Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρώτο επιχείρημα καλλιέργειας.
Κατ΄ αρχάς να ευχηθώ σε όλους Καλή Χρονιά με το τρίπτυχο υγεία, ψυχολογία, ευημερία.
Αποφάσισα λοιπόν να ξεκινήσω τη πρώτη μου καλλιέργεια.
Ότι ψυχαγωγικό κυκλοφορεί έξω πλέον είναι σάπιο και θα προσπαθήσω, με τη βοήθειά σας, να αυτονομηθώ γιατί πιστεύω σε κάτι πολύ καλύτερο.

Ομολογώ οτι δε περίμενα να ήταν ολόκληρη επιστήμη το θέμα και πίστευα με λίγο χώρο, ένα φώς και νερό θα γινόταν η δουλειά.
Βλέπω όμως μια άλλη εντελώς κατάσταση που πρέπει να διαβάσεις, όπως έκανα πολύ, σε σημείο που πόνεσαν τα μάτια μου μια βδομάδα τώρα.
Παρατήρησα, η αλήθεια είναι, περιπτώσεις που ενώ σε κάνουν να κατασταλάζεις κάπου για αρχή να τα αναιρείς διαβάζοντας κάποια άλλα πόστ.
Πολύ μεγάλο ντεζαβαντάζ που έχουν σβηστεί σε πολλά πόστ οι φωτό γιατί είναι σημαντικό να βλέπεις και τη πορεία.

Τελικώς έβγαλα το συμπέρασμα οτι πρέπει να πετύχεις στο χώρο σου τις εποχικές συνθήκες που χρειάζονται τα φυτά ασχέτως το τρόπο που θα το καταφέρει κάποιος.
Όσο πιο κοντά πλησιάσεις τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα υπάρξουν.
Δε θα διαβάζω άλλα πόστ για σχετικές πληροφορίες και πιστεύω στη βοήθειά σας βήμα βήμα.

Σήμερα λοιπόν, 1η του νέου χρόνου, έβαλα τα σποράκια να ανοίξουν με η μέθοδο της χαρτοπετσέτας.
Οι σπόροι είναι 4. Θα μου πείτε ''μα πρώτη φορά 4''?
2 ήταν η αρχική σκέψη αλλά στη πορεία του διαβάσματος του φόρουμ κατέληξα στους 4 για 2 λόγους.
Ο πρώτος η περίπτωση της αποτυχίας μπάς και επιζήσει έστω 1 και ο δεύτερος επειδή δεν έχω ιδέα από τις εκατοντάδες ποικιλές που υπάρχουν ποιά να διαλέξω για να πετύχω το αποτέλεσμα της επίδρασης.
Το βασικό είναι οτι δε θέλω να βγάλω ρίζες στο κρεβάτι. Θέλω μια πνευματικοσωματική ευφορία κι όχι ντάγκλας.
Επέλεξα λοιπόν Super Lemon Haze, Purple Haze & Afghan Kush απο σποράδικο και Northern Light απο Royal Queen όλα αυτόματα.
Το αν έκανα καλά ή όχι με τις ποικιλίες το διορθώνουμε αφού σήμερα μπήκαν οι σπόροι και με τυχόν παρέμβασή σας να μπούν οι σωστοί για το εφφέ που θέλω.

Θα δώσω στη συνέχεια τις πληροφορίες που χρειάζεστε για τυχόν βοήθεια που υπάρξει.
Πρώτ' απ΄όλα το κλίμα στο εσωτερικό του χώρου είναι πιστεύω καλό.
Η θερμοκρασία χειμώνα καλοκαίρι είναι 18-30 αναλόγως εποχής χωρίς αναμμένο κλιματισμό.
Αυτή τη στιγμή, 1/1/2021 ώρα 21:45 είναι 24 χωρίς κλιματισμό.
Η υγρασία είναι περίπου στο 55-60%.
Το πόσιμο νερό βρύσης έχει ph 7.5

Έχουν αγοραστεί τα εξής:
θάλαμος καλλιέργειας Probox Basic 80 (80x80x160cm)
εξαερισμός Profan TT Extractor Fan 125mm 2-Speed 220-280m³/h
εσαερισμός ProFan Axial In Line Fan 100mm/15W/160m3/h
4 γλαστράκια 0,5 λίτρων, 4 γλάστρες 11 λίτρων
όλη η σειρά λιπασμάτων της Biobizz με χώμα Biobizz All Mix 50lt.

Και πάμε τώρα στο φωτισμό, που πιστεύω είναι ο σημαντικότερος.
Επέλεξα να χρησιμοποιήσω αυτοσχέδιο φωτισμό Ε27 λέντ. Πιάνουν τα χέρια μου και είμαι σίγουρος οτι μπορώ να το καταφέρω απλά και οικονομικά.
Αφού είδα αρκετές κατασκευές αποφάσισα να χρησιμοποιήσω για πάνελ πεπιεσμένο χαρτί 3mm κι αυτό για τους εξής λόγους:
α. είναι πάρα πολύ ελαφρύ, το 50Χ70 είναι περίπου 1400 γραμμάρια
β. είναι πολύ εύκολο στη διαχείριση (κόψιμο-τρύπημα) χωρίς τρυπάνια και πριόνια, σε ελάχιστο χρόνο έφτιαξα 30Χ30 έτοιμο με 4 Ε27 12.5βάττ 1425 λούμεν 6500 θερμοκρασία η κάθε μία για το αρχικό στάδιο της ανάπτυξης
γ. και σπουδαιότερο είναι πολύ φθηνό, μόνον 3-5 ευρώ για μισό τετραγωνικό.
Όλα τα παραπάνω το καθιστούν ιδανικό κατα προσωπικής απόψεως.

Η σκέψη μου είναι λοιπόν πάνελ 60Χ60 με 50 Ε27 των 12-20 βάττ σε πυκνή διάταξη.
Αυτό που δε κατάφερα να προσδιορίσω επακριβώς διαβάζοντας είναι πόσες λάμπες να τοποθετήσω στα φάσματα.

Ακόμη δεν έχω ψωνίσει τις λάμπες και θα ήθελα τη βοήθειά σας στα βάττ και στο ακριβές αριθμό, σε σύνολο 50, των φασμάτων που θα αγοραστούν.
Εδώ να τονίσω ότι έκανα μια δοκιμή στη θερμοκρασία των 4 αναμμένων λαμπών, απο το πανελάκι που έχω ήδη φτιάξει για την ανάπτυξη, και φτάνει τους 30 βαθμούς σε απόσταση 10 πόντων (4 X Philips 12.5w 1425 lumen).

Σας ευχαριστώ πολύ κι ελπιζω σε βοήθεια κι επισημάνσεις στην πορεία της καλλιέργειας μου την οποία θα ενημερώνω σχολαστικώς.
Απάντηση

ads by gr420info

Καλή αρχή εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!
Για πρώτη φορά δεν θα έπαιζα με αυτόματα γιατί δεν συγχωρούν λαθάκια... Αλλά κομπλέ δεν χάθηκε και ο κόσμος θα τα πας περίφημα   Tongue
Τώρα πάμε στα φώτα... 
Υπάρχουν 3 φάσματα
1) ψυχρό που κάνει μόνο για ανάπτυξη 6000κ
2)ουδετερο που κάνει και για τα δύο στάδια του φυτού 4000κ
3)θερμο που κάνει για την ανθοφορια 2700κ
Εγω θα ξεκίναγα με 25ψυχρες και 25ουδετερες και μετά στην ανθοφορια θα άλλαζα τις ψυχρές με θερμές
Το all mix θα τους πέσει βαρύ θεωρώ..
Η θερμοκρασία σου είναι λίγο υψηλή με 4 λάμπες μόνο... Κοίτα το αυτό αν και 10 πόντοι είναι πολύ κοντά στα φυτά... 
Καλη συνέχεια   Smile
Απάντηση
Φίλε μου καλησπέρα και χρόνια πολλά
Καλωσόρισες στην παρέα
Διάβασα το post σε γενικές γραμμές είσαι σε καλό δρόμο εμένα η μόνη μου ένσταση είναι στους σπόρους.
Για πρώτη φορά ( και γώ τώρα βρίσκομε στην δεύτερη ) καλό είναι να επιλέξεις φωτό περιόδου και όχι αυτόματα. Τα πρώτα σηκώνουν πολλά λάθη που θα κανείς έτσι και αλλιώς την πρώτη φορά τα auto δεν σηκώνουν.
Όσο αφορά τα φώτα αφού πιάνουν τα χέρια σου προχωρά είμαι και γώ πολύ της πατέντας, τώρα για το πως θα παίξεις με τα led εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί έχω led στην ανάπτυξη στα 3 κορίτσια που βάζω έχω συνολικά 15 led που παίζω ανάλογα το στάδιο που είμαι και όταν γυρίζω ανθοφορία είμαι με hps 250w
Ο λόγος που γυρίζω εγώ σε hps είναι ότι θέλω την ζέστη ειδικά το χειμώνα.
Θα σου απαντήσουν και οι πιο έμπειροι αλλά να ξέρεις ότι γενικά υπάρχει ένας μπούσουλας αλλά η κάθε καλλιέργεια έχει τα δικά της
Καλή συνέχεια θα τα ξαναπούμε
Τα λεφτά και τα ψάρια τρώγονται φρέσκα...
Απάντηση
Καλωσόρισες και καλή αρχή φίλε

Εγώ έχω να σου πω για το allmix, ότι δεν κάνει από την αρχή
είναι βαρύ χώμα(έχει λίπασμα μέσα).
Ιδικά αν μείνεις με τα αυτόματα που δεν πρέπει να σε πάει κάτι πίσω,
οπότε γνώμη μου είναι να πάρεις 20L ligthmix.
Από αυτό θα βάλεις στα 0.5λιτρα γλαστράκια και θα βάλεις τα σποράκια σου εκεί,
μετά όταν έρθει η ώρα της μεταφύτευσης θα βάλεις στις 11λίτρες
6λιτρα allmix κάτω και το υπόλοιπο 4.5λιτρα θα συμπληρώσεις lightmix πάνω.
Όταν αναπτυχθούν και φτάσει η ρίζα τους χαμηλά θα φάνε από το allmix,
χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να καούνε!

Καλή συνέχεια
Οι άλλοι καλλιεργούν για να πιουν, εγώ πίνω για να καλλιεργώ.
Απάντηση
Κάτι λιγότερο εύφλεκτο για πάνελ;
Και πιο θερμοαγωγιμο
Ότιδηποτε,σύρμα φράχτη,η απλώστρα της γειτόνισσας, κάτι θα υπάρχει
Απάντηση
Καλή αρχή συμβουλή οι λάμπες να μην είναι πάνω από 12v ,αν πας σε ποιο δυνατές θα έχεις προβλήματα με την θερμοκρασία .
Στου παραδείσου την πόρτα κάποιος φύτεψε δύο χόρτα !!!
Απάντηση
Καλή χρονιά φίλε μου και καλή αρχή .

Και τώρα έρχομαι εγώ να πω 2 πράγματα χωρίς να θέλω να δημιουργήσω σύγχυση

1 ) Για εμένα ότι καλύτερο για να αρχίσει κάποιος είναι τα αυτόματα γιατί απλά είναι αυτόματα και πάνε μόνα τους αρκεί να ακολουθήσεις βασικά πράγματα ...θερμοκρασίες,εξαερισμός, φώτα, λιπάσματα,απόνερα, ph.κτλ .

2 ) το πάνελ από πεπιεσμένο χαρτί μπορεί να πάρει φωτιά σε σχέση με ένα πάνελ ακόμα και από κοτετσόσυρμα ,
με ποιόν τρόπο ? δεν ξέρω , ο διάολος έχει πολλά πόδια .

Η καλλιέργεια στην αρχή δημιουργεί άγχος για το Αν ..Αν γίνει αυτό ,Αν γίνει το άλλο , θα προσπαθούσα να μειώσω τους παράγοντες αυτούς και μιλάω για θέματα ασφάλειας του Grow

Όπως και να έχει σου εύχομαι καλές αβασάνιστες καλλιέργειες .

Καλώς όρισες !
Όποιος πει κακό για μας να βγει το μάτι του σαν λουκουμάς! Tongue
Απάντηση
Καλημέρα παιδιά.
Ευχαριστώ σε όσους απάντησαν και για τις επισημάνσεις.
Στην παρατήρηση που έκανα μετά από 28 ώρες στην υγρή χαρτοπετσέτα, η οποία έχει τοποθετηθεί μέσα σε μπώλ με το καπάκι κλειστό επάνω σε συσκευή απώθησης κουνουπιών, το αποτέλεσμα είναι να έχει ανοίξει το κέλυφος τουλάχιστον στους 3.
Σε έναν έχει βγει και ένα χιλιοστό βλαστάρι.
Στον τέταρτο δεν έχω οπτική επαφή διότι βρίσκεται στο δίπλωμα και γωνιακά.
Άρα σίγουρα με 3 θα έχουμε καλλιεργητική πορεία κι αυτό είναι χαρμόσυνο για αρχή.

Για το χώμα θα ακολουθήσω τη συμβουλή του φίλου UltraRunner δλδ lightmix για αρχή και στη συνέχεια μίξη σε 2 στρώματα με το allmix.

Το θέμα είναι αν θα προλάβω μέχρι τη Δευτέρα το μεσημέρι να προμηθευτώ το lightmix ή θα έχει μεγαλώσει η ρίζα πάνω από το συστηνόμενο όριο των 2-3 εκατοστών. Σε αυτό το μαγαζί μπορώ να κάνω συναλλαγή παρ' όλο της κατάστασης λόγω μέτρων.
Μόλις αρθεί το αυστηρό lockdown αυτής της εβδομάδας θα κατασκευασθεί και το Ε27 πάνελ από άλλο υλικό και όχι από χαρτόπαστα, λόγω της επικινδυνότητας που αναφέρθηκε, και συγκεκριμένα από κόντρα πλακέ σημύδας (θαλάσσης) επειδή είναι ελαφρύ με υψηλές αντοχές στην υγρασία περασμένο με αντιπυρικό βερνίκι

Στα μισόλιτρα γλαστράκια που θα χρησιμοποιηθούν να ανοιχθούν πλαινές τρύπες τρύπες για να παίρνουν αέρα οι πρώτες ρίζες ή είναι περιττό.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
Απάντηση
Μπορεις να παρεις λιγο δαρυ (μεταλλικο φραχτυ σσν χοντρο κουνελοσυρμα) η οπως λεγεται κ να γλυτωσεις απ ολη αυτη την φασαρια με το κοντρα πλακε
Απάντηση
@ Walking Tech
Φίλε καλημέρα.
Αν δεν βρεις τώρα με την καραντίνα γιατί θα είναι τα πάντα κλειστά ο μόνος τρόπος να ξεκινήσεις είναι αγορά από τα super market που θα είναι ανοιχτά λάμπες και χώμα, σε μεγάλο σούπερ του στιλ Σκλαβενίτη θα βρεις καλό χώμα όχι βέβαια light mix αλλά έχει κάποια καλά με περλιτη. Στην προηγούμενη καραντίνα ξεκίνησα και γώ τα είχα παραγγείλει με courier και επειδή αργήσανε ξεκίνησα έτσι 3-4 λάμπες στην αρχή και μετά έφτιαξα το πάνελ. Για μένα ποιο απαραίτητο είναι το first feed και οπωσδήποτε μικοριζα στην μεταφύτευση. Άντε και καλή αρχή
Απάντηση
Πρός το παρόν διαθέτω 8 Χ Philips 12.5 watt 6500 οπότε είμαστε καλά για αρχή.

Επειδή παρατηρώντας τα νήματα οι απόψεις διίστανται για το allmix πρώτο χώμα, άλλοι υποστηρίζουν οτι είναι κατάλληλο άλλοι είναι βαρύ, και επειδή και ο πωλητής που αγόρασα τα εφόδια ανέφερε οτι είναι δοκιμασμένο και δεν υπάρχει θέμα αλλά και επειδή βαριέμαι να βγαίνω σήμερα ψάχνοντας σούπερ μάρκετ (δεν είναι όλα ανοιχτά, επίσης επειδή κοιτώντας πάλι τους σπόρους μέχρι αργά το βράδυ θα είναι έτοιμα, θα το ρισκάρω με το χώμα.

Πρώτη καλλιέργεια είναι, δε περιμένω θαύματα, δε περιμένω ποσότητες, υπομονή και όρεξη υπάρχει, αποκόμιση εμπειρίας ψάχνω για επόμενη.

Σήμερα λοιπόν θα μπουν στη σποροκοιτίδα.
Εχω 0,5 λίτρα γλαστράκι.
Τη βοήθειά σας παρακαλώ στο πρώτο πότισμα στο θέμα ποσότητας.
Θα ακολουθηθεί πιστά το biobizz plan για το allmix χώμα σύνολο 7 οργανικοί χυμοί.
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση

(03-01-2021, 14:55 )Walking Tech Έγραψε: Πρός το παρόν διαθέτω 8 Χ Philips 12.5 watt 6500 οπότε είμαστε καλά για αρχή.

Επειδή παρατηρώντας τα νήματα οι απόψεις διίστανται για το allmix πρώτο χώμα, άλλοι υποστηρίζουν οτι είναι κατάλληλο άλλοι είναι βαρύ, και επειδή και ο πωλητής που αγόρασα τα εφόδια ανέφερε οτι είναι δοκιμασμένο και δεν υπάρχει θέμα αλλά και επειδή βαριέμαι να βγαίνω σήμερα ψάχνοντας σούπερ μάρκετ (δεν είναι όλα ανοιχτά, επίσης επειδή κοιτώντας πάλι τους σπόρους μέχρι αργά το βράδυ θα είναι έτοιμα, θα το ρισκάρω με το χώμα.

Πρώτη καλλιέργεια είναι, δε περιμένω θαύματα, δε περιμένω ποσότητες, υπομονή και όρεξη υπάρχει, αποκόμιση εμπειρίας ψάχνω για επόμενη.

Σήμερα λοιπόν θα μπουν στη σποροκοιτίδα.
Εχω 0,5 λίτρα γλαστράκι.
Τη βοήθειά σας παρακαλώ στο πρώτο ψέκασμα στο θέμα ποσότητας Root juice και πώς, πρώτα αυτό ή μαζι με το ψέκασμα.
Θα ακολουθηθεί πιστά το biobizz plan για το allmix χώμα σύνολο 7 οργανικοί χυμοί.
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση
Απάντηση
Αφού δεν υπήρξε καμία συμβουλή αυτοσχεδίασα.
Αναλυτικά, 
επειδή το allmix χώμα, σύμφωνα με τις οδηγίες, θέλει πότισμα αρκετές ώρες πρίν για να ενεργοποιηθούν τα συστατικά, έφτιαξα μισό λίτρο οργανικό χυμό με τα 3 συστατικά που προτείνει η εταιρεία για τη πρώτη εβδομάδα.

Μέτρησα το ph και ήταν 7.5.
Το έριξα με το ph down και έφτασε 6.2-6.5 , δεν έχω ψηφιακό μετρητή αλλά φασματικό και σύμφωνα με το χρώμα εκεί ανάμεσα βρίσκεται.
Πότισα τις άδειες γλάστρες (όχι πλημμύρα) και τώρα ξεκουράζονται σε κάποιο ζεστό σημείο.
Κράτησα αυτό που περίσσεψε, 50 ml, για να ψεκάσω.
Αύριο πρωί στις 7 θα γίνει το φύτεμα.
Ελπίζω να έπραξα ορθώς.

Η ρίζα τους έχει μεγαλώσει αρκετά, δυστυχώς όμως ένα δεν έσκασε.
Μάλιστα είναι το Northern Light της Royal Queen που το πλήρωσα και διπλάσια τιμή. Άνοιξαν τα άλλα 3 απο Σποράδικο.
Άν έχει ανοίξει μέχρι αύριο πρωί έχει καλώς, εκτός αν υπάρχει κάποια τεχνική που δε την πήρε το μάτι μου.
Τέλος πάντων δε πειράζει.

Να φανταστώ οτι εξαερισμό δε χρειάζομαι πρός το παρόν.
Υγρασία 65%
Θερμοκρασία δωματίου 23, στη τέντα που το μέτρησα κάτω από τα φώτα (σύνολο 50 βάττ) στο ύψος της γλάστρας 50 πόντους απόσταση πάει 28.
Αν πρέπει να κατεβάσω τότε να κατεβάσω.

Όλα έτοιμα λοιπόν για να ξεκινήσει το ταξίδι.
Ευχαριστώ.

ΥΓ. Διάβασα το ατμιστικό  νήμα και ομολογώ εντυπωσιάστηκα. Επειδή είμαι ατμιστής εδώ και χρόνια ηλεκτρονικού τσιγάρου είναι πολύ ενδιαφέρον.
Απάντηση
Καλημέρα παιδιά,
τα 2 κοριτσάκια μου έγιναν 3 πόντους , το τρίτο δεν έχει ξεμυτίσει ακόμη και με προβλημάτισε.
Δε ξέρω αν έκανα σωστά αλλά πολύ πολύ προσεκτικά ανασήκωσα ελαφρώς το χώμα και παρατήρησα οτι η αρχική ρίζα ενώ είναι πάνω απο 3 πόντους έχει ελικοειδή σχήμα και όχι κάθετο.
Το κουκούλωσα πάλι ελαφρώς.
Δε ξέρω αν χρειάζεται να κάνω κάτι ή να το αφήσω στην ησυχία του.

Έφτιαξα 250ml νερό, αφού το οξυγόνωσα και το αποχλωρίωσα, με ph 6,1 - 6,3 και πρόσθεσα 0,5ml root-juice.
Ψέκασα περιμετρικά 7-8 φορές.
7 το πρωί, 4 τώρα, ανοίγω το φωτισμό στα 2 που έχουν βγεί, το τρίτο το αφήνω εκτός τέντας πρός το παρόν.
Νομίζω έτσι πρέπει.
Ευχαριστώ....

Afghan Kush
https://pasteboard.co/JIjJnGp.jpg

Super Lemon Haze
https://pasteboard.co/JIjLIZ0.jpg
Απάντηση
Καλημέρες. Μπορεί να ακουστεί λίγο απότομο αλλά πρέπει να στο πώ. Η προετοιμασια σου για τα ζουμια ειναι οκ καλα το πας

Ψεκάζεις γυρω γυρω καθε μερα 1 φορα τη μερα αλλα μετα αστο ησυχο. Μη το πειραζεις καθολου, αυτο ξερει καλυτερα τι να κανει χωρις παρεμβαση. Την αλλη μερα θα ξαναψεκασεις λιγο να ειναι νωπο, αυτο

Καλη πορεια Wink
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
Καλησπέρα παιδιά
να ευχαριστήσω κατ' αρχάς τα δύο παλικάρια για την επιβράβευση, αυτό σημαίνει οτι καλά πάμε μέχρι τώρα.

Έχω μερικά ερωτήματα.

Βρήκα στη δουλειά ένα παλιό πορτατίφ κι αφού το μαστόρεψα του προσάρμοσα ένα φάν από pc και με το κατάλληλο τροφοδοτικό είναι μανούλα για τώρα.
https://pasteboard.co/JIp8ZFX.jpg
Το θέμα είναι οτι περιμετρικά της εσωτερικής στεφάνης, όπως φαίνεται στη φωτό έχει αρκετά πράσινα ledάκια.
Έχω διαβάσει σε 2-3 νήματα για το πράσινο οτι δεν επηρεάζει τα κορίτσια στο σκοτάδι.
Ισχύει ή να το πετάξω να βάλω άλλο.
---------------------------------------------------
@trompetas , για το πότισμα, αν δω την επόμενη μέρα από το πότισμα οτι το χώμα έχει υγρασία πρέπει να το ποτίσω ή να παρατηρώ πότε στεγνώνει.
Σύμφωνα με το βάρος της γλάστρας έχει μέσα απόθεμα.
Έχω τοποθετήσει δίπλα τους ένα λεκανάκι με νερό, όπως φαίνεται στη φωτό για να αυξήσω στο εσωτερικό την υγρασία απο την εξάτμιση νερού λόγω led.
----------------------------------------------------
Τα φώτα (Philips 4Ε27 Χ 12,5Watt 5000 lumens) είναι στους 40 πόντους άμα πάω πιο κάτω, παράδειγμα 30, το θεωρώ μάλλον ζεστά για τα κορίτσια.
Με το τέστ χεριού δείχνει οκ αλλά με το θερμόμετρο ανεβαίνει 5 βαθμούς.
Τώρα ακριβώς από την αρχή τους είναι 28, άρα πάμε 33.
Επειδή δεν έχω δει φωτό με τεντωμένα, για να αλλάξω λάμπες, πώς θα το καταλάβω, θα λυγίσει το σώμα τους?

Αυτά παδιά
Ευχαριστώ, πρωτάρης γάρ.
Απάντηση

.jpg   IMG_20210106_194301.jpg (Μέγεθος: 80,04 KB / Λήψεις Αρχείων: 320)
Απάντηση
@ Αλαφροΐσκιωτος στυλάκι τη βλέπω, σκέτη μπαλαρίνα.
Τώρα έμαθα.
Απάντηση
Καλησπέρα παιδιά
να ρωτήσω μόνο αν είμαι σε καλό δρόμο
Νο1 https://pasteboard.co/JIKT447.jpg
Νο2 https://pasteboard.co/JIKTK2V.jpg
Ευχαριστώ
Απάντηση
Υγιέστατα
Πιο υγιής πεθ...εεμ υγιέστατα
Απάντηση
μια χαρα εισαι! χωματακι light mix εχεις σωστα?

ξερεις λιγο προσοχη με το ψεκαστηρι τωρα στην αρχη κ μη μασας . βαλε κ λιγο root juice αν εχεις κανει δουλεια

στην ιδια φαση ειμαστε περιπου ιδιο χωμα ιδια ζουμακια.

τα δικα μου τα ψεκαζω ανα 2ημερο ,  ξεκιναω με 50 μλ περιπου , χθες τα ψεκασα απο 100 μλ περιπου το καθεενα κ τα αφησα στην ησυχια τους..σε κανα 2 ημερο παλι αφου θα δω αν εχει στεγνωσει το χωμα κ ειναι ελαφρια τα ποτηρακια.

προσεχε μονο μη σου κανει αυτη την κρουστα απο πανω το χωμα..σκαλισε ετσι το χωματακι απο πανω με μια οδοντογλυφιδα να σου γινει ομοιομορφο.. να βλεπεις να παει προς τα κατω το νερο οταν ψεκαζεις κ να μην σου καθεται στην επιφανεια.

peace Smoke20

All mix  χωμα τωρα το διαβασα

αν θα τους πεσει βαρυ θα το δειξει η ιστορια Tongue
  If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
Καλημέρα παιδιά
5η μέρα, παρατηρώ το εξής στο ένα.
τέντωμα (μάλλον, 5 πόντους από χώμα) και ελαφρύ κιτρίνισμα στις άκρες
Afghan Kush
https://pasteboard.co/JIYCS2f.jpg
https://pasteboard.co/JIYDIkv.jpg

To Super Lemon Haze φαίνεται (μάλλον) πιο υγιή
https://pasteboard.co/JIYFtnF.jpg
https://pasteboard.co/JIYGaNI.jpg

Έβαλα και έσκασαν 2 σπόροι απο τρίμα CBD που χρησιμοποιώ για στρίψιμο και μπήκαν κι αυτοί στα γλαστράκια για εμπειρία.

Τις γνώμες σας παρακαλώ.
Απάντηση
Το πρώτο όντος έχει τεντώσει, και είσαι και και γεμάτος από χώμα στην γλάστρα για να συμπληρώσεις. Την γλάστρα μην την γεμίζεις μεχρι πάνω για να έχεις το περιθώριο να συμπληρώσεις καλή ώρα ...
Τα αλλά μια χαρά τα βλέπω
Απάντηση
Βάλε ένα αντικείμενο κάτω από το φυτακι που πάει να τεντωσει για να έρθει ποιο κοντά στην λάμπα
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
Περα απο αυτο για τις ριζες μην βαλεις τιποτα αλλο για κανα 3βδομαδο μην σου πω,
και οταν μετα απο 3βδομαδες θελεις ντε και καλα να δωσεις κατι ξεκινα με το 1/4 της δοσης που λεει το προγραμμα και μετα αυξανεις οσο περναει
ο καιρος.Το πεχα μην ξεχνας να ρυθμιζεις.
Αν και αυτο για τις ριζες δεν ξερω αν κανει και τιποτα ουσιαστικο.
Απάντηση
Καλημέρα παιδιά
7η μέρα σήμερα, δίνω μια φωτό από κάτω να δείτε, φύλλο με ανωμαλία-κατσάρωμα?
Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω?
https://pasteboard.co/JJcopT7.jpg

Επίσης μια φωτό φυτού αγνώστου ταυτότητος από σπόρο που πήρα απο τρίματα CBD.
Ο βλαστός του είναι μώβ.
https://pasteboard.co/JJcpfaK.jpg
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)