Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nothern lights auto|Closet Grow
Καλησπέρα στην ομάδα μοιράζομαι μαζί σας και το δικο μου grow για να μου πειτε την γνωμη σας και να με βοηθήσετε με μερικές απορίες .Είμαι νόες στην ομάδα οπτέ αμα βρίσκεται κάποιο λάθος στην ανάρτηση να το επισημανεται να το αλλάξω !
Έχουμε και λεμε :

[*]Nothern lights auto (RQS) 
[*]Μερχρι στιγμης δεν ειχα ταΐσει με τίποτα μέχρι χθες που αγόρασα ενα biobizz grow και ενα bloom για να το συνεφέρω λιγο 
[*]Έσκασε ριζουλα 15/11 και ειναι στην 5η εβδομάδα και 15η μερα στην ανθοφορία 
[*]Τα λίτρα της "γλάστρας" άγνωστα 
[*]Το χωμα απο το σουπερ μαρκετ 
[*]Το πότισα χθες 150 ml με 0.35bloom 0.45 grow το ιδιο και σημερα ωστε να του δωσω οτι χρειαζεται οσο πιο συντομα
[*]Δεν μετραω pH μετραω ppm αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι σωστα καλιμπραρισμενο το εργαλειο ,840ppm ηταν το νερο που το ποτισα σημερα 
[*]Θερμοκρασια στην κουτα ειναι κοντα στους 27 βαθμους και υγρασια συνηθως στο 50%
[*]Το εχω κατω απο 4 led λαμπες συνολο  44watt  και με app στο κινητο μετραει στην κορυφη 46.000 lux
[*]Eιναι 18/6
[*]Ο χωρος ειναι 37 πλατος 40 βαθος 60 υψος (πριν το ειχα σε ακομα πιο μικρο 40χ40χ40 αλλα παρατηρησα καψιμο και εφτιαξα καινουργιο grow box) 
 Τα ερωτήματα μου ειναι:
Τα προβλήματα στα φυλλα απο οτι εχω καταλαβει ειναι απο έλλειψη φωσφόρου και αζώτου .τι πιστευετε?
Μπορω να ανεβασω το grow και το bloom ?Tα νουμερα που εβαλα δεν ειναι τυχαια ειναι απο το προγραμμα της biobizz κατεβασμενα κατω στα 150ml
Να αφησω περισσότερες μερες μεταξυ ποτισμάτων και να βαζω μεγαλύτερη ποσοτητα απο τα λιπασματα ή λιγο λιγο καθε μερα?φοβαμαι να ποτισω παραπανω γιατι εκανα ενα λαθος κάποια στιγμή με 500ml και ηταν στεναχωρημένο για δυο μερες 

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα! Cool

Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)

Απάντηση

ads by gr420info

Ημέρα 8 απο οταν πότισα με bloom και grow νομίζω εχει σταματήσει να χειροτερεύει

Απάντηση
Εγώ δεν καταλαβαίνω τι έχει αλλά λίγο φως ακόμη τώρα στα τελευταία,θα σε αποζημιωνε καί με τό παραπάνω
Απάντηση
(22-12-2020, 15:24 )Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Εγώ δεν καταλαβαίνω τι έχει αλλά λίγο φως ακόμη τώρα στα τελευταία,θα σε αποζημιωνε καί με τό παραπάνω
ναι σκεφτομουν να προσθεσω καμια ,ελπιζω να βοηθησει
Απάντηση
σε τι αποσταση εχεις τα φωτα; αν και λιγα βαττ δειχνει να επηρεαζει τα φυλλα
Απάντηση
Επίσης βάλε κι άλλο να ψήνεται

Γίνεται
Απάντηση
(22-12-2020, 21:52 )Iank420 Έγραψε: σε τι αποσταση εχεις τα φωτα; αν και λιγα βαττ δειχνει να επηρεαζει τα φυλλα

17εκ απο την κορφή και δυστυχώς δεν εχω την δυνατότητα να αλλάξω κατι.Βλεπεις καψιμο?
Απάντηση
Kαλησπερα
Πρόσθεσα αλλα δυο ντουι αλλα ειχα μια λαμπα ακομα και την εβαλα ,πήγε απο 50κ lux στα 60κ lux στην κορυφή .Θα προσθέσω και την δεύτερη το συντομότερο
Απάντηση
Καλησπερα,
Ημέρα 20 στην ανθοφορια προσθεσα αλλες δυο λαμπες ,συνολο 64w.
Γινεται με καποιο τροπο να μεταφέρω το thread στα ημερολογια ?

Απάντηση
Μεταφέρθηκε στα ημερολογια, δωστου λιγο φωσφορο παραπανω καλο θα του κανει Smile
Καλημέρες και Χρόνια πολλά
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
(25-12-2020, 12:03 )trompetas Έγραψε: Μεταφέρθηκε στα ημερολογια, δωστου λιγο φωσφορο παραπανω καλο θα του κανει Smile
Καλημέρες και Χρόνια πολλά

Ευχαριστω πολυ.
Αρα λιγο παραπανω bloom ?
Καλημερα και χρονια πολλα !!
Απάντηση
ναι οτι εχεις. bloom
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
Καλησπερα .
Μια λαμπα αρχισε να τρεμοπαίζει λετε να ειναι στα τελευταια της ?Την εχω χρησιμοποιησει και σε αλλο grow αλλα δεν μου εχει ξανατυχει να μου πεθανει λαμπα λεντ .Σας εχει τυχει κατι παρομοιο ,μπορει να ειναι κατι αλλο?Οι αλλες δουλευουν κανονικα,και αν βαλω αλλη λαμπα ειναι κομπλε οποτε δεν ειναι θεμα επαφής σιγουρα.Τι λετε?
Απάντηση
Συνήθως κάνουν ένα μπαφ και καίγονται
Επαφή ζητάει η λάμπα
Απάντηση
(26-12-2020, 03:09 )Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Συνήθως κάνουν ένα μπαφ και καίγονται
Επαφή ζητάει η λάμπα

τι εννοεις επαφη ?μεσα στον driver ? το ντουι ειναι ενταξει αφου στο ιδιο αλλη λαμπα λειτουργει μια χαρα,επισης οταν την βγαζω κρυωνει λιγο και την ξαναβαζω δεν αρχιζει να παιζει αμεσως περναει 1 λεπτο περιπου και μετα
Απάντηση
Ε τότε ταύτισε η λάμπα, πέταμα δεν αξίζει να ασχολείσαι
Απάντηση
Ημερα 27 στην ανθιση .Σημερα ποτισα με 300 μλ νερο 1.2μλ grow και 1ml bloom.

Απάντηση
Φίλε μου τα λίτρα της γλαστρας σου πρέπει να είναι γύρω από 0.15 μέχρι 0.25 λίτρα κρίνοντας το ποτήρι νερού που βλέπω στην φωτογραφία δίπλα του.

Μπορεί να είμαι υπερβολικός άντε να είναι 0.5 λίτρα. Και διαβάζοντας παραπάνω κάνεις γκροου σε μικρό χώρο.

Μια συμβουλή θα σου δώσω για το επόμενο γκροου σου.
Μην ξανά βάλεις αυτόματο σε μικρό χωρο. Και πόσο μάλλον όταν είσαι και πρωτάρης και το φυτό σου μιλάει και δεν ξέρεις τι θέλει. Και δεν τα λέω με κακία.

Βάλε φωτοπεριοδου την επόμενη, γτ είναι στο δικό σου χέρι το πότε θα γυρίσει το φυτό και όχι οπότε του κ....ι.

Σου κόλλησε το Φ/π? θα το αφήσεις άλλες δυο τρείς τέσσερις βδομάδες όσο γουστάρεις εσύ και όχι οπότε γουστάρει αυτό.

Εννοώ τo auto θα μείνει μικρό και θα αφήσεις έναν χώρο τριγύρω ανεκμετάλλευτο για μέρες.

Και αφου πλέον κάνουμε εμείς κουμάντο στο φυτό και όχι αυτό σε εμάς (σε θέμα ανάπτυξης), θα το αφήσεις θα γεμίσει το χώρο σου εκεί που θέλεις και όσο θέλεις, και κλακ γυρίζεις τον χρονοδιακόπτη σε 12-12 και το γέμισες το κουτί.

Και Μην περιμένεις να τελειώσει αυτό που έχεις, βάλε δίπλα Φ/π. Μέχρι να τελειώσει αυτό τα Φ/π μεγαλώνουν.

Και που είσαι, άλλαξε γλάστρα σε παίρνει και σε μεγαλύτερη και με καλή τεχνική είσαι λετζιτ.
Όποιος πίνει και δεν δίνει να μαμαει και να μην χύνει!!
Απάντηση
Καλησπερα φιλε μου ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.
Μαζι σου σε αυτο που λες 100% απλα εχω το θεμα με τα Φ/Π οτι θελουν σκοταδι τελειως  και εγω αυτο δυσκολα μπορω να το πετυχω αυτο στον χωρο που το εχω και δεν θελω να εχω να αγχωνομαι οτι μπορει να παει κατι στραβα .Αυτος ειναι ο μονος λογος που δεν εβαλα Φ/Π και ο λογος που τωρα θα  βαλω παλι αυτοματο λογικα.Απο αποψη γλαστρας καταλαβα οτι εκανα βλακεια ,για το επομενο  αγορασα μια 7 λιτρα και μια 5αρα για να δω ποια βολευει περισσοτερο.Αυτο το εβαλα κυριως σαν πειραμα για αν δοκιμασω τις ικανοτητεσ μου στο lst,η αληθεια ειναι οτι απογοητευτηκα λιγο με το μεγεθος που πηρε..
Καλη χρονια να εχεις !με πολλα grow <3
Απάντηση
Στον χώρο αυτόν θα μπορούσες με γλαστρούλες σαν αυτήν που έχεις τώρα , να βάζεις ώστε να γεμίσει ο χώρος .όλα αυτόματα και δεν θα τα πείραζα καθόλου ! Άλσος από μπονζάι !
Στου παραδείσου την πόρτα κάποιος φύτεψε δύο χόρτα !!!
Απάντηση
Καλημέρα σας φιλοι.
Ειμαστε στις 33η μερα ανθοφοριας και ποτισα χθες με 1.2ml Grow και 1.1ml Bloom 
Προσθεσα στην κουτα ενα ακομα σπορακι αυτόματο απο Barneys Farm το Pineapple express οπου του έφτιαξα και ενα μικρο θερμοκήπιο απο zip-ties και διάφανη ζελατίνα
Tα αριστερα ειναι γιγαντες απλα για το πείραμα, εχουν σκασει και αυτοι για οποιον ενδιαφερεται Cool Tongue
Οταν ξεμυτήσει το P.E θα το μετακινησω εκει που διαβάζει τα περισσοτερα λουξ το κινητο. 
Σκεφτομαι να προσθεσω 3 ακομα λαμπες των 10w αυτες : https://www.edendrinos.gr/gr/osram-value...7-led.html μου φαίνεται πολυ καλή η τιμη τους

Απάντηση
Αγαπημένο το pineapple express και ανθεκτικότητα φυτό και όταν μιλάμε για κρύσταλλο μέχρι το κοτσάνι!!! Μια χαρά είναι η λάμπα.
Απάντηση
Χαίρομαι που το ακουω @ Efragma  δεν ειχα διαβάσει τιποτα για το συγκεκριμένο strain ,περνούσα εξω απο το μαγαζι και ειπα να κανω ενα γρηγορο click-away
Απάντηση
@ GreenLeaf
Ένα να θυμάσαι όταν με το καλό τελειώσεις θα το αφήσεις τουλάχιστον ένα μήνα να ωριμάσει στο βάζο !
Απάντηση
Ημερα 34 ανθοφοριας συνεχιζουμε δυναμικα
Εσκασε και το P.E αλλα κοιταει τελειως πλαγια ,δεν ειναι κατι ετσι ?Στο μικρο φτανουν περιπου 17k lux πιστευετε θα ειναι ενταξει μεχρι να τελειωσει το αλλο και να το βαλω ακριβως απο κατω ?
@ Efragma θα το εχω στα υποψιν φιλε,ευχαριστω!

Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)