Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Υπολογισμός κατάλληλου εξαερισμού
κ το χα διπλοτσεκάρει τρομάρα μου...
πειράζει να το αφήσω έτσι λίγες μέρες; μου φάνηκε πολύ κουραστική η όλη σύνδεση άσε που κ με γάντια πάλι με τσιμπάει ο υαλοβάμβακας
Απάντηση

ads by gr420info

Δεν θα πάθει και τίποτα για λίγες μέρες, όποτε μπορέσεις κάντο
Απάντηση
ευχαριστώ για τις απαντήσεις

βλακεία  Huh  : υπάρχει περίπτωση άμα αλλάξω τα καλώδια του ρεύματος να αρχίσει να γυρνάει ανάποδα κ να γλιτώσω την αλλαγή;

η σύνδεση είναι : φίλτρο άνθρακα - σωλήνας (μέσα στην τέντα) - εξαερισμός - σωλήνας (εξω απ την τεντα)
Απάντηση
Μη σκέφτεσαι τρόπους να το γλιτώσεις, δεν υπάρχουν Big Grin
Απάντηση
Cry ok thanks
Απάντηση
εχω το can fan sta 350m3/h και carbonfilter ειναι στα 330m3/h..εχουν βγαλει ενα grow μονο και παλι χρειαστηκε στην ανθοφορια...απο μυροδια τιποτα ευτυχως!!!!!ηθελα να ρωτισω παιδια ποσο διαρκεια εχει ενα carbon filter...επειδη θα ξεκινισω το new grow και καιμην φαω καμια πατατα με μυρωδιες!!!ευχαριστω!!!
Απάντηση
(12-13-2014, 06:53 PM)antibbnos Έγραψε: Παλαιό και σοβαρό θέμα.
Υπάρχουν μπόλικες συζητήσεις σε άλλα φόρουμ, ας φτιάξουμε και εδώ σιγά σιγά έναν οδηγό.
Όποιος ξέρει αγγλικά εδώ έχει έναν τόνο πληροφορίες.
https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=112862
http://www.420magazine.com/forums/how-gr...-room.html
http://forum.grasscity.com/grow-room-des...n-faq.html
γενικά google "air ventilation cannabis"

Γενικά από αυτά που έχω διαβάσει για σωστό εξαερισμό ενός χώρου (χωρίς φωτισμό, χωρίς εμπλουτισμό CO2)
για να μην υπάρχουν προβλήματα υγρασίας και μη επαρκούς ποσότητας CO2 που είναι απαραίτητο για την φωτοσύνθεση και του Ο2 που χρειάζονται οι ρίζες, ο αέρας του χώρου μας πρέπει να ανανεώνεται πλήρως 1 φορά τα 5 λεπτά.

Αν υπολογίσουμε φωτισμό HID (HPS-MH) ο αριθμός αυτός είναι περίπου 4-5 φορές το λεπτό(ανάλογα τα watt της λάμπας).
Με φωτισμό LED - CFL - FL 1-2 περίπου φορές το λεπτό(και εδώ ανάλογα τα watt της λάμπας)..

Αν θέλουμε να προσθέσουμε φίλτρο άνθρακα πρέπει ο εξαερισμός να είναι μεγαλύτερος από τις τιμές που αναφέρουν τα φίλτρα, για να μην κόβουν τη ροή. Ας πούμε ότι κόβει με έναν σωστό συνδυασμό φίλτρου-εξαερισμού θα έχουμε μια πτώση ροής αέρα κατά 10-20% (Κάπου θυμάμαι οτι με φίλτρο πρέπει να διπλασιάσουμε τη δύναμη του εξαερισμού, αλλά τότε ξεφεύγουμε πολύ)
Σιγαστήρας, μακρύς σωλήνας, μικρή εισαγωγή, γωνίες και γενικά ότι εμποδίζει τη ροή θα κόβουν λογικά  από 5-25%
Ζεστά κλίματα, πολύ υγρασία, αεραντλίες, και γενικά οτιδήποτε καίει ρεύμα αυξάνουν και αυτά τις ανάγκες για εξαερισμό.

Για χώρους με εμπλουτισμό CO2 είναι άλλη υπόθεση. Εκεί έχουμε κύκλους εξαερισμού-εμπλουτισμού-μη εξαερισμού για να πετύχουμε τα επίπεδα CO2 που θέλουμε.

Ας πάμε ένα γενικό παράδειγμα.

Χώρος 1χ1χ2 με 400w HPS και φίλτρο

1χ1χ2 = 2m³
Άρα πρέπει κάθε λεπτό να έχουμε 10m³ καθαρό αέρα.
Δηλαδή 600m³/ώρα

Αν υπολογίσουμε και το φίλτρο και λοιπούς παράγοντες είμαστε στα 800m³/ώρα

Πολύ μου φαίνεται. Αυτό σημαίνει οτι υποτιμάμε την σημασία του εξαερισμού. Και εγώ χρησιμοποιούσα για 1.5τμ εξαερισμό 350m³/ώρα και μου φαινόταν υπερβολικός. Γιαυτό και τα προβλήματα μούχλας Angry

επειδη το θεμα ειναι καρφιτσομενο στα σημαντικα (συμφωνω απολυτα με αυτο)θα ηταν μεγαλο λαθος απο μερους μου να μην πω οτι το παραδειγμα του φιλου δεν ειναι σωστο.
φιλε antibbnos  δεν σε εχω πετυχει σε κουβεντα και ετσι δεν εχω εικονα της εμπειριας σου,μου φτανει ομως που εισαι παλιο μελος και σκοπος της απαντησης μου ειναι ΜΟΝΟ η ενημερωση.
αυτο που θελω να τονισω,πριν μπουμε σε θεωριες και νουμερα,ειναι οτι δεν πρεπει να ξεχναμε οτι ο βασικος ρολος  του εξαερισμου ειναι να φερνει ΟΞΥΓΟΝΟ στα φυτα μας και μετα ολα τα υπολοιπα.
ενα παραδειγμα για 1Χ1Χ2 που εχω δουλεψει ειναι το παρακατω χωρις κανενα ιχνος μουχλας-προβληματος
τωρα εμεις θελουμε,                                                ΑΡΑ
Α)οξυγονο          +                                          =60 κυβ/ωρα
Β)να ριχνει τη θερμοκρασια        +                    =hps 240 κυβ/ωρα        με led δεν ξερω νομιζω 120 κυβ/ωρα
Γ)να φιλτραρει και τον αερα για μυρωδιες          =hps 330 κυβ/ωρα        μια απο τα ιδια...

*αρκετοι κανουν το λαθος να εχουν την τεντα σε ενα κακος αεριζομενο δωματιο οπου εισαγωγη-εξαγωγη τελικα να
ειναι σχεδον ο ιδιος αερας,και εκει αρχιζουν τα προβληματα της μουχλας !!!

*εννοητε πως τα νουμερα δεν ειναι ουτε κατα διανοια απολυτα ειναι αυτοννοητο οτι καθε μερος,πολη,οροφος...εχουν τις ιδιαιτεροτητες τους και θελει ψιλομελετη

αυτα απο εμενα καλο βραδυ σε ολους.
οξω  πουστη απ την παραγκα...
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)