[Indoor] 2η Προσπαθεια εσωτερικη(Ημερολογιο ,Βοηθεια, Ερωτησεις)
#36
Μέσα από την καρδιά μου,γιατί το αγαπάς το άθλημα,ΚΑΛΟΠΙΟΤΑ φιλαρακι
Απάντηση
#37
Καλά στέγνωμα τα @pasas25 ωραία δουλειά. 5+ σίγουρα και παρακολούθηση στενή!
Φαίνεται να ήθελαν λίγο ακόμα όντως.
Smoke27Somebody put something in my dream Smoke27
Απάντηση
#38
Καλησπερα σε ολους φιλοι μου!

Ελπιζω να ειστε καλα.

@pansek μακαρι φιλε μου να ειμαι ετοιμος σε 1 εβδομαδα οπως λες γιατί με πιέζει ο χρόνος πολυ.

@Afioniο εξαερισμος αδερφε δουλευει μονο καποιες ωρες.Περιπου 6-8 ωρες απο εχθες.Το θεμα ειναι οτι σημερα βρηκα πολυ ψηλά την υγρασία μέσα στην τεντα και σκέφτομαι να το αφήσω ένα 24ωρο σερί.Η υγρασια εχει ανεβει στο 83%.

@Roukounasμε καταλαβαίνεις φιλε!σε ευχαριστω για τα καλά σου λόγια.Το εκτιμω..Καλη συνεχεια να έχεις στον κήπο σου!Θα σε παρακολουθώ!!

@godfather να εισαι καλα φιλε μου.Ευχαριστω!
Η παρακολούθηση είναι ήδη στενή.καθε 3 ωρες περιπου περνάω για έλεγχο! Θέλανε πιστευω σιγουρα 2 εβδομαδες ακομα μηπως και φούσκωσαν περισσότερο. Από την άλλη οι κρύσταλλοι αρχισαν να γίνονται καφε σε καποια σημεία.Οπως και να εχει ανωτερα βία. Αναγκάστηκα να κόψω. Παλι καλα που φτασανε και σε αυτο το σημείο.

Μακαρι αλανια μου κάποια στιγμή να τα πιούμε ολοι μαζί.Χρωσταω κεράσματα!
Απάντηση
#39
Καλησπερα σε ολους σύντροφοι!

Ελπιζω το μήνυμα μου να σας βρίσκει καλά!

Επιστρέφω να κανω έναν επίλογο σε αυτο το ημερολόγιο μιας και ολοκληρώθηκε και η αποξηρανση και πλέον έχω συλλέξει ολα τα αποτελέσματα της προσπάθειας. 

Τα φυτα είχαν κύκλο ζωής 116 ημερών εκ των οποίων 40 μερες αναπτυξης σε ωράριο φωτισμού 18/6 και 76 μερες σε ωράριο 12/12 .

Το ύψος τους στο τελικό στάδιο στις υψηλότερες κορυφές έφτασε τα 1,53 μέτρα  και στις χαμηλότερες τα 1,34 μέτρα.. 

Η θερμοκρασία σε όλη την καλλιέργεια ήταν μεταξύ 19-26 βαθμούς Κελσίου.
Η υγρασία την περίοδο της αναπτυξης ήταν 55%-80% και στην περίοδο της ανθοφοριας 45%-65%.

Το ph του νερού ρυθμιζοταν μέσω των λιπασμάτων της Advanced και ήταν μεταξύ 6.2 -6,5 σε ολη την διάρκεια της καλλιεργειας. 

Το αποτέλεσμα του κοπου μου ανταμειφθηκε πλούσιοπαροχα με 220γρ αποξηραμένης απόλαυσης.

Η γεύση του έχει έντονο άρωμα γης και φρούτων και η μαστούρα του ειναι δυνατή με μεγάλη διάρκεια, ήρεμη και δημιουργική.

Τώρα παραμένει στα βαζα για ωρίμανση με υγρασία 67% και ανοίγεται λιγακι καθημερινά.Δεν έχει καθόλου άρωμα χλωροφύλλης πια και οι μυρωδιές του ειναι καθαρές και έντονες.

Ευχαριστώ όλους όσους βοήθησαν σε αυτην την προσπάθεια με τις συμβουλές αλλά και την στήριξη!

Εβιβα σε ολους!!
               
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)