[Indoor] Χειμώνας 2020 - C99(Εσωτερική/LED)
#36
@illustrator αναλυτικότατος όπως πάντα, δεν έχω να προσθέσω κάτι ή να σε αντικρούσω, άλλωστε στο έχω πει από νωρίς ότι φαίνεται ο άνθρωπος που ξέρει τι λέει. Μόνο να πω ότι η ενασχόλησή μου με την κάνναβη είναι καθαρά για ψυχαγωγικούς σκοπούς, δεν προσπαθώ να απαλύνω πόνους, το επάγγελμά μου δεν έχει καμιά σχέση με καλλιέργειες, γι αυτό και δεν έδωσα ποτέ μεγάλη βάση στη λεπτομέρεια. Όταν ξεκίνησα το διάβασμα για την κάνναβη, σκοπός μου ήταν να έχω γεμάτα βάζα με καλούτσικο χόρτο. Όταν είδα ότι περίπου τα καταφέρνω, κάπου εκεί σταμάτησα να διαβάζω.

Και για τους κάλυκες που σε παραξενεύει, είναι μια μέθοδος από αυτές που εφαρμόζω σαν τεμπέλης επειδή βαριέμαι να κάνω τα σωστά  Big Grin .Το έχω ακούσει κι από άλλα τεμπελαριά σαν εμένα, και πιο έμπειρους καλλιεργητές. Όταν το φυτό είναι (στο περίπου) έτοιμο, τα άνθη είναι γεμάτα μικρά πρηξιματάκια, τα τριχίδια (πίστιλς) έχουν τραβηχτεί όλα πίσω στους κάλυκες ή έχουν καραμελώσει και γενικά ο παπάς αρχίζει και αποκτάει ένα μελί χρώμα, δείγμα ότι ήρθαν τα κεχριμπάρια. Σ' αυτό το σημείο, μια βδομάδα πάνω- μια βδομάδα κάτω, εγώ πιάνω το ψαλίδι. Σε καμια περίπτωση δεν παροτρύνω κανέναν να ακολουθήσει τις μπακαλίστικες μεθόδους μου.

Και σ' ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου στο ημερολόγιο, always a pleasure buddy  Cool
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#37
Καραντινάτες καλησπέρες  Big Grin

Χτες ήπιαμε 4 λίτρα νερό, με λίγο ξύδι, δε νομίζω ότι έχει σημασία το pH πλέον (που δεν το μετράω καν Big Grin ) οπότε τέρμα και τα ξύδια για τα ποτίσματα που απομένουν.

Δεν πιστεύω στα βουντού ή σε οποιαδήποτε άλλη υπερφυσική δραστηριότητα, αλλά έχω δει τόσο κόσμο να τα ξεπατώνει εκεί κοντά στο τέλος τα φυτά... τι καρφιά στον κορμό, τι ξηρασίες, τι 2-3 24ωρα σβηστά φώτα πριν το κόψιμο... Τόσο πολύ, που αρχίζω και πιστεύω ότι κάτι δεν πάει καλά μ εμένα  Big Grin . Οπότε λέω κι εγώ, πάρε να'χεις!! Τις προάλλες τα κλαράκια που έβαλα να ξεραίνονται, σχεδόν τα ξήλωσα με το χέρι, δεν έβαλα καθόλου ψαλίδι. Σκίστηκαν και κανα δυο άλλες κλάρες απ' το τράβηγμα, τα ποτίσματα τα έχω αραιώσει στις 3 μέρες και τα φύλλα πλέον ξεραίνονται πάνω στο δέντρο... βάσανα που 'χει η ζωή...

   

   

   

   

Κι εδώ τα κλαράκια που... ξήλωσα  Big Grin . Την έκανα, δεν άντεξα, τα ξέχασα κοντα σε κάτι πολύπριζα και είχε ζεστούλα εκεί και ξεραθήκανε γρήγορα τα άνθη. Αλλά τα κλαράκια τους έχουν ακόμα μπόλικη υγρασία, οπότε τα έκλεισα όλα μαζί σε βαζάκι, σε λίγες μέρες ελπίζω να επανέλθει κάπως η υγρασία.

   

Βίβες αμίγκος Smoke20
Πέμπτη μέρα άκαπνος, βαστάτε γερά  Big Grin
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#38
Χαίρετε και πάλι  Smile

Χτες ήμουνα έτοιμος να ποτίσω, αλλά κρατήθηκα. Είπα ότι θα το ταλαιπωρήσω, κι αυτό είναι δέσμευση  Big Grin . Ε, απόψε θα το ποτίσω όμως, είπαμε, υπάρχουν και όρια..! Έχω αρχίσει και βλέπω καραμελέ χρώματα και το πρήξιμο που θέλω, αλλά νομίζω ότι έχει να δώσει άλλο λίγο και λέω να το αφήσω κανα 10ήμερο ακόμα. Μου αρέσει η ντάγκλα, δε με χαλάει.

   

   


Εδώ ο ίδιος παπάς, με και χωρίς φλας

   
   

Και μια για τον @Special που τη ζήτησε, πάρτην τώρα γιατί θα την θυμηθώ ξανά όταν το χόρτο μπει στα βάζα  Rofl

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#39
Καλημέρα  Cool

Ήπιαμε μπόλικο σκέτο νεράκι τις τελευταίες μέρες, 4 λίτρα πριν 5-6 μέρες κι άλλα 6(!) πριν τρεις μέρες που είχα κέφια. Άρχισα το πότισμα 9:00 και ξεμπέρδεψα 11 παρά  Big Grin

Στα δικά μου μάτια, μπορώ να κόψω όποτε θέλω πλέον, το φυτό μου φαίνεται έτοιμο. Λέω να το αφήσω λίγες μέρες να ξεραθεί εντελώς η γλάστρα και να φάει και τα τελευταία πράσινα φυλλαράκια που έχουν μείνει. Μπορεί και να πρηστεί λίγο ακόμα. Βαριέμαι κιόλας  Big Grin ...! Δε νομίζω να το ξαναποτίσω πάντως, σε λίγες μέρες θα έχουμε κλαδέματα.

Στην πρώτη φωτό, φόντο είναι πακεταρισμένη η νέα τεντούλα  Banana Dude
   

Στις δυο επόμενες ο ίδιος παπάς χωρίς/με φλας
   
   


   

   


Εδώ είναι τα ανθάκια στα χαμηλότερα μέρη του φυτού που έκοψα πριν καμια βδομάδα και μου ξεράθηκαν λίγο απότομα. Τα έσωσα τελικά, έχω μυρωδιές ζύμωσης όποτε ανοίγω το βαζάκι, η υγρασία απ' τα κλαράκια τους έκανε δουλειά.
   
   

Με το ζόρι κρατιέμαι και δε το χώνω στο ατμιστήρι, θα το αφήσω λίγες μέρες ακόμα στο βάζο πριν δοκιμάσω. Τα άνθη παρόλο που ήταν άγουρα και μικρά, δεν έχουν χάσει πολύ όγκο στο στέγνωμα και είναι αρκετά "δεμένα", σφιχτά. Μπορούσα να διακρίνω από νωρίς στην ανθοφορία μια μυρωδιά μέντας ή κάτι σαν πεύκο, τώρα είναι πιο έντονο και φέρνει σε μέντα. Δε νομίζω ότι θα γράψω και πολλά πράγματα ακόμα στο ημερολόγιο, απομένει η τελική παρουσίαση της σοδειάς σε λίγες μέρες.

Βίβες ωρέ  Pipedude
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)