Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ολα καλά κ Βιολογικά, μεχρι π Παθαίνω γ να Μαθαίνω!
Καλησπέρα σε ολους.Μετα απο 5-6 μηνες απο το 1ο σχετικά πετυχημενο μου γκρόου,είπα να κανω μια 2η προσπαθεια μιας κ ειδα οτι εστω κ οριακα με παιρνει στα φράγκα.Μάλιστα,με αιματηρη οικονομια καταφερα να προσθεσω μερικα οπλα ακομη γ τη συνταγή.

Ας αρχίσω με τα σπορια.Προερχοντε απο εμπειρο καλλ/τη π με πολυ δουλειά, απο ''απλα φυτά'' πήρε σπορια π βγάζουν θυλικά φυτά,κ όντως κ στο προηγουμενο γκρόου βγήκαν όλα θυληκά αλλα ειμαι το 3ο χερι,οποτε δεν εχω επαφη με τον ιδιο γ να γνωριζω τι πρέπει κ τι οχι,να ναι καλά πάντως το παλικάρι.Αποφάσισα λοιπον να βάλω 1 Nevil,2 Remo(απ οσο εψαξα η ονομασια ρεμο προερχεται απο εναν πασιγνωστο καλλ/τη, αν δ κανω λαθος απο τον Καναδα),κ 1 γ το οποιο δ ξερω τπτ(παρ ολα αυτα βγηκε λιρα 100)

Το χώμα ειναι το κλασικο universal κ προσθεσα,γκουάνο 100γρ/γλστρ20λτρ,ακτιβοζίνη αναπτξ.100γρ/γλστρ,ακτβζν ανθφριας.100γρ/γλστρ,100γρ λίπασμα ντομάτας/γλστρ.και 1/3 περλίτη.Στις μεταμφυτευσεις μυκόριζα.

Αφου λοιπόν φτάσανε στα 40εκ σε 25 μερες,και ηταν ολα υγειέστατα,με τακτικο έλεγχο γ εντομα κλπ.Αλλαζω ωράριο απο 16/8 σε 12/12.Να μη ξεχασω να σας πω οτι αυτη τη φορα ,οι λάμπες ηταν απο την αρχη philips SON-T PIA,με εξαίρεση την περιοδο στη 1η γλστρ π εδωσα MH λευκο ημερας μεχρι τα 15εκ.

Μπηκαμε στην 2η εβδμδα ανθφς κ ολα καλα,Αυτη τη φορα πηρα Nirvana k BioBizz grow k Bloom+BigBud-Ερωτηση:τις εβδμδες ανθφς,πως τις μετράς?α)οταν γυρνας σε 12/12,ή οταν β)βλέπεις πως αρχίζει η άνθιση?Λοιπόνολα πηγαιναν οκ.Το ζουμι π έδινα ηταν ΜΙΞ απο τα προαναφερόμενα,αναλογα βεβαια τις περιόδους,πχ το Bizz Gr δε χρειάστηκε να δωσω πολύ,διοτι το χώμα ηταν αρκετα καλο,οποτε τα φυτα φτάσανε στα 40εκ. εύκολα κ ιδανικά.

Αφου λοιπόν ειμαστε στη 4η περίπου εβδμδ ανθφς,κ δε χόρταινα να τα βλέπω,με πιάσανε (γ ακόμη μια φορα)οι σκέψεις γ πειράματα,κ ν πεις οτι ειχα τη πολυτέλεια?Νομιζω πως πρέπει παντα να ακολουθεις τον βασικο νόμο του σοβιέτ,δλδ οταν κατι δουλευει σωστα,ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ(μπούφο!!!).Κρατωντας ημερολογιο,ειπα να κανω το κατι παραπάνω.Κ διαλεξα να το δοκιμασω στο άγνωστο φυτό π ηταν κούκλα.Κ πριν μια εβδμδ βαζω ενα τσικ(κυριολεκτικα τσικ)κρυσταλικο ανθφς της GEMMA 5-10-42+ιχν.σε 1,5λτ νερο(ξεχασα να αναφερω πως το νερο π χρησιμοποιώ ειναι μονο βρόχινο.),κ ποτισα το 1/3 του 1,5λτ.Αποτέλεσμα,σε 3 μερες το κουκλακι αρχισε απο τη κορυφη να γυρνανε οι ακρες στα φυλλα,εδειξαν να πεφτουν κ στη συνεχεια αρχισαν κιτρινιζουν οι ακρες κ στη τελικη τα πανεμορφα κ μεγαλα άνθη σταματησαν να αναπτυσοντε κ τα φυαλλαρακια ξεραθηκαν.

Εδωσα Revive σε ποτισμα κ διαφυλλικα,αλλα δ νομιζω πως θα γλυτωσω το κακο.Και αναρωτιεμαι ποσο μπουφος μπορει να ειμαι .Ρε φιλε ,ολη η συνταγη σου ειναι απο την αρχη βιολογική,τι στο π@@τσο θελεις το κρυσταλλικο??????Πηρα θάρρος ,διοτι δοκίμασα σε αλλα 2 φυτα το Fytopan GEMMA ανθφς υγρο 4-7-12+ιχν. και δωσανε πολυ καλα ανθη.

Τωρα ειμαι σε φαση αναμονης.Θα δουμε πως θα παει το επόμενο γκρόου κ οσο ζω μαθαίνω,γηράσκω αεί διδασκόμενος δλδ.Ελπιζω να εδωσα κατι π θα βοηθήσει οποιον το διαβασει.Θα ηθελα να ευχαριστησω τους διαχειριστές γ την υπομονή τους,γτ δ γραφω συχνα κ δεν απαντω επισης συχνα,αλλα η καθημερινοτητα μου ειναι καθαρα θεμα επιβίωσης.Αν δε παιξει μεροκάματο δ θα παιξει φαγητό,κ εχω κ τη σκυλίτσα κ ποναει η ψυχή μ αν δν εχω να τη ταισω.Ευχαριστω τον @ badweed  κ τον @giovann  γ την αξιολόγηση, τους @trompetas @ YesIcan ,@diaolina ,@Sirius για τη βοήθεια.

Επισης ,υπαρχει εδω κ πολυ καιρο θέμα με τις φωτο π ανεβαινουν απο τα μελη.Δε μπορω να τις ανοιξω,δε ξερω το γτ.Καλό βράδυ.
-ρε συ,πωωω ξερεις τι θα κανω τώρα?-....ωπα ρε!,τι,τι??- θα πατησω εναν πάφο!!- μπάφος ειναι ρε..- τι λε ρε,δλδ οταν το σκας κανει μπαφ,μπαφ?
Απάντηση

ads by gr420info

Καλημερες, για τις φωτο με σκαλωσες πιο πολυ, οταν λες οτι δεν μπορεις να τις ανοιξεις; Δεν εχει πεσει κατι στην αντιληψη μου, ολα φαινονται οτι δουλευουν οκ. Δωσε κανα στοιχειο παραπανω τι ακριβως παιζει να το κοιταξουμε
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
@SpottyTerrier 

Καλημερα φιλε!

Κανεις κλικ στην φωτογραφια και σου βγαζει αυτο?

Εαν ναι τοτε πρεπει να συνδεθεις για να μπορεις να ανοιξεις την φωτογραφια και να κανεις ζουμ για να την δεις πιο καλα!

Ελπιζω να βοηθησα.

Με συγκίνησες που ειπες για την σκυλιτσα σου. Τα σκυλια αντιθετα απο τους ανθρωπους δεν με εχουν απογοήτευσή ποτε..

Καλη τυχη σας ευχομαι
Οι άλλοι καλλιεργούν για να πιουν, εγώ πίνω για να καλλιεργώ.
Απάντηση
Έλα καλησπέρα
Να σε διορθώσω μόνο ότι δεν είναι βιολογικά τα μπουκαλάκια και η κρυσταλλη
Μην τα πειράζεις άλλο τα φυτά με το να πρόσθετης έξτρα πράματα
μέτρον ἄριστον
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)