Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρώτο επιχείρημα καλλιέργειας.
Καλημέρα αδερφέ @ Special
τα κορίτσια μετά τη μεταφύτευση έχουν ποτιστεί 2 φορές
Στη μια βέβαια, όπως είπες, από λάθος διαβάσματος πίνακα πήραν θρεπτικά ανθοφορίας στις προτεινόμενες.
Όμως αν ανοίξεις τη φωτό, δυο φορές κλίκ για μεγέθυνση, και δείς καλύτερα, αυτά που δείχνουν πρόβλημα είναι τα πάνω πάνω.
Με δεδομένο οτι το φως είναι πολύ αυτό συμπέρανα.
Κάποιος πιο έμπειρος μπορεί να μας πεί καλύτερα?
Απάντηση

ads by gr420info

33η ΗΜΕΡΑ - 6η ΑΝΘΟΙ

Πότισμα σήμερα από 1,5 λίτρο με 1ml CalMag, 1ml  FishMix & 1,3ml BioHeaven.
45 πόντους κλείδωσε το πάνελ εκεί τους αρέσει.
Θερμοκρασία 26-27, υγρασία 58-62.

Η Banana στη 10η μέρα.
Είναι 4 μέρες πίσω σε σχέση με τη 10η στα μεγάλα.

Σύγκριση

Αντί για δύο φυλλαράκια, τα πρώτα, έβγαλε ένα με 2 άκρες, σιαμαία.
Χωρίς πότισμα ακόμη.

Τα μεγάλα πήγαν να ξεφύγουν σε ύψος και κατέβηκαν.
Με το supercroping ο κορμός τους έχει γίνει συσπανσιόν.

Εκτός από κάτι προβληματάκια σε λίγα φύλλα σε γενικές γραμμές καλά πάνε, χαρούμενες δείχνουν

Φαίνεται να αναπτύσσονται αρκετές κορυφές, για να δούμε.
Αρώματα πολλά με την Afghan Kush να έχει μια απροσδιόριστη γλυκιά. 
Η Super Lemon Haze είναι τίγκα ότι λέει, λεμόνι.
Stand-by στο φωτισμό μια 24βολτη λεντοταινία με το SMD 3528, 240 λέντ στο μέτρο, για να υπάρχει πυκνότητα, στα 2700Κ.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Απάντηση
35η Μέρα - 8η Ανθοι

Καλησπέρα κοινότητα.
Καλά πάμε, αυξάνονται και πληθύνονται.
Υψος 17 πόντους.
Πολύ φύλλο ρε παιδιά.
Εχω κάνει 2 αποφυλώσεις καμμιά 30ριά φύλλα κι απ' τα δυο.
Αλλη μια θα κάνω.
Να τους ρίξω μια καλή ή συντηρητικά,
Καμμιά γνώμη?

Απάντηση
Μέχρι την τρίτη εβδομάδα κάνε διαμορφώσεις μετά σκληραίνει ο κορμός και τα φύλα που θα πειράζεις θα πρέπει να είναι στοχευμένα
Πας πολύ καλά !
Στου παραδείσου την πόρτα κάποιος φύτεψε δύο χόρτα !!!
Απάντηση
37η Μέρα - 10η Άνθη

Μετά από πολύ σκέψη και διάβασμα σε διάφορα site και forum αποφάσισα να το μαδήσω κυριολεκτικά.
Αυτό έγινε χτές λίγο πρίν το πότισμα. (0,5ml Fish Mix - 0,5ml BioHeaven - 05ml ActiVera - 0,5ml CalMag από 1,5 λίτρο εμφιαλωμένο)
Κάτω από τα μεγάλα φύλλα, που είναι πολύ χρήσιμα στο φυτό, κρυβόντουσαν πολλά ανερχόμενα μπουμπούκια αλλά έκοβαν τη κυκλοφορία αέρα που είναι κι αυτή σημαντική.
Μετά τη 3η-4η (21η - 28η μέρα) βδομάδα ανθοφορίας σταματάνε να βγάζουν νέα φύλλα.
Άρα λέω έχω τουλάχιστον 12 μέρες να βγάζει νέα και να μεγαλώσει τα υπάρχοντα.
Και τα πήρα με τη ψιλή, αφού απολύμανα το τριμεράκι, ότι φύλλο ήταν πάνω από 12-13 πόντους και μερικά πιο μικρά που κρύβαν ήλιο από κάτω.
Κάποια τα οποία δεν ενοχλούσαν τα άφησα για καλύτερη φωτοσύνθεση τώρα που καράφλιασαν.
Μιλάμε για πολύ πράμα.

Φοβήθηκα το στρές και τα χρειάστηκα γιατί μέχρι το βράδυ στεναχωρήθηκαν πάααααρα πολύ, μαράζωσαν, κι εγώ μαζί τους. Πάει λέω τα έχασα.
Όμως επιστρέφοντας σήμερα το μεσημέρι απ' τη δουλειά αντίκρυσα ένα ωραίο θέαμα   Big Grin , χαρούμενες αυτές ανακούφιση εγώ.
Μπήκε ο κλιματισμός στην αφύγρανση διότι ξεπεράστηκαν από χθές οι 65 βαθμοί, τάρα είναι 55. Θερμοκρασία 24-26.
Από δω και πέρα όλα τα ποτίσματα μέχρι την 20η μέρα με άνθη μόνο νερό με μια κουταλιά μελάσα Blackstrap.

Φωτό

-----------------------------------------------------------------
Φίλε @hommer21 δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος μπούσουλας για πότισμα, εξαρτάται από παραμέτρους.
Πρέπει να μάθεις να ποτίζεις με το βάρος της γλάστρας, εγώ έτσι ποτίζω.
Τη νιώθω λίγο πάνω σε βάρος από τότε τη γέμισα απότιστη με χώμα και ρίχνω 1,5 λίτρο.
Το επόμενο πότισμα που θα ζητήσει η γλάστρα εξαρτάται την ηλικία του φυτού, σε μικρή ηλικία και μια βδομάδα, στη 37η που είμαι τώρα 3 μέρες, αργότερα σίγουρα θα θέλει περισσότερο νερό.
Γλάστρα αεριζόμενη 12λιτρη έχω
Απάντηση
Καλα έκανες το ήθελαν..πολύ πύκνα μαρουλάκια Tongue
Πολυ καλά πάνε Wink
Απάντηση
Που μπορώ να βρω πινακακι με πότισμα?
Πανέμορφα φιλαράκι Γεια στα χεράκια σου!!!
Απάντηση
Νομιζω εισαι σε φαση προανθισης ακομα. θελεις καμια βδομαδα για να μπεις καθαρα πρωτη βδομαδα ανθοφοριας.

με την αποφυλλωση καλα εκανες , αν κ αυτοματα τα φυτα σου , ελπιζω να μην στρεσσαριστουν.

δεν νομιζω βεβαια δειχνουν δυνατα φυτα!

τωρα αρχιζουν τα ομορφααα!!

θα τρεχει το σαλακι σου πιστεψε με καθε φορα που θα τα πλησιαζεις κ θα τα μυριζεις.

ανοιγει ο εγκεφαλος σου σε νεα μονοπατια μυρωδιας..ετοιμασου για πρωτογνωρες εμπειριες! Smoke20 Smoke20
  If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
16η Μέρα Banana Punch

Θα ξεκινήσω να τη δείχνω ξεχωριστά γιατί εδώ είμαι σίγουρος πλέον οτι συμβαίνουν αλλόκοτα πράματα.
Έχω ανοίξει ένα θέμα στις συζητήσεις γι αυτήν, και παρακαλώ τον @trompetas να το σβήσει, για να διαπιστώσω αν όντως αναπτύσσονται δύο τρείς τέσσερις πέντε ούτε κι εγώ ξέρω πόσες κορυφές ταυτόχρονα.
Αυτή τη στιγμή μετράω 7 κορυφές και όλα δείχνουν οτι θα πάει έτσι το τροπάριο.
Ξεπετάχτηκαν δύο κορυφές στο δεξί πρώτο γόνατο, μία στο αριστερό πρώτο γόνατο, από μία δεξιά αριστερά στο δεύτερο γόνατο και από μία δεξιά κι αριστερά στο τρίτο γόνατο που αναπτύσσονται τώρα.
Δλδ είναι ένα τέρας από τώρα και είναι άγνωστο που θα καταλήξει.

Επίσης έχει αλλόκοτα μεγάλα ογκώδη φύλλα για την ηλικία της που έχουν υπερκαλύψει τη 12λιτρη και τα νέα που μεγαλώνουν δείχνει οτι θα γίνουν ακόμη μεγαλύτερα!

Ο κορμός της από το πρώτο γόνατο και πάνω έχει χοντρύνει απότομα και είναι πολύ μικρά τα διαστήματα στα γόνατα, γενικά είναι κοντή, μόνο 9 εκατοστά από το χώμα!

Τα σημάδια τα είχε δείξει απ' την αρχή αφού τα 2 αρχικά της φύλλα ήταν σιαμαία και σίγουρα η διαχείριση της δε πρέπει να είναι όπως ένα κανονικό φυτό.
Είχα αποφασίσει αυτή να την αφήσω μόνο με νερό χωρίς θρεπτικά μέχρι το άνθος αλλά νομίζω θέλει πλέον ειδική διαχείριση.
Θα τη πάω στο Δημόκριτο για εξετάσεις  Big Grin
Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στη διαχείριση παρακαλώ.

Μερικές χαρακτηριστικές φωτό.

ΜΟΝΗ ΚΟΡΥΦΗ ΠΡΩΤΟΥ ΓΟΝΑΤΟΥ ΠΟΥ ΔΙΑΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΤΡΙΧΙΔΙΑ ΣΤΗ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΦΥΛΛΟΥ, ΜΗΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΟΡΥΦΗ?

ΔΥΟ (!) ΚΟΡΥΦΕΣ ΣΤΗ ΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΓΟΝΑΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΟΙ ΚΟΡΥΦΕΣ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΓΟΝΑΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕ ΞΈΡΩ ΑΝ ΑΥΤΗ Η ΑΚΡΗ ΠΟΥ ΔΙΑΚΡΙΝΕΤΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΙ ΚΟΡΥΦΗ!!!!

ΕΔΩ ΟΙ ΚΟΡΥΦΕΣ ΠΟΥ ΞΕΠΡΟΒΑΛΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΓΟΝΑΤΟΥ!

ΑΛΛΕΣ ΦΩΤΟ ΤΟΥ ΤΕΡΑΤΟΣ

Τι κάνουμε παίδες σ' αυτή τη τερατώδης περίπτωση? Είναι ικανή να βγεί έξω από τη τέντα!
Απάντηση
41η Μέρα - 14η Άνθος Super Lemon Haze, Afghan Kush - 18η Μέρα Ανάπτυξης Banana Punch (Όλα Αυτόματα)

Καλησπέρα παιδιά
Σήμερα ποτίστηκαν 3,5 λίτρα με απορροή 300ml η κάθε μία από τις παλιές και ένα λίτρο το τερατάκι μου σκέτο νερό όλα.
Νομίζω οτι έχουν αρχίσει να διαμορφώνονται μπουμπούκια.
Κάποιος εμπειρος παρακαλώ να επιβεβαιώσει ή όχι ακόμη

Ξαναφούντωσε το φύλλωμα και λογικά με παίρνει για μια τελευταία αποφύλλωση σε καμμιά βδομάδα.

Η Banana μεγαλώνει πάαααρα πολύ γρήγορα και παρ' όλο που ήταν 4 μέρες πίσω σε ανάπτυξη συγκριτικά με τα δύο μεγάλα, κάλυψε τη διαφορά και τώρα βγαίνει το 5ο γόνατο.
Τα μεγάλα είχαν ήδη LST σ' αυτή την ηλικία αλλά αυτή είναι κοντή και θα εφαρμοστεί αργότερα.
Είχα σκοπό να κάνω toping σ' αυτή τηρώντας κάποιους κανόνες για τα αυτόματα αλλά λόγω της τερατώδους ανάπτυξης που έχει θα το κάνω σε άλλη καλλιέργεια.
Οι κάτω κορυφές της κοντεύουν να βγουν επάνω κι έτσι θα εφαρμοστεί κι εδώ LST.

Εχω μια υποψία γιατί αναπτύχθηκε τερατώδη κι αν στο επόμενο grow με άλλα στελέχη επιβεβαιωθεί θα αναφερθεί

Οικογενειακή φωτό, η Banana είναι έτοιμη να κατασπαράξει τις μεγάλες  Big Grin

Απάντηση
46η Μέρα,  19η Άνθος Super Lemon Haze, Afghan Kush - 23η Μέρα Banana Punch 3η pistils (Όλα Αυτόματα)

Καλησπέρα παιδιά,
χθες το πρωί ποτίστηκαν 1,5 λίτρο τα μεγάλα με μισή κουταλιά μελάσα blackstrap.
Παραλίγο να ''κάψω'' το θόλο από φως, κάποια πολύ λίγα φύλλα ''αρπάξανε''.
Αμέλησα τρείς μέρες να ελέγξω την απόσταση πάνελ απ' το θόλο και το πλήρωσα με μεγάλη στενοχώρια και ελαφρύ αποχρωματισμό.
4-5 φύλλα τα πιο κοντινά απέκτησαν σημάδια.
Φούντωσαν πάλι, τίγκα στο φύλλο, δε πέφτει καρφίτσα.
Αύριο θα φύγουν τα από κάτω ποπ κόρν που δε τα βλέπει ο ''ήλιος'' γιατί είναι αρκετά, έτσι ώστε να διοχετευθεί όλη η ενέργεια επάνω.
Πάντως την  Heart που έδωσα παρ' όλη την απειρία νιώθω οτι μου την επιστρέφουν.
Βλέπω αρκετά μπουμπουκάκια στο θόλο, με αυτά των κεντρικών κορυφών να είναι αρκετάμεγαλούτσικα  Yess!
Είμαι πολύ ευχαριστημένος και από το πάνελ και θα καλύψει άνετα απ' ότι δείχνει και το τρίτο φυτό χωρίς παρέμβαση.
Δε πήγε χαμένο τόσο ψάξιμο και διάβασμα μέχρι πονοκεφάλου που έριξα.
Θερμοκρασία θόλου 25, απόσταση 45-47 πόντους από άκρη λαμπών υγρασία 60%.

Η τέρας Banana πετάει στη κυριολεξία και θα την αφήσω μάλλον χωρίς σκληρή εκπαίδευση το κάνει μόνη της  Big Grin , το ύψος θα κρατήσω ομοιόμορφα.

Οι κορυφές που ξεκίνησαν από το πρώτο και δεύτερο γόνατο έφτασαν την κεντρική που αναπτύσσει το έβδομο γόνατο.!!

Επίσης σκέτο νεράκι πεχαρισμένο μέχρι την ανθοφορία πειραματικά. Νομίζω οτι το χώμα έχει ότι χρειάζεται μέχρι τότε, θα το κάνω για επαλήθευση.

Οικογενειακή

Απάντηση
50η Μέρα, 23η Άνθος Super Lemon Haze, Afghan Kush - 27η Μέρα Banana Punch 7η pistils (Αυτόματα)

Ξεκινήσαμε χαλαρά θρεπτικά ανθοφορίας στις μεγάλες, είχαν μέρες να πάρουν.
Πριν λίγο ποτίστηκαν στο 1,5 λίτρο εμφιαλωμένο (540 αγωγιμότητα)
0,3ml BioGrow, FishMix, BioBloom, BloomBastic, TopMax, CalMag
0,6ml BioHeaven, ActiVera
Έχει σχεδόν σταματήσει το τέντωμα πλέον, λογικά ξεκινάει η πάχυνση.

Το τερατάκι τη μπανάνα θα τη πάω χωρίς θρεπτικά μέχρι τα ανθοφορίας, ήπιε 1,5 λίτρο σκέτο νερό.
Είπα να μη το εκπαιδεύσω σκληρά παρά μόνο LST αλλά πήρε κεφάλι αρκετό από τις μεγάλες.
Έκανα αναγκαστικό supercroping.

Εντυπωσιακό άπλωμα σα χταπόδι από το μικρό μου τέρας με 9(!) κορυφές βαρβάτες στο θόλο

Μυρωδιές δε μπορώ να πω έντονες, με τη πόρτα ανοιχτή γιατί στριμώχνονται, αλλά πολύ πολύ όμορφες.
Αν είναι έτσι και η γεύση τους θα είναι taste of the art.  Smoke12

Οικογένεια

Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)