Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πάμε λοιπόν!
Για και χαρά σε όλη την ομάδα!

Μετά από αρκετό καιρό και δύο χρόνια μπαλκονάτης καλλιέργειας, ξεκινάω μία εσωτερική με 3 φυτά που στην ουσία είναι η πρώτη μου, μιας και μία απόπειρα που πήγα να κάνω κάποτε -πριν δύο χρόνια- σταμάτησε πριν ακόμα ξεκινήσει λόγω ακατάλληλων συνθηκών... Αnyway.

Πάμε λοιπόν...

Strain: 1 critical kush (φπ), 1 peyote critical (φπ), 1 strawberry lamonade (regular από φυτό φίλου που έκατσε να βρω ένα σποράκι) όλα από barney.

Tέντα: 0.80x0.80x1.80
Φώτα ανάπτυξης: led πάνελ ε27 120w με 12 λάμπες των 10w.
8 λάμπες 6500k, 850lm
4 λάμπες 4000k, 850lm
Φώτα ανθοφορίας: Αντικατάσταση των 8 λαμπών 6500k με 2700k στο πάνελ και θα προστεθούν άλλα 150w με ένα Led Asterix Full Spectrum.
Εξαερισμός: VKO 100mm 105m3/h
Εσαερισμός: 1 παθητική είσοδο (ίσως και 2 αργότερα).
Φίλτρο άνθρακα Airontek 100mm (240m3/h)
1 Ανεμιστήρας clip fan 15w

Λιπάσματα:
ATA Terra Leaves
ATA Terra Max
Bloombastic
Atazyme
ATA Rootfast
A.N Big bud
Μέτρηση ph με το kit σταγόνων.

Χώμα: Φυτώριου με μερική λίπανση (μαύρη και ξανθή τύρφη).

Τεχνικές που θα χρησιμοποιηθούν: Lst, Scrog.

Θερμοκρασίες μέσα στην τέντα με ανοιχτά φώτα 23.5 με υγρασία 58.
Με κλειστά φώτα 19 θερμοκρασία και 63 υγρασία.
Είχα θέμα με την υγρασία που δεν ανέβαινε πάνω από 50 και το έλυσα προς το παρόν με λεκανίτσα και πετσετάκια.  Big Grin
Μάλλον θα χρειαστεί να πάρω και έναν υγραντήρα σε κάποια φάση.

Τα φυτά βγήκαν από το χώμα:
04/01/21 peyote critical
07/01/21 critical kush, strawberry lamonade (αυτά τα δύο μπήκαν στο χώμα 05/01/21 μετά από μια αποτυχία που είχα με δύο σπόρια critical kush που μάλλον τα έπνιξα από υπερβολικό νερό στην χαρτοπετσέτα).  Sad

Είναι όλα σε 20/4 αυτή τη στιγμή για κανα πενθήμερο και μετά θα μπουν σε 18/6. 
Το peyote που ξεμύτησε πιο μπροστά, έκατσε δύο μέρες 24/0.
Ξεκίνησα από την αρχή με ολόκληρο το πανελάκι ε27 των 120w (παρόλο που γνωρίζω πως δεν χρειάζονται τόσο φως), γιατί το χρειάζομαι για να ανεβάζω λίγο τη θερμοκρασία.
Το έχω σε απόσταση 70cm από τα φυτά.
Επίσης, τα φυτά είναι σε 0.5L γλαστράκια τώρα και θα μεταφυτευτούν σε 11L οπού θα πέσει και η πρώτη λίπανση.Έως τότε θα πορευτούν μόνο με απιονισμένο νερό.

Αυτά προς το παρόν.
Βασίζομαι πολύ στην πολύτιμη βοήθειά σας που θα χρειαστώ σίγουρα ως αρχάριος και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλές καλλιέργειες σε όλους!

Και μία οικογενειακή φωτογραφία...
Αριστερά critical kush, στη μέση peyote critical, δεξιά strawbwerry lamonade.

Don't smell... don't tell... don't sell... Wink
Απάντηση

ads by gr420info

(08-01-2021, 15:12 )Special Έγραψε: Για και χαρά σε όλη την ομάδα!

Μετά από αρκετό καιρό και δύο χρόνια μπαλκονάτης καλλιέργειας, ξεκινάω μία εσωτερική με 3 φυτά που στην ουσία είναι η πρώτη μου, μιας και μία απόπειρα που πήγα να κάνω κάποτε -πριν δύο χρόνια- σταμάτησε πριν ακόμα ξεκινήσει λόγω ακατάλληλων συνθηκών... Αnyway.

Πάμε λοιπόν...

Strain: 1 critical kush (φπ), 1 peyote critical (φπ), 1 strawberry lamonade (regular από φυτό φίλου που έκατσε να βρω ένα σποράκι) όλα από barney.

Tέντα: 0.80x0.80x1.80
Φώτα ανάπτυξης: led πάνελ ε27 120w με 12 λάμπες των 10w.
8 λάμπες 6500k, 850lm
4 λάμπες 4000k, 850lm
Φώτα ανθοφορίας: Αντικατάσταση των 8 λαμπών 6500k με 2700k στο πάνελ και θα προστεθούν άλλα 150w με ένα Led Asterix Full Spectrum.
Εξαερισμός: VKO 100mm 105m3/h
Εσαερισμός: 1 παθητική είσοδο (ίσως και 2 αργότερα).
Φίλτρο άνθρακα Airontek 100mm (240m3/h)
1 Ανεμιστήρας clip fan 15w

Λιπάσματα:
ATA Terra Leaves
ATA Terra Max
Bloombastic
Atazyme
ATA Rootfast
A.N Big bud
Μέτρηση ph με το kit σταγόνων.

Χώμα: Φυτώριου με μερική λίπανση (μαύρη και ξανθή τύρφη).

Τεχνικές που θα χρησιμοποιηθούν: Lst, Scrog.

Θερμοκρασίες μέσα στην τέντα με ανοιχτά φώτα 23.5 με υγρασία 58.
Με κλειστά φώτα 19 θερμοκρασία και 63 υγρασία.
Είχα θέμα με την υγρασία που δεν ανέβαινε πάνω από 50 και το έλυσα προς το παρόν με λεκανίτσα και πετσετάκια.  Big Grin
Μάλλον θα χρειαστεί να πάρω και έναν υγραντήρα σε κάποια φάση.

Τα φυτά βγήκαν από το χώμα:
04/01/21 peyote critical
07/01/21 critical kush, strawberry lamonade (αυτά τα δύο μπήκαν στο χώμα 05/01/21 μετά από μια αποτυχία που είχα με δύο σπόρια critical kush που μάλλον τα έπνιξα από υπερβολικό νερό στην χαρτοπετσέτα).  Sad

Είναι όλα σε 20/4 αυτή τη στιγμή για κανα πενθήμερο και μετά θα μπουν σε 18/6. 
Το peyote που ξεμύτησε πιο μπροστά, έκατσε δύο μέρες 24/0.
Ξεκίνησα από την αρχή με ολόκληρο το πανελάκι ε27 των 120w (παρόλο που γνωρίζω πως δεν χρειάζονται τόσο φως), γιατί το χρειάζομαι για να ανεβάζω λίγο τη θερμοκρασία.
Το έχω σε απόσταση 70cm από τα φυτά.
Επίσης, τα φυτά είναι σε 0.5L γλαστράκια τώρα και θα μεταφυτευτούν σε 11L οπού θα πέσει και η πρώτη λίπανση.Έως τότε θα πορευτούν μόνο με απιονισμένο νερό.

Αυτά προς το παρόν.
Βασίζομαι πολύ στην πολύτιμη βοήθειά σας που θα χρειαστώ σίγουρα ως αρχάριος και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλές καλλιέργειες σε όλους!

Και μία οικογενειακή φωτογραφία...
Αριστερά critical kush, στη μέση peyote critical, δεξιά strawbwerry lamonade.

Καλημέρα!! 
Πολύ ωραίο το σετ απ σου φίλε, έχω μια ερώτηση όμως.
Ο εξαερισμός σου δεν είναι λίγο μικρός? Νομίζω στο φόρουμ είχα διαβάσει κάπου έναν μαθηματικό τύπο που στην ουσία σου βγάζει σαν αποτέλεσμα πόσα κυβικά αέρα πρέπει να είναι ο εξαερισμός.
Σκέψου για τον δικό μου χώρο (55x80x1.80) μου έβγαινε κάπου στα 300m3..
Μπορεί να κάνω λάθος, δεν είμαι γνώστης για ;υτο και ρωτάω.
Απάντηση
Καλημέρα!
Καλή αρχή να έχεις με απροβλημάτιστη συνέχεια.
Καλός όρισες στην εσωτερική(έχεις το κεφάλι σου ήσυχο).

Θα συμφωνήσω με τον @ Χουζουρης στο θέμα του εξαερισμού. Ειναι vko(axial fans) δεν το πιάνουν καν αυτό το νούμερο που λένε.
Σε ίδιο μέγεθος τεντ με το δικό σου είμαι με 125εκ vko 185 m3/h και δεν κάνει δουλειά, ιδικά μόλις βάλεις το φίλτρο πεθαίνει.
Θες ΤΤ τύπο ή ακόμα καλύτερα RVK.

Τώρα το πόσο ακριβώς δύναμη πρέπει να έχει δεν ξέρω, αλλά επειδή ήρθε η ώρα να αλλάξω και τον δικό μου περιμένω την ομάδα
του εξαερισμού να μας πει Smile
Οι άλλοι καλλιεργούν για να πιουν, εγώ πίνω για να καλλιεργώ.
Απάντηση
Καλημέρα παίδες και ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια αλλά και για τις συμβουλές σας.

Η αλήθεια είναι πως κι εγώ έχω μια αμφιβολία για τον εξαερισμό σύμφωνα με αυτά που διαβάζω εδώ στο φόρουμ αλλά θα το πάω... βλέποντας και κάνοντας.

Αυτό που παρατηρώ πάντως, είναι οτι η τέντα ρουφιέται ελαφρώς και κάπου είχα διαβάσει εδώ μέσα οτι αυτό πρέπει να συμβαίνει. Ίσως και να κάνω λάθος. Huh

Όπως και να 'χει πάντως θα το δούμε στην πορεία.
Απάντηση
καλη πορεια σπεσιαλ!

οι συγκεκριμενοι εξαερισμοι μπουκωνουν μολις κουμπωσεις το φιλτρο επανω..στο λεω απο εμπειρια!

ετσι την πατησα κ γω.

στην τεντα ναι , καλο ειναι να δημιουργειται αρνητικη πιεση ,κοινως να ρουφιεται προς τα μεσα..

αυτο δειχνει οτι δουλευει σωστα ο εξαερισμος κ υπαρχει σωστη ανακυκλωση του αερα . ετσι δημιουργεις παθητικη εισαγωγη.

για παραδειγμα στη δικη μου τεντα βλεπω μεσα σε 10 δευτερολεπτα απ τη στιγμη που θα την κλεισω να δημιουργειται το ρουφηγμα προς τα μεσα.

δεν εχω βαλει ποτε εσαερισμο
Απάντηση
@prasinos Να είσαι καλά φιλαράκο.

Αυτή τη στιγμή ο εξαερισμός δουλεύει με το φίλτρο κουμπωμένο και έχω αρνητική πίεση,
άρα προφανώς δουλεύει σωστά (τουλάχιστον προς το παρόν). Smile

Θα δείξει στην πορεία.
Θα έχω το νου μου πάντως γι' αυτό που μου είπες.
Thank's!
Απάντηση
σωστος! οποτε συνεχιζεις κανονονικα

εχε στο νου σου παντως οτι πανω απο 60% υγρασια αρχιζουν να χαλανε τα φιλτρα

το κρατας κ το βαζεις μετα στην ανθοφορια που θα εχεις χαμηλωτερη υγρασια
  If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
@prasinos Ουψ! Confused

Να και κάτι που δεν ήξερα και δεν έτυχε να το διαβάσω κάπου μέχρι τώρα.
Πολύτιμη η συμβουλή σου.
Θα πράξω αναλόγως λοιπόν.
Σ' ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση
@prasinos Tι εννοεις αρχιζουν να χαλανε ?Δεν αποδίδουν οπως θα επρπε στο να αφαιρούν την μυρωδια?
Απάντηση
μαζευουν υγρασια μεσα κ μπουκωνουν..εχω καταστρεψει ετσι φιλτρο γι αυτο σου λεω.

κ οταν το αποθηκευεις παντα μεσα σε σακουλα καλα κλεισμενο! Cool
  If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
(09-01-2021, 14:35 )GreenLeaf Έγραψε: @prasinos Tι εννοεις αρχιζουν να χαλανε ?Δεν αποδίδουν οπως θα επρπε στο να αφαιρούν την μυρωδια?

Στην ανάπτυξη δεν χρειάζεται η μυρωδιές είναι ελάχιστες έως μηδενικές ! Οπότε αν παίζεις με μια τέντα στην ανάπτυξη το βγάζεις αν θέλεις!!!!
Στου παραδείσου την πόρτα κάποιος φύτεψε δύο χόρτα !!!
Απάντηση
Kαλησπερα @ Efragma,ναι το γνωριζω πως δεν χρειαζεται στην αναπτυξη..αλλα δεν ειχα σκεφτει ποτε οτι θα μπουκώνει με την υγρασία ,καθε μερα μαθαίνουμε
Απάντηση
Ενημέρωση ημερολογίου!

Καλημέρα παίδες.
Λοιπόν, τα φυτά νομίζω πάνε αργά αλλά σταθερά.
Σήμερα το peyote έκλεισε την πρώτη εβδομάδα ζωής του, ενώ το critical kush και το strawberry lamonade είναι στην 4η μέρα.Μόνο νεράκι απιονισμένο πίνουν προς το παρόν από 20ml το καθένα τη μέρα.

Ετοιμάστηκαν σιγά σιγά και οι 11L.
Ποτίστηκαν η κάθε μία με ένα λίτρο νερό και αφέθηκαν να στεγνώσουν και να ξαναποτιστούν, αυτή τη φορά με νερό και ριζοτονικό.

Δεν έχω να σημειώσω κάτι οπότε ας δούμε και καμιά φώτο...

Καλή συνέχεια σε όλους!

(Τα έβαλα επάνω στο βιβλίο ''1984'' του Όργουελ, έτσι για να ξέρουν και σε τι κόσμο ήρθαν  Tongue ).

Αριστερά strawberry lamonade, δεξιά peyote critical, πάνω critical kush.

Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)

Απάντηση
@ Special είναι πολύ νωρίς για μεταφύτευση θα πρέπει να γεμίσει η ρίζα το γλάστράκι έτσι θα μπορέσει να κρατήσει το χρώμα γύρω του , εένα καλό σημάδι είναι όταν τα φύλλα αρχίζουν να ξεπερνάνε τα όρια της γλάστρας .
Στου παραδείσου την πόρτα κάποιος φύτεψε δύο χόρτα !!!
Απάντηση
@ Efragma Έχεις δίκιο, το γνωρίζω, απλά είπα να την κάνω λίγο πιο γρήγορα για να πέσει κανένα ζουμάκι μπας και πάρουν λίγο τα πάνω τους. Τώρα που το σκέφτομαι, θα ήταν καλύτερα να τα είχα βάλει σε μεγαλύτερα γλαστράκια από την αρχή. Anyway... Θα δω, ίσως το καθυστερήσω λίγο ακόμα.
Απάντηση
Μια χαρά είναι τα γλαστρακια μπρο μην ανησυχείς απλά δώσε λίγες ακόμα μερες πριν τα μεταφέρεις δεν έγινε και τίποτα
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
@Sativaas Ναι, αυτό λέω κι εγώ να κάνω τελικά, ευχαριστώ!
Απάντηση
Εκτος απο το να βγαινουν τα φυλλα απο την γλαστρα σηκωσε το γλαστρακι και δες απο τις τρυπες απο κατω οτι οντως γεμισε ριζες.
Αν εχεις αμφιβολιες δλδ για την ωρα της μεταφυτεψης.
Απάντηση
Οκ, ευχαριστώ @ hey_rasta.
Απάντηση
Kομπανιέρος, καλησπέρα!

Μία ερώτηση: Στις πόσες μέρες -ζωής των φυτών- περίπου, ξεκινάμε να χρησιμοποιούμε τον εξαερισμό;
Είμαι στην 12η μέρα (peyote critical) και στην 9η για τα άλλα δύο, να τον ανοίξω ή δεν τον έχουν ανάγκη ακόμα;
Απάντηση
Αναλογα την υγρασια σου,αμα ειναι χαμηλη μην τον ανοιξεις ακομα .Το φιλτρο του ανθρακα μπορεις να το προσθεσεις πιο μετα οταν αρχισει η ανθοφορία
Απάντηση
Εξαερισμο δεν θελουν απο την αρχη καθως μειωνει υγρασια που ειναι ζητουμενο στην αναπτυξη..
Απάντηση
Δεν είναι υποχρεωτικός ο εξαερισμός εξαρχής...
Προσωπικά τον ανοίγω μετά το διβδομαδο όταν κάνω και την πρώτη μεταφύτευση.
Η απουσία εξαερισμού ανεβάζει τη θερμοκρασία και τη σχετική υγρασία του χώρου, δηλαδή , δημιουργεί συνθήκες πιο ευνοϊκές για την ανάπτυξη των νεαρών φυτών μας. Τονίζω πώς αυτό ισχύει μόνο για τις πρώτες βδομάδες ζωής του φυτού.

Καλή πορεία εύχομαι.
what if we're all too serious
Απάντηση
Eυχαριστώ πολύ παιδιά για τις γρήγορες απαντήσεις.

@ tilansia Εσύ στις πόσες μέρες-εβδομάδες περίπου προτείνεις;

Εννοείτε και οι υπόλοιποι παίδες...
Είμαι όλος αυτιά για τις γνώμες σας και τις συμβουλές σας. Smoke12
Απάντηση
Κ εγω τον ανοιγω οπως ο sirious μετα τη μεταφυτευση
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)