το πρώτο κλάδεμα, πάνω απ' τα τρίφυλλα, και θα γίνει και μεταφύτευση.

   

Βίβες  Smoke23
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#4
@YesIcan, @Dirtygrowing ευχαριστώ. Χτες πέσανε "κεφάλια" κι έγινε και διαφυλλικό ψέκασμα με νερό με λίγες σταγόνες big bud(*).

   

(*Το τρικ με το διαφυλλικό big bud από νωρίς το έμαθα απ' τους γκουρού εδώ:
https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=2517 .
Γενικότερα έχει πολλή πληροφορία το συγκεκριμένο ημερολόγιο)


  Αύριο-μεθαύριο το πολύ θα γίνει και η μεταφύτευση στην τελική γλάστρα.
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#5
Καλημέρα στα παιδάκια! Αρχή της βδομάδας που διανύουμε έγινε η μεταφύτευση και πέσανε και 750 ml νεράκι με 3ml/l first feed, ελάχιστο cal-mag και B-52 (που νομίζω δουλεύει και σαν αντί-στρες στις μεταφυτεύσεις. Αν κάνω λάθος, υγείες  Big Grin ).

   

   

   

Η ανάπτυξη μετά τη μεταφύτευση ήταν ραγδαία, θα βρήκε και φαΐ στο χώμα και πήρε μπρος. Τρεις μέρες μετά χρειάστηκε πάλι πότισμα(1L νερό με 3ml first feed, 1ml voodoo juice, 1ml piranha) . Πριν απ' αυτό έγινε και το δεύτερο κλάδεμα. Έκοψα τις κορυφές με διαφορά μιας μέρας μεταξύ τους, καθότι η μια είχε προφανώς πάρει προβάδισμα, μήπως και ξαναρθούνε λίγο στα ίσια τους. Ο κορμός έχει αρχίσει και γίνεται ξυλώδης, πάχυνε κιόλας, μάλλον έπιασε τόπο η γυμναστικούλα και το rhino skin. Επίσης άρχισαν τα δεσίματα, η αγαπημένη μου ασχολία  Cool

   

   

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#6
Καλημέρα! Το κορίτσι είναι περίπου 25 ημερών. Αυτή τη βδομάδα μπήκαμε σε 18/6 ωράριο. Γίνανε 2 ποτίσματα, το ένα με σκέτο νερό (1L) και μετά από τρεις μέρες άλλο τόσο περίπου με 3ml/l first feed, 1ml/l voodoo juice, 1ml/l piranha. Αυτό ήταν και το τελευταίο πότισμα με first feed, απο δω και πέρα θα αρχίσει να πέφτει βάση Advanced Nutrients (όταν το ζητήσει, γιατί δε το βλέπω να πεινάει να είμαι ειλικρινής). Τα ριζοβοηθητικά θα τα σταματήσω κι αυτά προσωρινά, νομίζω θα χρειαστεί πάλι αργότερα, πρέπει να ξανακοιτάξω το πρόγραμμα της Advanced γιατί δε θυμάμαι τίποτα  Big Grin

Με τα κλαδέματα έχουμε πλέον τέσσερα "κεφάλια" και θα προσπαθήσω να τα κάνω 16, θα μεγαλώσω αυτές τις 4 κορυφές μέχρι τα όρια τις γλάστρας και μετά θα τις κουρέψω από 2 φορές την καθεμία. Αυτά λέει το πλάνο. Καλή συνέχεια σε όλες τις φυτάρες!!!

   

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#7
Καλημέρα παράνομοι  Big Grin  Smoke20 

  Είμαστε περίπου στον ένα μήνα ζωής. Λίπασμα βάσης δεν έχει πέσει ακόμα, το φυτό έχει ένα υγιέστατο χρώμα και δε μου φαίνεται να ζητάει κάτι. Έγινε ένα πότισμα πριν τέσσερις μέρες με 1,5L νερό (μισό βρύσης-μισό αφυγραντήρα, pH περίπου 5,5). Την επομένη έγινε και δεύτερη εφαρμογή διαφυλλικό big bud, θα ακολουθήσει ακόμα μία στο επόμενο δεκαήμερο. Άλλαξα και τον τρόπο δεσίματος, δε γινόταν δουλειά πριν, σφίξε- ξέσφιξε τα σκοινιά, τώρα είναι πιο βολικό.

   

   

Χτες έγινε ακόμα ένα πότισμα με 1,5L σκέτο πεχαρισμένο νερό. μέσα στη βδομάδα θα αφαιρέσω κάποιες νέες φύτρες που βγαίνουν χαμηλά, όχι όλες, θα αφήσω μερικές να γίνονται παράλληλα με τις κύριες κορυφές για να κόψω και λίγο άγουρο να δοκιμάσω, όταν κοντεύει το τέλος.

   

   

   

  Καλή συνέχεια σε όλους  Peace-and-love-033
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#8
Ενημέρωση!

  Χτες ποτίστηκε για πρώτη φορά με βασική λίπανση και μπόλικο νερό. 2L με ελάχιστες σταγόνες κι απ' τα 3 μέρη (micro, grow και bloom). Το φυτό δεν πρέπει να πεινούσε και πολύ, αλλά εγώ δεν κρατιόμουνα άλλο  Big Grin  Angel

Πότισα και λίγο βιαστικά κι έφυγε λίγο κι απ' τα πλάγια της γλάστρας, οπότε μάλλον 1,5L περίπου ήπιαμε. Έβαλα ελάχιστες σταγόνες λίπασμα, περίπου μισό ml σύνολο στα 2L. Να δω πώς θα αντιδράσει, μάλλον τα δυο επόμενα ποτίσματα θα είναι σκέτο νερό.

  Καθάρισα και μερικές φύτρες που δεν παίρναν καθόλου φως, καθώς και μερικά φύλλα που ακουμπούσαν στο χώμα. Θα ακολουθήσει μπόλικο κλάδεμα ακόμα στις επόμενες 2-3 βδομάδες, και μετά λογικά θα είμαι έτοιμος για ανθοφορία.

   

   

   

  Βίβες  Smoke20
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#9
Χαίρετε! Οι παρακάτω φωτό είναι προχθεσινές. Προχθές λοιπόν, ήπιαμε 1,5L νεράκι με pH 6. Έγινε ελαφρά αποφύλλωση( δεν μου πολυαρέσει να αφαιρώ φυλλά) και έκοψα και μερικές ακόμα νέες φύτρες, να... αραιώνουμε σιγά-σιγά  Tongue

   

   

Καλές γιορτές, χρόνια καλά με υγεία και ξέγνοιαστες καλλιέργειες σε όλους  Smile
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#10
Καλημέρα! @diaolina thanks, καλή συνέχεια και σε σένα.

Είμαστε περίπου στον ενάμιση μήνα ζωής. Πλέον καλύπτει περίπου  40 επί 40 πόντους επιφάνεια. Ύψος... ούτε 15 πόντους  Big Grin . Ότι πάει να ξεφύγει, με κανα 2 κινήσεις καράτε ξαναέρχεται στα ίσα του  Big Grin

   

   

Χτες ήπιε 2 λίτρα νερό, με μερικές σταγόνες ξύδι, pH δε μέτρησα.

   

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#11
Καλησπέρα και καλή (βραδυά Tongue ) χρονιά σε όλους.

To φυτάκι το έβλεπα λίγο πεσμένο τις τελευταίες μέρες παρόλο που δεν του έλειπε νερό, οπότε υπέθεσα ήρθε ώρα σιγά σιγά να πέφτει λίπασμα βάσης ανά 2-3 ποτίσματα. Εκτός από μια φορά πριν μερικά ποτίσματα(ελάχιστες σταγόνες), δεν έχει φάει καθόλου m-g-b. Πριν τέσσερις μέρες ήπιε 1,5L σκέτο πεχαρισμένο νερό και χτες έγινε διαφυλλικό με big bud. Αφαιρέθηκαν πάλι οι κύριες 4 κορυφές μετά από αρκετό καιρό, καθώς και μερικά φύλλα.

Σήμερα λοιπόν, πρώτο πότισμα της χρονιάς, έδωσα 3L νερό (η γλάστρα είναι τεράστια και ήθελα να την ποτίσω μια φορά καλά, να πάει νερό παντού) με 0,75ml micro, 0,75ml grow και 0,75ml bloom. Οι κύριες κορυφές θα κουρευτούν ακόμα μια φορά, να κάνουν 4 κεφάλια καθεμιά και λογικά σε καμια 15αρια μέρες θα έχουμε γυρίσει σε 12-12.

   

   

   

@tilansia , @Dirtygrowing ευχαριστώ παιδάκια, καλή χρονιά Smile

@Αλαφροΐσκιωτος  Big Grin  Big Grin  Big Grin  καλή χρονιά, να σαι καλά, ακόμα γελάω!!!
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#12
Καλησπέρα στα παιδάκια!

@prasinos δίκιο είχες μάλλον, το φυτό συνήλθε την επόμενη μέρα. Ευχαριστώ!

@Αλαφροΐσκιωτος κι εγώ διαφωνώ με την ακραία αποφύλλωση, αφαιρώ μόνο ό,τι ενοχλεί ή περισσεύει.

Λοιπόν η κυρία δείχνει ευχαριστημένη με 2L νερό ανά 3 μέρες, ή 3L ανά 4 μέρες. Μάλλον κλίνω προς το δεύτερο. Όλη η δουλειά μέχρι τώρα έχει γίνει με... 3ml λίπασμα συνολικά, το φυτό δεν έχει πεινάσει καθόλου, που σημαίνει ότι έκανα καλή δουλεία στο υπόστρωμα. Βέβαια στην ανθοφορία θα πέσει μπόλικο φαΐ λογικά. Την περασμένη βδομάδα ήπιε 2 φορές από 2L νερό, τη μία με 1ml/L B52 και 1ml/L rhino skin. Το rhino skin θα μπει στο πρόγραμμα και για τις επόμενες 4-5 βδομάδες σίγουρα.

   

   

   

Σήμερα, αφού στέγνωσε λίγο το υπόστρωμα, έγιναν τα τελευταία (μην ορκίζεσαι  Angel ) κλαδέματα. Έφυγαν οι κύριες κορυφές πάλι, και καμια δεκαριά άλλες που άρχιζαν να ξεφεύγουν. Καλά, σε μια βδομάδα θα χουν ξεπεταχτεί 20 καινούριες. Μόλις συνέλθει απ' τα κλαδέματα, θα γυρίσω σε 12-12 (καμια βδομάδα το πολύ).

   

   

Βίβες  Smoke27
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#13
Καλημέρα ωρέ  Smile

Ενημέρωσις

Χτες γύρισα απ' τη δουλειά και τη βρήκα με τα φύλλα κάτω, πολύ κάτω όμως. Είχε πιεί 2L πριν τρεις μέρες. Δε μας φτάνουν τα 2 λίτρα πχια, από δω και πέρα 3L σε κάθε πότισμα, κάθε 3-4 μέρες περίπου. Μόνο έτσι κρατιούνται τα φύλλα τσίτα, εγώ αυτό θεωρώ σημάδι ότι όλα είναι καλά, σε συνδυασμό με το χρώμα και την όψη των φύλλων. Χτες λοιπόν, 3L νεράκι αφυγραντήρος σκέτο (τόσο καιρό το πετούσα ο μαλάκας, μια χαρά δείχνει το φυτό).

Λίπασμα... θέλω να δώσω και το φυτό δε με αφήνει  Big Grin

Αύριο - μεθαύριο θα συνδέσω και το τρίτο πορτατίφ, επιπλέον 64W, και βουρ για άνθιση. Σ' αυτό το σημείο να πω και μια καλή κουβέντα για τις ΦΩΤΑΡΕΣ των παιδιών, που τόσα είχαν ακούσει εδώ μέσα όταν τα κυκλοφόρησαν. Μόλις 128W (και... μπόλικο μεράκι!) έφτιαξαν αυτό το φυτό. Τα χρυσοπλήρωσα τότε μεν, αλλά απ' το πρώτο grow κάναν απόσβεση, τώρα είμαι στο έκτο και μάλλον... θα αργήσω να ασχολήθω ξανά με φώτα. Μπράβο ρε μάγκες.

Καλή συνέχεια σε όλους

   

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#14
Καλημέρα μικρόκοσμε της κάνναβης  Smile

@Special η θερμαστρούλα(0,6 X 0,6 X 1,5m είναι ο χώρος μου) κάνει δουλειά. Την έχω στο πάτωμα, κοντα στη ρίζα, και την κρατάει ζεστή. Εκεί νομίζω είναι πιο κρίσιμο να μην υπάρχει κρύο. Όταν σβήνουν τα φώτα η θερμοκρασία κρατιέται στους 20, χωρίς τη θερμάστρα θα είχε σίγουρα 4-5 βαθμους πιο κάτω. Νομίζω είναι απλά μια δυνατή λάμπα, βαμμένη με "χοντρή" πράσινη μπογιά , για να εκπέμπει μόνο θερμότητα κι όχι φως. Την συστήνω ανεπιφύλακτα (έχει και μεγαλύτερη για πιο μεγάλους χώρους). Ευχαριστώ!

@drunken monk ναι, τρία Helios δουλεύω. Απ' την επόμενη φορά θα τα ανάβω όλα στο 10ήμερο, νόμιζα ότι θα ήταν overkill από τόσο νωρίς! Ευχαριστώ! Στο συλλαλητήριο δεν παραβρέθηκα, για συνωνυμία πρόκειται.

Η φυτούκλα προχτές ήπιε ακόμη 3L νερό με 1ml micro, 1ml grow και 1ml bloom (περίπου 0,33ml/L απ' το καθένα δλδ). Το ωράριο φωτός πήγε στο 15/9 για κανα δυο μέρες και το σ-κ θα μπούμε 12-12. Με αυτές τις τρεις ώρες παραπάνω ύπνο, οι κύριες κορυφές έφτασαν σε μια νύχτα σε ύψος τις υπόλοιπες, ενώ ήταν 6-7 πόντους πιο κάτω..! Νέες κορυφές πετάγονται από παντού. Ελπίζω να μην κυριαρχεί η σατίβα στο φαινότυπο (στα γενετικά του σπόρου υπάρχει Cinderella), γιατί θα βγεί απ' τη ντουλάπα και θα φύγει Big Grin . Επίσης αφαιρέθηκαν μερικά φύλλα και κανα δυο κορυφούλες που την είχαν δει "Ιμαλάια" Dodgy . Συνδέθηκε και το τρίτο φως, 192W από χτες και μέχρι τέλους. Οι φωτό είναι 2 ημερών, στα επόμενα update με την αλλαγή ωραρίου και το επιπλέον φως πιστεύω
το φυτό θα δείξει τρελή διαφορά σε λίγες μέρες.

Καλή συνέχεια στις φυτάρες σας.


   

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#15
Καλησπέρα  Smile

6η μέρα σε 12-12 ωράριο. Μεσολάβησαν τρία ποτίσματα, ανά τρεις μέρες 3L νερό. Το πρώτο με 1ml/L rhino skin και 1ml/L B52. Το δεύτερο τρεις μέρες μετά, με 1ml ανά 3L από κάθε μπουκάλι βάσης (m-g-b). To τελευταίο έγινε χτες. Πριν απ' αυτό είπα να τσεκάρω λίγο το pHμετρο και... ω του θαύματος, είχε απορρυθμιστεί..! Το καλιμπράρισα, είχε καιρό να γίνει. Άλλα 3L λοιπόν χτες, με 0.5 ml/L από κάθε βάση. Αύξησα λίγο τις δόσεις, είδα να τρώει τα κάτω φύλλα του σιγά σιγά. Σε κάθε πότισμα αφαιρούνταν κι από 2-3 κλαράκια, για να αναπνεύσουν τα υπόλοιπα. Τέλος, συνδέθηκε το φίλτρο στον εξαερισμό, οι μυρωδιές είναι πλέον παραδεισένιες, αλλά πολύ, ΠΟΛΥ προκλητικές..! Δεν πήγαινε άλλο, δυστυχώς  Sad

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#16
@Special ευχαριστώ συναγωνιστή! Απ' αυτήν εδώ την παρέα τα έμαθα όλα !!!


Κι ένα μίνι update:


   

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#17
Καλησπέρα σε όλο το τρελοκομείο  Tongue

Πότισμα προ δυο ημερών, 3L νεράκι με 1ml/L voodoo juice, 1ml/L piranha, 0.3ml/L micro, 0.3ml/L grow και 0.3ml/L bloom. Αύριο θα πέσει άλλο ένα τρίλιτρο με rhino skin και B52. Σκέφτομαι να του βάζω σε κάθε πότισμα βασικό λίπασμα, κάθε φορά κι από λίγο από δω και πέρα.

Here's the thing... Δεν έχω ξαναφτιάξει τόσο μεγάλο φυτό, ούτε έχω ξαναχρησιμοποιήσει τόσο μεγάλη γλάστρα. Έχει αρχίσει και τρώει τα κάτω fan leaves, δεν θέλω να φτάσω μέσα ανθοφορίας και να μην έχει μείνει φύλλο πάνω. Το χω πάθει. Προσπαθώ να του "σπάω" το φαΐ σε δόσεις, τα τελευταία τρία ποτίσματα έχει φάει συνολικά 1ml/L από κάθε βάση (m-g-b). Η εταιρία προτείνει μέχρι 4ml σύνολο στα ποτίσματα όλης της βδομάδας, εγώ το βρίσκω υπερβολικό. Μάλλον εννοούν σε κόκο ή υδροπονία και λογικά μιλάνε για... μεγάαααλα φυτά. Ίσα που του  αύξησα τη δόση και πάνω στο διήμερο είχα καψίματα στα φύλλα!! Τι διάολο, μπαρούτι έχουν μέσα αυτά τα ρημάδια τα μπουκάλια?

Anyway, οποιαδήποτε γνώμη ή εμπειρία πάνω στις δοσολογίες της Advanced, καλοδεχούμενη.

   

   

   

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#18
Ενημέρωση:

2 ποτίσματα έγιναν από την τελευταία φορά, από 3L νερό. Το πρώτο πριν 4 μέρες με 1ml/L rhino skin, 1ml/L B52 και 0.5ml/L από κάθε μπουκάλι βάσης (m-g-b). Στις δυο μέρες μετά τα ποτίσματα κατεβάζει τα φύλλα πλέον. Έτσι μετά από 2 μέρες έγινε το άλλο πότισμα με voodoo juice, piranha, cal-mag και bud candy, όλα από 1ml/L.

Στα φύλλα έχω αρχίσει και βλέπω μερικές καμμένες άκρες απ' όταν αύξησα λίγο τη βάση, αλλά δε μπορώ να κάνω άλλο κράτει, έχει φάει μπόλικα φύλλα (αφαίρεσα και λίγα από ψηλά για να περνάει το φως) και όπου να ναι θα αρχίσει και το φούσκωμα στους παπάδες. Οπότε θα ανεβαίνουν κι άλλο οι δόσεις σιγά σιγά, απόψε στο σχόλασμα θα ξαναποτίσω με βάση.

   

   

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#19
Χτες 3 λίτρα νερό με 2ml micro, 2ml grow και 2ml bloom (περίπου 0,67ml/L απ' το καθένα). Ανέβασα άλλο λίγο τις βάσεις, φαίνεται να πρασινίζει πάλι το χρώμα που είχε χλωμιάσει λίγο. Λογικά αύριο θα διψάει πάλι, τις επόμενες μέρες θα μπει στο πρόγραμμα και το φοβερό big bud. Επίσης άρχισα να βλέπω κρυσταλλάκια  Cool

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#20
Χαίρετε κηπουροί Cool

@Dirtygrowing σωστός, thank you  Wink

Χτες 3L νερό με big bud, bud candy, rhino skin, B52 και cal-mag, όλα από 1ml/L. Αφαίρεσα μερικά φύλλα γιατί είχε γίνει πολύ πήχτρα και καθάρισα την επιφάνεια του υποστρώματος απ' τα παλιά φύλλα, όπως συμβούλεψε ο admin. Το πράσινο χρώμα έχει επανέλθει για τα καλά, τα φυλαράκια στα φρέσκα άνθη είναι καταπράσινα, οπότε μάλλον το σώσαμε το θέμα με τα φαγωμένα φύλλα.

Επίσης, καλό είναι όταν έχεις πιεί κανα τσιγάρο, να σκέφτεσαι λίγο πριν γράψεις  Big Grin . Ξεκίνησαν πριν κανα 2 βδομάδες να φαγώνονται τα χαμηλά φύλλα, παρόλο που αυξάνω το φαΐ. Κάπου εκεί ανακάλυψα ότι το pHμετρο έχει απορρυθμιστεί και το καλιμπράρω. Δηλαδή κανα 2 βδομάδες πότιζα με pH 8-9 ξερω γω, και αναρωτιέμαι κιόλας γιατί δεν τρώει...

Βίβες  Smoke20

   

   

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#21
@tilansia thank you madame  Smile

Φωτογραφικό update, το βράδυ μάλλον θα πρέπει να ποτίσω πάλι. Τώρα που συνήλθε το pH, σκέφτομαι να του κάνω και κανα ποτισματάκι σκέτο νερό ενδιάμεσα, όχι όλο φαΐ. Θα δω...

   

   

   

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#22
Καλησπέρα  Smile

Πριν 3 μέρες, 3.5L νερό με 0.5ml/L micro, 0.5 ml/L grow και 0.5 ml/L bloom.
Χτες, άλλο τόσο νερό με 0.5ml/L grow, 0.5ml/L bloom και 1ml/L big bud.
Αφαίρεσα λίγα ακόμα φυλλαράκια για να φτάνει λίγο πιο μέσα το φως. Το συνολικό ύψος του φυτού είναι περίπου 60 πόντοι, οι πρώτοι 20 πόντοι απ' το υπόστρωμα είναι σκέτα κλαριά και από κει και πάνω γίνεται της κακομοίρας.

Γενικά να πω, είμαι πολύ εντυπωσιασμένος από τη ράτσα. Βέβαια είχα καιρό να καλλιεργήσω κι όλα τα φυτά ωραία μου φαίνονται, αλλά νομίζω ότι έχει πολύ καλή αναλογία καρπού/φυλλωσιάς. Τα αρώματα... τι να πω, κλείνω τον εξαερισμό και το βγάζω να το ποτίσω, και μετά πρέπει να ανοίξω ένα μισάωρο τα παράθυρα για να ξεμυρίσει το σπίτι. Κάτι φρουτώδες, μαζί με μέντα ή πεύκο, δε μπορώ να το προσδιορίσω, πολύ ιδιαίτερη μυρωδιά. Ο κορμός αναδύει μια λεμονίλα όταν τον τρίψεις.

Κάνω και μια βιαστική πρόβλεψη: τέλος Μαρτίου, αρχές Απρίλη το πολύ θα είναι στα βάζα.

   

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#23
(09-02-2021, 16:10 )Special Έγραψε: @Sugar Man καλησπέρα κομπανιέρο.
Μια ερώτηση... Σε τι απόσταση από το φυτό έχεις τα φώτα;

Hello boy, περίπου στους 50 πόντους

Καλησπέρα ομάδα

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#24
Χαίρετε αγρότες της ντουλάπας  Big Grin

Πριν 4 μέρες, 3L με 1.5ml micro, 1.5ml grow και 1.5ml bloom.
Προχτές, 3.5L με 2.5ml micro, 2.5ml grow και 2.5ml bloom.

Συνεχίζει να τρώει φυλλαράκια από κάτω, ευτυχώς έχουμε μπόλικα, ενώ ταυτόχρονα έχουμε καμμένες άκρες απ' το λίπασμα σε αρκετά φύλλα. Θα αρχίσω να μειώνω το micro σιγά σιγά, δε νομίζω να χρειαστεί και πολύ Ν από δω και πέρα. Το βράδυ έχει πάλι πότισμα.

   

   

   

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#25
Καλησπέρα συμμορία  Cool

Πριν 2 μέρες, 3 λίτρα νερό με big bud, bud candy, cal-mag, B52 και rhino skin (το καθένα από 1ml/L).
Απόψε μετά τη δουλειά έχει πάλι πότισμα λογικά, άμα το δω πολύ πεσμένο θα του δώσω και φαΐ, αλλιώς σκέτο νερό.

   

   

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#26
Χαίρετε  Smile

Το pHμετρο μου μάλλον τα έπαιξε μετά από 4 χρόνια  Sad . Μπορεί και να φταίνε οι μπαταρίες, θα το κοιτάξω, αλλά είμαι 99% σίγουρος ότι... καπούτ. Έχω άλλο ένα καβάτζα, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι λειτουργεί κι εκείνο. Οπότε υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να πάμε μεχρι τέλος με βάρκα την ελπίδα, αναφορικά με το pH...!

Ίδωμεν  Cool

Από ποτίσματα, πριν 3 μέρες ήπιαμε κλασσικά 3 λίτρα με 1.5ml grow, 1.5ml bloom και 3ml big bud (στα 3L, όχι ανά λίτρο). Χτες, άλλα 3 λίτρα με 1ml micro, 1.5ml grow και 1.5ml bloom. Προσθέτω και με το μάτι όσο ξύδι έβαζα περίπου και πριν και... αν υπάρχει Θεός, ας ρυθμίσει το pH  Big Grin

   

   

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#27
Ενημέρωση: χτες 3 λίτρα νερό με 1ml micro, 1.5ml grow και 2ml bloom, συνολικά στα 3 λίτρα. Πρηζόμαστε συνεχώς. Μου φαίνεται ότι πάει αρκετά γρήγορα, υπολόγιζα για τέλος Μάρτη να κόψω αλλά μπορεί και κανα 2 βδομάδες νωρίτερα όπως το βλέπω. Οπότε μάλλον πάμε για άλλη μια βδομάδα με big bud, μετά 2 βδομάδες overdrive και μετά σιγά σιγά flawless και ποτίσματα με σκέτο νερό για 10-15 μέρες. Και μετά Husqvarna  Cool

Μπορεί και να βιάζομαι λίγο. Για πείτε κι εσείς...

   

   

   

   

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#28
Καλησπέρα  Smile

Ποτίσματα: πριν τρεις μέρες, 3 λίτρα με 1ml micro, 1ml grow, 1ml bloom και 3ml big bud. Χτες, άλλο τόσο με 1ml micro, 1.5ml grow, 1.5ml bloom, 3ml B52 και 3ml bud candy. Οι δοσολογίες είναι συνολικά στα 3 λίτρα, όχι ανά λίτρο.

   

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#29
@illustrator γεια σου φιλαράκι

Τις δημοσιεύσεις σου τις διαβάζω με ενδιαφέρον, φαίνεται να το κατέχεις το σπορ Wink

Η γλάστρα είναι όντως τεράστια, δε ξέρω αν θα την ξαναχρησιμοποιήσω γιατί μου χει κοπεί η μέση να την κουβαλάω. Η μίξη για το υπόστρωμα βασίζεται σε ένα παλιό οδηγό καλλιέργειας του Ποπάυ, αν δεν κάνω λάθος.

Λιπάσματα έχω ένα σωρό μπουκαλάκια, μάλλον υπερβολή, τα είχα αγοράσει στο ξεκίνημα και τα έχω ακόμα. Τις δόσεις τις πάω μέχρι τα μισά απ' όσα προτείνει η εταιρία, οτιδήποτε παραπάνω μου βγάζει καψίματα. Όχι ότι τώρα δεν έχω καψίματα, αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό.

Βιταμίνες Β, εννοείς το Β52? Το αγόρασα κι αυτό τότε, το πρότεινε η εταιρία Big Grin . Ρίχνω που και που, και στις μεταφυτεύσεις καμιά φορά, λένε ότι βοηθάει.

Για την αποφύλλωση, μαζί σου. Κόβω μόνο ότι ενοχλεί. Κι όσο περισσότερα φύλλα, τόσο καλύτερη φωτοσύνθεση, έτσι πιστεύω κι εγώ (χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις).

Το ταμπελάκι είναι περισσότερο για μένα, όλα τα φυτά σχεδόν ίδια μου βγαίνουν και θα μπερδεύω τις φωτο μετά από λιγο καιρό Rofl

Βίβες Smoke20
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#30
(23-02-2021, 19:53 )Illustrator Έγραψε: Τι ενοεις για τα φυλλα οτι κοβεις οτι σε ενοχλει ?? αισθητικα ??
εγω για να κοψω συμενει οτι το φυτο ακουμπαει στην τεντα γυρω γυρω και απο την κλεισουρα του χωρου(συνηθος τεντα καλιεργειας) αυξανεται η υγρασια ...προσπαθω να μην φτανω σε αυτο το σειμιο να ανθηζω στην ωρα τους...η προσπαθεια μετραει ξερεις  Big Grin

Αισθητικά σε καμία περίπτωση Big Grin
Τα δεντράκια μου με τα κλαδέματα και τα δεσίματα γίνονται κοντά και πυκνά, με αποτέλεσμα πολλά φύλλα να μπλέκονται μεταξύ τους, το ένα πάνω στο άλλο, κρύβουν το φως από διπλανούς παπάδες κτλ. Αυτά εννοώ. Σ' αυτο που βλέπεις τώρα, σταδιακά έχω αφαιρέσει σχεδόν άλλο μισό φυτό σε φύλλα και κλαριά, αλλιώς δε θα χωρούσε στο πλάτος (60Χ60 ο χώρος μου)
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#31
Καλησπέρα ομάδα  Wink

Χτες ήπιε 3 λίτρα νερό με 1.5ml micro, 1.5ml grow και 2ml bloom σύνολο (όχι ανά L). Νομίζω μέσα του Μάρτη θα είμαι έτοιμος να κόψω. Οπότε θα ποτίσω καμια 10αριά μέρες ακόμα με λιπάσματα και μετά θα αρχίσω να ξεπλένω με σκέτο νερό σιγά σιγά.


   

   

   

Βίβες Smoke23
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#32
Καλησπέρα στα παιδάκια, ενημέρωσις ημερολογίου  Smile

Πριν τρεις μέρες, τρία λίτρα νερό με 1ml micro, 1.5ml grow & 1.5ml bloom.
Χτες, τρία λίτρα πάλι με 1ml micro, 1.5ml grow, 2ml bloom & 3ml overdrive.

Χτες μπορεί και να ήταν το τελευταίο πότισμα με βασικό λίπασμα, μπορεί να του δώσω άλλη μια βδομάδα overdrive, ανάλογα με την όψη των λουλουδιών. Μικροσκόπιο βαριέμαι να συνδέσω για να δω τα κρύσταλλα, θέλει να κατεβάσω προγραμματάκι στο λάπτοπ. Με το μάτι θα το πάω, δε νομίζω να πέσω και πολύ έξω. Το φυτό αρχίζει και χλωμιάζει, του έχω μειώσει τα λιπάσματα και τρώει φύλλα αβέρτα. Έχει ακόμα να φάει, θα το αφήσω πεινασμένο και θα αραιώσω και τα ποτίσματα μέχρι το τέλος, να το αναγκάσω να φάει ό,τι υπάρχει και να δώσει ό,τι έχει από κρύσταλλο. Κάπως έτσι το σκέφτομαι...

   

   

   

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#33
(02-03-2021, 10:55 )Illustrator Έγραψε: Αν έδεινες παραπάνω Bloom υποθέτω οτι δεν θα το χρειαζοσουν το οβερντράιβ !!! Γενικα οτι 'χρειάζεται' για το φυτο εξτρά που έχει P και K είναι επιδι λειπει από την βάση, συγκεκριμενα απο την προτεινομενη δοσολογία της βάσης, διλαδή αν βαλεις παραπανω Βloom στης περισοτερες περιπτωσεις δεν χρειαζεσαι τα Boost.


Πως θα δεις τους κρυσταλους με το μάτι ? Το ξερω οτι φαινονται γενικά, αλλά τα κεφαλια τους είναι λίγο δυσκολο για μενα με το μάτι να τα κρίνω αν είναι ετοιμα η όχι.

Δεν έχεις άδικο για το overdrive, αλλά αφού το έχω ας μην κάθεται αχρησιμοποίητο. Κακό δεν κάνει.

Με τους κρυστάλλους ασχολήθηκα στα 2 πρώτα grow, μετά βαρέθηκα. Έχω κόψει και άγουρα και παραγινωμένα, δεν πολυκατάλαβα διαφορά να είμαι ειλικρινής Big Grin . Κόβω όταν δω φουλ πρησμένους κάλυκες
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#34
Good evening ladies & gentlemen  Cool

Λιπάσματα τέλος, η προηγούμενη φορά ήταν όντως η τελευταία, την τελευταία βδομάδα του έδωσα 2 φορές από 4-5 λίτρα σκέτο νερό με λίγο ξύδι.Τρέχει και μπόλικο νεράκι από κάτω. Τα ποτίσματα γίνονται με διαφορά 3 ημερών, όχι δύο πλέον, η εικόνα του φυτού πριν τα ποτίσματα είναι τραγική, φύλλα μαρουλιασμένα και κίτρινα, αλλά ποσώς με ενδιαφέρει τώρα πια. Το έχω παρατήσει στη μοίρα του, το βλέπω μόνο στα ποτίσματα. Στο επόμενο πότισμα, μάλλον απόψε, θα πιει και flawless και μετά σκέτο νεράκι για καμια 10ρια μέρες και μετά... σφάξιμο.

   

   

   



Το φυτό μια χαρά πάει, καμιά έκπληξη, αλλού όμως είναι τα σπουδαία...!!!  Heart

   

Μετά από καμια 20ετία καπνίσματος, καπνού και κάνναβης, έκανα το μεγάλο βήμα. Είμαι ερωτευμένος με το βαπόρι. Έχω να καπνίσω 2 μέρες και δε μου λείπει καθόλου ο καπνός, είμαι πραγματικά ενθουσιασμένος Smile
Θα συνεχίσω να το απολαμβάνω και τις επόμενες μέρες θα κάνω ξεχωριστό review για το προϊόν στην ανάλογη ενότητα του forum.

Βίβες αδέρφια Cool
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#35
Χαίρετε  Smile

@guruu , @pasas25   ευχαριστώ τρελιάρηδες  Big Grin

@illustrator στο περίπου θα το κόψω. Χτες ήπιε flawless, θα ακολουθήσουν κανα 2 ποτίσματα με σκέτο νερό και σε περίπου 10 μέρες που θα κόψω πιστεύω θα υπάρχει και εμφανής διαφορά στους κάλυκες. Έχω κόψει και με πολλά διάφανα και με πολλά κεχριμπάρια, και τις δυο φορές την άκουσα μια χαρά Big Grin . Το να κάθομαι να μετράω μικροσκοπικά κρυσταλλάκια είναι λίγο παράνοια κατ' εμέ, το έτοιμο φυτό φαίνεται από μακρυά. Νομίζω έχεις δει αρκετά έτοιμα φυτά, οπότε καταλαβαίνεις τι λέω.
Για το βαπόρι που λες, για μένα δουλεύει μια χαρά μεχρι στιγμής, τρίτη μέρα άκαπνος και καθόλου νεύρα, όλα κομπλέ  Big Grin . Δεν το περίμενα, να είμαι ειλικρινής! Τον καπνό τον μπούχτισα 20 χρόνια, βαρέθηκα να βρωμάω, είμαι αποφασισμένος να μεταβώ στην άτμιση.


Κι ένα μίνι update:
Χτες ήπιαμε 4 λίτρα νερό με 1.5ml/L flawless finish. Τελευταία φορά που του έδωσα οποιοδήποτε σκεύασμα. Σκέφτομαι να το ποτίσω κανα 2 φορές ακόμα με μπόλικο σκέτο νερό και σε κανα 10ήμερο... έχετε γεια βρυσούλες (κυριολεκτικά  Big Grin ).

   

Χτες επίσης έγινε και πάλι κάτι που μου είχε λείψει... άνοιξα την ντουλαπίτσα κι έκοψα μερικά λουλουδάκια και τα έβαλα να ξεραίνονται...

   

   

   

Θα μείνει τουλάχιστον 2 βδομαδούλες στο βάζο πριν δοκιμάσω, αξίζει την αναμονή. Βίβες  Smoke20
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)