Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρώτη φορά..
Καλημέρα φίλε μου,
μέχρι στιγμής καλά πάνε τα κορίτσια σου.
Από δω και πέρα (για τα αυτόματα κορίτσια πάντα) θα χρειαστείς αρκετό φωτισμό.
Θα πρέπει να κάνεις μια εκπαίδευση να παραμείνουν χαμηλά. Ψάξε για εκπαίδευση LST είναι απλά πράματα χωρίς ρίσκο.
Όσο για το φωτισμό, στα δύο κορίτσια κι αν υπολογίσουμε εκπαίδευση LST + οτι τα έχεις σε 7λιτρες γλάστρες ο χώρος ανάπτυξης θα είναι περίπου 50Χ50 εκατοστά.
Άρα θα χρειαστείς μίνιμουμ ένα πάνελ 40Χ40 με 20000+ λούμενς, πρέπει να υπολογίσεις σε αυτό οτι είναι προτιμότερο πολλές λάμπες λίγα βάτ παρά λίγες λάμπες πολλά βάτ λόγω εκπομπής θερμότητας.
Επίσης υπάρχουν λάμπες και λάμπες, μια λάμπα του ενός ευρώ διαφέρει σε ποιότητα φωτός από μια λάμπα των 3 ευρώ και δεν είναι μόνο επειδή είναι επώνυμη.
Απάντηση

ads by gr420info

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!
Σήμερα βρίσκονται στην 30η ημέρα.
Προσπάθησα σαν άπειρος να κάνω ένα ψιλό lst... από πότισμα μέχρι τώρα μόνο πεχαρισμενο νερό με root it τις πρώτες 3.5 εβδομάδες και την 4η εβδομάδα έχω βάλει και περίπου 1.5ml grow μαζί με το νερό.
2 ερωτήσεις οποίος μπορεί να βοηθήσει
1) στις δύο φώτο θα δείτε τα κάτω φύλλα ότι έγιναν έτσι υποθέτω από νερό που είχε πέσει πάνω τους. Μπορώ να τα κόψω ή επειδή είναι αυτόματα δεν κάνει και εάν ναι πώς;(όλο το φύλλο όλο το κλαδάκιWink
2) τις λάμπες μου να τις αλλάξω τώρα;αυτή την στιγμή εχω 7 στα 6.500κ και 7 στα 4.000κ. να αντικαταστήσω τώρα τις 6.500 με τις 3000κ και 2700κ που έχω ή αργότερα;
Αυτά... Καλή συνέχεια σε όλους

lsd και mazar

Τα φύλλα που σας είπα

...

Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)

Απάντηση
Καλησπέρα φίλε μου
@ Corona virus
Τα κάτω φύλλα σου που ακουμπάνε στο χώμα ( και από αυτό νομίζω είναι) αφαίρεσε τα δεν νομίζω να είναι ελλείψεις φέρετε να έχει αρκετό άζωτο 
(Για μένα πρέπει να ελαττώσει το Grow και να αρχίσεις λίπασμα για ανθοφορια που θα έπρεπε ήδη να έχει μπει στο πρόγραμμα )
Θα σου πουν και οι μάστερ του ίδιους καλύτερα!!! 
Εύχομαι να σου πάνε όλα φίνα!
Απάντηση
Καλησπέρα! Τσέκαρε εδώ https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=6481, ο φίλος Walking Tech έχει κάνει πολύ καλή δουλειά. Εμένα μου φαίνεται για υπερβολικό άζωτο (Ν), πολύ σκούρο πράσινο χρώμα στα φύλλα, και τα κάτω φύλλα δείχνουν κάτι σαν υπέρβαση φωσφόρου (Ρ). Εγώ θα σταματούσα τα λιπάσματα γενικότερα, πότισμα με σκέτο νερό με σωστό pH, μέχρι να "ξανθύνει" το χρώμα στα φύλλα.
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
36 ημέρα σήμερα από τότε που βγήκαν από το χώμα τα παιδιά... Συνεχόμενα με 19/5 φως ύπνο.
Σε σχέση με άλλους φίλους που βλέπω φωτό τους από grow, δεν είναι τόσο πυκνά όσο τα δικά τους. Μπορεί να φταίει ο φωτισμός μπορεί ο εξαερισμός πολλά μπορεί... Ελπίζω να πηγαίνω καλουτσικα!! 
Το αριστερό έχει μονίμως τα φυλλαράκια του προς τα κάτω είτε ποτισμένο είτε αποτιστο είτε με φως είτε χωρίς φώς.. καλή συνέχεια σε όλους
4 φωτό με δύο κοντινές

Απάντηση
Καλημέρα σε όλους. Εδώ και 2-3 μέρες παρατήρησα ότι οι άκρες των φύλλων στο ένα έχουν κιτρινίσει και σε κάποια έχει και καφέ χρώμα. Κάποια κάτω φύλλα όπως φαίνεται και στην φώτο έχουν ξεθωριάσει αρκετά σε σχέση με τα επάνω. Γενικά έχω ρίξει λίγο λίπασμα, το τελευταίο πότισμα πριν 2 μέρες από 700ml περίπου στο κάθε φυτό με 0.5 ml grow 1ml bloom και 0.5 top max σε 1.5 l νερό. Σε κάθε μέτρηση το ph του νερού με το λίπασμα είναι περίπου στο 6.5.( με χαρτάκια μετράω). Το νερό που χρησιμοποιώ είναι από φίλτρο olympus που έχω βάλει στην βρύση και το αφήνω πάντα 1-2 μέρες σε μπουκάλι να φύγει το χλώριο. Καμιά συμβουλή; Να χρησιμοποιήσω καθόλου cal mag; Σήμερα σκέφτομαι να ποτίσω.

Απάντηση
Τα κιτρινο-καφέ σημάδια στις άκρες είναι καψιματάκια, μάλλον υπάρχει μπόλικο λιπασματάκι στο υπόστρωμα από προηγούμενα ποτίσματα ίσως. Από χρώμα, φαίνεται καλύτερα απ' την προηγούμενη φορα. Τα κάτω φύλλα είναι τα πρώτα του, τα τρώει σιγά σιγά ότι και να κάνεις, είναι φυσική διαδικασία. Αν το δεις και προχωράει γρήγορα και στα παραπάνω φύλλα, τότε σημαίνει του λείπει φαγητό.

Ένα παρόμοιο φίλτρο άλλης εταιρίας έχω κι εγώ, το χλώριο φεύγει στο φιλτράρισμα, δε χρειάζεται να το αφήνεις να αποχλωριωθεί.
Απάντηση
(20-02-2021, 19:17 )Sugar Man Έγραψε: Τα κιτρινο-καφέ σημάδια στις άκρες είναι καψιματάκια, μάλλον υπάρχει μπόλικο λιπασματάκι στο υπόστρωμα από προηγούμενα ποτίσματα ίσως. Από χρώμα, φαίνεται καλύτερα απ' την προηγούμενη φορα. Τα κάτω φύλλα είναι τα πρώτα του, τα τρώει σιγά σιγά ότι και να κάνεις, είναι φυσική διαδικασία. Αν το δεις και προχωράει γρήγορα και στα παραπάνω φύλλα, τότε σημαίνει του λείπει φαγητό.

Ένα παρόμοιο φίλτρο άλλης εταιρίας έχω κι εγώ, το χλώριο φεύγει στο φιλτράρισμα, δε χρειάζεται να το αφήνεις να αποχλωριωθεί.

Ευχαριστώ για την βοήθεια σου φίλε Sugar man!! Θα το παρακολουθώ και αναλόγως θα πραξω σύμφωνα με τα λεγόμενά σου. Είδα και το ημερολόγιο που τρέχεις, πραγματικά έργο τέχνης δείχνει.. καλή συνέχεια
Απάντηση
Γεια χαρά σε όλους!! 
42η ημέρα
Τρεις φωτό με τα δύο παιδιά...
Στην μια θα δείτε ότι τα φύλλα έχουν αποκτήσει ένα μωβ χρώμα( lsd auto ) το οποίο δεν ξέρω εάν είναι γενετικό ή κάποια έλλειψη. Ανάμεσα στα δύο φυτά το ένα ετοιμάζει πιο σφιχτά άνθη ενώ το άλλο ακόμα είναι πολύ υποτονικό στα άνθη τού. Έτσι μου φαίνεται τουλάχιστον... Ότι πρόβλημα διακρίνει κάποιος και οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!

Απάντηση
Στην πρώτη φωτό, μου φαίνεται ότι αρχίζει να πεινάει λίγο. Όσο μεγαλώνουν τα λουλούδια, θα αρχίσουν να ζητάνε και πιο πολύ φαΐ. Νομίζω πάνε καλά! Καλή συνέχεια!
Απάντηση
Ωραια πανε φιλε το μωβισμα ειναι πιθανοτατα γενετικο κ συμβαινει κ οταν ειναι χαμηλη αρκετα η θερμοκρασια τη νυχτα..Ελαχιστα αρπαγμενες οι ακρες να χεις το νου σου με τις δοσολογιες,κατα τ'αλλα μια χαρα τα βλεπω!!
Grow Your Own Cool
Απάντηση
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Στο τάισμα είμαι πολύ μαζεμένος και προσπαθώ να μην ταιζω πολύ λόγω all mix που από ότι κατάλαβα είναι βαρύ χώμα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Με απασχολεί το άλλο φυτό (mazar auto) που οι τρίχες του είναι ακόμα άσπρες και δεν βλέπω πρόοδο σε σχέση με το lsd σε αυτό το θέμα. Μπορεί να λέω και ότι ναναι λόγω απειρίας..
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)