ΧΡΥΣΟ ΓΑΛΑ ΜΕ WHITE WIDOW
#1
Καλημέρα σε όλους  Heart

Θα μοιραστώ μαζί σας μια προσπάθεια που έκανα χθες το βράδυ.
Αφού παρακολούθησα αρκετά βίντεο και διάβασα και άλλα τόσα αρθρα και εμπειρίες, αποφασισα να ετοιμασω ενα ροφημα με κανναβη. Δεν εχω ασχοληθει ποτε με συνταγες/βρωσιμη/βουτυρο κλπ οποτε ειχα μεγαλη περιεργεια να δω πως λειτουργει το "βρωσιμο" κομματι του θεματος  Cool

Ζεστανα σε μπρικι :
γαλα αμυγδαλου
βουτυρο
κουρκουμα
κανελα

Στην συνεχεια προσθεσα (πρεπει να ηταν περιπου στο g) white widow και τα αφησα σε μεσαια φωτια να ομογενοποιηθουν.
Σουρωσα και προσθεσα ενα αστερακι γλυκανισο απο πανω (μου αρεσει το αρωμα του)

Κατα τις 22.30 ειχα τελειωσει την κουπα και αραζα στον καναπε χαζευοντας τηλεοραση.
Σε μιση ωρα περιπου, αντε 40 λεπτα, ξεκινησε το γλεντι: 
Παιδια καμια σχεση με το καπνισμα...ενα κυμα  μουδιασματος, χαλαρωματος και ζεστασιας που με κατεκλυσε και σωματικα και εγκεφαλικα. Βαρυναν τα ματια μου, χυθηκα στον καναπε κυριολεκτικα και το μυαλο μου ηταν σε κατασταση "φιλοσοφικη" με πολυ ωραιο ρυθμο, ουτε αγχος, ουτε βιασυνη, ομορφες και ιδιαιτερες σκεψεις. 
Αυτο κρατησε καπου στο διωρο....στο μεταξυ αλλαξα δωματιο, εφυγα απο το σαλονι και πηγα στον καναπε του γραφειου, σκεπαστηκα και πηρα στα χερια μου ενα βιβλιο. Υπηρχαν καποιες φασεις που δυσκολευομουν να καταλαβω τι διαβαζα κ αλλες που η αναγνωση κυλουσε σαν νερο. Κατα την 01.00 επεσα στο κρεβατι για υπνο. Το μόνο που με προβληματισε ηταν μια περιεργη ζαλαδα, η οποια ειχε να κανει με τα ματια μου...υπηρχε κατι περιεργο που προερχοταν απο τα ματια μου (οπως οταν εισαι πολυ ωρα μπροστα σε οθονες) και σε καποιο σημειο ανησυχησα (οντας ξαπλωμενη).... σταδιακα, αυτη η αισθηση περασε ομως, κοιμηθηκα σαν πεθαμενη και τωρα που σηκωθηκα το πρωι ειμαι φοβερα ηρεμη... η αισθηση στα ματια υπαρχει ακομα αλλα σε ελαχιστο βαθμο και θεωρω οτι σε λιγη ωρα θα εχει περασει εντελως.
Δεν ξερω αν εχω κανει κατι λαθος, απλα πειραματιστηκα και το συμπερασμα μου ειναι οτι το βρωσιμο προκαλει αλλο φτιαξιμο, καμια σχεση με το καπνισμα και σιγουρα θα το ξανακανω.

Την καλημερα μου  Wink Wink
Απάντηση
#2
Καλώς ήρθες στο κλαμπ!
Άλλη φάση το βρώσιμο.
Όταν καπνίζουμε ή ατμιζουμε ...το thc πάει στα πνευμόνια μετά στο αίμα και στον εγκέφαλο.
Όταν το τρώμε...πάει στο στομάχι και από εκεί το λίπος το μεταφέρει στο συκώτι. Το συκώτι με τη σειρά του μεταβολίζει το thc σε 11-OH-THC και μετά πάει στο αίμα και τέλος στον εγκέφαλο.
Γι'αυτό αργεί να σου τα σκάσει!
Γι'αυτό και είναι διαφορετικό το χαϊ!
Θεωρώ ότι είναι ο καλύτερος τρόπος κατανάλωσης κάνναβης για ιατρικούς λόγους!

Μου κάνει εντύπωση πάντως ότι δεν έκανες αποκαρβιξυλιωση.
Αν έβαλες ένα τζι στη συνταγή χωρίς να κάνεις αποκαρβιξυλιωση .
Τότε με μισό τζι κάνοντας σωστά αποκαρβιξυλιωση θα πετάξεις την επόμενη φορά!

Εβιβα!
Απάντηση
#3
(26-11-2020, 20:47 )YesIcan Έγραψε: Καλώς ήρθες στο κλαμπ!
Άλλη φάση το βρώσιμο.
Όταν καπνίζουμε ή ατμιζουμε ...το thc πάει στα πνευμόνια μετά στο αίμα και στον εγκέφαλο.
Όταν το τρώμε...πάει στο στομάχι και από εκεί το λίπος το μεταφέρει στο συκώτι. Το συκώτι με τη σειρά του μεταβολίζει το thc σε 11-OH-THC και μετά πάει στο αίμα και τέλος στον εγκέφαλο.
Γι'αυτό αργεί να σου τα σκάσει!
Γι'αυτό και είναι διαφορετικό το χαλί!
Θεωρώ ότι είναι ο καλύτερος τρόπος κατανάλωσης κάνναβης για ιατρικούς λόγους!

Μου κάνει εντύπωση πάντως ότι δεν έκανες αποκαρβιξυλιωση.
Αν έβαλες ένα τζι στη συνταγή χωρίς να κάνεις αποκαρβιξυλιωση .
Τότε με μισό τζι κάνοντας σωστά αποκαρβιξυλιωση θα πετάξεις την επόμενη φορά!

Εβιβα!

Διάβαζα ότι είναι άλλη φάση το βρώσιμο αλλά ειλικρινά εντυπωσιάστηκα...και φαντάσου ότι, όπως έγραψες κ εσύ, δεν έκανα σωστά την διαδικασία.
Πάντως προσφέρει πολλές εναλλακτικές και δυνατότητα για πειραματισμό και μου αρέσει!!
Απάντηση
#4
Την επόμενη φορά ότι συνταγή κι αν κανείς... Από σοκολατάκια μέχρι κέικ ...
Φρόντισε να ψήνεις το χόρτο τριμμένο σε ένα αλουμινόχαρτο κλειστό στους 115 βαθμούς για 30-40 λεπτά.
Το αφήνεις να κρυώσει και το βάζεις όπου θες ....

Όταν πειραματίζεσαι... Φρόντισε να μην έχεις να κάνεις σοβαρά πράγματα μετά.
Big Grin
Έχω πάθει ζημιές ...
Να μου τα σκάει δύο ώρες μετά και να πρέπει να οδηγήσω ...
Πα ΠΑ ΠΑ ΠΑ... Προσοχή  Big Grin
Απάντηση
#5
(26-11-2020, 20:57 )YesIcan Έγραψε: Την επόμενη φορά ότι συνταγή κι αν κανείς... Από σοκολατάκια μέχρι κέικ ...
Φρόντισε να ψήνεις το χόρτο τριμμένο σε ένα αλουμινόχαρτο κλειστό στους 115 βαθμούς για 30-40 λεπτά.
Το αφήνεις να κρυώσει και το βάζεις όπου θες ....

Όταν πειραματίζεσαι... Φρόντισε να μην έχεις να κάνεις σοβαρά πράγματα μετά.
Big Grin
Έχω πάθει ζημιές ...
Να μου τα σκάει δύο ώρες μετά και να πρέπει να οδηγήσω ...
Πα ΠΑ ΠΑ ΠΑ... Προσοχή  Big Grin

Λοιπόν τώρα διάβαζα για αποκαρβο και η επόμενη φορά θα γίνει πιο σωστά Smile
Όσο για τα πειράματα, ποοοοοοσο δίκιο έχεις Wink
Ξεκάθαρα θα το κάνω Παρασκευή η Σάββατο βραδάκι με αραγμα, όμορφα κ ωραία στο σπίτι.
Και εννοειται ότι θα επανέλθω με εντυπώσεις!
Ερώτηση που πάντα ήθελα να κάνω: στο κανναβογαλα, το μέλι επηρεάζει το άκουσμα;;;
Απάντηση
#6
   
Εδώ σε κρέπα ...χεχε
   
Έφτιαξα το μείγμα της κρέπας και στο τέλος πρόσθεσα το χόρτο αποκαρβοξυλιωμενο...
Ούτε που καταλάβαινα το τριμμένο χόρτο στην κρέπα...

Για το μέλι όχι...
Το μόνο που επηρεάζει πραγματικά είναι το λίπος που βάζεις...
Γενικά θες όσο περισσότερο τόσο καλύτερα καθώς είναι ο φορέας του thc στο συκώτι.
Το βούτυρο καρύδας σε γενικές γραμμές είναι το καλύτερο.
Απάντηση
#7
Πω να σας βρασω..
Σταματήστε μωρε κ πειναω!
Λιμοκτονώ βασικα.
Κ στο ψυγειο εχει μονο μπυρες..
Απάντηση
#8
@YesIcan μολις καθάρισα το vapcap και σκεφτόμουν γιατί με είχες πει να το καθαρίζω με γάλα !
Απάντηση
#9
@sporakos δεν κατάλαβα ?
Το καθάρισες με γάλα ?
Απάντηση
#10
Ναι
Και σκεφτόμουν γιατί να μην το καθαρίσω με νερό;
Και ήρθε το σχόλιο σου με το λίπος
Απάντηση
#11
Το γάλα το ήπιες έτσι?
Απάντηση
#12
Εννοείτε
Δεύτερη φορά το καθάρισα και έβγαλε παραπολυ
Πάλι όμως δεν ξεκόλλησαν όλα
Απάντηση
#13
Να το βάλεις σε κατσαρολάκι να βράσει το γάλα με το στεμ και καθαρίζει.
Μετά ένα πέρασμα κάτω από τη βρύση και είναι σαν καινούριο.
Απάντηση
#14
Δεν θέλω να βράσει γιατί πετσωνει το γάλα
Απάντηση
#15
Εεε, ας πετσωσει και λίγο... Big Grin
Απάντηση
#16
Αμα το ανακατευεις δεν πετσωνει.. Big Grin
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)