[Indoor] 2η Προσπαθεια εσωτερικη(Ημερολογιο ,Βοηθεια, Ερωτησεις)
#1
Οι προδιαγραφες του εξοπλισμου εχουν ως εξης:

Τεντα:0.80×0.80×1.80

Φωτισμος:HLG Samsung led  240w χωρισμένα σε δυο πανελ των 120w

Εξαερισμος: 280m3/h με φίλτρο ενεργού άνθρακα 280m3/h

Εισαγωγή:180 m3/h +1 παθητική εισαγωγή.

2 ανεμιστήρες 20w+10w

Χωμα:biobiz allmix

Λιπασματα:Sensi grow & bloom απο Advanced Nutrients ολη η σειρα 

Υγραντηρας


Τα σπορια μου λεγονται BIG KUSH και ειναι τα εξης:

https://sporadiko.gr/dinafem-seeds/354-8...s.html#/55-
%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CF%8C%CF%82_%CF%83%CF%80%CF%8C%CF%81%CF%89%CE%BD-1_%CF%83%CF%80%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%82


Υπαρχει μια περιπτωση να προσθεσω ενα led sirius απο astir αλλα δεν ειναι ακομα σιγουρο.

Η τεντα καθαριστηκε απο το προηγουμενο ,στο οποιο ειχα προβλημα με τον θριπα και υποψια για αυγα τετρανυχου.

Αν εχετε κατι φυσικο και αποτελεσματικο στα υποψιν με το οποιο μπορω να απολυμανω την τεντα για εξτρα ασφαλεια καλοδεχουμενο!

Ειμαι στην αναμονη για το χωμα αυτην την εβδομαδα και ξεκιναμε δυνατα!
Απάντηση
#2
Εχθες έσκασαν μύτη απο το χώμα τα κορίτσια.

Δεν το περιμενα τόσο σύντομα γιατί μολις σβήνουν τα φωτα η θερμοκρασία πέφτει στους 15 βαθμούς.Ωστοσο μου έκαναν το χατίρι!

Εχθες εκανα το πρώτο τους πότισμα με ψεκασμό στο χώμα με 50 ml νερό στο καθενα μαζί με 0.2ml rootit first seed.

Η υγρασία κυμαίνεται από 65%-75% και οι θερμοκρασίες με ανοιχτά τα φωτα στους 22-25 βαθμούς.

Προς το παρόν ολα καλα!
   
Απάντηση
#3
Καλησπερα σε ολα τα ομορφοπαιδα!!

Ελπιζω να ειστε ολοι καλα.

Ειμαστε στην πέμπτη μερα σημερα και τα φυτα δειχνουν ενταξει.

Ποτιστηκαν προχθές με 100 ml νερό και 0.5 rootit first seed. 

Με εχει προβληματισει το ύψος τους καθως ειναι μολις στα 3 εκατοστά.Στην προηγούμενη προσπάθεια ηταν στα 6 εκατοστά ακριβως στις ίδιες μερες.
Μηπως εχετε καμία ιδέα τι παίζει;Εχει να κανει με την ποικιλία η με τα φωτα;;
Η κατι αλλο;

Τα φωτα βγάζουν αυτην την στιγμη 40000  lux και 3ιναι σε απόσταση 50 εκατοστών.

Ποια είναι η γνώμη σας;
   
   
Απάντηση
#4
Καλησπερα σε ολους.

7η μερα σημερα και ποτισα παλι καθως ειχε ξεραθεί το χώμα.
200ml το καθενα μαζί με 2.5ml/l rootit first seed. 
Η θερμοκρασία κυμαίνεται 26-29 βαθμούς και η υγρασία 60-75%.
Ανέβασα τις θερμοκρασίες κλείνοντας ολους τους εξαερισμους και ανοίγω μόνο την παθητική για λίγες ώρες.Τα πραγματα εγιναν καλυτερα και αυτο φάνηκε στην ανάπτυξη καθως άλλαξαν μέσα σε 2 μερες.

Σημερα δούλεψε λιγο παραπανω ο υγραντηρας με αποτέλεσμα να γέμισουν σταγονιδια τα φυλλα. Το ενα μου έκανε κάποια μικροκαψιματα.
Ελπιζω να μην επηρεαστεί η πορεία του.

Λεω μετα απο δυο ποτισματα (5 ημέρες) να ξεκινήσω σιγά σιγά τα λιπασματα.

Ποια είναι η γνώμη σας;
   
   
   
   
Απάντηση
#5
Σημερα ειναι 9η μερα.Ποτισα 200 ml μαζι με rootit first seed και μυκοριζα διαλυμενη στο νερο.

Απο εχθες ομως παρατηρησα καποιες μικρες αλλαγες στα δυο καθως τα φυλλα τους εγιναν ελαφρως πιο κατσαρα για καποιον λογο.

Επισης βγηκαν καποιες κιτρινες γραμμες στα δυο απο τα τρια

Μηπως ξερει καποιος τι μπορει να συμβαινει;;;

Ακολουθουν φωτογραφιες

           

Το τρίτο είναι σε πιο καλη κατασταση

   
   

Εν τω μεταξύ αφήνω εξω απο την τεντα μου το ενα φυτο για 15 λεπτά περίπου και αυτο εβγαλε απο μονο του νερο σε σταγονιδια στις άκρες των φυλλων

ΤΙ ΦΑΣΗ;;;
Δεν είχε καμία επαφή με νερο

   
Απάντηση
#6
Ειμαστε στην 11η μερα και μετα την αλλαγή ωραρίου απο 20/4 σε 18/6 καθως και το χαμήλωμα στην ισχύ των πανελ έχουμε εξαιρετικά αποτελέσματα. 

Σε μολις δυο μερες τα φυτα άλλαξαν εντελώς και μεγάλωσαν απότομα.


Νομίζω ότι παμε καλυτερα.


Μεγαλωσαν αρκετα και νομίζω πρέπει να γίνει μεταφύτευση στην μεγαλύτερη.Οι ρίζες τους έχουν βγει από κάτω.

Τι λέτε σύντροφοι;
   
Απάντηση
#7
@Αλαφροΐσκιωτος 

   
   
Απάντηση
#8
Καλησπερα σε ολους αδέρφια.

13η ημερα σημερα .

Τα προβληματάκια δεν λείπουν καθως το ενα δείχνει να χωλαίνει αρκετα .

Τα αλλα δυο εχουν συνέλθει αρκετά, ειδικά το ενα με εκπλήσσει με την ανάπτυξη του.

Θα ήθελα την βοηθεια σας.
Η εικονα ειναι αυτη:
   
   

Εχουν ποτιστει πριν 4 ημέρες με 250ml  το καθενα.
Από την αναζήτηση μου βρηκα οτι ισως εχω ποτίσει παραπανω η οτι υπαρχει κάποιο θέμα στις ρίζες.

Ποια είναι η γνώμη σας ρε παιδια;;

Το κακό είναι ότι και τα νέα φύλλα που βγαίνουν ειναι το ιδιο.
Σκεφτομουν αν δεν συνέλθει να το βγάλω.Μην το ταΐζω και τζάμπα.
Απάντηση
#9
Καλησπερα σε ολους σύντροφοι και συντρόφισσες!!

Εκανα μια σούπερ μαλακιάρα προχθές και δεν καταφερα να σας απαντήσω. Smile

Είμαστε στην 15η μερα σημερα.

Πριν δύο μέρες έκανα μεταφύτευση στις 15l καθως το ενα ειδικα ειχε φαει φρίκη.
Μέσα σε αυτο το διάστημα ψηλωσαν 4 ποντους και μεγάλωσαν αναπάντεχα.

Τα προβληματα δεν λείπουν καθως στα 2 τα φυλλα παραμένουν στην ιδια κατασταση χωρις ομως να τα επηρεάζει στην ανάπτυξη καθως μετα την μεταφύτευση εδειξαν πιο ευχαριστημενα κι όπως είπα παραπάνω μεγαλωσαν αρκετα.

Η μεγάλη διαφορά σε σχέση με το προηγούμενο grow ειναι οτι αυτην την φορά μυρίζουν παρα πολυ.Μεσα στην τεντα ειδικα έχει μια υπέροχη έντονη και φρέσκια χασισίλα!! Cool Cool Big Grin  Big Grin

Αφήνω μια φωτο και αναμένω τα σχολια σας!!
Όλες οι απόψεις καλοδεχουμενες..!

Εβίβα!
   
Απάντηση
#10
Καλησπερα σε ολους φιλοι μου!

Ελπιζω να ειστε ολοι καλα.

Ειμαστε στην 18η μερα

Να πω αρχικα οτι δεν ειχα αναφερει το προηγουμενο ποτισμα το οποιο εγινε 5 μερες πριν και εβαλα250ml στο καθενα και απο 0,5 ml απο τις βασεις.(sensi grow A+B,voodo juice,B52)
Nα υπενθυμισω οτι τα λιπασματα ειναι Advanced Nutrients.
Χρειαζεται να ξεκινησω και Cal-mag;;
Αν ξερει καπιος ας απαντησει παρακαλω.

Ψαχνω πολυ αυτες τις μερες για να εντοπισω το προβλημα που εχει προκυψει.

Κατεληξα στο οτι μαλλον εχω ποτισει παραπανω απο αυτο που πρεπει συν οτι παλι εχει γινει ζημια με τον ρυθμιστη ph καθως βρηκα καψιματα στα κατω φυλλα αλλα και σε καποιες ακρες.

Ενα μεγαλο θεμα ειναι η υγρασια επισης.Ειχα κλεισει τους εξαερισμους για να εχδω λιγο πιο υψηλη θερμοκρασια αλλα δυστυχως παρατηρησα οτι η υγρασια τις τελευταιες μερες με κλειστα τα φωτα ηταν 85-90% και με αναμενα 75-85%.

Oι γλαστρες δεν στεγνωνουν με τιποτα απο το τελευταιο ποτισμα.

Εχθες το βραδυ ανοιξα ξανα τον εξαερισμο και την εισαγωη και καταφερα να το ριξω στο 61-72%.

Εχω παραγγειλει επισης μια θερμαστρα σε μορφη λαμπτηρα για να ανεβασω λιγακι τις θερμοκρασιες.Δεν εχει ερθει ακομα δυστυχως.Καποια ιδεα για να πεσει η υγρασια;;;

Το καλο ειναι οτι τα φυτα μεγαλωνουν πολυ γρηγορα καθως εχουν γινει ηδη αρκετα ψηλα για τις μερες τους .Το πιο κοντο ειναι 18 ποντους και το ψηλοτερο 22.

Σημερα αποφασισα να βγαλω καποια φυλλα που ειχαν καταστραφει εντελως στο κατω μερος.Ακολουθω την ιδια τακτικη με τα φυλλα οπως και την πρωτη μου φορα μιας και μου βγηκε σε καλο.
Θα το δω βεβαια πως θα αντιδρασει και θα συνεχισω αναλογως.

Αν μπορει καποιος να πει την γνωμη του η ακομα και καποια συμβουλη.Θα χαρω να το συζητησουμε.

Εβιβα συντροφοι!

   
Απάντηση
#11
Καλησπερα σύντροφοι!

Ελπιζω να ειστε ολοι καλα.

21η μερα σημερα .

Πιστεύω ότι πάνε καλύτερα αλλα συνεχίζω να εχω κάποια φυλλα κατεβασμένα. Χωρις ομως να σταματα κατι  την ανάπτυξη .

Δεν εχω ποτίσει ξανα εδω και τρεις μέρες.Οι γλάστρες ειναι ακομα βαριές και δεν δείχνει να θέλει ποτισμα.
Με εχει προβληματισει γιατί πίνει ελάχιστο νερο.Καμμια σχέση με την πρωτη εμπειρία μου.Εχω αρχίσει να πιστεύω ότι είναι ξερικό!! Big Grin Big Grin

Σκεφτομαι να κατω ένα τοπαρισμα μονο και να μην ασχοληθώ με άλλες τεχνικές μιας και δεν νιώθω έτοιμος και θεωρώ ότι θα χρειαστώ να βγάλω πέρα και αυτο πρώτα και στο επόμενο να ασχοληθώ με πιο ειδικευμένες τεχνικές.Βρισκομα ακομα στην μελέτη.

Ειναι η ωρα πιστεύετε να κανω τοπινγκ;

Ακομα ενα θεμα που έχει προκύψει ειναι με τις ρίζες.Εχουν βγει εξωφρενικά πολυ εκτός γλαστρας ,ειδικά στο ενα,και δεν ξερω αν αυτο ειναι καλο.Παρακατω θα βρείτε φωτογραφίες.

Παρακαλώ μια βοηθεια αν γνωρίζετε κάτι.

Παρατηρησα λοιπον οτι σε αυτην την φαση τους αρέσει να ειναι μονο με το ανεμιστηρακι. Όταν ανοίγω τους εξαερισμους ρίχνουν ελαφρως τα φυλλα..
Αυτο με την υγρασία θαλω να δω πως θα εξελιχθεί με την θερμαστρα. 
Βλεπουμε.

Εβιβα!

   
   

   
   
Απάντηση
#12
Καλησπερα σε ολους φιλοι μου.

Ελπιζω να ειστε ολοι καλα.

Μετά από λίγες μερες ταλαιπωρίας λογω κορονοιου ειμαι παλι στις επάλξεις!

28η μερα αναπτυξης σημερα .

Λογω οτι ελειψα λίγες μερες τα φυτα έμειναν χωρίς νερό και ευτυχώς τα πρόλαβα και ποτισα εχθες .

1.5 λίτρο το καθενα μαζί με 2ml απο τα παρακατω:
Sensi grow A+B
Calmag
Β52
Voodoo juice 
Εκανα τοπαρισμα πριν λειψω και δυστυχως το ενα το έφαγα πολυ παραπανω απ'οσο θα έπρεπε.Σχεδον ολη την κορυφή.Λετε να δημιουργηθεί θεμα με την ανάπτυξη του;
Σκεφτομουν να κανω μια γενναια αποφυλλωση σημερα η στο επόμενο ποτισμα.
Εχουν πυκνώσει αρκετα και σκέφτηκα μήπως το βοηθουσα λιγο.
Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις και τις συμβουλές σας.

Εις υγείαν!
   
Απάντηση
#13
Καλημερα σε ολους συντρόφια!

Ελπιζω να ειστε ολοι καλα!

31η μερα σημερα

Πριν δύο μέρες εγινε αποφυλλωση αρκετα γενναία και μαζί εκανα και έναν ψεκασμό προληπτικά. Επισης έβαλα και γη διατομων στην επιφάνεια του χωματος.
Τα φυτα εχουν πυκνώσει παλι μέσα σε πολυ λιγο χρονικό διάστημα. 
Ο κορμος εχει γινει αρκετα παχύς και τα φυτα ειναι στους 35 ποντους υψος.

Αυτην την στιγμη εχουν φτάσει να χρειάζονται περιπου 3 λίτρα νερό την εβδομάδα.Ποτιζα αρχικα 1.5 λιτρο το καθενα κάθε 3 μερες.Αλλα παρατηρησα ότι το χώμα στις 3 μερες ηταν ξερο και η γλάστρα ελαφριά.
Μου φαίνεται να πω την αληθεια πολυ το νερό. 

Ειναι φυσιολογικό ;Μπορει κάποιος να απαντήσει;

Κατα τα αλλα νομιζω ολα βαίνουν καλως.Ριξτε μια ματιά.
   
Απάντηση
#14
Καλησπερα σε ολους!!
Big Grin Big Grin
Ευχομαι να ειστε ολοι καλα!

33η μερα αναπτυξης

Ποτισα εχθες με 1.7 λίτρα το καθενα μαζί με τα ακόλουθα:

Sensi grow A +B  2ml/l 
B52 2ml/l
Calmag 2ml/l

Εκανα επίσης μια ακομα μικρη αποφυλλωση κυρίως στο κέντρο του φυτού αλλα μέσα σε μια μερα παλι φούντωσε παρα πολυ και ξανακαλυψε ολα τα κενά.
Εντυπωσιακό μου φάνηκε μέσα σε μια μερα οποτε ειπα να το μοιραστώ.

Θα αφήσω 1 εβομαδα ακομα ποτισματα και λέω να τα γυρίσω σε ανθοφορια.τα φυτα ειναι στους 35 ποντους το καθενα .

Πως το βλέπετε εσεις;

   
Απάντηση
#15
Καλησπερα σε ολους!!Η καλημέρα!
Όπως προτιματε.

Ελπιζω να ειστε ολοι καλα.

36η μερα αναπτυξης 

Ποτισα εχθες 1.7 λίτρα το καθενα με τα κάτωθι λιπασματα:

Sensi grow A+B 2ml/l
B52 2ml/l


Εχουν απλώσει πολυ ωραια μέσα στην τεντα
Εχω κανει 2 φορες αποφυλλωση αλλα ειναι λερναία υδρα τα κορίτσια.Οτι εκοψα έβγαλαν τα διπλα
Εχω αλλο ενα πότισμα για να ολοκληρώσω το κομμάτι της αναπτυξης όσων αφορά τα λιπασματα.

Ελεγα να τα αφήσω έτσι χωρις να πειράξω τα φυλλα.
Ποια είναι η γνώμη σας;;

Να ειστε ολοι καλα.
Εις υγειαν
   
Απάντηση
#16
Καλησπερα σε ολους φιλοι μου.

Ευχομαι να ειστε ολοι καλα.

42η μερα ζωής.
2η μερα ανθοφοριας. 

Τα φωτα γύρισαν προχθές και έγινε και το πρώτο ποτισμα με τα λιπασματα ανθοφοριας .

Ποτιστηκαν με 2 λίτρα το καθενα με τα εξης λιπασματα:
Sensi bloom A+B 2ml/l
Voodo juice1ml/l
Piranha 2ml/l
Bud candy 2ml/l
Tarantula 2ml/l
Sensizym 2ml/l
Bud ignitor 2ml/l
Rhino skin 2ml/l
Bud factor x  2ml/l

Τα φυτα το δέχτηκαν εξαιρετικά καλα αλλάζοντας όψη προς το καλυτερο και ψηλωσανε 12 ποντους σε 2 μερες.
Πλέον έχουν γεμίσει την τεντα.
Άρχισαν να βγαίνουν οι πρώτες τρχουλες και αν δεν με γελα το μάτι μου μπήκαμε επίσημα σε ανθοφορια!

Ειναι κορίτσια! Big Grin Big Grin

Το θεμα εδω ειναι η διαχείριση των φυτων μιας και η πρώτη εμπειρία μου δεν εχρι καμία σχέση με το πως εξελίσσεται αυτην την φορά.Ειπα να μην κάνω αποφυλλωση αλλη και να τα αφήσω να εξελιχθούν.Ομως τα φυλλα ειναι πολλα και σίγουρα εμποδίζουν τους παπαδες που έρχονται από κάτω.. 
Θα μπορούσατε να μου πειτε μια γνωμη;;

Το ύψος των φυτων ειναι 54 εκατοστά τα δυο και 52 το πιο κοντο.

@Walking Tech γεια σου φιλε μου!
Πιστεύω αδερφε οτι ολα εχουν τον λόγο ύπαρξης τους.Ομως οποιος ασχολείται λιγακι και με αγροτικα θα ξέρει σιγουρα οτι γινεται και με σκέτο νερο.ακομα και στην ανθοφορια.Το θεμα ομως τελικά είναι τι θέλει ο καθενας να πετύχει.Αν δεν με ενδιφερε τι θα βγάλω σιγουρα θα το δοκιμαζα κι εγω .Ειμαι σίγουρος ότι θα είχα ένα κάποιο αποτέλεσμα 
Στην περίπτωση σου πάντως έχει γίνει και εξαιρετική δουλειά με τα δεσίματα. Σιγουρα βοηθάει πολύ.

   
Απάντηση
#17
Καλησπερα σε ολους αδέρφια 

Ευχομαι να ειστε ολοι καλα.

47η μερα ζωής
7η μερα ανθοφοριας 

Ποτισα σημερα νωρις το πρωι και ήπιαν 2.5 λίτρα το καθενα και εχω την αίσθηση ότι ήθελαν λιγο ακομα αν εχω κρίνει σωστά απο το βάρος της γλαστρας.

Τα φυτα εχουν πυκνώσει ακομα περισσοτερο και το ύψος τους παραμένει 52  και 54 εκατοστά. 
Εχω διαβάσει αρκετά και εχω αποφασίσει να μην κάνω άλλη αποφυλλωση.Διαβαζα πριν μερικές μέρες ποσο απαραίτητα ειναι τα μεγαλύτερα φυλλα στη ανθοφορια και εν τέλει ποσο κακο ειναι να τα αφαιρούμε μετα το στάδιο της ανάπτυξης.αυτο λέει η μια άποψη.Εσεις τι γνώμη εχετε;
Εγω παρατηρησα απο το πρώτο μου grow οτι το δεντρακι που δεν πειραξα πολυ και δεν το ταλαιπώρησε με συνεχείς αποφυλλωσεις έκανε τις πιο σφιχτες και δυνατές φούντες. Ηταν τελικά τυχαίο;
Θα ήθελα αν μπορει κάποιος πιο έμπειρος να μου πει αν είναι καλή η απόφαση να μην κάνω άλλη αποφυλλωση. 

Θα χαρώ να το συζητήσουμε!Ολες οι απόψεις καλοδεχουμενες!

Υγεια!
   
Απάντηση
#18
@YesIcan να εισαι καλα φιλε!Υο τελευταίο δεν το ήξερα καν.και τωρα που το εκανα εγινε μετα απο μελέτη και σκέψη.
Εκανα αποφυλλωση προσεκτικά κι ενώ αφαίρεσα παρα πολλα φυλλα η εικονα δεν άλλαξε και πολυ.
Η διαφορά είναι ότι περνάει φως και αέρας πολυ καλύτερα.Η φωτο δεν μπορεί να το αποτυπώσει ακριβως.
Ελπιζω να εκανα καλα.
Τι λέτε;
   
Απάντηση
#19
Καλημερα σε ολους φιλοι μου!!

@Αλαφροΐσκιωτος το πρόβλημα είναι ότι το υλικό που είναι φτιαγμένο το πανελ ανεβάζει πολυ την θερμοκρασία.Ναι μεν τα φωτα κάνουν την δουλειά τους αλλα εχουν αυτό το ελάττωμα .
Ναι οι εισαγωγές είναι δύο. Μια παθητική και μια με ανεμιστηρα..Εχεις καμία ιδέα πως θα μπορούσε να κρατηθεί χαμηλά η θερμοκρασια;

49η μερα ζωής
9η μερα ανθοφοριας. 

Εκανα εχθες το βραδυ μια αποφυλλωση και σημερα η ειονα τους ειναι καλυτερη.
Μάλλον πήραν ανάσα!!
Εχουν πρασινίσει και δειχνουν πιο καλα!!βέβαια γεμισε ξανα ολα τα κενά..
Ευχαριστω για τις πληροφορίες!

Πως τα βλέπετε;

   
Απάντηση
#20
Είμαστε στην 
51 μερα ζωης και στην 11η ανθοφοριας.

Ποτιστηκαν προχθές με 3l νερο το καθενα κι από 2ml/l τα λιπασματα.
Ολα δειχνουν καλα .
Το ύψος των φυτων ειναι 68 και 65ποντους .

Εχει αρχίσει η προάσπιση και μυρίζει αρκετα έντονα μέσα στην τεντα.

   
Απάντηση
#21
Καλησπερα σε ολους και σε ολες !

Ελπιζω να ειστε ολοι καλα και με γεματο κεφαλι.

Ολα πηγαιουν καλα για την ωρα μεσα στον μικρο μου κηπο.

53η μερα ζωης και 13η ανθοφοριας.

Η θερμοκρασια εντος ειναι σους 20-26 βαθμους και η υγρασια κυμαινεται απο 60-65%:

Εχθες εγινε ποτισμα με 3 λιτρα νεο το καθενα και με τα παρακατω λιπασματα:

Sensi bloom A+B 2ml/l
Voodo juice1ml/l
Piranha 2ml/l
Bud candy 2ml/l
Tarantula 2ml/l
Sensizym 2ml/l
Bud ignitor 2ml/l
Rhino skin 2ml/l
Bud factor x 2ml/l

Εχω ενα θεμα με την υγρασια καθως δεν μπορω να την κατεβασω με τιποτα κατω απο το 60%
Και ειδικα οταν σβηνουν τα φωτα ανεβαινει ακομα περισσοτερο.

Μηπως καποιος εχει ιδεα πως θα μπορουσα να ριξω την υγρασια λιγακι;

Ευχαριστω εκ των προτερων!

    χ
Απάντηση
#22
Καλησπερα σε όλους!

@illustrator οι φωτογραφίες που λέγαμε!

   
   
Απάντηση
#23
Καλησπερα σε ολους σύντροφοι και συντρόφισσες!

Ευχομαι να ειστε ολοι καλα.

56η μερα ζωης και 16η ανθοφοριας. 

Τα κορίτσια θα ποτιστουν αύριο στην προγραμματισμένη μερα τους.
Σημερα ειχα μια ευχάριστη έκπληξη καθως ψήλωσαν μέσα σε μια μερα 6cm φτάνοντας αισίως τους 80 και 82 cm αντίστοιχα. 

Εχω αρχίσει και αναρωτιέμαι που θα σταματήσουν.

Πως τα βλέπετε τα πράγματα;


   


@illustrator φιλε μου σου ειμαι ευγνώμων για τις πολύτιμες πληροφορίες. 
Το εκτιμω ιδιαίτερα. 

Θα μελετήσω με ηρεμια όσα έγραψες για να μπορέσω να κατανοήσω πλήρως και να κανω και την ανάλογη έρευνα.
Όπως και να εχει σε ευχαριστώ πολυ !
Εννοείται ότι περιμένω τα νήματα σου για μελέτη!

Όσων αφορά το κλαδεμα ηθελα να σε
ρωτησω κατι.
Τις κλαρες που μαρκαρες στην φωτογραφία θα πρέπει να τις αφαιρεσω απο την βάση τους;;

Επίσης ο διαφυλλικος ψεκασμός δεν θα επηρεάσει σε αυτην την φαση;;Με την λογική ότι οι ψεκασμοι πρέπει να γίνονται κατά την διάρκεια της αναπτυξης;

Αυτην την στιγμη στην ρίζα παίρνει 2ml/l Calmag extra της Advanced Nutrients καθε εβδομάδα χωρισμενο σε δυο ποτισματα 

Εβιβα!
Απάντηση
#24
Καλησπερα σας σύντροφοι και συντρόφισσες!Τους αγωνιστικούς χαιρετισμούς μου σε ολους!

60η μερα ζωης και 20η μερα ανθοφοριας.

Ποτιστηκαν με 3 λίτρα πριν δύο μέρες και εγιναν και κάποιες αλλαγές στα λιπασματα βάσει του προγράμματος της εταιρίας 
Τα λιπασματα που έπεσαν ειναι τα εξης:
(2ml/l)
Sensi bloom A+B
Big bud 
B52
Bud candy 
Nirvana 
Sensizym 
Rhino skin 
Bud factor X

Το ύψος των φυτων ειναι 83 και 85 πόντους αντίστοιχα 
Τα φωτα ειναι σε απόσταση 35cm στις ψηλές κορυφές και 40cm στις κοντύτερες. 
Θερμοκρασια εχει πέσει μιας και εβγαλε κρυο τις τελευταιες μερες.
Ειχαμε εντός της τέντας 18-24 βαθμούς.Ευτυχως ο καιρός φτιάχνει παλι απο αυριο.

Εγιναν καποιες παρεμβάσεις και κόπηκαν καποιες κλαρες γιατί είχε πυκνώσει αρκετα και δεν περνούσε φως πλέον.

Βεβαια σημερα η εικονα ειναι λες και δεν αφαίρεσα τιποτα ξανα.
Με προβληματιζει ο όγκος των φυτών αρκετα και θεωρώ ότι θα υπάρξει πρόβλημα.Ειφικα με το φως καθως εχω άλλους 20 πόντους περιθώριο,που σημαίνει ότι αν μεγαλώσει άλλους 20cm θα εχω χωροταξικό προβλημα.
Προσπαθω να σκεφτώ μια πατέντα. Αν κάποιος έχει κάτι στο μυαλό του καλοδεχουμενο!

Θα ήθελα να παρατηρήσετε κι εσείς κι αν βλεπετε κατι που δεν μπορώ να δω πειτε μου!Θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε παρατήρηση ,συμβουλή η διαθεση για κουβέντα!

Να ειστε καλα!

Εβιβα
   
   
Απάντηση
#25
Αρχικα λεω ευτυχώς για τον καιρό γιατί παρατηρησα ότι εδω και 15 μερες που έχει αλλάξει ο καιρός οι κορυφές εχουν μαζέψει προς τα μέσα στο κέντρο τους και δεν έχουν αρχίσει να δημιουργούνται κεφαλάκια οπως συνήθως συμβαίνει μέχρι τις 20 μερες.Το κρυο παιζει ένα ρόλο στην επιβράδυνση της διαδικασιας νομιζω.Τουλαχιστον απο τις πληροφορίες που έχω αντλήσει απο πολλα ημερολόγια συνφορουμιτών αλλα και απο έρευνα  θα έπρεπε να είχε ηδη ξεκινήσει την δημιουργία των παπάδων .Διορθωσε με αν κάνω λάθος. Αυτο εχω καταλάβει και εχω δει μέχρι τώρα.

Μένουν ακόμα 20cm στο ύψος.Ο όγκος την εχει ηδη καλυφθεί από τις πρώτες μέρες που γυρισα τα φωτα 
Μακαρι φιλε μου να μην πάρει αλλο στο ύψος για να εχει τα περιθώρια να εξελιχθεί χωρις να το ζορίσω με άλλες παρεμβάσεις.

Αφαιρεσα τις κλαρες οπως περιπου μου έδειξες.Αφαιρεσα πιο λεπτές και οχι τόσο θρεμενες κλαρες που ειχαν δυσκολία να βρουν διέξοδο προς τα επανω.Γενικα ελεγα να σταματήσω τις παρεμβάσεις με το κλαδεμα γιατί τα έχω γδύσει ειδικά απο την μέση και κάτω .
Απάντηση
#26
                           

Απάντηση
#27
Γεια και χαρά σύντροφοι και συντρόφισσες!

Μετα απο αρκετο καιρο ξανα στις επάλξεις.

Ελπιζω να ειστε ολοι καλα.

Να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στους διαχειριστές που δούλεψαν τοσες μερες για να μπορούμε να έχουμε ξανα το αγαπημένο μας φόρουμ σε λειτουργία.

Στην τεντα μου συνέβησαν διαφορα σε αυτην την περίοδο.Το σημαντικότερο είναι ότι μετά από έναν κεραυνό που έπεσε στην περιοχή και δημιούργησε διαφορα προβληματα ,εγω την πλήρωσα μονο με τον χρονοδιακοπτη που είναι συνδεδεμενα τα φωτα.Μπορει να ακούγεται λίγο αλλα το κακό είναι ότι το αντιληφθηκα μετα απο 15 μερες .
Αυτο είχε ως αποτέλεσμα να σταμτησει η διαδικασία ανθοφοριας και να μείνει στην ιδια κατασταση για ένα μηνα περιπου.
Το πρόβλημα λύθηκε και τωρα βρίσκονται σε πλήρη ανθοφορια.

Ειμαστε 104η μερα ζωης και 64η μερα ανθοφοριας.

Η ψηλότερη κορυφή βρίσκεται στο 1,5 μετρο ενώ η χαμηλότερη στο 1,1 .

Μου φαίνεται απίστευτα μεγάλο.

Στις φωτογραφίες δεν φαίνεται καλά αλλα ειναι αρκετά φορτωμένα και οι κλαρες εχουν αρκετο βάρος.

Στο ενα δυστυχως εχουν αρχίσει να κιτρινίζει τα φυλλα.

Τα λιπασματα τα συνεχίζω κανονικά. 

Ποτιζονται κάθε τρεις μέρες απο 3 λιτρα το καθενα με τα εξης λιπασματα:


Sensi bloom A+B (2ml/l)
(1ml/l
Big bud
Bud candy 
Nirvana 
Sensizym 
Rhino skin 
Bud factor X
Calmag
Overdrive

Μηπως εχει καποιος κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει για το κιτρίνισμα των φυλλων;;;

Να διευκρινισω οτι τα λιπασματα ανθοφοριας τα δινει η εταιρια για 6 εβδομαδες.Εγω μπαινω στην 10η εβδομαδα και δεν σταματησα τα λιπασμαα καθολου.

               
Απάντηση
#28
Σύναψη:Στην τεντα μου συνέβησαν διαφορα σε αυτην την περίοδο.Το σημαντικότερο είναι ότι μετά από έναν κεραυνό που έπεσε στην περιοχή και δημιούργησε διαφορα προβληματα ,εγω την πλήρωσα μονο με τον χρονοδιακοπτη που είναι συνδεδεμενα τα φωτα.Μπορει να ακούγεται λίγο αλλα το κακό είναι ότι το αντιληφθηκα μετα απο 15 μερες .
Αυτο είχε ως αποτέλεσμα να σταμτησει η διαδικασία ανθοφοριας και να μείνει στην ιδια κατασταση για ένα μηνα περιπου.
Το πρόβλημα λύθηκε και τωρα βρίσκονται σε πλήρη ανθοφορια.


 Τι πακέτο ήταν αυτό δικέ μου. Η πρώτη μου καλλιέργεια πήγε χαμένη έτσι, υδροπονία(και καλά). Δεν την γλίτωσε εμένα, το πήρα χαμπάρι σε πιο πολύ από 15 μέρες. Όταν είχε βγάλει τα κλαριά με τα μονόφυλλα, πάνω από το άνθος. 

Σύναψη:Ειμαστε 104η μερα ζωης και 64η μερα ανθοφοριας.
Η ψηλότερη κορυφή βρίσκεται στο 1,5 μετρο ενώ η χαμηλότερη στο 1,1 .
Μου φαίνεται απίστευτα μεγάλο.


 Κάποιες ποικιλίες ψηλώνουν. Στην περίπτωση σου ίσως ευθύνεται ο χρονοδιακόπτης. Η προ άνθηση είναι το στάδιο που παίρνει το πιο πολύ ύψος, απότομα. Ο χρονοδιακόπτης το ανάγκασε να το κάνει 2 φορές μάλλον. 

 Πόσο λέει η ποικιλία ότι θέλει να τελειώσει(χρόνος άνθησης)?. Για να λέει Σεπτέμβρη/Οκτώβρη, μάλλον εσωτερικά θα θέλει 60-70 μέρες, αλλά δεν ισχύει πάντα. Εσωτερικά δεν λέει πληροφορίες. Πάντως είναι ψιλή ποικιλία(μέχρι και 3 μέτρα).

''Γενετικά: Big Skunk x OG Kush
Σύνθεση: 50% ίντικα / 50% σατίβα
Εξωτερική συγκομιδή: τέλη Σεπτεμβρίου/αρχές Οκτωβρίου
Απόδοση εσωτερικά: 600 γρ/μ2
Απόδοση εξωτερικά: 600 - 900 γρ/φυτό
Ύψος εξωτερικά: μέχρι και 3 μέτρα''

Σύναψη:Στις φωτογραφίες δεν φαίνεται καλά αλλα ειναι αρκετά φορτωμένα και οι κλαρες εχουν αρκετο βάρος.
Στο ενα δυστυχως εχουν αρχίσει να κιτρινίζει τα φυλλα.
Τα λιπασματα τα συνεχίζω κανονικά. 
Ποτιζονται κάθε τρεις μέρες απο 3 λιτρα το καθενα με τα εξης λιπασματα:Sensi bloom A+B (2ml/l)
(1ml/lBig bud Bud candy  Nirvana  Sensizym Rhino skin Bud factor XCalmag Overdrive.
Μηπως εχει καποιος κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει για το κιτρίνισμα των φυλλων;;;


 Εμένα είναι έτσι όπως εσένα με ανοιχτά τα φώτα, αν δεν είναι τα φώτα το πρώτο πράγμα που μου έρχεται πάντα είναι το μαγνήσιο. Συνήθως πάνω πάνω στο φυτό της δείχνει τις ελλείψεις μαγνήσιου. Αλλά αν είναι και στα κάτω φύλλα, μάζι με τα πάνω, τότε ίσως να θέλει κι' άλλο λίπασμα. Γενικά ο φωτισμός δεν ευνοεί για διάγνωση να σου πω με σιγουριά. Επίσης, καμιά φορά η έλλειψη ασβεστίου μοιάζει με την έλληψει μαγνήσιου. Αν ήξερες με ακρίβεια τι τα ποτίζεις, θα ήξερες και τι τους λείπει. 

 Όταν θέλω να προσθέσω μαγνήσιο ρίχνω epsom salts, στην περίπτωση σου Bud Candy(σπατάλη). 

 Αυτές τις ελλείψεις έχω μόνο από μαγνήσιο, σε εικόνα. Αλλά δεν στο λέω με 100% σιγουριά ότι είναι μαγνήσιο στην περίπτωσή σου, έτσι μου φαίνεται.

   
   
   

Σύναψη:Να διευκρινισω οτι τα λιπασματα ανθοφοριας τα δινει η εταιρια για 6 εβδομαδες.Εγω μπαινω στην 10η εβδομαδα και δεν σταματησα τα λιπασμαα καθολου.


 Δεν σε κατάλαβα αλλά οι εταιρίες τις έχουν γενικά και αόριστα τις δοσολογίες, δεν στέκουν τις περισσότερες φορές. Και μου φαίνεται πως βάζεις λιγότερο από όσο προτείνουν/χρειάζεται. Το πεχά το μετράς καθόλου?

 Τις ουσίες θρέψης καλό είναι να τα μάθεις και να τα μετράς σε ppm ή σε ml/L(το ίδιο είναι). Έχεις παραπάνω έλεγχο και σου επιτρέπει αυτό να μάθεις τι ακριβώς θέλει η συγκεκριμένη ποικιλία σε περίπτωση που θες να την ξαναβάλεις. Πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα κυμαίνεται το είδος γενικά, οπότε αν μάθεις πάνω σε μια ποικιλία τι θρέψη θέλει, θα μπορείς να το εφαρμόζεις στο είδος γενικότερα.
Απάντηση
#29
Καλησπέρα σε ολους!

@illustrator με συγχωρεις που αργω φιλε αλλα ας όψεται η δουλειά. 
Και εδω μην νομιζεις ήρθε στα όρια τηΑν αργούσαν ακομα μια εβδομαδα θα τα εχανα πιστευω.

Η ποικιλία δίνει 55-60 μερες ανθοφοριας.
Όπως και να εχει λογω μετακόμισης θα έχει κοπεί σε 20 μερες απο τωρα το πολυ.Ειναι δεν ειναι έτοιμο.Με στεναχωρεί πολυ γιατί θα γίνει βιαστικά αλλα οπως ηρθαν τα πραγματα δεν εχω άλλη επιλογή.
Νομίζω ότι πέρασε παρατεταμένη ανάπτυξη και έφτασε τόσο ψηλά.Να προσθέσω επίσης ότι εκοψα και αρκετες κλαρες για να χωρέσουν στην τεντα.

Με έβαλες σε σκέψεις για το μαγνήσιο και έκανα μια έρευνα από την οποία δεν εχω σιγουρευτεί καθολου αν είναι όντως αυτό.Τα κίτρινα φύλλα τα συναντώ στην μέση του φυτού κυρίως Το κιτρίνισμα στην φωτογραφία μοιάζει πολύ ,όπως και γενικά το χρώμα των φυλλων.
Θα βγάλω μια φωτογραφία με σβηστά τα φωτα μηπως και γινει πιο καθαρό.

Θα ηταν φρόνιμο να αυξήσω το bud candy η το calmag;;

Για τα λιπασματα αυτο που έγραψα ειναι οτι το πρόγραμμα λίπανσης της εταιρίας τελειώνει στην 6η εβδομαδα ανθοφοριας.Στην έβδομη δινει φλαρισμα.
Εγω ειμαι 10η και συνεχίζω.

Όσο για την δοσολογια αυτην την στιγμη δίνω όσο λεει η εταιρία.  4ml/εβδομαδα τις βάσεις και τα υπόλοιπα από 2ml/εβδομαδα.

Τι θα πρότεινες;;
Σέ λιγο και φωτογραφία από το μικροσκόπιο

    [attachment=6138]    

           


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
   
Απάντηση
#30
Σύναψη: με συγχωρείς που αργώ φιλε αλλα ας όψεται η δουλειά.

 Δεν χανόμαστε, μην σκας.

Σύναψη:Και εδω μην νομιζεις ήρθε στα όρια της. Αν αργούσαν ακομα μια εβδομαδα θα τα εχανα πιστευω.

 Θα σε καθυστερούσανε πιστεύω,  δεν νομίζω να τα έχανες από την καθυστέρηση, ίσως από την μετακόμιση.

Σύναψη:Νομίζω ότι πέρασε παρατεταμένη ανάπτυξη και έφτασε τόσο ψηλά.

 Πάνω σε αυτό έγραψα στο προηγούμενο ποστ τι πιστεύω.

Σύναψη:Να προσθέσω επίσης ότι εκοψα και αρκετες κλαρες για να χωρέσουν στην τεντα.

 Συμβαίνουν αυτά και στους καλύτερους, κρίμα αλλά δεν πειράζει. Έπαθες έμαθες!

Σύναψη:Με έβαλες σε σκέψεις για το μαγνήσιο και έκανα μια έρευνα από την οποία δεν εχω σιγουρευτεί καθολου αν είναι όντως αυτό.Τα κίτρινα φύλλα τα συναντώ στην μέση του φυτού κυρίως Το κιτρίνισμα στην φωτογραφία μοιάζει πολύ ,όπως και γενικά το χρώμα των φυλλων. Θα βγάλω μια φωτογραφία με σβηστά τα φωτα μηπως και γινει πιο καθαρό.

 Τεράστια διαφορά απ' ότι με φώτα ανοιχτά. Πριν φαινόντουσαν σε πολύ χειρότερη κατάσταση. Δεν είναι (μόνο!?)μαγνήσιου η έλλειψη μάλλον, δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά αλλά δεν φαίνονται ανησυχητικά τα επίπεδα έλλειψης.

Σύναψη:Θα ήταν φρόνιμο να αυξήσω το bud candy η το calmag;;

 Όπως σου είπα και πιο πριν, καμιά φορά με μπερδεύει το ασβέστιο με το μαγνήσιο(ανάλογα το στάδιο έλλειψης), όπως και κάποια από τα υπόλοιπα έχουν αρκετές ομοιότητες(ανάλογα το στάδιο έλλειψης). Δεν είναι και πολύ έγκυρή η διάγνωση από εικόνες απ' ότι με το να  ελέγχεις/παρατηρείς το κλίμα και να μετράς τα λιπάσματα σε ppm.

 Ακόμα και στης δικές μου φώτο που σου είπα ότι είναι έλλειψη μαγνήσιου μπορεί να ήταν ή/και ασβεστίου κ.α. Εγώ σε εκείνη την περίπτωση υπέθεσα ότι είναι έλλειψη μαγνήσιου λόγο του ότι ξεχάστηκε ο φίλος μου να ρίξει epsom απ' ότι είπε. Το κλίμα ήταν στα επιθυμητά επίπεδα.

 Ρίξε μια ματιά στο νήμα: Περί Cal/Mag, τι φάση; και το νήμα: Ανησυχίες για Θερμοκρασία/Υγρασία & VPD. Δεν είναι ολοκληρωμένα αλλά πιστεύω θα σου καλύψουν αρκετά κενά. Αν έχεις κάποια απορία μπορείς να την εκφράσεις στην επικοινωνία και ίσως βοηθήσεις να τα αναπτύξουμε ή να τα κάνουμε πιο κατανοητά. Το κλιμα σου πως είναι ? ph τελικά μετράς? Με πια ουσία το ρυθμίζεις?

Σύναψη:Για τα λιπάσματα αυτό που έγραψα είναι ότι το πρόγραμμα λίπανσης της εταιρίας τελειώνει στην 6η εβδομαδα ανθοφοριας.Στην έβδομη δίνει φλαρισμα. Εγώ είμαι 10η και συνεχίζω.

 Φλαρισμα λέγοντας?  Αν εννοείς το Φλας(Flush), πως το εννοείς? Κάποιο 'λίπασμα flush' ή να ρίξεις πολύ νερό ώστε να στάξει από κάτω 1-2 και 3 φορές τα λίτρα της γλάστρας(flush είναι και αυτό)? Κανένα απ' τα δύο δεν χρειάζεται.

 Τα προϊόντα 'Flush', rippen και ότι άλλο προτείνεται για της τελευταίες μέρες είναι άχρηστα, παράλογη σπατάλη. Αν μου το χάριζες τώρα, θα το έχυνα στην λεκάνη και θα πέταγα το πλαστικό μπουκαλάκι στην ανακύκλωση.

 Σκέτο νερό έβάζα εγώ την τελευταία εβδομάδα, και τώρα δεν θα βάλω τίποτα για της τελευταίες 10 μέρες(ούτε νερό), όπως και στην προηγούμενη φορά, αλλά θα προσπαθήσω να ελέγξω την υγρασία αυτή την φορά.

 Αν ξεπεράσει τα αναγραφόμενα όρια άνθησης η ποικιλία σου, τσεκάρεις τους κρυστάλλους με το μικροσκόπιο. Ακόμα θέλει τον χρόνο του, αλλά όχι 20 μέρες όπως το βλέπω. Προλαβαίνεις να κάνεις την συγκομιδή στην ώρα της. Δεν ξέρω αν θα προλάβεις να τα αφυγράνεις. 

Σύναψη: Όσο για την δοσολογία αυτήν την στιγμή δίνω όσο λέει η εταιρία.  4ml/εβδομαδα τις βάσεις και τα υπόλοιπα από 2ml/εβδομαδα. Τι θα πρότεινες;

 Αν μπεις στον κόπο να γράψεις τις ουσίες των λιπασμάτων σου, θα τα κάνω όλα σε ppm και θα σου προτείνω μια δοσολογία ανάλογα με την δική μου βάση(άλλης εταιρίας), άσχετα από το πως είναι τα φυτά σου τώρα. Και μπορείς να πειραματιστείς με αυτήν, πάνω στα δικά σου λιπάσματα, μέχρι να αλλάξεις εταιρία. Η advanced είναι πολύ ανέντιμη εταιρία πάντως. Πολύ περισσότερο από της υπόλοιπες.

*Το κλίμα επηρεάζει την θρέψη, η θρέψη δεν επηρεάζει το κλίμα.

Απάντηση
#31
Για σου @pasas25 ωραίο το κους, καρασατιβιζουν τα φύλλα του όμως, πήρε πολλά στοιχεία σατιβας. Το χρωμα με κλειστά φώτα είναι πολύ καλό έως σκουροπο. Καλο ταισμενα τα φυτά σου τα βλέπω. Πιο πολύ για παραπανω φαι δείχνει, και σε αυτή τη φαση θα ξεκινήσει να τρώει φύλλα πιστεύω. Να περιμένεις κιτρίνισμα τα. 20 μέρες είσαι οκ πιστεύω μπορεί και λιγοτερο. Καλη τους πορεία.
Smoke27Somebody put something in my dream Smoke27
Απάντηση
#32
Καλησπερα σε ολους!

Ελπιζω το μήνυμα μου να σας βρισκει καλά!

@illustrator σε ευχαριστω πολυ για τον μήνυμα σου φιλε μου!
Και για την προθυμία επίσης!
Μολις γυρισα απο ταξιδι για την δουλεια .Τις επόμενες μέρες θα σου τα γράψω αναλυτικά!

Όσων αφορά το flush εχω και καποιο μπουκαλακι απο την εταιρία αλλα σκεφτομαι να το κανω με σκέτο νερο.

Δες τα και πες μου και εσυ πως τα βλεπεις.
Θεωρώ ότι και τωρα να έκοβα δεν θα ηταν ασχημα.


Βρισκόμαστε στην 111 ημερα ζωης και 71 ανθοφοριας.

Ολα βαίνουν καλως.
Καποιες κλαρες του φυτού εχουν γύρει απο το βάρος και γενικά εχουν φούσκωσει σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα.

@godfatherγεια σου νονε!
Μου φαίνεται κι εμένα οτι πήρε πολυ περισσότερα χαρακτηριστικά απο σατιβα.
Κάποια φύλλα τα εχει φαει ηδη εσωτερικά και εχει ξεκινήσει ήδη και τα πιο μεγάλα.

Ετοιμάζονται τα ψαλίδια σιγά σιγά!
(Φωτο σε λιγο και απο μικροσκοπιο)

   

   
   
   
Απάντηση
#33
Καλημερα σε ολους συναγωνιστές!
 Ελπιζω να ειστε ολοι καλα!

Βρισκόμαστε στην 116η μερα ζωης και 76η μερα ανθοφοριας. 

Μετα απο αλλαγές πολλών ημερομηνιών τελικά πρέπει να μετακομίσω το συντομότερο οποτε σημερα είχε ψαλιδι!!

Οι κρύσταλλοι στην πλειοψηφία τους ηταν θολοι με ελάχιστα καφε.

Εχω την αίσθηση ότι ίσως να ηθελε ακομα αλλα δυστυχως δεν είχα χρόνο .Εκανα ενα flush πριν 3 μερες και τα άφησα απο τοτε στο σκοτάδι .

Η διαδικασία ηταν δυσκολη μιας και οι κλαρες κολουσαν στα χέρια λες και είχαν μέλι.Διήρκεσε μαζί με το τριμαρισμα 7 ωρες.

Κρεμαστηκαν εντός της τέντας μου και άφησα μονο το φίλτρο να δουλεύει για τις μυρωδιές.

Η υγρασια στον χώρο ειναι 45% και η θερμοκρασια στους 21 βαθμούς.

Ποσο πιστευετε οτι μπορει να διαρκέσει η αποξηρανση;;;;

Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχουμενη!!!

Εβιβα!

               
Απάντηση
#34
Σύναψη:Η υγρασια στον χώρο ειναι 45% και η θερμοκρασια στους 21 βαθμούς.

Ποσο πιστευετε οτι μπορει να διαρκέσει η αποξηρανση;;;;

Με αυτή την θερμοκρασία και υγρασία, πιστεύω σε 5-7 ημέρες θα είσαι έτοιμος.
Απάντηση
#35
(16-05-2021, 04:32 )pasas25 Έγραψε: Καλημερα σε ολους συναγωνιστές!
 Ελπιζω να ειστε ολοι καλα!

Βρισκόμαστε στην 116η μερα ζωης και 76η μερα ανθοφοριας. 

Μετα απο αλλαγές πολλών ημερομηνιών τελικά πρέπει να μετακομίσω το συντομότερο οποτε σημερα είχε ψαλιδι!!

Οι κρύσταλλοι στην πλειοψηφία τους ηταν θολοι με ελάχιστα καφε.

Εχω την αίσθηση ότι ίσως να ηθελε ακομα αλλα δυστυχως δεν είχα χρόνο .Εκανα ενα flush πριν 3 μερες και τα άφησα απο τοτε στο σκοτάδι .

Η διαδικασία ηταν δυσκολη μιας και οι κλαρες κολουσαν στα χέρια λες και είχαν μέλι.Διήρκεσε μαζί με το τριμαρισμα 7 ωρες.

Κρεμαστηκαν εντός της τέντας μου και άφησα μονο το φίλτρο να δουλεύει για τις μυρωδιές.

Η υγρασια στον χώρο ειναι 45% και η θερμοκρασια στους 21 βαθμούς.

Ποσο πιστευετε οτι μπορει να διαρκέσει η αποξηρανση;;;;

Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχουμενη!!!

Εβιβα!
Όχι συνέχεια το φίλτρο σου ανοιχτό στην αρχή οκ... 2 μέρα και μετά το νου σου... Ξεκίνησαν και η ζέστες... Μην στα στεγνώσει γρήγορα και υγρασία λίγο παραπάνω την θες...
μη...μου ξυπνάς το παρελθόν.....!!!
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)