Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρώτη φορά..
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους. Καινούριος και εγώ στο club. Επειδή είμαι παντελώς άσχετος και θα παλέψω για πρώτο grow οποίος μπορεί ας συμβουλέψει..
1.δεν έχω τέντες και κουτιά, σκοπεύω να βάλω 1-2 φυτά σε 7L. γλάστρες σε κάποια γωνιτσα του σπιτιού 1 lsd auto( βγήκε η ριζουλα στο χαρτί)  kai 1 mazar(ακόμα)
2. Φωτισμός απλός με 2-3 ντουι από πάνω με λάμπα led το καθένα 15 watt 6000 k ( το να υπάρχει παράλληλα φως από το παράθυρο εμποδίζει την ανάπτυξηWink Σκέφτομαι κατευθείαν για 12/12 λόγω χρόνου χώρου επισκεψιμότητας.
3. Πήρα biobizz lightmix kai allmix χώμα και root it first grow, biobizz grow και bloom για λίπασμα. Πεχάμετρο με χαρτάκια και ph down και up για έλεγχο.
Αξίζει η προσπάθεια ή τσάμπα κόπος χωρίς τέντες κτλ
Απάντηση

ads by gr420info

Πολύ λίγα watt. Λάθος φάσμα τα 6000K.
(Οχι το φως απ το παράθυρο δεν επηρεάζει την ανάπτυξη).

Αφου έχεις αυτόματα το 12/12 δεν χρειάζεται.

Αξίζει μόνο για να δεις τη 'φάση' του grow. Αλλιώς οχι μην περιμένεις ιδιαίτερα αποτελέσματα.
Απάντηση
(10-01-2021, 15:09 )drunken monk Έγραψε: Πολύ λίγα watt. Λάθος φάσμα τα 6000K.
(Οχι το φως απ το παράθυρο δεν επηρεάζει την ανάπτυξη).

Αφου έχεις αυτόματα το 12/12 δεν χρειάζεται.

Αξίζει μόνο για να δεις τη 'φάση' του grow. Αλλιώς οχι μην περιμένεις ιδιαίτερα αποτελέσματα.

Ο φωτισμός για αρχή δεν είναι καλά; Και εάν προχωρήσει να αλλάξω λάμπες σε αλλο φάσμα φωτός σε πιο θερμό από ότι διάβασα.
Απάντηση
Μόνο αν το δεις σαν πείραμα αλλιώς είναι τζάμπα ο κόπος... Δεν θα πάρεις σχεδόν τιποτα ούτε σε ποιότητα ούτε σε ποσότητα
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
(10-01-2021, 20:39 )Sativaas Έγραψε: Μόνο αν το δεις σαν πείραμα αλλιώς είναι τζάμπα ο κόπος... Δεν θα πάρεις σχεδόν τιποτα ούτε σε ποιότητα ούτε σε ποσότητα

Λόγω του φωτισμού ή γενικά λόγω χώρου και συνθηκών; Δηλαδή εάν τρώει το τάισμα του σε νερό και λίπασμα όταν χρειαστεί, εάν έχει το σκοτάδι για τον ύπνο του όταν πρέπει και γενικά ότι περιποίηση χρειάζεται, πρέπει σε εσωτερικό χώρο να είναι αποκλειστικά σε κάποιο κουτί η τέντα; Δεν μεγαλώνει αλλιώς; Εάν το θέμα είναι στον φωτισμό υπάρχει κάποια πρόταση για κάτι διαφορετικό; Περισσότερα watt ή κάποιο άλλο φάσμα φωτός ας πούμε. Ευχαριστώ παιδιά για τον χρονο σας και σόρρυ εάν κάνω παιδικές ερωτήσεις απλά δεν έχω ιδέα σε indoor κατάσταση, μόνο ότι έχω διαβάσει εδώ και γενικά σε άρθρα
Απάντηση
1)45 βαττ είναι πολύ λίγα
2)12/12 σε αυτόματο είναι δεν είναι καλό για αυτόματα
3)6000κ δεν είναι σωστό
4) βρες ένα μέρος και φτιάξε ένα χώρο και όχι έτσι χύμα σε μια γωνιά είναι το βασικό
Στα σκουπίδια ένα παλιό κομοδίνο παπούτσι θήκη κάτι τέλος πάντων
Ενα ανεμιστήρακι έναν εξαερισμό λίγες λάμπες ετοιμος
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
Καλησπερα φιλε και καλη αρχη.
Καντο σαν πειραμα γιατι δεν ξερω αν θα σου βγαλει καν κανα 10γραμο το καθενα, θα παρεις ομως πολλες γνωσεις ακομα και ετσι.
ειναι επισις καλο γιατι ετσι θα αρχισεις να γουσταρεις και σιγα σιγα θα μαζεψεις εξοπλισμο παιρνοντας ενα ενα πραγματα ξεκινωντας απο
mylar ταπετσαρια που θα βαλεις εκει στην γωνια και θα φτιαξεις καπως ενα κουτι γυρω απο τα φυτα σου,
και μια λαμπα με τον μετασχηματιστη της.
Με κανα 110 ευρω τα πηρες αυτα.
Μην βαλεις το all mix χωμα καθολου θα σου ελεγα γιατι με τοσο λιγο φως τσαμπα θα παει.
Τα φωτα 18-20 ωρες ανοιχτα αλλιως μπορει να παρεις 10γρ συνολο και θα ειναι και αφρος.
Απάντηση
Ευχαριστώ για τις συμβουλές!!το ξεκίνησα από χθες βράδυ και ο θεός βοηθός..εάν πηγαίνει ομαλά θα ενημερώνω. Κάτι τελευταίο όσο αφορά τον φωτισμό να πάρω extra λάμπα ortoled cob 30 watt 3000k που είδα σε συγκεκριμένο site; αξίζει για τα λεφτά της λέτε;
Απάντηση
Καλημέρα και από εμένα ξανά! Βρισκόμαστε στην 13 ημέρα ανάπτυξης στα μικρά γλαστρακια. Το lsd auto είναι σε 1λιτρο γλαστρακι, to mazar lsd είναι σε 0,5 λιτρη και μικρότερη νομίζω. Δεν μπορώ να ανεβάσω φωτο λόγω μεγέθους υποθέτω. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει πώς ανεβάζω για να δείτε πως πάνε τα παιδιά...
Απάντηση
Καλημέρα φίλε.

Ρύθμιση με ανέβασμα φωτογραφιών μέσα από τον υπολογιστή σας. Περνάω τις φωτογραφίες με καλώδιο στον υπολογιστή και ανεβάζω από εκεί
https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=6149 (Κατέβασμα των φωτός κάτω από 1MB πριν τις ανεβάσετε στο φόρουμ)

Αν χρειαστείτε resize από το κινητό σας παρακάτω και ανεβάζετε από εκεί
https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=6156 (Ανέβασμα φωτογραφιών)

Καλή συνέχεια καλή καλλιέργεια
Οι άλλοι καλλιεργούν για να πιουν, εγώ πίνω για να καλλιεργώ.
Απάντηση
Kαλημερα, 
Αν εισαι απο P.C βγαλε την φωτο σου κανε compress εδω ,η σε καποιο παρομοιο,ωστε η φωτο να ειναι κατω απο 1 mb και μετα την ανεβαζεις κανονικα .

Επίσης γραψε σε ενα χαρτακι  -  gr420.info  -  και βγαλτο φωτο με τα φυτα σου για πιστοποίηση
Απάντηση
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση
Αριστερά το mazar δεξιά το lsd auto
Στις επόμενες θα βάλω και το χαρτάκι για την πιστοποίηση!!

Μέσα σε αυτοσχέδιο κουτί με ταπετσαρία malar και φωτισμό προς το παρών 4 led 6500 4 led 4000 περίπου 100 watt 10000 lumens και ένα απλό αερισμό αυτό που φαίνεται από πίσω το μώβ.. πότισμα νερό με root it. Από επάνω είναι σχεδόν ανοικτό το κουτί. Θα μπουν σε δύο 7 λιτρες

Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)

Απάντηση
Μια χαρά τα βλέπω υγιέστατα, καλημέρα
Απάντηση
Το πρώτο θετικό κρούσμα στην κοινότητα είναι γεγονός, καλώς μας ήρθες κορωνοϊέ Big Grin Big Grin Big Grin

Καλή αρχή φίλε, όμορφα τα νεούδια σου. Κάνε μια επένδυση σε τεντούλα ή φτιάξε κανα κουτί μόνος σου και δε θα χάσεις. Είναι κρίμα να αγοράσεις τόσα πράγματα, φώτα , χώματα, σπόρια και να μην ανταμειφθεί ο κόπος σου επειδή τα έχεις χύμα στο δωμάτιο. Για αρχή, τα κατάφερες όμως!

Καλή συνέχεια
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
Καλησπέρα σε όλους! Καμία ιδέα γιατί έφαγε στεναχώρια το παιδί; από εχθές είναι έτσι. Σήμερα το πότισα με 20μλ μόνο γιατί θέλω να το βάλω στην 7λιτρη. Προηγούμενο πότισμα 50μλ νερό με root it μέσα πριν τρεις μέρες. Βασικά σε ένα μπουκάλι μισό λίτρο νερό έβαλα 1.5 μλ φαι και τα ποτίζω την τελευταία εβδομάδα από αυτό. Εαν παρατηρειστε έχει σε ένα φύλλο μια ασπριλα σαν να βούτηξε σε χλώριο και ασπρισε εκείνο το σημείο.. το άλλο φαίνεται καλά υποθέτω..

Απάντηση
Θέλει περισσότερο από 20μλ πλέον στην φάση του διψάει. Όσο για την απόχρωση του φύλου νομίζω νερό που έτρεξε και στέγνωσε είναι.
Όποιος πίνει και δεν δίνει να μαμαει και να μην χύνει!!
Απάντηση
(26-01-2021, 18:55 )Skunky88 Έγραψε: Θέλει περισσότερο από 20μλ πλέον στην φάση του διψάει. Όσο για την απόχρωση του φύλου νομίζω νερό που έτρεξε και στέγνωσε είναι.

Για να το κάνω μεταφύτευση στην τελική γλάστρα δεν πρέπει να το αφήσω να στεγνώσει καλά; Για αυτό το άφησα για τρεις μέρες μπας και το έκανα σήμερα αλλά αυτό από εχθές κατέβασε φυλλαράκια. Μπορώ να το κάνω όταν είναι έτσι;
Απάντηση
Μια χαρά είναι, προσεχτικά μετέφερε το. σε τι λίτρα θα το βάλεις και τι χώμα?
Απάντηση
Σε 7 λιτρη και αυτό και το άλλο που έχω δίπλα. Χώμα τώρα είναι σε light mix και σκέφτομαι να το βάλω σε all mix μάλλον ή σε μια μίξη και από τα δύο;
Απάντηση
Ωραία σε all mix βάλτο δεν έχεις φόβο να στο κάψει, οπότε τώρα που θα είναι σε εφτά ρίξε 150 με 200μλ περιμετρικά στην γλάστρα
Απάντηση
(26-01-2021, 19:32 )Skunky88 Έγραψε: Ωραία σε all mix βάλτο δεν έχεις φόβο να στο κάψει, οπότε τώρα που θα είναι σε εφτά ρίξε 150 με 200μλ περιμετρικά στην γλάστρα

Ευχαριστώ φίλε μ για τις συμβουλές. 2-3 βοήθειες ακόμα θα ήταν πολύτιμες..
Όταν κάνουμε lst κάποια φύλλα θα ακουμπήσουν στο χώμα. Πώς μπορούμε να το αποφύγουμε αυτό γιατί διάβασα ότι δεν είναι καλό να έρχονται σε επαφή.
Τα δύο παιδάκια που έχω το ένα είναι φωτοπεριοδου και το άλλο αυτόματο.υπαρχει κάποιο θέμα σε αυτό; Στις 20 μέρες ανάπτυξης που βρίσκονται το φπ είναι ακόμα πολύ χαμηλό και το αυτόματο σίγουρα διπλάσιο σε μεγεθος και ύψος. Έχω 12 λάμπες led ( 6 στα 6.500κ και 6 στα 4.000κ) πάνω από το κουτί σύνολο 130watt και περίπου 15000 lumens. Για την ανθοφορία αργότερα έχω πάρει 8 λάμπες στα 3.000κ για να τις αλλάξω με τις 6.500. είναι καλά; Ο χώρος που έφτιαξα το κουτί είναι 60*40 και ύψος τώρα στο 1 μέτρο περίπου. Μπορώ να το αυξήσω εφόσον χρειαστεί και ανάλογα με το πως πάνε. Και κάτι τελευταίο. Εάν αγοράσω έναν ιονιστη με φίλτρο άνθρακα για τοποθέτηση έξω και δίπλα από το κουτί θα βοηθήσει όσο αφορά τις μυρωδιές; Σίγουρα έχουν ξανά συζητηθεί τέτοια θέματα απλά το κάθε grow που κάνει ο καθένας είναι διαφορετικό γι'αυτό και προσπάθησα να αναλύσω πάνω κάτω την δικιά μου φάση. ευχαριστώ για την υπομονή σας...
Απάντηση
Κοιτάω αυτόματο και φωτοπεριοδου μαζί δεν πάνε, ξεκινάμε από εκεί.

Για να μην τα βγάλεις και να τα αφήσεις μαζί 2 πράγματα μπορείς να κάνεις. 1. Κρατάς 18-6 φώς μέχρι να τελειώσει το αυτόματο και ανάπτυξη το φωτοπεριοδου. Ή 2. Γυρνάς σε 12-12 ώστε να ξεκινήσει ανθοφορία το φωτοπεριοδου και χάνεις σε γραμμάρια από το αυτόματο.
Απάντηση
Καλησπέρα ιέ Tongue

Για τις μυρωδιές που ρωτάς, θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις τον παραδοσιακό τρόπο, φίλτρο άνθρακα στην εξαγωγή. Δοκιμασμένο και δουλεύει για όλους. Μην ρισκάρεις με τις μυρωδιές.

Για το φυτάκι συμφωνώ με Σκάνκι, μάλλον δίψα είναι. Γράφεις "φαΐ 1,5 ml", ελπίζω να εννοείς rootit ή κάτι τέτοιο, δε χρειάζεται τίποτε άλλο από φαΐ σ' αυτη τη φάση (και ριζοβοηθητικά εννοείται).
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
Καλημέρα σε όλους!
21η ημέρα σήμερα και 4η από την μεταφύτευση.
Μέχρι τώρα έχω βάλει μόνο root it 3 ml συνολικά.
Ελπίζω να μεγαλώνουν φυσιολογικά..
Δεξιά το lsd αριστερά το mazar ( το οποίο ακόμα δεν έχω καταλάβει τι είναι ακριβώς..) μου το έστειλε δώρο το site της παραγγελίας. Έγραφε 3μηνιτικο...

Άλλες δύο φώτο

Mazar

Απάντηση
Τριμηνιτικο=αυτόματο
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)